Irán

Persepolis – hlavné mesto Kráľa kráľov

0
Persepolis

Staroveká Perzská ríša bola jedným z vôbec prvých impérií na svete. Toto impérium bolo obrovské a keďže v staroveku boli vzdialenosti ešte väčšie než dnes (žiadne automobily), pre svoju efektívnu správu využívalo až štyri hlavné mestá. Ale ani jedným z týchto štyroch hlavných miest nebol Persepolis. Hlavným centrom ríše bol Babylon a ostatnými tromi hlavnými mestami boli Susa, Pasargadae a Ecbatana.

Perzská ríša bola príkladom fungujúceho impéria s decentralizovanou vládou, multikultúrnym zložením a slobodou vierovyznania. Správnymi jednotkami boli v Perzskej ríši tzv. satrapie, ktorým vládol satrapa a ten bol podriadený perzskému panovníkovi. Perzský vládca bol titulovaný ako Kráľ kráľov, čím bola vyjadrená hierarchia v ríši, ktorá svojím spôsobom pripomínala federáciu. Mimochodom, titul Kráľ kráľov prevzali neskôr i kresťania a v Biblii je ním niekoľkokrát titulovaný Ježiš. Každá satrapia si vládla sama a iba v niektorých veciach zodpovedala priamo perzskému kráľovi. Tento systém priniesol Perzii úspech a veľmi sa líšil od toho, ako neskôr napríklad Rimania vykorisťovali svoje provincie.

Peržania totiž svojim obyvateľom garantovali slobodu vierovyznania a pričinili sa napríklad o oslobodenie Židov spod babylonskej nadvlády a pomohli im obnoviť ich mestá a synagógy, vrátane Jeruzalema. V Perzskej ríši taktiež (až na pár výnimiek) neexistovalo otrokárstvo a v dobách, keď bolo povolené, tak bolo veľmi obmedzované a s otrokmi sa nesmelo zaobchádzať nehumánne. Zbiť otroka bolo považované za zločin. V tomto sa Perzská ríša líšila od ostatných stredovekých impérií, vrátane Egypta, Ríma, ale i od gréckych mestských štátov, vrátane “demokratických” Atén.

Dominantným náboženstvom v Perzii bol zoroastrizmus, ktorého symboly (faravahar, býk, lev, grifon) je možné vidieť po celom Persepolise vo forme sôch, hláv stĺpov či reliéfov.

Založenie Persepolisu

Persepolis bol vybudovaný za vlády Dária I. a jeho syna Xerxesa I. v 6. storočí pred naším letopočtom, teda v dobe, keď Achaemenidské impérium (resp. Perzská ríša) už rozkvetalo a jeho panovník chcel postaviť nové hlavné mesto, ktorého krása by zodpovedala postaveniu. Persepolis bol vcelku ťažko dostupný a jeho význam bol najmä reprezentatívny. Šlo o jedno z najhonosnejších miest ríše a každý rok sa tu stretávali zástupcovia jednotlivých satrapií, aby vyjadrili svoju loajalitu Kráľovi kráľov. Do mesta sa vchádzalo tzv. Bránou všetkých národov (názov vyjadroval multinárodnosť ríše), ktorú dal postaviť perzský kráľ Xerxes.

Palác Apadana

Palác Apadana (resp. jeho ruiny) sa nachádza hneď za veľkou Bránou všetkých národov a slúžil ako veľká sála pre audiencie u Kráľa kráľov.

Palác Tačara

Najzachovanejšou časťou Persepolisu je palác Tačara (v preklade Zimný palác), ktorý dal postaviť kráľ Dárius I. Je prezývaný i Zrkadlová sála a šlo o jeden z najhonosnejších palácov, postavený z najlepšieho dostupného kameňa.

Trónna sieň

Trónna sieň, nazývaná i Sieň slávy imperiálnej armády alebo Palác sto stĺpov, slúžila najmä ako sieň pre oficiálne stretutie kráľa a zástupcov armády – veliteľov. Je vyzdobená reliéfmi znázorňujúcimi perzské oddiely tzv. nesmrteľných, elitných bojovníkov perzskej armády. Zachovaných je niekoľko portálov, zo stĺpov naopak veľa nezostalo.

Kráľovské hrobky

Neďaleko nad mestom sa nachádzajú kráľovské hrobky, precízne vytesané do kameňa. Predpokladá sa, že tieto hrobky patria kráľom Artaxerxesovi II. a Artaxerxesovi III.

Od hrobiek je výborný výhľad na celý Persepolis (resp. to, čo z neho zostalo).

Naqš-e Rustam

Naqš-e Rustam je nekropolis nachádzajúci sa neďaleko Persepolisu. Tu sa nachádzajú najväčšie a najhonosnejšie hrobky celej Perzskej ríše a boli tu pochovaní najdôležitejší panovníci Achaemenidskej ríše, vrátane Dária I., Xerxesa I., Artaxerxesa I. a Dária II. Hrobky majú tvar tzv. perzského kríža, v strede ktorého sa nachádza komora, v ktorej ležal sarkofág s kráľom. Okrem toho sa tu nachádza niekoľko reliéfov vyobrazujúcich víťazstvá Peržanov nad nepriateľmi, najmä nad Rimanmi. Z toho vyplýva, že reliéfy (na rozdiel od hrobiek) pochádzajú už z obdobia tzv. “novej” Perzskej ríše, resp. Sasanidského impéria. Navyše sa tu nachádza záhadná stavba s názvom Ka’ba-ye Zartošt, ktorej účel dodnes nie je známy. Archeológovia a historici sa domnievajú, že ide taktiež o hrobku, aj keď predtým sa predpokladalo, že šlo o zoroastriánsky chrám.

Vyplienenie Persepolisu

Z fotiek je zrejme jasné, že z Persepolisu, ktorý kedysi bol honosným mestom, zostali len ruiny. Tieto ruiny sú ruinami už pomerne dlhú dobu, pretože mesto bolo zničené a vyplienené Alexandrom Macedónskym, ktorý tak údajne konal z pomsty za vypálenie Atén Peržanmi. Tento predpoklad však veľa historikov neuznáva a je možné, že mesto vyhorelo neúmyselne založeným požiarom. Čo je však isté je, že zhorelo a dnes z neho zostali len ruiny. Vyplienené boli taktiež hrobky v nekropoli Naqsh-e Rustam.

Reštaurácia Parsian

Pokiaľ vás po návšteve Persepolisu prepadne hlad, kúsok od ruín starobylého Persepolisu sa nachádza výborná iránska reštaurácia s názvom Parsian Restaurant. Iránska kuchyňa je jedna z najlepších a v tejto reštaurácii varia  naozaj výborne (a lacno). Jedlo si môžete vychnutnať v pomerne gýčovitom prostredí, ale sú tu i stoly a lavičky pre typický spôsob perzského stolovania. Reštaurácia je doplnená malou príjemnou záhradkou.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Iráne.


Ako sa sem dostať?

Žiadna hromadná doprava sem bohužiaľ nechodí, preto je nutné sa sem dopraviť na vlastnú päsť.

V Širáze vám v ktoromkoľvek hoteli radi sprostredkujú výlet do Persepolisu a iných pamiatok v okolí. Môžete taktiež skúsiť osloviť nejakého taxikára, avšak tu môžete naraziť na jazykovú bariéru.

Organizované výlety zo Širázu sú zrejme najlepšou alternatívou, ako sa sem dostať.


Kedy sem cestovať?

Persepolis je možné navštíviť bez problémov po celý rok, v lete však treba počítať s pomerne veľkým teplom.


Ako sa tu pohybovať?

Jedine pešo.


Kde sa ubytovať?

Pri Persepolise sú ubytovacie možnosti obmedzené, lepšou voľbou je zostať v Širáze a vyraziť do Persepolisu na otočku na výlet. V prípade, že nutne potrebujete prespat blízko Persepolisu, nejaké hotely sa tu predsalen nachádzajú, jeden dokonca v bezprostrednej blízkosti ruín.

Zabezpečiť ubytovanie v Iráne vopred je momentálne trošku problém (malo by sa to zlepšiť po zrušení sankcií). Pre viac informácií si môžete pozrieť príslušnú sekciu na stránke o Iráne.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie