Írsko

Glendalough – tisícročný keltský kláštor

0
Kláštor Glendalough a tisícročná kruhová veža

Glendalough je údolie v Írsku neďaleko Dublinu, ktoré pred mnohými a mnohými rokmi sformoval ľadovec a ktoré je dnes cieľom mnohých turistov vďaka svojej prírodnej kráse. Hornatý terén, romantické lesy, veľké jazerá a panoramatické výhľady robia z Glendalough obľúbenú destináciu pre trekking. Návštevníci chtiví horskej turistiky tu nájdu niekoľko kratších aj dlhších trás, počas ktorých budú môcť obdivovať krásne scenérie poskytované miestnou krajinou. Je treba sa však modliť za dobré počasie, ktoré v Írsku nebýva často doma.

Cintorín v kláštore v Glendalough - Vľavo Kostol sv. Kevina, vpravo Kruhová veža

Cintorín v kláštore v Glendalough – Vľavo Kostol sv. Kevina, vpravo Kruhová veža

V údolí Glendalough a jeho okolí sa nachádza niekoľko jazier, ale názov Glendalough (v írčine “Gleann Dá Loch”) znamená “Údolie dvoch jazier“. To preto, že v spodnej časti tohto údolia sa nachádzajú práve dve jazerá, nazývané jednoducho Lower Lake a Upper Lake, teda Dolné a Horné jazero. A práve v tejto oblasti vznikol kláštor, ktorý je dnes jednou z najnavštevovanejších pamiatok v celom Írsku.

Horné jazero v údolí Glendalough

Horné jazero v údolí Glendalough

Kláštor bol založený už v 6. storočí a jeho príbeh začína príchodom mnícha Kevina do Glendalough, kam prišiel do miestnych hôr rozjímať a modliť sa v izolácii. Ako to už v týchto prípadoch býva, povesti o múdrom a svätom mužovi, ktorý dedinčanom pomáha s liečením a radami, sa rýchlo rozšírili a za Kevinom začali prúdiť nasledovníci. Ich počet narastal a tak tu postupne založili kláštor, čím Kevin dosiahol úplne presný opak toho, čo chcel, teda žiť v ústraní ďaleko od ľudí.

Cintorín v kláštore v Glendalough - Vľavo Kruhová veža, v strede katedrála a vpravo kamenný Kríž sv. Kevina

Cintorín v kláštore v Glendalough – Vľavo Kruhová veža, v strede katedrála a vpravo kamenný Kríž sv. Kevina

Po svojej smrti bol Kevin kanonizovaný a kláštor sv. Kevina v Glendalough patril medzi najdôležitejšie pútnicke mesta v Írsku. Nasledujúce storočia boli poznamenané jeho značným rozmachom a jeho význam ako i bohatstvo rástli. Úpadok začal v 13. storočí a úplný koniec na konci toho štrnásteho – v roku 1398 bola celá dedina zničená Angličanmi. Od tej doby slúžia ruiny len ako pútnické miesto, až na miestny kostol, ktorý ešte nejakú dobu fungoval ako svätostánok.

Dolné jazero

Ako býva v Írsku a jeho turistických atrakciách dobrým zvykom, i v Glendalough sa nachádza pri parkovisku turistické informačné centrum, kde návštevníci získajú informácie o celom areáli a prípadne si môžu zakúpiť za 50 centov mapu (vstupné do Glendalough sa neplatí). Hneď po opustení návštevníckeho centra pri Dolnom jazere sa pred návštevníkmi otvorí zelená panoráma, v ktorej je možné zahliadnuť najvyššiu a najznámejšiu stavbu celého Glendalough – Kruhovú vežu (Round tower), ktorá je prakticky symbolom tohto miesta.

Kruhovú vežu postavili mnísi kláštora v Glendalough už zhruba pred 1000 rokmi a ide o pôvodnú stavbu, ktorá nebola zrekonštruovaná (okrem strechy). Veža je vysoká 30 metrov a sú v nej malé okienka pre osvetlenie jej vnútra. Na jej vrchole sú štyri okienka smerujúce na štyri svetové strany a jej pôvodným účelom bolo slúžiť ako zvonica a sklad. Avšak na rozdiel od zvoníc ako ich poznáme u nás, zvonica v Glendalough (a na ďalších stredovekých miestach v Írsku) nebola súčasťou kostola, ale stála a dodnes stojí samostatne.

Spolu s Kruhovou vežou je jedinou takmer úplne zachovanou stavbou v Glendalough Kostol sv. Kevina (St. Kevin’s Church). Maličký kostolík, ktorý pripomína skôr domček s vežičkou (kruhovou samozrejme), je prezývaný aj Kuchyňa sv. Kevina (St. Kevin’s Kitchen). Pochádza z 12. storočia a je teda takmer rovnako starý, ako Kruhová veža.

Najväčšou stavbou celého kláštora bola katedrála, pôvodne zasvätená sv. Petrovi a Pavlovi. Táto veľká stavba bola postavená z miestnej žuly (podobne ako ostatné budovy), ale dnes už z nej zostali len obvodové múry a náhrobné kamene umiestnené pôvodne v jej podlahe. Stále si však je možné predstaviť, aká veľká katedrála kedysi bola. Hneď pri nej stojí taktiež tzv. Kríž sv. Kevina, monolitický (vytesaný z jedného kusa kameňa) kríž zo žuly pochádzajúci zo 6. alebo 7. storočia, teda z úplného počiatku existencie kláštora.

V areáli sa nachádza ešte niekoľko stavieb, zväčša kostolov, ktoré sú však už len vo veľmi biednom stave, v podstate ide len o ruiny. Drvivú väčšinu plochy areálu tvorí cintorín a miestne hroby s keltskými krížmi a stredovekými žulovými stavbami dávajú celému miestu pokojnú a tajomnú atmosféru. Bohužiaľ však ide o tak turisticky exponované miesto, že táto atmosféra je značne narušená množstvom návštevníkov, obzvlášť keď sem dorazia zájazdové autobusy.

Po preskúmaní ruín kláštora sa môžete vydať k Hornému jazeru, či už autom alebo pešo. Prechádzka je samozrejme lepšou voľbou, pretože vedie malým lesíkom a okolo Dolného jazera, takže sa budete pohybovať v peknej írskej prírode a spálite trošku kalórií. Cesta trvá svižnejšou chôdzou asi 20 minút, pomalším krokom pol hodiny.

Horné jazero

Horné jazero je miestom, kde to celé začalo – na jeho brehu sa totiž nachádza jaskyňa, kam sa kedysi Kevin uchýlil, aby izolovaný od sveta mohol meditovať a modliť sa. Dnes je táto jaskyňa označovaná ako St. Kevin’s Bed (Posteľ sv. Kevina) a okrem nej sa v okolí Horného jazera nachádza niekoľko ruín ďalších stavieb, zväčša kostolov. Všetky miestne štruktúry sú však zachované len minimálne a k niektorým sa nedá dostať (resp. dá sa k nim dostať len loďou, ktorá nie je vždy k dispozícii).

Preto je návšteva Horného jazera skôr záležitosťou turistiky v prírode, než kultúrnou a pamiatkovou prehliadkou. Aj tak sa však aj tu nachádza turistické informačné centrum a parkovisko, takže pokiaľ vám bude zaťažko ísť od Dolného jazera a kláštora Glendalough pešo, môžete sa sem aj zviezť. Horné jazero je niekoľkokrát väčšie ako to Dolné, preto je tu aj možnosť dlhších vychádzkových trás.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Írsku.

Dobrým zdrojom informácií je i domovská stránka Glendalough.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Z Dublinu sa dá do Glendalough dostať autobusmi súkromného dopravcu St. Kevin’s Bus Services. Na jeho domovskej stránke nájdete informácie o cestovných poriadkoch a cenách.

Cesta trvá zhruba hodinu a pol a stojí 13 EUR jednosmerne, 20 EUR spiatočný lístok (8/2016).

Autom

Autom sa dá z Dublinu do Glendalough dostať asi za hodinu, podľa stupňa dopravy a zápch v Dubline. Po diaľnici M11 a následne pár menších cestách sa dostanete na parkovisko pri návštevníckom centre.

Počas sezóny môže byť cez víkend problém s parkovaním, pretože aj keď sú parkoviská veľké, záujem prevyšuje ponuku. Parkovanie je zadarmo.


Koľko to stojí?

Vstupné je zadarmo, mapky stoja 50 centov.

Parkovanie je zdarma.


Kedy sem cestovať?

Glendalough sa dá navštíviť bez problémov celoročne, v zime v Írsku však dosť prší (aj keď ako vidíte na fotkách, v lete tiež).


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Glendalough je predovšetkými pre peší turizmus a takisto kláštor a ruiny sa dajú navštíviť len pešo.

Autom

Autom je možné sa premiestňovať medzi Horným a Dolným jazerom.


Kde sa ubytovať?

Väčšina turistov sem vyráža na poldňový alebo jednodňový výlet z Dublinu, kde je ubytovacích kapacít k dispozícii viac než dosť. Ceny ubytovania sú vysoké, zodpovedajúce západoeurópskemu štandardu.

Ceny ubytovania v hoteloch v Dubline začínajú na 60-70 EUR za noc a izbu pre dve osoby, cena môže kolísať podľa sezóny (v lete sú ceny najvyššie) (8/2016).

Ubytovanie cez AirBnB v Dubline veľa peňazí neušetrí, dobrá izba vyjde v sezóne na 50-60 EUR (8/2016).

V samotnom Glendalough a jeho okolí je možné sa ubytovať v niekoľkých hoteloch a penziónoch, ale ceny sú veľmi vysoké (vyššie ako v Dubline), takže sa vyplatia len v prípade, že chcete zostávať viac dní kvôli turistike.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie