Tipy na cestovanie

Top 10 krajín pre cestovanie v roku 2019 podľa Lonely Planet

0
Best in Travel - Lonely Planet

Ako každý rok, i pre prichádzajúci rok 2019 vydal server Lonely Planet svoj zoznam Best in Travel, ktorý zahŕňa odporúčania pre cestovateľov, ktorí hľadajú inšpiráciu pre útratu svojej drahocennej dovolenky. Poďme sa teda v rámci novoročného čítania pozrieť na to, kam by mohli smerovať cestovateľské záujmy v najbližších 12 mesiacoch.

1. Srí Lanka

Číslo jedna na zozname získal ostrovný štát ležiaci pár kilometrov na juhovýchod od Indie. Aj napriek tejto blízkosti je kultúra ostrovčeka v tvare slzy odlišná od tej, ktorú nájdete na subkontinentálnej pevnine. Dá sa to poznať i na mentalite obyvateľstva, ktoré je na svoju odlišnosť od Indie patrične hrdé. Nedávna minulosť ostrova bola poznamenaná krvavým konfliktom medzi vládnymi jednotkami a separatistickou teroristickou organizáciou Tamílski tigri, ktorú vládne jednotky definitívne porazili až v roku 2009. Odvtedy sa krajina teší mierovej atmosfére a maximálnemu bezpečiu.

Lonely Planet vybralo Srí Lanku kvôli dobre prístupným možnostiam pre pozorovanie divej zvere (safari) a výborným podmienkam pre surfovanie. Takisto pripomína, že vďaka rapídnemu rozvoju infraštruktúry v posledných rokoch sa sprístupnili miesta na severe a východe krajiny, ktoré boli ešte nedávno z kategórie “off-limits”.

Informácie o cestovaní po Srí Lanke nájdete tu

Stupa Jetavanaramaya v Anuradhapure

Stupa Jetavanaramaya v Anuradhapure na Srí Lanke – štvrtá najvyššia staroveká stavba na svete

2. Nemecko

Druhé miesto obsadil jeden z dvoch európskych zástupcov v rebríčku. Nemecko je pre nás jedna z najbližších krajín a v spoločnosti exotických destinácií pôsobí samo exoticky. Do Nemecka si od nás môžeme skočiť prakticky kedykoľvek a nie je treba na to žiadne veľké plánovanie. V podstate sa sem môžeme vydať napríklad na víkend, takže táto položka rebríčka zrejme u nás veľa novej inšpirácie na cestovanie nevzbudí.

Za marginálnu by sa dala takisto označiť i motivácia, kvôli ktorej bolo Nemecko na zoznam zaradené. V roku 2019 totiž oslávi 100 rokov zrodenie architektonického štýlu zvaného Bauhaus, ktorý  vznikol práve v Nemecku. Tento modernistický štýl bol založený vo Weimare, neskôr bola jeho škola presunutá do Dessau a nakoniec do Berlína, kde bola následne nútená ukončiť svoje pôsobenie pod nátlakom nacistického režimu.

A práve na tieto tri mestá mieri odporúčanie Lonely Planet – storočnica má byť oslávená otvorením nových múzeí, ako i konaním rôznych výstav a iných kultúrnych aktivít venovaných práve Bauhausu.

Mimochodom, ak by vás náhodou zaujímalo vidieť viac stavieb Bauhausu v exotickejšom prostredí, môžete zamieriť do Tel Avivu, kde týchto budov stojí mnoho a sú dokonca súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Informácie o cestovaní po Nemecku nájdete tu

Brandenburská brána

Brandenburská brána

3. Zimbabwe

Prvý africký zástupca sa tentokrát nachádza na treťom mieste, kde nájdeme krajinu zo vzdialeného juhu kontinentu. Aj keď je táto krajina známa najmä vďaka svojej hyperinflácii monštróznych rozmerov a preto by človek čakal, že tu nebude veľmi bezpečno, opak je pravdou. Zimbabwe je jednou z najbezpečnejších krajín v celej Afrike, čo spomína a oceňuje i samotný server Lonely Planet. Okrem toho vyzdvihuje priateľských obyvateľov a výborné safari, kde je možné vidieť takzvanú veľkú päťku (slona, nosorožca, byvola, leva a leoparda). Navyše krajina ponúka archeologické ruiny i lesnaté hory, takže každý si príde na svoje.

No a samozrejme, najväčším lákadlom sú samozrejme svetoznáme Viktóriine vodopády.

Viktóriine vodopády (Zdroj: victoriafallstourism.org)

Viktóriine vodopády (Zdroj: victoriafallstourism.org)

4. Panama

Americký svetadiel sa dostáva na radu ako štvrtý a jeho prvý zástupca (rovnako ako ten druhý) leží v Strednej Amerike. Aj keď táto časť sveta je vnímaná ako jedna z najnebezpečnejších miest vôbec, nájdu sa tu aj výnimky. A jednou z nich je práve Panama, známa hlavne vďaka svojmu prieplavu, ktorý spája Atlantik s Pacifikom a šetrí lodiam tisíce kilometrov, ktoré by normálne vyžadovala plavba okolo Južnej Ameriky. Toto spojenie Východu a Západu, ako aj umiestnenie v strede medzi Južnou a Severnou Amerikou, robí z Panamy akúsi križovatku sveta, aspoň toho na západnej hemisfére.

Okrem toho Lonely Plane láka cestovateľov na belostné pláže i tropické pralesy. Najväčším lákadlom má však byť hlavné mesto Panama City, ktoré v roku 2019 oslávi 500 rokov svojej existencie. Pri tejto príležitosti sa tu bude konať množstvo výstav a kultúrnych akcií a celkovo má ísť o jednu obrovskú a dlhú párty.

Panama City (Zdroj: Wikipedia)

Panama City (Zdroj: Wikipedia)

5. Kirgizsko

Stredoázijská postsovietska republika u nás nie je veľmi známa, ale v skutočnosti ide o veľmi obľúbenú destináciu najmä medzi tými cestovateľmi, ktorí vyhľadávajú vysoké hory – či už kvôli turistike, horolezectvu alebo iným aktivitám. A práve v tomto duchu sa nesie odporúčanie Lonely Planet – vďaka hosťovaniu Svetových nomádskych hier v roku 2018 tu vraj vzniklo 2700 kilometrov nových značených turistických ciest a chodníkov. Okrem toho boli značne vylepšené miestne diaľnice, ktoré umožňujú sa rýchlo dostať tam, kde je to treba.

Keď pripočítame fakt, že občania EÚ nepotrebujú pre cestu do Kirgizska vízum, dostávame veľmi zaujímavú destináciu s množstvom nedotknutej prírodnej krásy.

Hora Chan Tengri na hraniciach Kirgizska (Zdroj: Wikipedia)

Hora Chan Tengri na hraniciach Kirgizska (Zdroj: Wikipedia)

6. Jordánsko

Tretí zástupca Ázie (a jediný z Blízkeho Východu) má veľa zaujímavých krás, ale jednoznačnou perlou tejto krajiny je mesto vytesané do kameňa ešte dávno predtým, ako sem prišli predkovia dnešných obyvateľov – Petra. Toto mesto je tak notoricky známe, že ho vlastne ani nie je potrebné spomínať – dokonca sa o ňom nezmieňuje ani odporúčanie Lonely Planet.

Čo naopak zmieňuje veľmi podrobne je 650 kilometrov dlhý trek zvaný Jordan Trail (Jordánska cesta), ktorý zahŕňa Mŕtve more, riftové údolie, biblické miesta, kaňony s úžasnými výhľadmi a križiacke pevnosti. Toto všetko vyžaduje viac ako mesiac času, takže asi máloktorý cestovateľ si môže dovoliť ten luxus toto odporúčanie plne realizovať. Nikto však nepovedal, že si nemôžete dať aspoň malú niekoľkodňovú ochutnávku.

Informácie o cestovaní po Jordánsku nájdete tu

Ťavy v púšti Wádí Ram

Ťavy v púšti Wádí Ram

7. Indonézia

Posledný (štvrtý) zástupca Ázie v rebríčku završuje dominanciu tohto svetadielu v tohtoročnom rebríčku. Navyše sú jeho zástupcovia z rebríčka pekne rozložení po celom kontinente. Reprezentantom toho najvzdialenejšieho Východu je Indonézia, u nás notoricky známa vďaka svojmu ostrovu Bali, kde zrejme čoskoro bude viac Čechov a Slovákov než domorodcov.

Lonely Planet poukazuje na neuveriteľne bohatú a rôznorodú kultúru a etnickú diverzitu krajiny rozprestierajúcej sa na viac ako 17-tisíc ostrovoch. Zároveň upozorňuje na to, že aj keď bola krajina v poslednej dobe niekoľkokrát zasiahnutá prírodnými katastrofami, väčšina jej územia je pre turistov bezpečná. Opäť platí, že pre cestu sem nepotrebujeme víza, takže stačí kúpiť letenku a objavovanie najvzdialenejších kútov Ázie môže začať.

Varan komodský z indonézskeho ostrova Komodo

Varan komodský z indonézskeho ostrova Komodo

8. Bielorusko

Vraciame sa späť do Európy, kde sa na ôsmom mieste nachádza Bielorusko, po Nemecku druhý zástupca Starého kontinentu v rebríčku. Bielorusko je krajina, ktorá je nám geograficky rovnako blízka, ale cestuje tam zrejme oveľa menej Slovákov, ako do Nemecka. Bielorusko jednoducho nie je známe ako typická destinácia, kam by sme sa vydali na dovolenku ani na výlet.

Aj keď sa v rebríčku umiestnila celá krajina, Lonely Planet sa zameriava hlavne na jeho metropolu Minsk. Hlavné mesto vykresľuje v prvom rade ako kultúrne centrum s krásne obnoveným Starým mestom, množstvom kaviarní a štýlových barov, vďaka ktorým tu panuje čulý nočný život. Hlavným lákadlom potom majú byť Európske hry, konané práve v tomto roku. Naviac nám od minulého roku Bielorusko umožnilo 30-dňový vstup bez víz, pokiaľ do krajiny pricestujeme cez medzinárodné letisko v Minsku.

Informácie o cestovaní po Bielorusku nájdete tu

Zubry v Bielovežskom lese si užívajú močiar

Zubry v Bielovežskom lese si užívajú močiar

9. Svätý Tomáš a Princov ostrov

Na 9. mieste nájdeme druhého afrického zástupcu a zároveň podľa môjho názoru najexotickejšiu destináciu celého výberu. Súostrovie dvoch ostrovov v Guinejskom zálive, 250 kilometrov od pobrežia Gabonu, nie je známe ani svojím názvom. A práve jeho neprebádanosť a nižšia navštevovanosť je podľa Lonely Planet jednou z hlavných devíz tejto krajiny.

Okrem toho potom láka najmä na prírodné krásy – surrealistická krajina s tajomnými horami pozývajúcimi na trek džungľou, ale i ľudoprázdne tropické pláže a teplé more plné života, lákajúce na šnorchlovanie a potápanie, to sú podľa Lonely Planet všetko dôvody pre návštevu tejto exotickej krajiny.

Hora Pico Cão Grande na ostrove Svätý Tomáš (Zdroj: Wikipedia)

Hora Pico Cão Grande na ostrove Svätý Tomáš (Zdroj: Wikipedia)

10. Belize

Po Paname i druhého zástupcu Ameriky v rebríčku nájdeme uprostred tohto svetadielu. Belize bezprostredne susedí s Mexikom a dá sa navštíviť z turisticky obľúbeného Yucatánu. Je známe hlavne vďaka mayským mestám, ale i druhému najväčšiemu koralovému útesu na svete. Pokiaľ cestujete práve kvôli podmorskému životu a potápaniu, určite aspoň z počutia poznáte tzv. Blue Hole (Modrá diera), jedno z najlepších miest pre tieto aktivity vôbec.

A práve snaha miestnej vlády o ochranu podmorského života, budovanie nových ochranných zón a eko-friendly rezortov, v kombinácii s možnosťou užívania si skvostných karibských pláží a výletov do utajených miest v džungli, vyslúžili Belize umiestnenie v rebríčku top 10 destinácií pre rok 2019.

Koralový ostrov Caye Caulker pri pobreží Belize

Koralový ostrov Caye Caulker pri pobreží Belize

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie