Tradične s koncom roka prichádza server Lonely Planet s rebríčkom desiatich krajín, kam sa z rôznych objektívnejších či menej objektívnych dôvodov oplatí cestovať v nasledujúcom roku. Ako vždy, v niektorých prípadoch je motivácia diskutabilná a v iných dokonca skôr od cesty odrádza. Tak či onak, z nejakého dôvodu majú ľudia tieto rebríčky radi a občas môžu poslúžiť ako zdroj nápadov v momentoch absolútnej absencie cestovateľskej inšpirácie.
Poďme sa teda vrhnúť na budúcoročnú desiatku i s dôvodmi, prečo bola daná krajina do výberu LP zaradená.
1. Bhután
Hneď na prvom mieste je krajina, ktorá dlhodobo patrí medzi turistické sny mnohých cestovateľov (aj moje). Bhután je maličké budhistické kráľovstvo v Himalájach, krčiace sa medzi Tibetom a Indiou, neďaleko Nepálu. Ja si túto krajinu pamätám z detstva najmä vďaka nádherným známkam, ktoré táto krajina z nejakého dôvodu vydáva a strčí nimi do vrecka všetky ostatné.
Bhután je známy svojím nematerialistickým prístupom k životu – aj napriek nízkemu HDP, čo krajinu kategorizuje medzi tie chudobné, patrí jej obyvateľstvo medzi najšťastnejšie na svete. Obyvatelia tu žijú v súlade s himalájskou prírodou a hovorí sa, že táto krajina najlepšie zodpovedá utopickému popisu rajského miesta Shangri-La z románu Stratený horizont.
Na druhú stranu v protiklade so spomínaným nematerialistickým prístupom k životu je podmienka pre vstup do tejto krajiny – vízum dostanete len v prípade, že si od miestnej cestovnej agentúry predplatíte celý pobyt s tým, že minimálna denná sadzba je určená vládou. Najlacnejší poplatok mimo sezónu je 200 dolárov za deň (ale väčšinou je to viac), čo síce zahŕňa všetky náklady vrátane ubytovania, jedla i dopravy, ale stále je to dosť veľa (pokiaľ ešte zvážime, že skutočné náklady sa pohybujú na zlomku tejto ceny).
Pozitívnym efektom tohto faktu je, že krajina je stále neskazená turizmom, pretože keby tieto obmedzenia neexistovali, už dávno by bola zaplavená davmi batôžkárov rovnako, ako krajiny na juhovýchod od nej. Vďaka tomu si tu môžete vychutnať neskazenú prírodu bez odpadkov a bez lokálneho obyvateľstva číhajúceho na každého turistu s úmyslom vylákať od neho doláre.
Argumentmi Lonely Planet sú aj fakty, že Bhután je jedinou krajinou na svete s negatívnou uhlíkovou stopou a v roku 2020 sa má stať prvou plne organickou krajinou sveta – teda krajinou, ktorá všetko jedlo vyprodukuje bez chemikálií, hnojív a podobne.
2. Anglicko
Aj keď Anglicko vlastne nie je krajinou samou o sebe, je možné že LP predpokladá, že po chystanom Brexite sa ňou stane. A možno, že druhé miesto v rebríčku má byť za to cenou útechy. A kto hľadá destináciu, kvôli ktorej nebude musieť cestovať veľmi ďaleko, určite ho táto veľba zaujme.
Lonely Planet sa pri zdôvodňovaní zaradenia Anglicka zameriava hlavne na jeho pobrežie. Vyzdvihuje jeho malebnosť pri prechádzkach a trekkingu, bohatosť podmorského života, možnosť oddychu na pieskových plážach, ktoré kedysi slúžili ako prvá línia obrany pred inváziami a taktiež možnosť pochutnať si na fish’n’chips (pokiaľ sa vám to podarí, tak vám gratulujem, podľa mňa to má skôr bližšie k samovražde príborom).
Všetky tieto lákadlá majú byť ešte dostupnejšie ako predtým, pretože v roku 2020 sa tu otvoria nové sekcie tzv. Anglickej pobrežnej cesty (English Coast Path) a tá sa stane najdlhšou značenou pobrežnou turistickou cestou na svete. Má mať dĺžku až 3000 míľ (skoro 5000 kilometrov) a pokrývať úplne celé anglické pobrežie.
3. Severné Macedónsko
Minulý rok sa Macedónsko premenovalo na Severné Macedónsko, čo malo krajinu zmieriť vo vlečúcom sa spore s Gréckom a zároveň jej pootvoriť možnosť pristúpenia do Európskej únie. Väčšina ľudí sa však naň bude stále odkazovať na Macedónsko, minimálne ešte nejakú dobu. A ako nás presvedčila napríklad dohoda s Českom o štátnych symboloch, keď dosiahnete svoje, nie je problém dohodu jednostranne zmeniť – takže uvidíme, ako dlho tento názov zostane v platnosti.
Severné Macedónsko je malá krajina s mnohými prírodnými krásami a jedným gýčovým hlavným mestom. Do tej prvej kategórie spadá samozrejme jazero Ohrid (niekedy aj Ochrid), ktoré je podľa môjho názoru najkrajším miestom tejto krajiny. A práve o ňom sa zmieňuje i Lonely Planet, pretože v roku 2020 sem pribudnú nové letecké spojenia (aj keď zrejme nie od nás, takže nám to môže byť jedno).
Druhou atrakciou, ktorú LP uvádza, je High Scardus Trail (Chodník Vysoký Scardus), čo je turistický chodník dlhý 495 kilometrov na západe krajiny, poskytujúci dramatické výhľady na macedónske i albánske hory.
Stránky o cestovaní v Macedónsku
4. Aruba
Po dvoch európskych destináciach si teraz dáme poriadnu dávku exotiky. Aruba je maličký karibský ostrovček zo skupiny tzv. Ostrovov ABC – Aruba, Bonaire a Curaçao. Všetky tri sú súčasťou Holandska (ale nie Európskej únie) a zároveň súčasťou tzv. Záveterných Antíl neďaleko pobrežia Venezuely, ktorých výhodou je, že sa tu na rozdiel od zvyšku Karibiku nevyskytujú hurikány.
Lonely Planet poukazuje na mesto San Nicolas, ktoré je kultúrnym centrom ostrova a ponúkne návštevníkom množstvo aktivít a organizovaných kultúrnych akcií. Naviac opäť argumentuje ekologickou motiváciou – vláda ponúkla ostrov ostatným krajinám pre testovanie rôznych technológií pre obnoviteľné energetické zdroje a zároveň zakázala jednorazové plasty a opaľovacie krémy poškodzujúce koraly.
5. Eswatini (Svazijsko)
Prvú polovicu rebríčka uzatvára prvá africká krajina. Maličké kráľovstvo vklinené medzi Južnú Afriku a Mozambik zmenilo svoj názov minulý rok zo Svazijska na Eswatini a podľa LP sa jedná o jednu z najpodceňovanejších afrických destinácií. Argumentuje pritom kultúrou, dobrodružstvom a výborným safari a dopĺňa novým medzinárodným letiskom a zlepšenou cestnou infraštruktúrou.
Z týchto dôvodov LP predpokladá, že v nasledujúcich rokoch začne turizmus rásť a preto by ste mali využiť príležitosť byť medzi prvými v tejto novej vlne a vydať sa sem už na budúci rok. Naviac ako lákadlo ponúka rôzne outdoor aktivity – turistiku v nádherných horských scenériach, akčný raftik, zip-lining alebo pozorovanie vzácnych nosorožcov.
6. Kostarika
Zástupca stredoamerického regiónu otvára druhú polovicu rebríčka. A aby nikto nebol na pochybách, že sa tento rok Lonely Planet naozaj inšpirovalo ekológiou, tak i v tomto prípade ako hlavné argumenty uvádza udržateľný turizmus (sustainable turism) a fakt, že 90% energie vyrába Kostarika z obnoviteľných zdrojov. V roku 2020 sa tak môže stať jednou z prvých uhlíkovo neutrálnych krajín na svete.
Predpokladám však, že väčšina cestovateľov sa neriadi tým, či daná krajina zakázala plastové slamky alebo má dosť solárnych elektrární. Práve pre túto cieľovú skupinu uvádza LP ďalší dôvod pre cestu sem – biodiverzitu. Kostarika totiž ponúka množstvo príležitostí pre pozorovanie prírody – či už leňochodov v korunách stromov, červenooké jedovaté žaby pod listami rastlín alebo veľryby v Pacifiku.
Naviac láka i dobrodruhov a milovníkov adrenalínu či bežnejších fyzických aktivít. K dispozícii sú napríklad treky na miestne sopky alebo klasické “zip liny”.
7. Holandsko
Ďalšieho (a posledného) zástupcu Starého kontinentu nájdeme na siedmom mieste a Lonely Planet pripomína nadchádzajúce oslavy 75. výročia oslobodenia po skončení 2. svetovej vojny (neviem, či si v LP všimli, že to zrejme bude oslavovať celá Európa). Amsterdam uvádza ako mesto, ktoré stojí za to navštíviť vždy, ale vďaka hustej železničnej sieti, by bola škoda vynechať i zvyšok krajiny.
Medzi odporúčanými mesiacmi pre návštevu sú apríl a máj, kedy sa budú konať oslavy Dňa kráľa, Dňa oslobodenia a tiež hudobná súťaž Eurovízia (aj keď neviem, či to nie je skôr dôvod proti návšteve). Okrem toho odporúča LP využiť i cyklotrasy, ktorých tu je až 35 tisíc kilometrov.
8. Libéria
Druhý zástupca afrického kontinentu leží v jeho úplne inej časti – na pobreží Atlantického oceánu, kúsok od Guinejského zálivu. A práve na tomto pobreží sú podľa LP jedny z najlepších surferských rezortov, ako napríklad Robertsport. Na zahodenie tiež nie sú miestne idylické pláže alebo Národný park Sapo, skrývajúci druhý najväčší dažďový prales v západnej Afrike. A v ňom môžete stretnúť šimpanzy, lesné slony alebo pygmejské hrošiky, veľké asi ako poníky.
No a samozrejme ani v tomto prípade nemôže chýbať ekologická vložka – v roku 2020 štartuje program úplného zastavenia odlesňovania, financovaný Nórskom, ktorý má vyššie spomínané dažďové pralesy zachrániť aj pre budúce generácie.
9. Maroko
Afrika má v tomto roku v rebríčku najviac zástupcov – hneď štyroch. Tým posledným je krajina zo severozápadu kontinentu, ktorá patrí i u nás medzi obľúbené destinácie, najmä medzi “batôžkármi”. Táto destinácia ponúka pláže na kúpanie, ale je i surferským rajom. Naviac ponúka možnosti trekkingu v horách a dokonca i lyžovania, čo v Afrike nepatrí medzi bežné aktivity.
Zároveň disponuje mestami bohatými na kultúru, v čele so svetoznámym Marakéšom, ktorý bude prvým Africkým hlavným mestom kultúry v roku 2020. Lonely Planet taktiež pripomína prvý africký rýchlovlak (takže Afrika predbehla i nás), ktorým sa z Tangieru do Casablancy dostanete za dve hodiny.
10. Uruguaj
Jediný zástupca Južnej Ameriky uzatvára tohtoročný rebríček Lonely Planet. Uruguaj nepatrí medzi známe destinácie a tí, čo sa rozhodnú vydať do Južnej Ameriky, tak volia väčšinou krajiny ako Peru, Brazília, Argentína či Kolumbia. Lonely Planet uvádza ako lákadlo napríklad prosperujúcu vínnu produkciu alebo bublajúce horúce pramene.
Okrem toho propaguje krajinu ako jednu zo spoločensky najotvorenejších na kontinente – či už kvôli legalizácii marihuany alebo otvorená podpora práv LGBTQ+ komunity. Naviac treba pripočítať príjemných a pohodových ľudí a krásnu prírodu, od neskrotného pobrežia Atlantiku až po otvorené nížiny.
Related Posts
-
7. január 2019 -
-
17. november 2017 Top 10 destinácií pre rok 2018 podľa Lonely Planet
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
Gio Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Bulharsko mohu jedině doporučit. Krásná, trochu nespravedlivě opomíjená země a skvělí lidé. -
thanchita bhatia Rozprávková a romantická Connemara – to najírskejšie Írsko After reading a few of the blogs on the site, I'm really impressed with your blogging method. I've added it … -
sabreena rao Nádherný organ veľkej sály radnice (Guildhall) severoírskeho mesta Londonderry beautiful and antique. Looks interesting
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár