Tipy na cestovanie

Best of the World 2018 – 7 najlepších miest pre cestovanie podľa National Geographic

0
Preah Thineang Chan Chhaya, známy tiež ako Moonlight Pavilion (Pavilón mesačného svitu), v kráľovskom paláci v Phnom Penhu

Cestovateľské servery sa pred začiatkom nového roku predháňajú v rebríčkoch so zoznamami destinácií, ktoré odporúčajú na prichádzajúci rok. Aj keď tieto rebríčky vlastne nemajú veľký zmysel, pretože sa vždy dá náhodne vybrať X rôznych destinácií a nájsť Y rôznych dôvodov, prečo je dobré tam cestovať, napriek tomu sú veľmi populárne. Či už vás zaujímajú len zo zvedavosti, alebo hľadáte inšpiráciu pre cestovanie v novom roku, môžete sa zoznámiť s tým, čo odporúča pre budúci rok server National Geographic vo svojom zozname nazvanom Best of the World. Ten vybral 7 prírodných, 7 kultúrnych a 7 mestských destinácií. Dnes sa pozrieme na zoznam tých mestských.

1. Tbilisi

Hlavné mesto Gruzínska (ako i samotné Gruzínsko) sa stáva čím ďalej tým populárnejšou destináciou. National Geographic vyzdvihuje najmä jeho starú časť a jej autentickosť. Aj napriek stále zrýchľujúcemu sa vývoju má Tbilisi svoj šarm tradičného dezorganizovaného mesta s veľmi pohostinným obyvateľstvom. Návštevníci by si rozhodne nemali nechať ujsť vynikajúcu miestnu kuchyňu alebo sírne kúpele.

Stránka s radami pre dovolenku v Gruzínsku

Tbilisi pri pohľade z pevnosti

Tbilisi pri pohľade z pevnosti

2. Sydney

Ďalším mestom v poradí je austrálske Sydney, ktoré je známe najmä vďaka ikonickej stavbe opery. A práve tá má byť podľa National Geographic opäť najväčším turistickým lákadlom, pretože po rok a pol dlhej pauze (spôsobenej rekonštrukciou) sa znova otvára verejnosti a umožní každému navštíviť tuto stavbu pokrytú viac ako miliónom bielych dlaždičiek.

Článok s radami o cestovaní v Sydney

Opera v Sydney

Opera v Sydney

3. Malmö

Malmö leží len na dohľad od dánskej Kodane, ale už na druhej strane Øresundského prielivu, takže už na švédskom území. Do Malmö sa dá dostať po jednom z najzaujímavejších a najdlhších mostov v Európe, resp. mosto-tunelom – most sa v polovici prielivu ponorí do mora a pod zem a pokračuje ako tunel, takže tadiaľto prejdú autá i vlaky, ale zároveň môžu preplávať lode. National Geographic odporúča tretie najväčšie mesto Švédska kvôli neuveriteľnému mixu reštaurácií – v meste ich je okolo 450 a pri 180 národnostiach, ktoré tu žijú, to znamená veľmi pestrý výber rôznych kuchýň celého sveta.

Stránka s radami o cestovaní po Švédsku

Malé námestie v Malmö

Malé námestie v Malmö

4. Dublin

Hlavné mesto Írska bolo serverom National Geographic vybrané ako “najväčšia európska dedina“. Vyzdvihuje najmä jeho priateľskú atmosféru a takmer dedinského ducha spolupatričnosti. Návštevníkov vyzýva k prechádzkam po historických námestiach, útulných krčmách a moderných múzeách a galériach.

Stránka s radami o cestovaní po Írsku

Temple Bar v Dubline

Temple Bar v Dubline

5. Santiago de Chile

Zrejme každý, kto niekedy navštívil hlavné mesto Čile, o ňom hovorí výlučne v superlatívoch. Mesto na úpätí Ánd má neskutočnú energiu a živý nočný život. National Geographic sa však zameriava najmä na jeho kultúrnu a umeleckú stránku a odporúča pešie prehliadky umenia vo štvrtiach ako Bellavista (známej tiež práve vďaka nočnému životu), Brasil alebo Yungay. Najviac však vyzdvihuje štvrť San Miguel, ktorá bola zanedbávaná, ale v poslednej dobe sa dostáva na výslnie, aj vďaka Múzeu nástenných malieb pod otvoreným nebom (Museo a Cielo Abierto).

Viac informácií o tom, čo stojí za to vidieť v Santiagu sa dočítate v tomto článku.

Panoráma Santiaga s dominantnou vežou Gran Torre Santiago

Panoráma Santiaga s dominantnou vežou Gran Torre Santiago

6. Phnom Penh

Hlavné mesto Kambodže má za sebou nedávnu temnú a pohnutú minulosť, ktorej tieň sa stále vznáša nad mestom. Napriek tomu sa však snaží ísť v ústrety lepšej budúcnosti a je s otvorenou náručou víta turistov, ktorí výrazne pomáhajú miestnej ekonomike. Phnom Penh sa síce neteší takej popularite, ako kambodžský skvost Angkor Wat, ale určite stojí za zváženie stráviť v tomto meste pár dní. National Geographic poukazuje na možnosť vidieť naživo mesto, ktoré poslúžilo ako kulisa pre najnovší film Angeliny Jolie, First They Killed My Father, ktorý získal veľmi pozitívnu kritiku. I tento film poukazuje na miesta spojené s kmérskou genocídou.

Informácie o tom, ako cestovať a čo navštíviť v Phnom Penhu nájdete v tomto článku, prípadne v tomto článku

Preah Thineang Chan Chhaya, známy tiež ako Moonlight Pavilion (Pavilón mesačného svitu), v kráľovskom paláci v Phnom Penhu

Preah Thineang Chan Chhaya, známy tiež ako Moonlight Pavilion (Pavilón mesačného svitu), v kráľovskom paláci v Phnom Penhu

7. San Antonio

Texas bude v budúcom roku oslavovať 300. výročie svojho vzniku a veľkolepé oslavy boli odpálené už od polnoci 1. januára. A budú pokračovať zrejme počas celého roku, nielen ohňostrojmi, ale i koncertmi, umeleckými a kultúrnymi podujatiami. A samozrejme taktiež bujarými párty a jedným z miest, ktoré sa tohto všetkého bude účastniť, bude i San Antonio. A to bol tiež dôvod, prečo ho National Geographic zaradil do svojho zoznamu pre rok 2018.

San Antonio (Zdroj: National Geographic)

San Antonio (Zdroj: National Geographic)

Zdroj: https://www.nationalgeographic.com/travel/features/best-trips-destinations-2018/

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie