Brazília

Olinda – kultúrne centrum Brazílie

0
Olinda

Olinda je mesto v brazílskom štáte Pernambuco, ktoré leží kúsok na sever od Recife, hlavného mesta tohto štátu. Olinda je známa hlavne vďaka svojej veľmi dobre zachovanej koloniálnej architektúre. Zároveň sa tu koná jeden z najznámejších karnevalov v Brazílii, ktorý je typický obrovskými umelými figúrkami. Olinda je považovaná za jedno z najdôležitejších kultúrnych centier Brazílie. Okrem iného sa tu nachádza napríklad najstarší kostol v celej Brazílii.

Mesto bolo založené Portugalcami už v 16. storočí, neskôr (už ako hlavné mesto oblasti Pernambuco) ho dobyli a zničili Holanďania, aby ho následne Portugalci získali opäť späť. Vďaka svojim historickým budovám zo 16., 17. a 18. storočia bola Olinda zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Kostoly, kláštory a katedrála

Na kopci nad mestom tróni miestna katedrála (Igreja da Sé), oficiálnym názvom Chrám Spasiteľa sveta (São Salvador do Mundo). Tento kostol bol postavený pôvodne už v roku 1540 (teda ani nie 50 rokov po tom, čo Kolumbus prvýkrát zbadal brehy Nového sveta) a je tak prvým kostolom postaveným v Brazílii. Katedrála ma skôr strohý dizajn a zvonku sa podobá na portugalské katedrály, ale je skromná aj vovnútri a žiadnu impozantnú barokovú výzdobu nečakajte. Pokiaľ však katedrálou prejdete na dvor, nájdete tu veľkú terasu, z ktorej je skvelý výhľad na okolie a je možné dovidieť až do Recife.

Brazília má silnú kultúrnu väzbu na Portugalsko nielen svojím jazykom, ale i náboženstvom a v Olinde nájdete množstvo kostolov, ktoré to potvrdzujú. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí (okrem spomínanej katedrály) Karmelitánsky chrám (Igreja do Carmo) alebo Chrám sv. Petra Apoštola. Navyše sa tu nachádza niekoľko kláštorov, vrátane Kláštora sv. Františka, prvého františkánskeho kláštora v Brazílii. Zhruba rovnako starý je Kláštor sv. Benedikta, ktorý je tak taktiež jedným z najstarších kláštorov v krajine a zároveň bol domovom prvej právnickej školy v Brazílii.

Koloniálna architektúra

Olinda je na pohľad veľmi príjemné mesto aj pri bezcieľnom prechádzaní jej uličkami. Budovy hrajú rôznymi farbami a umožňujú okoloidúcim si užiť pohľad na typickú koloniálnu architektúru. Nájdu sa i budovy vyzdobené dlaždicami azulejos, typickými pre portugalské mestá.

Trhy a nakupovanie

V Brazílii je nakupovanie na trhoch národným športom a v niektorých brazílskych mestách pokrývajú trhy často celé centrá. V prípade Olindy je to však trošku skromnejšie, trhov je tu len pár a sú väčšinou orientované na turistov – menšie trhovisko sa nachádza pred katedrálou (Mercado de Artesanato Alto da Sé) a ďalšie potom neďaleko námestia Praça Laura Nigro (Mercado da Ribeira), kde je možné vidieť i spomínané obrie figúrky, používané pri karnevale.

Olinda je jednoducho veľmi príjemné a zaujímavé mesto, ktoré rozhodne stojí za návštevu, pokiaľ sa z nejakého dôvodu dostanete do Recife a budete mať voľný deň alebo poldeň navyše.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Brazílii.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Do Olindy sa dá ľahko dostať z centra Recife miestnym autobusom. V centre Recife je turistické informačné centrum, kde vám poradia, ktorým autobusom máte ísť. Do Olindy sa dá dostať i z iných častí mesta, ale na číslo autobusu sa musíte spýtať okoloidúcich (ktorí pomerne ochotne poradia – základy portugalčiny značne uľahčia život).

Cena jazdy autobusom je zhruba 3 realy, platí sa v autobuse sprievodcovi pri turnikete (2/2016).


Kedy sem cestovať?

Olinda sa dá navštíviť celoročne. Pokiaľ sa chcete vyhnúť obdobiu dažďov, tak to v tejto oblasti trvá od marca do augusta.


Ako sa tu pohybovať?

Historické centrum Olindy je malé, najjenoduchšie je tu pohybovať sa pešo.


Kde sa ubytovať?

V Olinde sa nachádza niekoľko hotelov, väčší výber budete v Recife, odkiaľ väčšina turistov vyráža do Olindy na výlet.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie