Nový Zéland

Hobbiton – magnet všetkých fanúšikov Tolkiena v Matamata

0
Hobbití domček v Hobbitone (Matamata)

Matamata je maličká dedinka na severnom ostrove Nového Zélandu, ktorá leží niekde na ceste medzi mestami Auckland a Rotorua. Ešte donedávna šlo o úplne bezvýznamnú dedinku, ktorú prakticky nikto nepoznal a cestovatelia po Novom Zélande ju väčšinou ani nezaregistrovali na mape. Všetko zmenil Peter Jackson a filmová trilógia Pán prsteňov. Režisér hľadal vhodnú lokalitu pre natáčanie záberov z hobbitej dedinky a práve tu sa mu pre tento účel zapáčila jedna z miestnych fariem.

Majitelia farmy dostali ponuku, ktorá sa neodmieta – filmári im zaplatili štedrú sumu za prenájom a ponúkli im uhradiť náklady na život kdekoľvek na svete na pol roka, počas ktorého premietanie prebiehalo (vybrali si Auckland – skromní ľudia). Celú farmu následne prerobili na hobbitiu dedinku, ktorú podľa dohody mali po natáčaní vrátiť do pôvodného stavu.

Vďaka oneskoreniu však farmu vrátiť do pôvodného stavu nestihli a tak sa s majiteľmi farmy dohodli, že tak učinia o pár mesiacov neskôr, keď bude film hotový. Medzitým však začali na farmu chodiť zvedavci, ktorí sa chceli na hobbitie domčeky pozrieť a tak majiteľ farmy dostal nápad začať sem robiť organizované (a samozrejme platené) zájazdy. Skontaktoval sa teda s filmovým štúdiom a nový zdroj peňazí bol na svete – Hobbiton.

Filmári sa sem o 10 rokov neskôr vrátili, aby tu natočili ďalšiu filmovú trilógiu – Hobbit.

Zaujímavosťou je, že keď sa tu začal natáčať Pán prsteňov, bol celý projekt veľmi tajný. Okolo farmy vznikla zakázaná zóna a nad farmou bol zákaz prelietania lietadlami. Pilotovi, ktorý by takýto zákaz porušil, hrozilo doživotné odňatie licencie.

Na natáčanie boli využití miestni obyvatelia v úlohe komparzistov. Keďže bol projekt tajný, inzerát iba jednoducho informoval, že sa hľadajú komparzisti čo najnižšieho vzrastu a ideálne dobre živení (typická fyzická charakteristika hobbita). Tí, ktorí boli do filmu vybraní, museli podpísať v kontrakte klauzulu o úplnej mlčanlivosti ohľadom toho, aký film sa natáča. Na “placi” potom boli zamestnaní i rôzni “špecialisti” – napríklad ľudia, ktorých úlohou bolo každé ráno rozvešať bielizeň a večer ju zasa zvesiť. Dôvodom bolo, aby každý deň dedinka vyzerala trochu inak a tak i vo filme vznikol dojem, že čas plynie.

V samotnom Hobbitone je možné vidieť niekoľko hobbitích domčekov. Hobbitie domčeky majú rôzne rozmery, podľa potreby aktuálnej scény – hobbiti boli nakrúcaní pri veľkých domčekoch (aby vyzerali menší), zatiaľ čo napríklad Gandalf pri tých menších. Preto je možné  Väčšina z nich má samozrejme len fasádu a za dverami sa skutočný dom nenachádza. Niektoré domčeky majú za dverami dieru, aby sa dala natočiť scéna, ako hobbit vychádza z domčeka – ale všetky scény vo vnútri domčekov boli už točené vo filmových štúdiách. Prvá skupina domčekov sa nachádza hneď za príjazdovou bránkou, ďalšia zasa potom stojí na Kopci – tu sa nachádza väčšina domčekov a aj ten najznámejší – dom (nora) Bilba Bagginsa. Nechýba ani tabuľa “No Admittance – Except on party business”.

Ďalšou rozpoznateľnou časťou areálu je lúka, kde sa konala oslava Bilbových 111. narodenín. Tu stojí aj obrovský strom, pod ktorým adresoval prítomným svoju reč. Keďže tento strom sa objavuje i v štúdiových scénach, museli pre tieto scény vyrobiť jeho kópiu.

Veľkou atrakciou Hobbitonu je krčma Zelený drak – táto budova je funkčná aj zvnútra a interiéry boli zhotovené presne podľa štúdiovej predlohy, v ktorej bolo tu natočených niekoľko scén, ktoré sa objavili vo filme. Môžete si tu posedieť a v cene lístka je i jeden krígeľ jedneho z miestnych pív, obľúbených hobbitmi. Samozrejme, nie je problém si ich dokúpiť i viac, ak by vám zachutili.

Bohužiaľ, pri mojej návšteve Hobbitonu lialo ako z krhly – neuveriteľná prietrž mračien a prúdy vody, takže ospravedlňte zníženú kvalitu fotiek. Pozitívom je, že exkurzie po Hobbitone (vždy len so sprievodcom) sú organizované za akéhokoľvek počasia.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Novom Zélande.

Hobbiton má i vlastńe stránky – www.hobbitontours.com.

Prehliadku Hobbitonu si je možné rezervovať na uvedených stránkach alebo priamo v turistickom informačnom centre v Matamata. Vstupné je 79 NZD (4/2014).


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Do Matamata sa dá dostať autobusmi z Rotoruy a Aucklandu. Informácie o spojeniach a cenách nájdete napríklad na stránkach spoločnosti InterCity.

Z Matamata na farmu Hobbiton vás odvezie špecializovaný autobus, ktorý odchádza spred turistického informačného centra. Je nutné si však vopred rezervovať lístok na prehliadku Hobbitonu (buď online alebo v informačnom centre).

Autom

Autom je prístup k Hobbitonu bezproblémový, k dispozícii je i parkovisko.


Kedy sem cestovať?

Hobbiton sa dá navštíviť celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Jedine pešo a len so sprievodcom, ktorý (alebo ktorá) však podá k prehliadke i zaujímavý výklad.


Kde sa ubytovať?

Ubytovať sa je možné priamo na farme v Hobbitone (viď odkaz vyššie), ale nejde o lacnú záležitosť. Taktiež je možné sa za nižšiu cenu ubytovať v niekoľkých hoteloch v Matamata.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie