Gruzínsko

Gori – domov najmasovejšieho vraha v histórii ľudstva

0
Hrad v Gori

Gruzínske mestečko Gori nie je práve z najznámejších turistických destinácií, ale v 19. storočí sa tu narodil a prežil svoje detstvo jeden z najznámejších vrahov na svete. Štatisticky sa dá povedať, že ide o najmasovejšieho vraha celej ľudskej histórie. Tento Gruzínec sa volal Džugašvili a pôvodne chodil do kňažského seminára, ktorý takmer dokončil, ale tesne predtým, ako sa úspešne stal kňazom, seminár opustil. Zrejme už asi viete, o koho ide…

Josif Vissarionovič Stalin, rodený Džugašvili, nemal ľahké detstvo a jeho otec bol agresívny alkoholik. Paradoxne bol jeho otec i podnikateľom, zatiaľ čo jeho matka veľmi zbožnou kresťankou, čiže oba fenomény, proti ktorým neskôr ako správny boľševik bojoval. Mladý Džugašvili začal s podvratnou protištátnou činnosťou v Gruzínsku, kde bol účastníkom únosov, vrážd alebo lúpežných prepadnutí (vrátane bánk), čím sa boľševici snažili financovať svoje aktivity.

Po tom, čo Lenin vážne ochorel (údajne syfilis), sa podarilo Džugašvilimu (resp. teraz už Stalinovi) uchopiť moc v krajine železnou rukou a zvyšok už poznáme – vznik ZSSR, šírenie komunizmu, 2. svetová vojna a povojnové usporiadanie Európy. Odhaduje sa, že Stalinov režim má na svedomí až desiatky miliónov obetí. Vraždy, mučenia, nútené práce a iné praktiky boli v krajine na dennom poriadku. Od tohto režimu sa dištancovali aj samotní komunisti v Sovietskom zväze pomerne krátko po Stalinovej smrti.

V Gori sú však na svojho rodáka stále hrdí a nájdeme tu jeho sochy, (hlavnú) ulicu alebo podobizne napríklad v miestnom supermarkete. Najväčším Stalinovým pamätníkom v meste je však miestne Stalinove múzeum, pred ktorým stojí (pod ochrannou stavbou) pôvodný dom, v ktorom Džugašvili vyrastal. Je možné nahliadnuť i do jeho miestností s dobovým zariadením a inými predmetmi dennej potreby.

V múzeu je možné vidieť niekoľko zaujímavých exponátov, vrátane fotografií Džugašviliho ako teenagera alebo mladého revolucionára. Dajú sa tu nájsť spoločné fotografie s Leninom, prípadne už neskoršie snímky Stalina ako vodcu ZSSR. Okrem pár gýčových koberčekov, Stalinových fajok a iných exponátov sa tu nachádza tiež jeho posmrtná maska.

Vonku vedľa múzea potom ešte stojí nenápadný zelený vozeň, ktorý slúžil Stalinovi v jeho “pracovnom” vlaku počas jeho presunov po krajine. Na svoju dobu šlo o maximálne luxusnú záležitosť, aj keď dnes by nad ním ohrnula nos zrejme väčšina cestujúcich.

Kto by mal už dosť monumentov venovaných zrejme najväčšiemu zločincovi histórie, môže sa zamerať aj na historické centrum mesta Gori. Mesto bolo osídlené už od pomerne dávnych dôb a disponuje celkom pekným hradom a historickým centrom s malebnými uličkami. Ani sa nechce veriť, že ešte pred pár rokmi tu zúrila vojna – pri odtrhnutí Abcházska a Osetska vtrhli do mesta separatistické vojská spolu s ruskou armádou, aby po 11 dňoch plienenia odtiahli späť na sever. Gori tak vlastne bolo nejakú dobu súčasťou novovzniknutej (a väčšinou neuznanej) Juhoosetskej republiky.

Na záver pre odľahčenie jeden klasický vtip:

“Učiť sa, učiť sa, učiť sa!” – povedal Lenin, keď videl Stalinove vysvedčenie.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Gruzínsku.


Ako sa sem dostať?

 Autobusom

Z Tbilisi je možné sa dostať do Gori maršrutkou zo stanoviska pred stanicou metra Didube. Cesta trvá asi 60-90 minút a stojí 5 lari (9/2015). Maršrutky odchádzajú až keď sú plné.

Opačným smerom je možné sa dostať do Gori maršrutkou z Kutaisi, cena z mesta je 8 lari (9/2015). Maršrutky odchádzajú zo stanice Kutaisi II.

Maršrutka vás vysadí na odbočke z diaľnice (maršrutky väčšinou pokračujú do Kutaisi), odkiaľ si ešte budete musieť zobrať taxík. Týchto tu čaká dosť a v závislosti od vašich vyjednávacích schopností môžete zaplatiť od 5 až do 20 lari (9/2015).

Vlakom

Do Gori sa dá dostať z Tbilisi aj Kutaisi (a iných gruzínskych miest) aj vlakom, čo predstavuje väčšinou pomalšiu ale aj výrazne lacnejšiu alternatívu k maršrutkám. Informácie o spojeniach nájdete na tejto stránke. Vlak stojí menej ako 2 lari (9/2015).


Kedy sem cestovať?

Pre návštevu Gruzínska a teda i Gori je optimálnym obdobím jar a jeseň. Miestne podnebie je takmer subtropické, takže letá sú tu veľmi teplé. Zimy bývajú pomerne studené, aj keď nie tak, ako u nás. Táto destinácia tak predstavuje ideálnu možnosť si predĺžiť leto – jarné a jesenné teploty zodpovedajú tým letným u nás.


Ako sa tu pohybovať?

Gori je malé mesto a vlastné nohy sú najlepším spôsobom pre jeho preskúmanie.

Do neďalekého Uplisciche sa dostanete autobusom alebo taxíkom.


Kde sa ubytovať?

Ubytovacích kapací v Gori nie je veľa a preto sú ceny trošku vyššie, než inde v Gruzínsku. Stále však nejde o horibilné sumy, keďže Gruzínsko je pomerne lacná krajina.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie