Nový Zéland

Nový Zéland je ostrovná krajina v Oceánii (Polynézii) a pre nás v strednej Európe ide o najvzdialenejšiu destináciu vôbec.

Nový Zéland je snom väčšiny cestovateľov. Ostrovy boli ľudmi objavené relatívne nedávno (pred cca 600-700 rokmi), dovtedy tu žili len zvieratá (prevažne vtáky) a tak to bol svojím spôsobom prírodný raj. Dnes už Nový Zéland vyzerá úplne inak, než pred pár storočiami, ale jeho príroda je stále očarujúca.

Nový Zéland sa teší veľmi dobrému podnebiu, keď sa tu celoročne teploty pohybujú medzi 15 a 25 stupňami. Severný ostrov  je samozrejme omnoho teplejší, než južný.

Na Novom Zélande sa vyskytuje mnoho termálnych prameňov, čo je dôsledkom seizmickej aktivity, ktorá je v oblasti veľmi silná. Zemetrasenia sa tu vyskytujú prakticky pravidelne, mesto Christchurch bolo za posledných 100 rokov dvakrát zničené týmto prírodným úkazom.

Novozélandčania sú extrémne priateľskí a nápomocní ľudia a správajú sa k sebe veľmi slušne. Veľmi radi pomôžu, ak ich oslovíte s nejakou otázkou.

Na Novom Zélande žijú v harmónii Maori i európski prisťahovalci a navzájom sa akceptujú ako rovnocenní obyvatelia krajiny. Obe etniká sú v podstate imigrantmi, pretože i Maori sem prišli len pred niekoľkými storočiami. Ide o najneskoršie ľudmim osídlenú krajinu na svete.

Turistika (trekking) je na Novom Zélande jednou z najobľúbenejších aktivít a Nový Zéland má pre tento účel veľmi dobré podmienky a infraštruktúru. Cestičky sú veľmi dobre značené a na mnohých sa nachádzajú zruby či chaty, kde sa dá zadrmo prespať.

Na Novom Zélande sa rozpráva anglicky, mnoho nápisov i textov je i v maorskom jazyku.


Víza

Pre turistické účely a pobyt do 3 mesiacov nie je pre občanov EÚ nutné vízum.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Pre drvivú väčšinu cestovateľov je zrejme jedinou schodnou voľbou ako sa dostať na Nový Zéland letecká doprava (pokiaľ náhodou nekamarátite s greenpeace-akmi, ktorí vás zoberú na svoju loď). Väčšina letov z Európy smeruje do Aucklandu a Wellingtonu. Prípadne je možné letieť do Austrálie a odtiaľ je možné letieť už do viacerých novozélandských miest.


Ako tu cestovať?

Lokálne lety medzi mestami na Novom Zélande operuje národný prepravca Air New Zealand a nízkonákladový prepravca Jetstar. Ceny lokálnych leteniek sú pomerne akceptovateľné.

Na Novom Zélande funguje niekoľko autobusových dopravcov. Autobusová doprava je spoľahlivá a pokrýva v podstate všetky väčšie i menšie mestá v krajine. S trochou šťastia je možné zakúpiť lístky i za 1 dolár, obzvlášť v predstihu (ale niekedy aj deň pred cestou). Jednou z najväčších autobusových spoločností na Novom Zélande je InterCity.

Pokiaľ chcete Nový Zéland spoznať poriadne, určite sa nevyhnete ceste autom. Požičovne áut sú k dispozícii prakticky všade a ceny sú kupodivu vcelku nízke. Pokiaľ pocestujete z juhu na sever (teda opačným smerom, než väčšina cestovateľov), môžete zohnať auto za extrémne nízke ceny – dokonca aj zadarmo. Je potrebné sledovať stránky miestnych požičovní, ktoré priebežne zverejňujú aktuálne ponukové akcie na prenájmy.


Kedy sem cestovať?

Na Nový Zéland sa dá cestovať celoročne. Je to jedna z krajín s najstabilnejšou klímou na svete (čo sa však nedá povedať o jej litosferickom podloží, vďaka čomu trpí častými zemetraseniami) a teplotné rozdiely medzi zimou a letom sú relatívne nízke. Samozrejme na juhu je chladnejšie ako napríklad v Aucklande. V zime je južný ostrov obľúbenou lyžiarskou destináciou.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Auckland – ekonomická metropola a najväčšie mesto krajiny a zrejme jediné mesto na Novom Zélande, ktoré sa nepovažuje za typicky novozélandské
  • Christchurch – záhradné mesto, druhé najväčšie na Novom Zélande, metropola južného ostrova
  • Dunedin – hlavné mesto regiónu Otago, založené osadníkmi zo Škótska
  • Matamata – dedinka známa vďaka Hobbitonu – hobbitskej dedinke, ktorá poslúžila pri sfilmovaní Tolkienovych kníh
  • Napier (blog) – pokojné malé mestečko a hlavné mesto Art Deco
  • Nelson – mesto v Tasmanovej zátoke, základňa pre túry do NP Abela Tasmana (blog)
  • Queenstown – mestečko, resp. takmer dedinka, označovaná ako hlavné mesto dobrodružstva a adrenalínových športov sveta
  • Rotorua – mesto ležiace na jazere Rotorua s najznámejšími termálnymi prameňmi v krajine
  • Taupo – ďalšie z miest známych vďaka termálnym prameňom
  • Wellington – príjemné mesto na juhu severného ostrova, hlavné mesto krajiny a sídlo vlády a parlamentu

Príroda

  • Abel Tasman National Park (blog) – národný park na pobreží s rôzne náročnými trekmi s možnosťou oddychu na pláži a typickou novozélandsou flórou
  • Arthur’s Pass – národný park s množstvom zaujímavých trekov
  • Jazero Wakatipu – jazero, na ktorom leží Queenstown a kde je možné sa venovať najrôznejším vodným športom
  • Milford Sound – jeden z fjordov v oblasti známej ako Fiordland s priam rozprávkovými panorámami
  • Poloostrov Otago (blog) – poloostrov s bohatou faunou, kde je možné nájsť niekoľko novozélandských endemitov

Kde sa ubytovať

Ubytovanie na Novom Zélande nie je najlacnejšou záležitosťou a väčšinou ide o motely, je ho však dostatok a nebýva problém ho nájsť operatívne, teda i v daný deň bez nutnosti rezervácie niekoľko dní vopred. V moteloch, ale často ani v hoteloch, často nebývajú k dispozícii (alebo v cene) raňajky. Drahé býva taktiež pripojenie na internet, máloktorý hotel ho poskytuje zdarma.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Novozélandskou menou je novozélandský dolár (NZD).

Zmenárne a bankomaty sú dostatočne rozšírené a platby kartami akceptované takmer všade.

Medzi typické suveníry patria výrobky z kožušín vačíc, ktoré sú na Novom Zélande hubené ako invazívny druh. Taktiež sú typické výrobky z vlny, keďže Nový Zéland má údajne najvyšší počet oviec na obyvateľa na svete.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie