Japonsko

Himedži – biely hrad opradený legendami a súmrakom samurajov

0
Hrad Himeji

Najväčší, najkrajší, najobľúbenejší, najimpozantnejší, najtypickejší… a mnoho ďalších superlatívov by sa dalo priradiť hradu Himedži (v angl. transkripcii Himeji). Hrad je niekedy prezývaný Hakuro-džó (Hakuro-jō), Biela volavka, kvôli svojej oslňujúco bielej farbe a tvaru pripomínajúcemu vtáka pripraveného vzlietnuť. Ide o jednu z prvých pamiatok UNESCO v Japonsku a zároveň o najnavštevovanejšiu turistickú atrakciu v krajine – a to nielen cudzincami, ale i Japoncami. Bežne tu uvidíte celé skupiny škôlok a škôl, ktoré sem chodia na výlety.

Hrad Himedži je obľúbenou destináciou nielen pre turistov, ale i miestne školské výlety

Hrad Himedži je obľúbenou destináciou nielen pre turistov, ale i miestne školské výlety

Snehobiela farba hradu je zvýraznená strechou, ktorá je taktiež biela. Vďaka nedávnej rekonštrukcii (skončila v roku 2015) je jeho farba ešte jasnejšia, pretože celá fasáda aj strecha boli vyčistené. Obzvlášť v noci pri osvetlení hrad priamo oslepujúco žiari do celého okolia ako gigantický maják.

Hrad Himedži v noci vďaka svojej bielej farbe svieti ako maják do diaľky

Hrad Himedži v noci vďaka svojej bielej farbe svieti ako maják do diaľky

Hrad Himedži bol založený už v 14. storočí a v nasledujúcich storočiach bol niekoľkokrát prestavaný. Do dnešnej podoby ho prestavali na začiatku 17. storočia a odvtedy sa zachoval v nezmenenej podobe počas 400 rokov dodnes. Vďaka tomu ide o exemplárny príklad japonskej architektúry z tohto obdobia a i to bol jeden z dôvodov, prečo bol tento hrad zaradený na zoznam pamiatok UNESCO. Zároveň ide o najväčší hrad v Japonsku vôbec a vo svojej dobe to bol najväčší hrad v celej Ázii.

História hradu, rovnako ako mnohých ďalších hradov v Japonsku, je úzko zviazaná s osudom samurajov. Dlhé roky patril samurajom – vládnucim šľachticom v Japonsku, ktorí z neho vybudovali nedobytnú pevnosť. V 19. storočí však prišla reforma, kedy sa moc vrátila opäť do rúk cisára a samurajovia boli vytesnení na okraj spoločnosti. Armáda bola modernizovaná a pre samurajov v nej nebolo viac miesto – tejto téme sa okrem iného venoval i svetoznámy film Posledný samuraj. Posledné ich skupinky sa snažili tomuto trendu odolávať v rôznych pevnostiach a jednou z nich bol aj hrad Himedži. Vládne vojská vtedy hrad ostreľovali slepými nábojmi, aby z neho obrancov, vyzbrojených len mečmi, vyhnali. Hrad nakoniec padol a mal ho postihnúť rovnaký osud, ako väčšinu ďalších pevností v Japonsku – mal byť rozobraný na stavebný materiál.

Panoramatický pohľad v pevnosti Himedži

Panoramatický pohľad v pevnosti Himedži

Našťastie sa hradu podarilo tomuto osudu uniknúť a vďaka tomu a nedávno prebehnutej rekonštrukcii (2015) ho môžeme vidieť v celej jeho kráse, ako ho videli ľudia pred 400 rokmi. Zaúčinkoval si dokonca i v spomínanom filme Posledný samuraj.

Hrad bol koncipovaný ako skutočná pevnosť s veľmi dômyselným obranným systémom. Okolo hradu sa rozprastiera niekoľko úrovní hradieb a množstvo brán a aj keď od niektorých brán je vzdušná vzdialenosť k hlavnej pevnosti veľmi krátka, dostať sa k nej vyžaduje v skutočnosti prekonať až trojnásobnú vzdialenosť. Hradby a chodby tvoria okolo pevnosti skutočný labyrint, ktorého úlohou bolo dezorientovať nepriateľa, ktorý by tak musel hľadať správnu cestu, kým by bol vystavený neustálej paľbe šípov z nespočetného množstva strieľní a oblievaniu vriacou vodou. Keďže pevnosť nikdy nebola napadnutá (okrem spomínaného ostreľovania slepými nábojmi), nemohla sa efektivita týchto dômyselných defenzívnych systémov preukázať v praxi.

Zatiaľčo zvonku je Himedži veľmi impozantnou stavbou žiariacou svojou belobou do diaľky, jeho návšteva zvnútra môže byť sklamaním. Odhliadnuc od veľkých davov turistov, ktoré sa tu premelú, nie je v hrade prakticky vôbec nič. Japonské pevnosti, ale aj paláce, boli veľmi sparťanské a nenachádzalo sa v nich veľa nábytku či zariadenia – Himedži nie je výnimkou a pri jeho návšteve zistíte, že môžete obdivovať drevené vyhotovenia predeľovacích stien, stropov a dverí, ale to je viacmenej všetko. Podobne tomu je i v priľahlých budovách a v paláci, ktoré slúžili ako komnaty pre rodinu vládcu.

S hradom Himedži sa spája i niekoľko miestnych legiend a povestí. Jedna z nich je spojená s miestnou Okikuinou studňou, ktorá stojí dodnes na nádvorí pred hradom. Podľa legendy bola Okiku krivo obvinená zo straty vzácneho rodinného porcelánu, ktorý bol pre rodinu pokladom. Za trest bola zabitá a vhodená do tejto studne a odvtedy tu straší jej duch a po nociach skľúčene počíta riady.

Celý hradný komplex je obkolesený obrovským parkom. V zeleni sa nachádza niekoľko svätýň a s obľubou si sem chodia zabehať miestni obyvatelia. V prípade, že si zakúpite kombinovaný lístok (rozdiel je veľmi zanedbateľný), môžete navštíviť okrem hradu aj neďalekú japonskú botanickú záhradu Kokoen. Záhrada je plná typických elementov – jazierka plné kaprov koi (niektoré poriadne prerastené), mostíky, farebné stromy a bonsaje a kvety. Japonská záhrada je jednoducho pestrofarebná v každom ročnom období.

Samotné mesto Himedži, ktoré sa rozprestiera okolo hradu, nemá veľa iných zaujímavostí pre turistov, ktoré by stáli za návštevu. Disponuje však rozsiahlymi krytými nákupnými pasážami, kde môžete zohnať prakticky čokoľvek. Tieto pasáže sa rozprestierajú v oblasti medzi hlavnou vlakovou stanicou a hradom a okrem nich tu nájdete i klasické moderné obchodné domy a obrovské množstvo reštaurácií – v Himedži určite nezostanete hladní a v horšom prípade ani vaša peňaženka plná, pokiaľ podľahnete nákupnému ošiaľu.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Japonsku.

Taktiež je k dispozícii oficiálna stránka Himedži.


Ako sa sem dostať?

Himedži sa nachádza na hlavnom vlakovom ťahu medzi Ósakou a Okayamou, takže je veľmi ľahké sa sem dostať vlakmi JR. Informácie o cestovných poriadkoch je možné nájsť na stránke Hyperdia.


Koľko to stojí?

Vstupné do hradu je 1000 jenov (4/2016). Kombinovaný lístok pre vstup do hradu a záhrady Kokoen stojí 1040 jenov (4/2016). Platby kartou sú akceptované.


Kedy sem cestovať?

Návšteva je možná celoročne, v lete sú však teploty dosť vysoké a vyskytuje sa tu veľké množstvo zrážok, takže je lepšie sem cestovať mimo letného obdobia.


Ako sa tu pohybovať?

V rámci Himedži sa dá najjednoduchšie pohybovať pešo. Hrad sa nachádza od hlavnej stanice asi 20 minút pešo.


Kde sa ubytovať?

Ubytovacích kapacít je v Himedži je pomenej a preto sú ceny pomerne vysoké (ako všade v Japonsku). Ušetriť sa dá využitím AirBnB. Ďalšou možnosťou je ubytovať sa vo Osake, ktorá je dostupná rýchlovlakom za asi 20 minút a podniknúť do Himedži jednodňový (alebo poldňový) výlet.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie