Kde bolo, tam bolo, existovalo kedysi v Grécku kráľovstvo Iolkos, ktorému vládol zlý kráľ Pelias. Ten z trónu zosadil svojho brata Aisóna a keď si na trón nárokoval Aisónov syn (jeho vlastný synovec) Iasón, nechcel jeho nárok uznať. Nechcel však toto odmietnutie dať najavo priamo a tak sa rozhodol mu dať (podľa neho) nesplniteľnú úlohu – priniesť mu zlaté rúno. To vlastnil kráľ Aiétes, ktorý vládol v ďalekom kráľovstve menom Kolchida. Zlaté rúno získal zo zlatého barana, ktorý mu priniesol jeho zaťa Frixa (ľudia veria i väčším blbostiam) a považoval ho za symbol svojej kráľovskej moci a tak ho nechal veľmi dobre strážiť (drakom).
Iasón tak zorganizoval výpravu hrdinov, ktorí vošli do dejín ako Argonauti a vydali sa na cestu do ďalekej Kolchidy, počas ktorej zažili kopec dobrodružstiev (light verzia Odysey). Kráľ Aiétes im samozrejme rúno dať odmietol, ale jeho dcéra Médeia sa do Iasóna zamilovala a tak mu rúno pomohla ukradnúť (cherchez la femme). Spoločne tak potom ušli naspäť do Grécka. Celý príbeh potom pokračuje ďalej a samozrejme skončí veľmi tragicky, ostatne ako skoro všetky príbehy v gréckej mytológii.
Podstatné je, že spomínané kráľovstvo Kolchida, kde sa zlaté rúno nachádzalo, sa rozprestieralo na území dnešného Gruzínska a jeho hlavným mestom malo byť dnešné Kutaisi.
Lanovka medzi centrom Kutaisi a parkom Besika Gabašviliho
Most Tetri a socha pripomínajúca príbeh chlapca, ktorý niekomu ukradol klobúky a skočil do rieky
Kutaisi je druhé najväčšie mesto Gruzínska a je hlavným mestom jeho západnej časti. Nachádza sa tu taktiež gruzínsky parlament a preto je legislatívnym centrom krajiny. Inak však ide o pomerne maličké mesto, ktoré toho nemá príliš čo turistom ponúknuť, až na nejaké to malé múzeum, trhovisko s gruzínskymi pochúťkami (čurčchela) a nejakú tú sovietsky gýčovú sochu. Čo však robí túto jednu z “exotickejších” destinácií nízkonákladových WizzAir zaujímavou, sú pamiatky nachádzajúce sa v jej okolí.
Kláštor Mocameta
Len pár kilometrov od Kutaisi leží kláštor Mocameta (v angl. transkripcii Motsameta), ktorý založil gruzínsky kráľ Bagrat III. v 11. storočí. Na tomto mieste stál kresťanský chrám už v 8. storočí, zničili ho však pri svojich lúpeživých nájazdoch Arabi, ktorí zároveň chceli donútiť miestnych vládcov, aby konvertovali na islam. Bratia Dávid a Konštantín Mcheidzeovci však aj napriek mučeniu odmietli a boli utopení v miestnej rieke Cchalcitela, čo znamená Červená voda – podľa masakru, ktorý tu Arabi vykonali na kresťanskej populácii. Bratia Mcheidzeovci sú dnes považovaní za národných hrdinov Gruzínska a za svätých miestnou ortodoxnou cirkvou. Na ich počesť tu bol postavený spomínaný chrám a kláštor, kde boli uložené ich pozostatky. Sovieti potom tieto pozostatky nenávratne poškodili a kláštor podpálili.
Dnes je Mocameta pokojným miestom ukrytým v horách s krásnymi výhľadmi na okolité vrchy aj spomínanú riečku Cchalcitela. Kláštor bol zrekonštruovaný a dnes ho môžete opäť vidieť v plnej kráse. Miestni mnísi tu slúžia omše a starajú sa o kláštor i s chrámom, ktorý vďaka spomínanému požiaru však už nedisponuje svojimi krásnymi freskami.
Kláštor Dželati
Neďaleko Mocamety sa nachádza kláštor Dželati (v angl. transkripcii Gelati), ktorý je o niečo mladší (založený v 12. storočí) a zároveň oveľa väčší. Kláštor Dželati je jednou z najvýznamnejších stavieb v Gruzínsku vôbec a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Kláštor založil kráľ Dávid IV., známy aj pod prezývkou Dávid Staviteľ, ktorý je považovaný za najznámejšieho a najúspešnejšieho gruzínskeho kráľa v histórii a obdobie jeho vlády je považované za zlatý vek Gruzínska. Miestnou cirkvou je taktiež považovaný za svätého a spolu s ďalšími gruzínskymi kráľmi je pochovaný práve v kláštore Dželati, ktorý založil.
Prvým kostolom v kláštore bol Chrám Panny Márie v 12. storočí, neskôr pribudli kostoly sv. Juraja a sv. Mikuláša. Kostoly je možné navštíviť i vo vnútri a obdivovať vzácne a niekoľko storočí staré fresky. Pokiaľ vás zaujímajú práve fresky, ďalšie je možné nájsť taktiež v Kostole sv. Juraja. Zároveň bola v kláštore sústredená akadémia, ktorá bola dlho centrom vzdelania celej krajiny a produkovala jej elitných vedcov. V kláštore sa tak uchovalo mnoho vzácnych vedeckých artefaktov, vrátane rukopisov z 12. až 17. storočia.
Dnes je kláštor Dželati jednou z najnavštevovanejších pamiatok v krajine, ale nemusíte sa báť, že by ste tu narazili na davy turistov – za prvé ide najmä o dôležité miesto pre Gruzíncov, za druhé Gruzínsko je stále pomerne turistami neobjavená krajina, takže Dželati je stále veľmi pokojným a tichým miestom – presne takým, akým kláštor má byť.
Fresky v Kostole Panny Márie - Hlavná kupola a typické ortodoxné vyobrazenie Krista (Pantokrator)
Fresky v Kostole Panny Márie - Hlavná freska Madony
Jedna z brán do kláštora Dželati, pod ktorou leží gruzínsky kráľ Dávid Staviteľ
Jedna z brán do kláštora Dželati, pod ktorou leží gruzínsky kráľ Dávid Staviteľ
Brána do kláštora, na zemi náhrobný kameň kráľa Dávida IV. Staviteľa
Prométeova jaskyňa
Trošku (ale nie oveľa) ďalej od Kutaisi sa nachádza Prométeova jaskyňa. V tejto časti krajiny sa nachádza viacero jaskýň, ale ta Prométeova patrí medzi najkrajšie a najobľúbenejšie a zároveň je najväčšou jaskyňou v Gruzínsku. Jej názov pramení z legendy, že práve tu bol spútaný Prométeus a sem mu chodil orol vytrhnúť každý večer kus pečene. Bol to trest za to, že oklamal olympských bohov a ukradol pre ľudí oheň.
Prométeovu jaskyňu pri Kutaisi môžete navštíviť len v spoločnosti sprievodcu, ale našťastie výklad je okrem gruzínčiny a ruštiny k dispozícii i v angličtine. Vstupné je pomerne nízke a za malý príplatok môžete využiť pre cestu z jaskyne loďku (spolu za 7 lari – 9/2015). Jaskyňa je farebne osvetlená, takže v kombinácii so svetlom a farbami vytvárajú stalagmity, stalaktity a stalagnáty pôsobivé divadlo.
Bagratova katedrála
Priamo v Kutaisi, na kopci Ukimerioni kúsok od centra mesta, stojí Bagratova katedrála, niekedy nazývaná i jednoducho katedrála Bagrati. Je nazvaná podľa už spomínaného kráľa Bagrata III., ktorý ju dal na začiatku 11. storočia postaviť. Katedrála je tak už staršia ako tisícročie a predstavuje tak excelentný príklad skorej stredovekej gruzínskej architektúry, ktorá mala vplyv na neskôr postavené chrámy v tejto krajine. Na druhú stranu to však znamená, že neúprosný zub času mal možnosť pôsobiť na túto stavbu veľmi dlho a v priebehu stáročí upadla do ruín. Až v 50-tych rokoch minulého storočia bol započatý proces rekonštrukcie, ktorý bol zavŕšený až v roku 2012. Katedrála tak na prvý pohľad bohužiaľ nepôsobí veľmi historicky, čo jej však neuberá na hodnote. Uznala to aj komisia UNESCO, ktorá túto katedrálu (spolu s kláštorom Dželati) umiestnila na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Gruzínsku.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Priame letecké spojenie do Kutaisi prevádzkuje spoločnosť WizzAir z Budapešte, Katovíc a Varšavy. Litajú sem i Ukrajinské aerolinky napríklad z Prahy, v takom prípade však treba počítať s prestupom v Kyjeve.
Z letiska sa dá dostať do mesta maršrutkou za 5 lari (9/2015).
Autobusom
Z Tbilisi je možné sa dostať do Kutaisi maršrutkou zo stanoviska pred stanicou metra Didube. Cesta trvá 3-4 hodiny a stojí 10 lari (9/2015). Maršrutky odchádzajú až keď sú plné.
Vlakom
Do Kutaisi sa dá dostať z Tbilisi (a iných gruzínskych miest) aj vlakom, čo predstavuje väčšinou pomalšiu ale aj lacnejšiu alternatívu k maršrutkám. Navyše počet spojov za deň je pomerne obmedzený, takže nie vždy ide o použiteľnú alternatívu. Informácie o spojeniach nájdete na tejto stránke.
Kedy sem cestovať?
Pre návštevu Gruzínska a teda i Kutaisi je optimálnym obdobím jar a leto. Miestne podnebie je takmer subtropické, takže letá sú tu veľmi teplé. Zimy bývajú pomerne studené, aj keď nie tak, ako u nás. Táto destinácia tak predstavuje ideálnu možnosť si predĺžiť leto – jarné a jesenné teploty zodpovedajú tým letným u nás.
Ako sa tu pohybovať?
Kutaisi je malé mesto a vlastné nohy sú najlepším spôsobom pre jeho preskúmanie, vrátane Bagratovej katedrály.
Pre návštevu kláštorov a jaskýň v okolí je najlepšie (najmä pokiaľ vás je viacero alebo sa viete spojiť s inými ľudmi) si dohodnúť šoféra s autom, ktorý vás odvezie ku všetkým požadovaným miestam a počká tam na vás. Cena za návštevu kláštorov Dželati, Mocameta a Prométeovej jaskyne by sa mala pohybovať okolo 15-20 lari za osobu pri 4 ľudoch v taxíku (9/2015).
Uvedené miesta sa dajú navštíviť i hromadnou dopravou, ale počítajte s oveľa dlhším časom potrebným pre ich návštevu (s taxíkom sa to dá zvládnuť za pol dňa). Pre informácie o aktuálnych spojeniach maršrutkou je dobré navštíviť turistické informačné centrum v centre mesta, ktoré sa nachádza na ulici Rustaveli Avenue, priamo oproti parku.
Kde sa ubytovať?
V Kutaisi funguje nejaký ten turistický ruch a preto tu je možné nájsť ubytovanie vcelku bez problémov. K dispozícii sú základné ubytovne, hostely i hotely, super luxus však nehľadajte. Na druhú stranu je ubytovanie pomerne lacné a väčšinou čisté.
Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
Gio Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Bulharsko mohu jedině doporučit. Krásná, trochu nespravedlivě opomíjená země a skvělí lidé. -
thanchita bhatia Rozprávková a romantická Connemara – to najírskejšie Írsko After reading a few of the blogs on the site, I'm really impressed with your blogging method. I've added it … -
sabreena rao Nádherný organ veľkej sály radnice (Guildhall) severoírskeho mesta Londonderry beautiful and antique. Looks interesting
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár