Taliansko

Matera – 9-tisícročné podzemné mesto

0
Matera

Matera je ďalším zo skvostov južného Talianska, často mylne zaraďovaná do Apúlie – leží však už v regióne Basilicata, pár kilometrov od Apúlie. Žiadny výlet do Apúlie však nie je kompletný bez návštevy Matery, pretože toto mesto je jedným zo skvostov celej oblasti a ďalšou z položiek zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Matera je spolu s Alberobellom zrejme najobľúbenejšou destináciou turistov prichádzajúcich do Bari a aj keď ani zďaleka nie je tak malebná, ako tieto dve mestá, jej hlavnou devízou je tajomnosť. Celé mesto pôsobí už od prvého momentu, čo sa pred vami zjaví na terase na námestí Piazza Vittorie Veneto, veľmi mysticky a možno i trošku apokalypticky.

Čo Materu a Alberobello spája, je miestny vápencovitý kameň, ktorý je pre tento región charakteristický a ktorý bol pri budovaní oboch miest využitý. Zatiaľ čo v Alberobelle tento kameň použili k výstavbe typických domčekov trulli s kruhovými stenami, v Matere využili jeho mäkkosť na to, aby doň svoje “budovy” jednoducho vytesali. Starobylá časť mesta, ktorá bola takto vybudovaná, sa dnes nazýva “Sassi di Matera” (doslova Kamene Matery).

Sassi vznikali v priebehu stáročí a osídlenie miesta je dokázané už v paleolite, formálne však ako mesto bola Matera založená Rimanmi v 3. storočí pred Kristom. Postupne tu boli vytesávané budovy do skál, nad ktorými o niekoľko storočí neskôr vznikali nové budovy z kameňa. Domčeky sú naskladané nad sebou v kopci vo vrstvách a je bežné, že cesta popred jednu radu domov vedie vlastne po strechách inej rady domov.

Matera bola osídľovaná už pred 9 tisíc rokmi a bola zrejme jedným z prvých ľudských osídlení v dnešnom Taliansku. Zároveň je Matera zrejme jediným miestom na svete, kde sa môžu dnešní obyvatelia pochváliť tým, že žijú v tých istých domoch, ako ich predkovia pred 9 tisíc rokmi. Už len toto vedomie pridáva Matere na magickosti.

Neskôr sa v meste usídlili pustovníci a rôzne mníšske rády, ktoré tu vybudovali podzemné chrámy zdobené freskami.

Via Fiorentini

Asi každého, kto do Sassi vstúpi, okamžite ho ich tajomná atmosféra zasiahne – obzvlášť, ako sa tu ocitnete sami. Staré mesto totiž nie je veľmi frekventované lokálnymi obyvateľmi a donedávno tu nechcel nikto bývať, pretože bolo považované za chudobnú štvrť. Dnes sa sem život pomaličky vracia a otvárajú sa kaviarničky a obchodíky, ale zatiaľ len veľmi málo a opatrne. Veľká časť domov je i dnes v dezolátnom a neobývateľnom stave a toto sa zrejme tak skoro nezmení, pretože rekonštrukcia je tu pomerne nákladná a vďaka pamiatkovej rezervácii i problémová.

Hlavnou dopravnou tepnou mesta je Via Fiorentini, v okolí ktorej je ako-tak živo a nájdete tu niekoľko obchodov, vrátane veľmi peknej dielne s výrobkami z miestneho kameňa – majú tu dokonca aj obrovský model celého mesta, čo určite stojí za návštevu.

Rupestriánske chrámy

Jednou z hlavných atrakcíi Matery sú tzv. rupestriánske chrámy. Pred návštevou Matery som sa s týmto termínom nestretol, takže som si musel pomôcť slovníkom – rupestriánsky znamená vybudovaný vytesaním do skaly alebo využitím stien jaskyne. Táto charakteristika snáď nemôže byť presnejšia – v Matere sa okrem klasických rezidenčných budov nachádzajú i kostoly, ktoré sú taktiež vytesané v miestnej mäkkej vápencovej skale. Niektoré vznikli priamo ako kostoly, iné rozšírením inej pôvodnej budovy. Pri tesaní do skaly máte jednoducho výhodu, že si budovu môžete zväčšiť podľa potreby. Fascinujúcim faktom je, že všetka vnútorná výzdoba alebo napríklad stĺpy museli byť dôkladne vopred premyslené, pretože ak už raz bola skala odstránená, tak sa v prázdnom priestore ťažko dalo vytesať niečo nové. Táto techniká sa niekedy nazýva i negatívna architektúra, keďže ide presne o opačný proces, než pri klasickej stavbe – stĺp nevznikol naukladaním kameňa do priestoru, ale bol vytvorený odstránením okolitého kameňa (resp. vytvorením  prázdneho priestoru okolo stĺpu).

Prvým z rupestriánskych chrámov, ktorý sme navštívili, stojí na vrchole skaly nazývanej Sasso Barisano. Stojí tu kláštor sv. Augustína zo 16. storočia a vedľa neho Kostol sv. Augustína (Chiesa di Sant’Agostino). Tento kostol nie je sám o sebe zvlášť zaujímavý, ale skutočný poklad sa skrýva pod ním. Cez kostol je totiž možné vojsť do podzemného chrámu, ktorý bol vytesaný do skaly už v 11. storočí, teda pred celým miléniom. Z chrámu venovanému sv. Viliamovi (San Guglielmo da Vercelli) toho veľa nezostalo, ale je možné tu vidieť niekoľko zachovaných fresiek zo 17. storočia.

Neďaleko stojí chrám sv. Petra (San Pietro Barisano), ktorý je zachovalejší, než chrám sv. Viliama. Ide o kostol, ktorý bol kompletne vytesaný do skaly už okolo roku 1000 a “moderná” je len jeho fasáda zo 17. storočia. Ide o jednu z najlepších ukážok rupestriánskej architektúry, ale bohužiaľ tu nie je dovolené (rovnako ako v ostatných rupestriánskych chrámoch) fotografovanie, takže sa mi podarilo ukoristiť len pár tajných fotiek z miestnosti, ktorá slúžila kňazom a miništrantom – ešte stále sa tu dajú rozoznať zdobené lavice a sedadlá.

Od oboch chrámov je však výborný výhľad na okolie a jadro mesta Matera.

Gravina

Staré mesto oddeľuje od náprotivného kopca údolie, ktoré tu vyrezala riečka Gravina (Torrente Gravina). I na tomto kopci sa nachádza niekoľko podzemných obydlí jaskynného typu, je ich zachovaných však len pár a sú neobývané. Pokiaľ by ste ich chceli navštíviť, pripravte sa na pomerne dlhú obchádzku. Osobne odporúčam zostať na strane starého mesta a radšej si vychutnať výhľad na protiľahlý kopec.

Sasso Caveoso

Druhá časť starého mesta, označovaná ako Sasso Caveoso (Jaskynný kameň), leží na jeho opačnej strane a nachádza sa v nej niekoľko ďalších podzemných chrámov. Celý kameň je dobre viditeľný z viacerých strán, pretože sa týči nad okolitý terén a na jeho vrchole ešte stojí železný kríž. Na vrchole tejto skaly sú v jej útrobách vytesané dva chrámy – Santa Maria di Idris a San Giovanni in Monterrone. Oba chrámy boli postupným zväčšovaním neskôr prepojené a dnes sa tak dá prejsť z jedného do druhého. Chrám Santa Maria di Idris je väčší a disponuje niekoľkými freskami z 16. a 17. storočia a ešte v minulom storočí bol aktívne používaný pre bohoslužby. San Giovanni in Monterrone je skôr krypta než chrám a je vzácny najmä vďaka svojim freskám, ktoré sú jedny z najstarších v regióne vôbec – pochádzajú už z 12. storočia. Bohužiaľ, v chrámoch opäť nie je povolené fotografovanie.

Posledným rupestriánskym chrámom, ktorý sme navštívili, je Santa Lucia alle Malve. Tento chrám patril ženskému mníšskemu rádu benediktínok, ktoré sa tu usadili už v 8. storočí. Chrám je prekvapivo veľký a je v ňom vytesaných niekoľko pilierov, ktoré sú spolu so stenami ozdobené freskami, z ktorých niektoré pochádzajú až z 13. storočia.

Rione Casalnuovo

Za Sasso Caveoso sa už nachádza len okrajová časť Matery, ktorá patrí medzi tie najviac zanedbané. V miestnych domoch nebýva nikto, okná sú väčšinou zadebnené a domy úplne prázdne. Kedysi tak zrejme vyzeralo celé staré mesto, ale s rastúcim rozvojom turizmu začína Matera ožívať. Takže pokiaľ chcete nasať ešte trochu apokalyptickej atmosféry, môžete zamieriť do časti Rione Casalnuovo.

Moderná Matera

Jadro dnešného života sa samozrejme sústredí mimo Sassi, do “moderného” mesta Matera. Slovo “moderné” je v úvodzovkách preto, že u nás by bola i táto časť mesta považovaná za historickú – stoja tu budovy z období baroka či klasicizmu, ale určite tu nehľadajte moderné budovy z ocele a skla.

Veľmi príjemným miestom je námestie Piazza Giovanni Pascoli s nadväzujúcou ulicou Via Domenico Ridola, ktoré tvoria veľkú pešiu zónu. V čele námestia stojí Múzeum stredovekého a moderného umenia, vedľa ktorého terasa s výborným výhľadom na staré mesto (Sassi) Matery.

V novej časti mesta sa taktiež nachádza niekoľko “klasických” kostolov, teda nevytesaných do skaly. Medzi najkrajšie patria Kostol sv. Františka z Assisi (údajne založený samotným sv. Františkom) a Kostol očistca, oba s krásnymi barokovými fasádami. Okrem toho je tu mnoho ďalších krásnych budov a malebných uličiek priam lákajúcich k prechádzke či posedeniu v jednej z miestnych kaviarní.

Katedrála

Na záver sa predsalen ešte vrátime do Sassi, resp. starej časti mesta. Stavbou, ktorá dominuje panoráme celej Matery, je materská katedrála. Katedrála je typickým reprezentantom masívnej románskej architektúry v regióne Apúlia a jej veža sa týči nad Materou ako maják snáď na každej fotografii mesta. Chrám bol postavený v 13. storočí a z námestíčka pred ním je výborný výhľad na staré mesto Matera z opačnej strany, než to býva na väčšine fotiek mesta obvyklé. Archeologický prieskum ukázal, že katedrála bol postavená na umelo navýšených základoch, aby jej veža bola dobre viditeľná zo všetkých strán mesta a jeho okolia.

Katedrála je zatvorená už viac ako 10 rokov kvôli reštauračným prácam, takže som bohužiaľ nemal možnosť sa pokochať jej interiérom, ale ani exteriérom, ktorý bol stále pokrytý lešením. Dobrou správou je, že tento rok (2016) by sa v marci po veľmi dlhom čakaní mala katedrála opäť otvoriť verejnosti.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Taliansku.

Dobrým (i keď trochu neučesaným) zdrojom informácii o Matere je stránka SassiWeb.


Ako sa sem dostať?

Vlakom

Do Matery jazdia vlaky spoločnosti FAL (Ferrovie Appulo Lucane) z Bari, na ich stránkach nájdete informácie o cestovných poriadkoch. Cesta z Bari trvá necelé dve hodiny a stojí zhruba 5 EUR (jednosmerne) – nedá sa platiť kartou.

Stanica Bari Centrale v Bari je trošku chaotická a jazdia sem štyri rôzne spoločnosti. Vstup na nástupištia pre vlaky FAL je z ulice Corso Italia.


Kedy sem cestovať?

Materu je možné navštíviť bez problémov celoročne, dokonca i v zime (sám som cestu absolvoval na konci novembra). V lete sú teploty pomerne nepríjemné a odporúčam sa prázdninovému obdobiu vyhnúť, keďže aj ceny sú vyššie.


Ako sa tu pohybovať?

Matera je malé mestečko a najjednoduchším spôsobom, ako ju preskúmať, je pešo. Zo stanice sa k námestiu Piazza Vittorio Veneto dostanete za 5 minút.


Kde sa ubytovať?

Väčšina turistov sem prichádza na poldňový alebo celodenný výlet z Bari, hlavného mesta regiónu, a tak si ubytovanie zariadi tam.

Pokiaľ tu však chcete stráviť noc, nie je problém nájsť ubytovanie i v Matere. Ubytovacích kapacít je tu k dispozícii viac než dostatok.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie