Po dosiahnutí psychologickej méty stovky navštívených krajín som sa často stretával s otázkou, kde sa mi páčilo najviac a ktorú z tých krajín by som odporučil najviac ostatným cestovateľom. Iní cestovatelia často na túto otázku nemajú jednoznačnú odpoveď, ale ja mám o čísle 1 už veľmi dlho jasno. Väčšina ľudí vždy očakáva ako odpoveď nejakú exotickú krajinu a preto ich často moja voľba trochu sklame.
Rozhodol som sa preto z prvej stovky vybrať hneď viacero krajín, ktoré sú podľa mna pre cestovateľa najzaujímavejšie. Po nejakom premýšľaní som zistil, že päť je príliš málo a desať príliš veľa, takže sa mi počet ustálil na siedmych. A tak vám predstavujem mojich Top 7 krajín pre cestovateľov (neúplný zoznam krajín, z ktorého bol tento výber robený, nájdete pod odkazom Destinácie).
Na rozdiel od väčšiny rebríčkov, ktoré začínajú od konca, uvádzam ten môj v normálnom poradí od č. 1, takže priamo začnem tým najlepším.
1. Taliansko
Taliansko je odpoveďou, ktorá práve mnohých pýtajúcich sa na najlepšiu destináciu často sklame. Pre cestovateľa-našinca leží často príliš blízko na to, aby bola dostatočne exotická a zaujímavá, pretože tam už takmer každý bol. Navyše turista-našinec zasa často vidí túto krajinu ako plážovú destináciu.
Podľa môjho názoru je však Taliansko dokonalou destináciou, ktorá ponúka cestovateľom v podstate všetko, čo môžu od dovolenky potrebovať. Na severe sa týčia Alpy so špičkovými lyžiarskymi strediskami, pod nimi zasa ležia krásne veľké jazerá ideálne pre turistiku a cyklistiku. Tisícky kilometrov pobrežia a teplé podnebie znamenajú množstvo krásnych pláží, takže či už radšej lyžujete na snehu alebo na morskej hladine, dá sa tu robiť oboje.
K tomu treba pripočítať nevyčísliteľnú kultúrnu a historickú hodnotu ukrytú v jeho múzeách, ale i priamo v uliciach jeho miest v podobe množstva architektonických skvostov. Keď pridáte výbornú kuchyňu a priateľských ľudí, dostávame cestovateľskú superdestináciu. Či už vás baví skúmať tisícročia staré pamiatky, spoznávať kultúru, športovať, túlať sa po horách alebo len tak oddychovať, určite si v Taliansku nájdete to svoje.
Prečo sem cestovať:
- nádherné starobylé pamiatky
- mestá a mestečká s príjemnou atmosférou
- krásne pobrežie a more
- výborná kuchyňa
- bohatá kultúra
- nádherná príroda
- dobrá dostupnosť lacných leteniek
Čo by vás mohlo odradiť:
- vyššie náklady na ubytovanie
2. Irán
Irán bol vďaka svojej izolovanosti a negatívnemu mediálnemu obrazu často cestovateľmi zanedbávaný a málokto o ňom i dnes uvažuje ako o dovolenkovej destinácii. V posledných rokoch sa však trend mení a stále viac a viac turistov si nachádza cestu do tejto blízkovýchodnej krajiny. A majú k tomu dôvod – Irán sa vo všetkých bodoch vymenovaných na predchádzajúcej priečke ľahko vyrovná Taliansku a takisto si zaslúži status superdestinácie.
Nielenže sa tu nájde more (oveľa teplejšie, než to Stredozemné) a plážové rezorty, ale takisto lyžiarske strediská, ktoré by si málokto spojil s krajinou ležiacou v subtropickom podnebnom pásme. Na severe Iránu sa však týčia hory dvakrát vyššie ako naše Tatry, takže z Teheránu môžete byť na svahu už po krátkej jazde autom.
Čo sa týka kultúry a pamiatok, tak Perzská ríša dosiahla svoj vrchol niekoľko storočí predtým, ako sa to podarilo Rímskej ríši a preto tu nájdeme pamiatky ako Persepolis alebo mýtické zoroastriánske veže ticha, ktoré sú ešte staršie ako Rímske fórum alebo Panteón. A Irán sa môže vyrovnať Taliansku i v kuchyni – iránske jedlo je výborné a ostro kontrastuje s chudobnou a nie veľmi gurmánskou kuchyňou svojich arabských susedov.
Keďže do Iránu stále veľa turistov nechodí, pozerajú Iránci na cudzincov veľmi zvedavo, ale zároveň sú veľmi priateľskí a pokiaľ ovládajú pár anglických slovíčok, veľmi radi sa im prihovoria, prípadne sa s nimi odfotografujú. Ďalším pozitívnym dôsledkom izolácie je neskazenosť turizmom – na trhu ani inde sa vás nebudú snažiť ošklbať a pozerať na vás ako na chodiace peňaženky.
Prečo sem cestovať:
- nádherné starobylé pamiatky
- výborná kuchyňa
- bohatá kultúra
- bezpečnosť a priateľskí ľudia
- turizmom neskazená atmosféra
- nízke náklady – ubytovanie, jedlo, doprava, to všetko stojí pár korún
Čo by vás mohlo odradiť:
- nemožnosť bezvízových ciest do USA v prípade návštevy Iránu
- jazyková bariéra – málokto hovorí anglicky a nápisy sú len v arabskej abecede
- neexistencia nočného života (aspoň na verejnosti, inak všade fičia súkromné párty)
3. Japonsko
A do tretice tu máme takzvanú superdestináciu, teda krajinu, kde sa dá nájsť prakticky všetko – lyžovať aj kúpať v mori, chodiť po horách aj po (obrovských) mestách, objavovať históriu i kultúru a pamiatky. Japonská kultúra a história sú porovnateľne staré, ako tá talianska alebo iránska, ale na rozdiel od nich o nej neexistuje toľko antických hmatateľných dôkazov. Dôvod je jednoduchý – v Japonsku sa pri stavbe používalo hlavne drevo a to nemá takú životnosť ako kameň – a taktiež občas zhorí. Japonské domy navyše boli zariadené veľmi minimalisticky a to nielen tie chudobné, ale i vladárske. Japonský cisársky rod je však najstaršou panovníckou dynastiou na svete a podľa legiend má viac ako 2500 rokov – vznikol v roku 660 pred n. l., čiže menej ako storočie po založení Ríma. Je to podobné, ako keby dnes v Taliansku vládli potomkovia Romula alebo v Iráne potomkovia Xerxesa.
Japonsko je veľmi špecifickou krajinou v Ázii a v mnohých ohľadoch sa výrazne odlišuje od všetkých ostatných krajín na tomto kontinente. Je veľmi organizovaná, čo nie každému môže vyhovovať, ale výhodou je absolútna spoľahlivosť a možnosť dlhodobého plánovania ciest – vlaky idú na minútu presne, všetky informácie ako otváracie doby a ceny vstupného sa dajú zistiť na internete a to isté platí i o hoteloch.
Japonci sú veľmi úctiví a ohľaduplní ľudia (aspoň voči turistom) a interakcia s nimi býva veľmi príjemnou skúsenosťou a veľmi príjemným benefitom pri návšteve tejto krajiny.
Japonsko má povesť veľmi drahej krajiny, pravdou však je, že toto platí predovšetkým o doprave. Zvyšné položky sa pohybujú vo vcelku štandardných medziach a i v Tokiu sa dá najesť za ceny podobným tým u nás.
Prečo sem cestovať:
- supermoderné megalopoly
- výborná kuchyňa
- bohatá kultúra
- priateľskí a ochotní ľudia
Čo by vás mohlo odradiť:
- vyššie náklady na lokálnu dopravu (hlavne vlaky a taxíky)
- menej prírody
4. Mexiko
Zatiaľ čo o prvých troch krajinách tohto rebríčka mám pomerne jasno, zvyšné pozície som si musel trošku premyslieť. Mexiko má zvláštne čaro najmä vďaka svojim pamiatkam, ktoré tu zostali po dávnych civilizáciách Mayov a Aztékov, ale napríklad aj po dodnes neznámych kultúrach, z ktorých jedna zanechala neďaleko dnešného hlavného mesta absolútne najfascinujúcejšie antické mesto celej krajiny – Teotihuacán.
Mexiko je na rozdiel od predchádzajúcich troch krajín vcelku divočinou. Kým Irán a Japonsko sú extrémne bezpečné krajiny a Taliansko sa tiež s trochou ostražitosti dá prežiť, Mexiko má bohužiaľ nálepku jemne nebezpečnej krajiny a bohužiaľ nie neoprávnene. Turistom sa tu neodporúča pohybovať v mestách vonku v noci a takisto ani cestovať na cestách v noci mimo miest. Na severe krajiny zúria vojny drogových kartelov a v celej krajine je citeľná zvýšená ostražitosť a prítomnosť polície.
Mexiko je však veľká krajina a nie je možné tieto fakty generalizovať. Väčšina oblastí, kam chodia turisti, je úplne bezpečných. Turisticky najexponovanejší je samozrejme poloostrov Yucatán, kde sa nachádza nielen množstvo zachovaných pozostatkov mayských miest (a jeden z nových 7 divov sveta – Chichén Itzá), ale i karibské plážové rezortné mestá.
Mexiko má obrovské množstvo pamiatok na zozname UNESCO a po kultúrnej a historickej stránke ide zrejme o najbohatšiu krajinu na celom americkom kontinente. Zároveň si tu môžete dovolenku rozšíriť aj pobyt pri krásnom a čistom mori, takže keď pripočítame príjemnú exotickú atmosféru a pohodu, ide o ideálne miesto pre dobrodružnejšiu dovolenku.
Prečo sem cestovať:
- nádherné starobylé pamiatky a pyramídy
- krásna príroda
- Karibské more
- skvelá kuchyňa
Čo by vás mohlo odradiť:
- horšia bezpečnostná situácia
5. Nový Zéland
Po zástupcoch Európy, Blízkeho východu, Ázie a Ameriky prichádza na radu zástupca Oceánie (Afriku v tomto rebríčku budete hľadať zbytočne). Nový Zéland je často jednou z najviac vysnívaných destinácií cestovateľov z Európy. Aj keď niektorých k tomu vedú nie úplne racionálne dôvody a Nový Zéland ich láka hlavne preto, že je to extrémne ďaleko a nedostane sa tam hocikto. Vďaka tomu je návšteva Nového Zélandu opradená silným čarom exotickosti.
Z objektívneho hľadiska je však najväčšou devízou tejto krajiny jej príroda. Nový Zéland je vlastne akousi zväčšenou verziou Galapág – tisícky kilometrov ďaleko od pevniny sa tu evolúcia pobrala vlastným smerom a žijú tu tak rastliny a zvieratá, aké neexistujú nikde inde na svete. Obzvlášť vtáčia ríša tu bola veľmi bohatá a miestne vtáky moa dosahovali výšku až 3 metrov. Ostrovy dlho neboli osídlené ľudmi a prví domorodci sem priplávali až v 14. storočí. Za krátku dobu však bohužiaľ stihli narobiť veľa škôd, ale aj tak zostáva príroda Nového Zélandu očarujúca.
Podobne ako prvé tri krajiny tohto rebríčka, i Nový Zéland môže ponúknuť kúpaniachtivým turistom pekné pláže najmä na severe krajiny, zatiaľ čo na juhu nájdu milovníci horskej turistiky a lyžovania vysoké zasnežené hory a nádherné fjordy.
Na Novom Zélande žijú asi najpriateľskejší ľudia na celej planéte a táto vlastnosť je charakteristická zrejme pre celú Oceániu, vrátane Austrálie. Ľudia sa slušne zdravia, usmievajú sa na seba a sú veľmi ochotní vo všetkom. Keď sa vrátite domov, hrozí vám, že vám zrazu budú všetci naši spoluobčania pripadať nahnevaní.
Prečo sem cestovať:
- nádherná príroda
- endemické rastliny a zvieratá
- termálne pramene
- priateľskí ľudia
- fjordy
- Pán prsteňov
Čo by vás mohlo odradiť:
- vyššie náklady na letenku
- vyššie náklady prakticky na všetko (miestna doprava, jedlo, ubytovanie, vstupné…)
- príšerné jedlo (anglo-americká kuchyňa)
6. Brazília
Zástupcu juhoamerického kontinentu bolo vybrať ťažšie, pretože tu bolo kandidátov viac. Nakoniec predsalen u mňa zvíťazila tá najväčšia, najmä vďaka svojej “samba” atmosfére.
Juhoameričania sú známi predovšetkým ako temperatmentní ľudia, ale zároveň je treba dodať, že sú takisto veľmi priateľskí a v priateľskosti ich predčí snáď len spomínaná Oceánia. O Brazílii to platí takisto a miestni obyvatelia si vedia užívať života (veď kde inde majú najbombastickejšie karnevaly?) a zároveň sú Brazílčania veľmi veselí a usmievaví.
Brazílske pobrežie má dĺžku niekoľko tisícok kilometrov a celé leží v tropickom alebo subtropickom pásme, takže všetky miestne pláže majú teplé podnebie a tým pádom predstavujú ideálnu destináciu pre pobytové dovolenky. Na rozdiel od väčšiny krajín v tomto rebríčku však Brazília nemá vysoké hory, takže zalyžovať si tu nezalyžujete, ale má Amazonku a amazonský prales, čo sú ďalšie esá v jej rukáve pre milovníkov prírody.
Tí, čo preferujú mestá a spomínanú sambu, zrejme radšej zamieria do svetovo jednej z najbľúbenejších destinácií – Ria de Janeira. Jedinou väčśou nevýhodou tohto mesta a vlastne celej Brazílie je nedobrá povesť jej bezpečnostnej situácie, takže pri jej návšteve je treba byť obzvlášť ostražitý a vopred si naštudovať, ktorým miestam je lepšie sa vyhnúť.
Prečo sem cestovať:
- nádherná príroda – najväčší prales na svete, najväčšia rieka na svete
- samba a karnevaly
- veselá festivalová atmosféra
- priateľskí ľudia
- Rio
- relatívne nízke náklady na pobyt (miestna doprava, ubytovanie, jedlo)
Čo by vás mohlo odradiť:
- vyššie náklady na letenku
- trochu horšia bezpečnostná situácia v niektorých oblastiach
7. Gruzínsko
Na poslednom mieste (ale 7. zo 100 zasa nie je také zlé umiestnenie, no nie? Čo by za to niektorí slovenskí olympionici dali.) som zaradil malú krajinu s (podľa mňa) obrovským potenciálom. Gruzínsko sa rozsahom svojich možností môže merať s ťažkými váhami – sú tu pamiatky staré tisícky rokov (napríklad kamenné mesto Uplisciche) a jedny z najstarších kresťanských chrámov a kláštorov na svete (napríklad kláštor Džvari).
Zároveň si plážechtiví turisti môžu užiť teplé more v niektorom z rezortov na pobreží Čierneho mora (napr. v Batumi) alebo sa vydať na turistiku do hôr Svaneti, zaradených na zoznam UNESCO. Lyžiari môžu využiť lyžiarske stredisko v Gudauri a horolezci sa zasa vydať na horu Kazbeg.
Gruzínska kuchyňa je jedna z najlepších na svete a jednoznačne je považovaná za najlepšiu zahraničnú kuchyňu v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Navyše tu jedlo je nielen chutné, ale i lacné. Zároveň je Gruzínsko jednou z najstarších vinárskych krajín na svete. Miestne víno je veľmi obľúbené a kvalitné.
Dovolenka v Gruzínsku je tak nielen ekonomicky nenáročná, ale zároveň napĺňajúca – je tu rozhodne čo vidieť a každý typ cestovateľa si tu nájde to svoje. Navyše je to krajina pomerne bezpečná a pohyb po nej je relatívne jednoduchý vďaka celkom dobre organizovanej doprave a krátkym vzdialenostiam – jej rozloha je porovnateľná s Českom (aj keď po odrátaní rozlohy separatistických regiónov je o niečo menšia).
Prečo sem cestovať:
- nádherné a veľmi starobylé pamiatky
- pláže a more
- výborná kuchyňa a víno
- bohatá kultúra
- nízka ekonomická náročnosť
Čo by vás mohlo odradiť:
Related Posts
-
23. december 2019 -
7. január 2019 Top 10 krajín pre cestovanie v roku 2019 podľa Lonely Planet
-
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár