Mexiko

Mexiko (celým názvom Spojené štáty mexické) je veľká severoamerická krajina a obľúbená turistická destinácia.

Mexiko je neskutočne rozmanitá a kultúrne bohatá krajina. Každý turista si tu nájde to svoje – má krásne pláže, príjemné koloniálne mestá a krásne staroveké archeologické náleziská. Mexiko je taktiež krajinou priam prešpikovanou pamiatkami UNESCO.

Mexiko je síce na severoamerické pomery chudobná krajina, ale pre turistu nejde o úplne lacnú krajinu. Vstupné do pamiatok sú pomerne vysoké (a pamiatok je veľa) a ceny ubytovania môžu byť taktiež pomerne drahé, pokiaľ chcete bývať na pláži (v mestách a mimo pláží sú ceny vcelku prijateľné). S trochou snahy sa však dá rozpočet ustrážiť, autobusová doprava je lacná a kvalitná.

Mexiko je zároveň rozľahlá krajina a prírodné podmienky i podnebie sa môžu značne líšiť medzi karibským a tichomorským pobrežím. Hlavné mesto Mexico City sa nachádza v horách a vo veľkej nadmorskej výške a tak tu môže byť chladnejšie, zatiaľ čo v rovnakej dobe sa na plážach na Yucatáne ľudia opaľujú na rozpálených plážach.

Veľa ľudí ma z Mexika obavy kvôli bezpečnosti, ale pokiaľ sa budete zdržiavať v turistických oblastiach, nemusíte sa ničoho báť. Pokiaľ plánujete výlety autom do odľahlejších končín, je dobré sa o aktuálnej situácii informovať.

V Mexiku sa rozpráva španielsky, ale v turistických destináciach nebýva problém nájsť niekoho, kto rozpráva aspoň trochu anglicky.


Víza

Pre cestu do Mexika pre účely turizmu do 180 dní nepotrebujú občania SR a ČR víza.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Mexiko má priame letecké spojenia do Európy z Nemecka, Francúzska alebo Holandska. V prípade letov zo Slovenska alebo Česka, prípadne z Viedne, je nutné prestupovať. Lety z Európy lietajú z/do Mexico City a Cancúnu.

Autobusom

Autobusom je možné navštíviť Mexiko z USA. K dispozícii je viacero spoločností, napr. Greyhound.

Autom

V prípade vstupu do Mexika cez pozemné hraničné prechody vlastným autom, je vyžadované špeciálne povolenie. Toto povolenie je možné si zaobstarať online.


Ako tu cestovať?

Mexiko je pomerne rozsiahla krajina, takže na dlhšie vzdialenosti je lepšie využiť leteckú dopravu. Lokálne lety prevádzkuje národný dopravca Aeromexico, ale aj nízkonákladové spoločnosti ako InterJet, Volaris alebo Viva Aerobus.

Na kratšie vzdialenosti je pomerne dobrou možnosťou cestovanie autobusom. Autobusová doprava v Mexiku je veľmi dobrá a autobusmi je možné sa dostať prakticky všade. Existuje niekoľko kategórií autobusov, na vzdialenejšie presuny je dobré využiť tzv. prvú triedu, resp. priame spoje (tzv. directos) – nevýhodou je občas kruto silná klimatizácia, takže pri viachodinovej ceste hrozí seriózne prechladnutie. Jednou z najväčších spoločností prevádzkujúcich autobusy v Mexiku je ADO.

Takmer všade sú k dispozícii aj minivany (colectivos), ktoré je možné využiť na krátke vzdialenosti a návštevu lokálnych cieľov, ale i naj presuny medzi mestami. Ak však máte batožinu, je lepšie využiť autobus.

Mexiko má relatívne dobrú cestnú sieť, cestovanie autom nepredstavuje väčší problém. Je dobré sa vyhnúť cestovaniu v noci a overiť si bezpečnosť danej lokality, kam chcete cestovať, na internete.


Kedy sem cestovať?

Mexiko je veľká krajina a počasie sa môže (a bude) líšiť podľa regiónu, ktorý navštívite. Vo všeobecnosti ale platí, že obdobie sucha je od novembra do apríla, kedy je v krajine zároveň najchladnejšie (čo však neznamená zima). Obdobie dažďov nemusí predstavovať problém, ale v niektorých oblastiach (napr. Yucatán) môže byť v letných mesiacoch extrémne teplo a dusno. Koncom leta a začiatkom jesene zároveň hrozia hurikány.

Je treba počítať s tým, že teplota na pobreží Karibiku, kde je teplo počas celého roku, sa bude určite líšiť od teploty v hlavnom meste México D.F. (Mexico City), ktoré leží vysoko v horách a zimné večery tu môže byť pomerne chladné (nie však mrazivé).


Čo tu navštíviť?

Mestá

 • Campeche – hlavné mesto štátu Campeche s veľmi pekným koloniálnym centrom, ktoré je súčasťou dedičstva UNESCO
 • Chichén Itzá – staré mayské mesto, jedna z najznámejších mexických pamiatok a jeden z nových siedmich divov sveta
 • Cobá – staré mayské mesto, archeologické nálezisko v džungli
 • Mérida – hlavné mesto štátu Yucatán s peknou koloniálnou architektúrou
 • México D.F. (Mexico City) – hlavné mesto, obrovská metropola v horách s množstvom múzeí a pamiatok
 • Palenque – rozsiahle a krásne zachovalé mayské mesto, veľmi scénicky zasadené v džungli
 • Playa del Carmen – pekné karibské prímorské letovisko, známe luxusnými rezortmi
 • Teotihuacan – “mesto bohov”, prastaré a mystické archeologické nálezisko, kedysi najväčšie mesto v celej Amerike
 • Tulum – pobrežné mesto s karibskými plážami a mayským archeologickým náleziskom (blog o Tulume tu)
 • Uxmal – archeologické nálezisko, kedysi dôležité mayské mesto, jedno z najkrajších a najzachovalejších (blog o Uxmale tu)
 • Villahermosa – hlavné mesto štátu Tabasco, spojené s olméckou kultúrou

Príroda

 • Cenotes – prírodné jazierka so sladkou vodou, vyskytujúce sa po celom yucatánskom poloostrove a obľúbené na kúpanie
 • Vodopády Aqua Azul a Misol Ha – krásne a dlhé kaskády a vodopády nachádzajúce sa blízko Palenque

Kde sa ubytovať

Mexiko je krajina orientovaná na turizmus, takže tu nájdete možnosti ubytovania v celej škále – od najlacnejších ubytovní po luxusné rezorty. Ceny sú pomerne prijateľné a nižšie ako v Európe, aj keď v plážových rezortoch môžu byť pomerne vysoké.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Mexickou menou je mexické peso. K dispozícii je dostatok bankomatov i zmenární, v turistických destináciách nie je problém platiť ani dolármi.

Platby kartami sú v Mexiku bežné, ale je dobré mať i hotovosť, keďže nie všade sú karty akceptované.

Typickými mexickými suvenírmi sú tequilla a čokoláda – obe sa dá bez problémov kúpiť v ktoromkoľvek supermarkete, ale i na letisku. Sombrera, pončá a ďalšie mexické suveníry, ktoré nemajú charakter potraviny, sú k dispozícii prakticky všade.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie