Brazília

Návšteva favely Santa Marta – takmer “pravé” Rio

0
Pohľad na Rio z favely Santa Marta

Rio de Janeiro sa len tak hemží známymi atrakciami, ako socha Krista, kopec Cukrová homoľa alebo pláž Copacabana. Menej známu tvár mesta s trochu smutnejšou históriou reprezentujú chudobné štvrte, tzv. favely.

História faviel

Vznik favel je treba hľadať vcelku ďaleko v histórii – už na konci 19. storočia v Brazílii. V tej dobe sa kňaz a samozvaný prorok Antônio Conselheiro rozhodol usadiť v brazílskom štáte Bahia a založiť mesto Canudos, ktoré fungovalo pod jeho kontrolou na akomsi komunistickom princípe prerozdeľovania práce a kolektívneho vlastníctva. Mestečko postupne začalo rozkvitať (používalo dokonca i vlastnú menu) a za vidinou lepšieho života sa sem začali sťahovať ľudia z okolia.

Favely sú chudobné štvrte, rozprestierajúce sa väčšinou na kopcoch a typické farebnými domčekmi

Favely sú chudobné štvrte, rozprestierajúce sa väčšinou na kopcoch a typické farebnými domčekmi

Rastúca moc Conselheira, zakladateľa mesta, začala znepokojovať miestne autority štátu Bahia a keďže Canudos začalo byť akýmsi autonómnym štátom v štáte a rozrástlo sa na niekoľko desiatok tisíc obyvateľov (niektoré zdroje uvádzajú 30 tisíc), predstavovalo reálnu hrozbu pre celý štát. Rozhodli sa teda zorganizovať trestnú výpravu pozostávajúcu z 30 ozbrojených vojakov, ktorí boli do jedného zmasakrovaní hneď, ako dorazili do mesta.

To samozrejme znepokojilo vládu Brazílie, vtedy úplne čerstvo vznikutej republiky, a preto sa rozhodla zakročiť ráznejšie a vyslať zakaždým vždy silnejší vojenský kontingent pre spacifikovanie neposlušného mesta. Canudos sa však vždy ubránilo a vojenský pokus odrazilo. Po porážke armády čítajúcej niekoľko tisíc vojakov bola povesť novovytvorenej brazílskej armády výrazne ohrozená a tak sa velenie rozhodlo vyslať proti neposlušnému mestečku niekoľkotisícové vojsko vybavené najmodernejšou ťažkou technikou, vrátane mínometov, guľometov a delostrelectva.

Vo favelách je možné nájsť obchody veľmi bizarného mixu sortimentu - tento okrem raňajok ponúka i odosielanie správ SMS a rôzne ďalšie služby

Vo favelách je možné nájsť obchody veľmi bizarného mixu sortimentu – tento okrem raňajok ponúka i odosielanie správ SMS a rôzne ďalšie služby

Proti tak neuveriteľnej presile sa malé mestečko samozrejme nemohlo ubrániť a armáda ho brutálne prepadla a zrovnala so zemou – navyše takmer všetko obyvateľstvo bolo zmasakrované (prežilo len 150 obyvateľov mesta). Zakladateľ mesta Conselheiro, ktorý medzitým zomrel, bol vykopaný z hrobu a jeho hlava odrezaná a víťazoslávne odnesená do hlavného mesta.

A kde končí príbeh mesta Canudos, tam začína príbeh faviel v Brazílii. Vojaci, ktorí sa zúčastnili spomínanej trestnej výpravy do Canudosu, po jeho zničení už zrazu neboli potrební a tak boli presunutí do Ria de Janeira, vtedy ešte hlavného mesta celej Brazílie. Tu boli vojaci ponechaní napospas svojmu osudu, bez akejkoľvek práce či pozemku, takže sa okamžite dostali na dno spoločnosti ako jej najchudobnejšia vrstva.

Vytvorili si tak malú komunitu a postavili chatrče na svahu hory Providência v Riu. Miesto dostalo prezývku Favela podľa hory, ktorú vojaci poznali práve v zničenom meste Canudos.

Vďaka hornatému terénu je nutných veľa schodov pre zdolanie celej favely

Vďaka hornatému terénu je nutných veľa schodov pre zdolanie celej favely

Favely dnes

Tak vznikla úplne prvá favela a ich počet sa veľmi rýchlo zväčšoval, najmä vďaka neutešenej ekonomickej situácii v Brazílii v minulom storočí. Aj keď sa v posledných rokov situácia zlepšila, odhaduje sa, že len v Riu je stále 600 až 700 faviel. Favely sú rôzne, ale ich spoločným menovateľom je sociálne slabšie obyvateľstvo – ide tak o brazílsky pojem pre slum, teda chudobnú štvrť. Toto prostredie je živnou pôdou pre organizovaný zločin, takže kupliarstvo a obchod s drogami alebo zbraňami tu je na dennom poriadku.

Graffiti sú neoddeliteľnou súčasťou favely

Graffiti sú neoddeliteľnou súčasťou favely

Sociálna situácia obyvateľstva, ktorá bola už beztak bezútešná, sa tým pádom ešte viac zhoršovala. Obyvatelia faviel sa stávali modernými otrokmi v uzavretých komunitách, kam sa bála vkročiť i polícia a kde vládli pravidlá gangov. Vláda sa v 60-tych a 70-tych rokoch snažila favely likvidovať, čo však malo úplne opačný účinok a situácia sa ešte viac zhoršila.

Zlepšenie prišlo až na prelome tisícročí, keď brazílska vláda začala podnikať kroky k “pacifikácii” faviel. Jedným z nich bolo zavedenie špeciálnych ozbrojených policajných zložiek, ktorých úlohou je vrátiť do faviel zákon a poriadok a zlikvidovať obchod s drogami a iné kriminálne aktivity. Bolo upustené od snahy favely likvidovať a bola zvolená cesta stabilizácie situácie v nich a postupného zlepšovania ekonomickej situácie ich obyvateľov, napríklad investovaním do vzdelávania.

Okrem graffiti sa nájdu aj mozaiky

Okrem graffiti sa nájdu aj mozaiky

Favely a turizmus

Favely sa v posledných rokoch stali obľúbenou turistickou atrakciou. Nebezpečné tajomno, ktoré ich obklopuje, priťahuje turistov v Riu, ktorí zo zvedavosti cestujú do faviel, aby videli svetoznámy fenomén na vlastné oči. Situácia je však stále nebezpečná a pokiaľ sa turista ocitne vo favele sám, veľmi ľahko sa môže stať, že sa z nej už nevráti. Väčšina ľudí má samozrejme svoj život rada a preto môže zvoliť jednu z dvoch možností – ísť na prehliadku organizovanú agentúrou alebo sa vypraviť na vlastnú päsť do jednej z “bezpečných” faviel.

Prvá možnosť je samozrejme najjednoduchšia, najpohodlnješia a najbezpečnejšia. Po favele vás prevedie miestny sprievodca, ktorého prítomnosť by mala garantovať bezpečnosť – sprievodca býva dohodnutý s miestnym gangom, aby umožnili turistom bezproblémovú prehliadku, zrejme výmenou za nejakú finančnú protislužbu.

Panoramický pohľad na favelu Santa Marta a Botafogo, v strede kopec so sochou Krista Vykupiteľa

Panoramický pohľad na favelu Santa Marta a Botafogo, v strede kopec so sochou Krista Vykupiteľa

Existujú spoločnosti, ktoré ponúkajú drahšie exkurzie typu safari – turisti sedia na vlečke malého nákladiaku prispôsobeného pre tento účel jazdy, väčšinou bez strechy (tzv. safari car) a sú vození po favelách. Turisti si takto z pohodlia a bezpečia môžu pozrieť a vyfotografovať favelu.

Odporučil by som vám však dvakrát si premyslieť, či túto službu využijete – tento typ turizmu už naozaj hraničí so safari a pre obyvateľov faviel musí byť dosť ponižujúce, že si ich zahraniční turisti chodia prezerať ako zvieratá v africkej savane.

Úzke uličky vo favele

Úzke uličky vo favele

Favela Santa Marta

Ako som už uviedol, druhou možnosťou, ako navštíviť favelu v Riu, je vydať sa na vlastnú päsť do už “spacifikovanej” favely, teda jednej z tých, kde má polícia situáciu pod kontrolou. Jednou z takýchto faviel je Santa Marta (niekedy označovaná aj ako Dona Marta), ktorá patrí medzi najznámejšie favely vôbec.

Favela Santa Marta leží v štvrti Botafogo, neďaleko slávnej pláže Copacabana. Už na námestí Praça Corumbá, ktoré je akýmsi vstupným bodom do favely, je možné vidieť samopalom ozbrojených policajtov, ktorí ochotne poradia a ubezpečia o bezpečnosti favely. Zároveň je tu možné si najať sprievodcu, ktorý vás za úplatu rád po favele prevedie, takže si nemusíte zháňať mapu miestnych malých uličiek. Návšteva favely je bezproblémová i bez sprievodcu, ale jeho zaplatením podporíte miestnu komunitu – vláda zabezpečuje tréning miestnych obyvateľov a výuku jazykov, aby títo potom mohli sprevádzať turistov a zarobiť si nejaké peniaze. S ponukami na sprevádzanie sa tak stretnete často, v prípade nezáujmu stačí zdvorilo odmietnuť – obyvatelia sú neškodní a priateľskí.

Uličky faviel hrajú množstvom farieb

Uličky faviel hrajú množstvom farieb

Či už so sprievodcom alebo bez neho, pripravte sa na pomerne strmý výstup po schodoch a úzkych uličkách. V teplom a tropickom prostredí môže byť táto aktivita značne únavná, preto si nezabudnite so sebou zobrať dostatok vody.

Vo favele Santa Marta nie je problém naraziť na obchodíky s občerstvením, takže tekutiny a prípade i jedlo sa dajú doplniť i priamo na mieste a za veľmi priaznivé ceny.

Ak sa vám podarí dostať úplne na horný koniec favely, otvorí sa vám výborný výhľad na štvrť Botafogo a jej okolie a taktiež na kopec so svetoznámou sochou Krista, neďaleko ktorej sa favela Santa Marta rozprestiera.

Favely v kultúre

Favely sú populárnym prostredím pre rôzne scény, či už vo filmoch (City of God, The Incredible Hulk, Rio, …) alebo počítačových hrách (Call of Duty, Max Payne 3, …). Favela Santa Marta mala možnosť si “zaúčinkovať” vo videoklipe k hitu “They don’t care about us” od Michaela Jacksona.

Na túto skutočnosť upozorňujú v podstate všetci sprievodcovia a obchody so suvenírmi v Santa Marte. Dokonca sa tu nachádza malé námestie, ktoré je pomenované po legendárnom spevákovi. Na námestí stojí aj jeho socha v životnej veľkosti – Michael Jackson je vo favele jednoducho obľúbenou postavou.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Brazílii.


Ako sa sem dostať?

Favela Santa Marta

Najbližšia stanica metra (linky L1 a L2) je Botafogo. Odtiaľ je možné sa vydať pešo po ulici Rua São Clemente, cesta k vstupu do favely Santa Marta trvá zhruba 10 minút. Pokiaľ chcete ísť autobusom, môžete nasadnúť na ktorýkoľvek autobus idúci na smer Gavea a vystúpiť na tretej zastávke (Real Grandeza). Cesta autobusom stojí zhruba 3 realy (2/2016).


Kedy sem cestovať?

Obdobie dažďov prebieha v období našej zimy (december-marec), ale mesto je navštevované prakticky počas celého roka. Zima (jún-august) býva z hľadiska teploty príjemnejšia.


Ako sa tu pohybovať?

Vo favele Santa Marta je možné sa pohybovať len pešo. Existuje tu tiež lanovka (resp. výťah), ale bez sprievodcu a mapy nie je jednoduché ho nájsť.


Kde sa ubytovať?

Ubytovacích kapacít v Riu je dostatok a sú k dispozícii za veľmi dobré ceny, aj keď v rámci Brazílie patrí Rio samozrejme medzi tie drahšie mestá. V samotnej favele Santa Marta ubytovanie možné nie je, ale dostupnosť je vďaka metru veľmi dobrá z celého Ria.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie