Irán

Irán je krajinou s bohatou históriou a krásnou prírodou. Tisícročia stará história Perzskej ríše predurčuje Irán k tomu, aby sa stal veľkou turistickou destináciou. Podľa môjho názoru, pokiaľ by mal človek navštíviť len jednu krajinu Blízkeho východu, mal by to byť jednoznačne Irán.

Zároveň je to krajina opradená rúškom tajomnosti, za čo vďačí svojej medzinárodnej izolácii.

Je mnoho ľudí, ktorým vstávajú vlasy dupkom už len pri vyslovení názvu Irán. Aj vďaka médiám má Irán imidž nebezpečnej krajiny a väčšine ľudí by ani len nenapadlo tam cestovať, lebo by im tam odsekli hlavu alebo urobili niečo ešte horšie. Opak je však pravdou – Irán je jednou z najbezpečnejších krajín na svete a jeho obyvatelia veľmi priateľskí a nápomocní. Často sa radi turistom prihovoria len za účelom pozdravenia, prípadne odfotografovania sa.

Častou otázkou je prístup Iráncov k náboženstvu. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že Iránci zďaleka nie sú takí moslimskí fanatici, ako si väčšina ľudí u nás myslí. Ich prístup k náboženstvu mi pripomína trošku ten náš – na papieri sú síce veriaci, ale do mešity sa im chodiť veľmi nechce.

Ak sa pozrieme na mapu zistíme, že Irán to má z hľadiska medzinárodnej politiky dosť ťažké. Vzťahy so “Západom” nie sú zďaleka ideálne a s jeho arabskými susedmi z Perzského zálivu alebo Tureckom sú ešte horšie. Paradoxne, zrejme Iránu najpriateľskejšou krajinou z jeho susedov je kresťanské Arménsko, s ktorým ho spája tisíročia dlhé historické puto.

Irán, podobne ako kedysi Perzská ríša, je multikultúrnou krajinou a žije tu pomerne početná kresťanská, ale dokonca i židovská komunita.

“Vďaka” sankciám je na tom iránska ekonomika a mena dosť zle a tak pre našinca sú miestne ceny všetkého viac než priaznivé.


Víza

Pre vstup do Iránu je potrebné vízum. Toto vízum  je však pomerne ošemetnou záležitosťou. Teoreticky totiž je možné pre občanov SR a ČR obdržať vízum až pri prílete do krajiny, ale podmienky pre jeho obdržanie sú trochu nejasné.

Preto je lepšie ísť na istotu a zaobstarať si vízum vopred. Na toto je potrebné mať pozývací list s referenčným číslom. Tento je možné získať od lokálnych cestovných agentúr, ktoré vám môžu zabezpečiť kompletný pobyt alebo len spomínaný pozývací list (v takom prípade samozrejme za poplatok). S týmto pozývacím listom potom stačí zájsť na iránsku ambasádu či konzulát spolu s pasom a fotografiami (a poplatkom) a o pár dní si môžete zájsť po hotové víza. V prípade časovej tiesne je možné za príplatok získať víza rýchlejšie.

Aktualizácia 10/2015 – Podľa najnovších správ nepotrebujú občania SR pre vstup do Iránu vopred zariadené víza. Slovensko sa dostalo na zoznam krajín, ktorých občania získajú víza po prílete na ktorékoľvek iránske letisko. Viac informácií v tomto článku.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko v krajine je v Teheráne. Menšie medzinárodné letiská sa nachádzajú v Širáze alebo Isfaháne, na ne však lietajú len aerolinky z okolitých krajín.

Pre cesty od nás je zrejme najschodnejšie využiť priame spoje z Nemecka alebo využiť prestupy v Istanbule s tureckými aerolinkami (Turkish alebo Pegasus) lietajúcimi z Prahy a Viedne. Ďalšou možnosťou je letieť cez SAE cez Dubaj alebo Abú Dhabí, spoločnosťami Etihad (Viedeň), Emirates (Viedeň, Praha) alebo nízkonákladovkami FlyDubai (Praha, Bratislava, Viedeň) či Air Arabia (len z Emirátov).

Autobusom

Pozemné hraničné prechody je možné využiť pri ceste autobusom z Turecka alebo Arménska. Ide o pomerne lacnú alternatívu, ktorá stojí za zváženie v prípade, že máte v pláne navštíviť i susedné krajiny.

Autom

Do Iránu je možné sa dostať prekvapivo pohodlne i autom, aj keď sa nejedná o krátku cestu. Ak zvládnete prejsť Balkán, turecké diaľnice sú väčšinou bezproblémové a potom môžete využiť turecko-iránsky hraničný prechod. Vzhľadom ku kurdským nepokojom v Turecku je potrebné pred cestou overiť, či je táto alternatíva bezpečná.


Ako tu cestovať?

Lokálne prelety sú extrémne lacné a služby sú na veľmi dobrej úrovni. Jediný problém je so sankciami – z Európy sa miestne letenky prakticky nedajú kúpiť. Letenky je možné kúpiť od agentúr priamo v Iráne, prípadne sa môžete obrátiť na nejakú miestnu cestovku, aby vám letenky zarezervovala. Mimo Iránu je možné kúpiť letenky napríklad v Dubaji, kde majú iránske aerolinky (Iran Air) pobočku.

Železničné pokrytie v Iráne spája väčšie mestá a cestovanie vlakmi je veľmi pohodlné, k dispozícii sú i lôžkové vozne. Železničná spoločnosť operuje pod názvom Raja.

Vďaka extrémne nízkym cenám benzínu je lacná i autobusová doprava. Tá je v Iráne spoľahlivá, ale pomerne pomalá v porovnaní s vlakmi.

Cestovanie autom je najlepším spôsobom pre objavovanie Iránu. Benzín je lacný a prenájmy áut tiež. V Iráne je pomerne málo áut a mimo najväčších miest je doprava úplne bezproblémová. Irán má veľmi dobré diaľnice, na ktorých sotva stretnete inú premávku. V mestách môže byť šoférovanie trochu chaos, ale dá sa to zvládnuť.


Kedy sem cestovať?

Irán sa dá navštíviť celoročne, v lete sa však treba pripraviť na vyššie teploty (cez 40 stupňov Celzia). Na lyžovačku je treba sa vypraviť samozrejme v zime.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Abyaneh – malá dedinka ukryté v horách, jedna z najstarších v Iráne
  • Bavanat – mesto v južnej časti krajiny, známe poľnohospodárstvom a možnosťami agroturizmu
  • Isfahán – mesto s najzaujímavejšou architektúrou a bohatou históriou v samom srdci krajiny
  • Kašan – mesto známe najmä architektúrou a domami bohatých obchodníkov
  • Naqsh-e Rustam – alebo aj Nekropolis, majestátne hrobky perzských kráľov (blog o Nekropoli tu)
  • Teherán – hlavné mesto, krásne a zaujímavé
  • Persepolis – ruiny hlavného mesta kedysi najmocnejšej ríše sveta, zničeného Alexandrom Macedónskym (blog o Persepolise tu)
  • Qom – mesto značného náboženského významu, značne konzervatívne
  • Širáz – hlavné mesto iránskej kultúry, mesto záhrad a perzských básnikov (blog o Širáze tu)
  • Yazd – mesto známe veternými vežami a zoroastriánskym náboženstvom

Príroda


Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Iráne je (rovnako ako všetko ostatné) veľmi lacné. Problémom je však, že nie je jednoduché ho rezervovať online, opäť vďaka sankciám. Na väčšine vyhľadávačov krajina prakticky neexistuje a tie, ktoré nejaké iránske hotely ponúkajú, sú pomerne drahé.

Najlepšou alternatívou je nájsť si ubytovanie až na mieste, je treba však počítať s jazykovou bariérou. Lokálne cestovné agentúry vám môžu ubytovanie sprostredkovať pred vaším príjazdom, pripravte sa však na komplikované posielanie záloh.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť vyhľadávač HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Iráne sa platí rialmi.

Platobné karty sú z dôvodu sankcií nepoužiteľné, preto je nutné sa predzásobiť hotovosťou na celú dobu pobytu.

Výmenu valút zabezpečujú banky, súkromné zmenárne a samozrejme veksláci na ulici. Výmena v banke je extrémne nevýhodná, pretože prebieha podľa oficálneho kurzu, ktorý môže byť až trikrát nižší než v zmenárni alebo na ulici. Samozrejme výmena valút na čiernom trhu nesie svoje riziká, preto je asi pre opatrných najlepšou voľbou súkromná zmenáreň.

V Iráne sa dá kúpiť mnoho krásnych výrobkov a medzi typické patria vykladané skrinky a obrazy (väčšinou sú vykladané ťavími kosťami alebo slonovinou) nazývané “chatamkari”. Ďalším krásnym suvenírom sú minakari, medené taniere a iné nádoby s veľmi odolným glazúrovaným povrchom, väčšinou modrej farby. Populárne sú tiež mozaiky a polodrahokamy, predovšetkým tyrkys.

Najtypickejším a najdrahším darčekom je kvalitný perzský koberec. Ten však odporúčam kupovať len v prípade, že sa v nich naozaj vyznáte, pretože sú veľmi drahé a nikdy neviete, či si neodnášate lacnú napodobeninu. Perzské koberce (najmä tie hodvábne) sú asi jedinou komoditou v Iráne, ktorá nie je lacná a ceny môžu vystúpať do stoviek a tisícov dolárov.

Pre tých, čo preferujú darčeky s obmedzenou trvanlivosťou (ako ja), ponúka Irán nekonečné množstvo rôznych sladkostí. Za všetky spomeniem svoj obľubený “gaz” s pistáciami. Mimochodom pistácie sú jednou z najviac exportovaných plodín z Iránu a Iránci sú na ne veľmi hrdí – takže tie tu môžete nakúpiť taktiež do zásoby a lacno.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie