Taliansko

Trani – mesto bájneho Dioméda

0
Trani

Trani nenápadné malé mestečko s veľkou históriou a vysokým faktorom príťažlivosti. Leží si na jadranskom pobreží na juhu Talianska, v regióne Apúlia (Puglia), pár desiatok kilometrov severne od regionálnej metropoly Bari. Keďže tento región je prešpikovaný top turistickými destináciami, akými sú napríklad okrem spomínaného Bari aj Alberobello alebo Matera, na ostatné mestečká (vrátane Trani) už turistom väčšinou nezostane čas. A to je veľká chyba.

Trani odvodzuje svoj pôvod od rímskeho mesta Turenum (tiež Tirenum) a podľa miestnej povesti bolo založené ešte bájnym gréckym hrdinom Diomédom, prípadne jeho synom. Najstaršie zmienky o meste však pochádzajú z 9. storočia. Najväčší rozmach zažilo Trani v 11. až 13. storočí, keď bolo partnerom námorných mestských republík (Benátky alebo Ragusa) a mnoho krajín malo v meste konzuláty, vrátane Anglicka a Holandska.

Cisár Svätej ríše rímskej a taliansky a nemecký kráľ Fridrich II. (prezývaný aj Roger), ktorý je známy napríklad aj vydaním Zlatej buly sicílskej, postavil v meste Trani rozsiahly hrad a za jeho vlády dosiahlo mesto najväčší rozmach.

Promenáda

Z pohľadu turistu ide o veľmi príjemné, aj keď trochu príliš klasické talianske prímorské mestečko. Prvé kroky turistu zrejme budú smerovať hneď k moru, kde sa vinie okolo mesta niekoľkokilometrová promenáda Lungomare Colombo, lemovaná parkami a reštauráciami.

Marína

Po priblížení sa k historickému centru mesta sa vám na promenáde otvorí pohľad na hlavnú ikonu mesta – Katedrálu sv. Mikuláša Pútnika, ktorý je patrónom mesta. Na konci promenády sa nachádza miestny prístav, resp. marína, ktorý síce nie je veľmi veľký, ale kotví tu množstvo malých lodičiek a vytvára tak typickú taliansku prímorskú atmosféru. Pokiaľ budete mať chuť, môžete si tu vychutnať obed či večeru v jednej z miestnych reštaurácií s výhľadom na prístav.

Katedrála

Centrum mesta tvorí námestie Piazza Duomo, kde sa okrem iného nachádza práve spomínaná Katedrála sv. Mikuláša Pútnika, hlavná atrakcia mesta so svojou typickou štíhlou a vysokou vežou. Katedrála pochádza z 12. storočia a je tak jednou z najstarších stavieb v meste. Venovaná je sv. Mikulášovi, ktorý zomrel pri vykonávaní púte do Ríma práve v Trani. Stavba katedrály tak započala za účelom uchovania jeho ostatkov. Miestny kameň dáva exteriéru katedrály veľmi zaujímavú farbu. Katedrála patrí po architektonickej stránke medzi jedny z najlepších stavieb v južnom Taliansku z tohto obdobia.

Špecifikom katedrály je fakt, že stojí na niekoľkých starších stavbách a v jej vnútri tak nájdeme niekoľko úrovní – tá najvyššia, niekoľko metrov nad terénom, patrí samotnej katedrále, pod ktorou sa nachádzajú ďalšie dve poschodia patriace predchádzajúcim chrámom. Najnižšia úroveň patrí chrámu Santa Maria della Scala, ktorá je datovaná do 4. storočia, takže ide o naozaj archaickú záležitosť – v miestnej krypte je tak možné vidieť pozostatky chrámu z veľmi raného obdobia kresťanstva.

Švábsky hrad

Neďaleko katedrály stojí mohutná stavba Švábsky hrad (Castello Svevo), pomenovaná podľa spomínaného cisára a kráľa Fridricha II. (zo Švábskeho rodu), ktorý ju dal postaviť. Ide o robustnú pevnosť, ktorej hrubé steny zvonku navodzujú pocit skutočnej nedobytnosti. Hrad stojí na pobreži a je preto z jednej strany omývaný vlnami Jadranského mora. Dnes v ňom sídli múzeum.

Uličky Trani

Aj napriek neodškriepiteľnej významnosti a príťažlivosti pamiatok Trani (najmä jeho katedrály), najlepšou aktivitou v meste je zrejme bezcieľne potulovanie sa jeho uličkami a objavovanie stále nových a nových zákutí. Centrum mesta síce nie je veľké, ale má malebný stredoveký charakter s dláždenými uličkami a námestiami a bielymi budovami, ktoré spoločne vytvárajú príjemný svet žiariaci či už na ostrom juhotalianskom slnku alebo v nočnom svetle reflektorov.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Taliansku.


Ako sa sem dostať?

Vlakom

Do Trani sa dá dostať vlakom z hlavnej stanice v Bari. Vlaky najväčšej talianskej vlakovej spoločnosti Trenitalia sem jazdia často, spojenia je možné vyhľadávať na týchto stránkach. Cena lístka je 3.20 EUR (11/2015) a doba jazdy asi 40 minút. To platí pre lokálne vlaky, cesta vlakom Intercity môže byť výrazne drahšia a nie zaručene rýchlejšia, preto je dobré si spojenie zistiť vopred.

Stanica Bari Centrale v Bari je trošku chaotická a jazdia sem štyri rôzne spoločnosti. Vstup na nástupištia pre vlaky Trenitalia je priamo na hlavnom staničnom námestí, najväčšia budova.


Kedy sem cestovať?

Trani je možné navštíviť bez problémov celoročne, dokonca i v zime (sám som cestu absolvoval na konci novembra). V lete sú teploty pomerne nepríjemné a odporúčam sa prázdninovému obdobiu vyhnúť, keďže aj ceny sú vyššie.


Ako sa tu pohybovať?

Trani je malé mestečko a najjednoduchším spôsobom, ako ho preskúmať, je pešo. Stanica je od centra trošku ďalej, ale stále sa tam dá pešo dôjsť za 15-20 minút a navyše veľmi peknými uličkami mesta.


Kde sa ubytovať?

Väčšina turistov sem prichádza na poldňový alebo celodenný výlet z Bari, hlavného mesta regiónu, a tak si ubytovanie zariadi tam.

Pokiaľ tu však chcete stráviť noc, nie je problém nájsť ubytovanie i v Trani. Ubytovacích kapacít je tu k dispozícii viac než dostatok.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie