Tipy na cestovanie

5 tipov kam vycestovať v máji

0
Údolie Starého Orhei

S novým mesiacom prinášam článok s piatimi tipmi, kam sa vydať na výlet či dovolenku v máji. Jar je v plnom prúde a človek by čakal, že sa voľné dni budú dať tráviť príjemne i u nás. Tohtoročné počasie je však zatiaľ vzdialené od toho, ako majú vyzerať príjemné jarné dni. Poďme sa preto pozrieť na 5 tipov na destinácie, kde v týchto dňoch vládnu trochu vyššie teploty, než u nás. Aby bol výber trochu rozmanitý, zaradil som doň destinácie kam sa dá vyraziť na víkend, ale i také, ktoré vyžadujú trošku dlhšie cestovanie a dôkladnejšiu prípravu.

1. Moldavsko

Maličká krajina stiesnená medzi Ukrajinou a Rumunskom nie je v rebríčkoch obľúbených dovolenkových destinácií vysoko. U nás sa síce o jej existencii vie, ale stále je veľa ľudí, ktorí by mali problém ju nájsť na mape. Ide o jednu z najchudobnejších krajín v Európe vôbec, ale je to zároveň veľmi bezpečná a pohodová destinácia, ktorá navyše nepredstavuje veľkú záťaž pre cestovateľský rozpočet. Pri návšteve Kišiňova na človeka dýchne závan socialistickej minulosti, keďže tu nájdete množstvo betónových kolosov, typických pre komunistickú architektúru, ale zároveň akási atmosféra kľudu, pretože ľudia tu nie sú tak uponáhľaní, ako v iných európskych metropolách. Napomáha tomu zrejme i množstvo zelene, ktorej je mesto plné.

Okrem hlavného mesta sa samozrejme oplatí navštíviť i niektorú z miestnych vínnych pivníc, keďže Moldavci sú na svoje víno veľmi pyšní. Navyše môžete navštíviť krásne prírodné či kultúrne miesta, ako napríklad Starý Orhei alebo pevnosť Soroca. A pokiaľ by vám to nestačilo, môžete si odskočiť do Podnesterska, separatistickej republiky, ktorú síce takmer nikto neuznal, napriek tomu však žije vlastným životom a dodnes tu vládne komunistická strana, ako pred viac ako 25 rokmi za čias Sovietskeho zväzu.

V Moldavsku v týchto dňoch vládnu teploty cez 25 stupňov a dostanete sa sem od nás poľahky autom alebo autobusom.

Praktické informácie o cestovaní do Moldavska nájdete na tejto stránke.

Údolie Starého Orhei

Údolie Starého Orhei

2. Ohrid

Ohrid je malé mestečko, ktoré vyzerá ako keby ho niekto vystrihol z Jadranského pobrežia v Taliansku aleob Chorvátsku a prilepil ho na veľké Ohridské jazero v Macedónsku. Staré kamenné domčeky sú doplnené ešte staršími kostolmi a kláštormi, kde kedysi pôsobil sv. Kliment, ktorý bol spolu so sv. Gorazdom učenníkom Cyrila a Metoda. Sv. Kliment priniesol do týchto končín cyriliku a kresťanstvo, takže jeho význam pre túto krajinu (a mnoho ďalších okolitých krajín) je rovnako dôležitý, ako Cyril a Metod pre Slovákov. Najvzácnejšou náboženskou stavbou je zrejme Chrám sv. Sofie s takmer tisícročnými freskami.

Ohrid bol však osídľovaný ešte dávno predtým, ako sem dorazilo kresťanstvo. Z týchto čias tu môžeme nájsť napríklad Samuelovu pevnosť alebo grécky amfiteáter. Asi najkrajším pohľadom je však výhľad na Ohridské jazero, ktorého dve tretiny patria Macedónsku a jedna tretina Albánsku. Jazero patrí medzi najstaršie v Európe a dosahuje hĺbku až niekoľko stoviek metrov. Voda je tu krásne čistá a plavba po ňom s možnosťou si užiť pohľad na samotné mesto Ohrid by mala byť povinnou súčasťou itinerárov.

Ohrid leží na juhu Macedónska a dá sa k nemu doraziť od nás i autom alebo autobusom, k dispozícii sú však i lacné lety do Skopje, odkiaľ sa do Ohridu dostanete autobusom.

Aj keď Ohrid leží v horách vo vyššej nadmorskej výške, než zvyšok krajiny, teploty sa tu momentálne pohybujú nad 20 stupňami. Praktické informácie o cestovaní do Ohridu nájdete v tomto článku.

Chrám sv. Jána na Kaneu a Ohridské jazero

Chrám sv. Jána na Kaneu a Ohridské jazero

3. Bari a okolie

Hlavné mesto talianskeho regiónu Apúlia (Puglia) je dobre dostupné najmä vďaka nízkonákladovým leteckým spojeniam napríklad z Prahy, Katovíc alebo Budapešte. Bari je krásne historické mesto s nádhernými zachovanými kostolmi, vrátane miestnej katedrály alebo Baziliky sv. Mikuláša. Tento svätec obľúbený najmä medzi deťmi síce pochádzal z Malej Ázie, dnešného Turecka a vtedajšej gréckej časti Rímskeho impéria, ale jeho pozostatky boli neskôr prenesené práve do Bari, kde sú uložené v miestnej bazilike.

Okrem nej a ďalších pamiatok v Bari sa nachádza mnoho zaujímavostí i v jeho okolí. Medzi najväčšie hity patria pitoreskné mestečko Alberobello, obľúbené najmä vďaka “hobbitím” domčekom trulli, a pradávne mesto Matera, považované za jedno z najstarších miest v Taliansku vôbec. Obe mestá sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Okrem nich sú tu ďalšie zaujímavé mestečká na pobreží Jadranu, ako napríklad Trani, Monopoli, Molfetta alebo Polignano A Mare. Pobrežie i vnútrozemie Apúlie je jednoducho posiate zaujímavými miestami.

Denné teploty sa v Apúlii momentálne pohybujú nad 20 stupňami, čo sa síce nezdá tak veľa, ale výhodou je prakticky neustále slnečné počasie, ktoré tu v túto dobu vládne. Praktické informácie o cestovaní v Apúlii nájdete v článkoch k jednotlivým mestám – Bari, Alberobello, Matera alebo Trani.

Námestie Piazza Mercantile v Bari

Námestie Piazza Mercantile v Bari

4. Málaga

Jednou z mála európskych destinácií, kde je touto dobou už naozaj veľmi teplo, je Andalúzia. Región na juhu Španielska sa teší teplotám, ktoré už teraz prekračujú 25 stupňov. Najväčšie teplo je vo vnútrozemskej časti regiónu, napríklad v Seville a Córdobe, teploty na pobreží sú miernené morským podnebím. To je i prípad Málagy, ktorá sa v posledných rokoch teší rastúcemu záujmu turistov. Za to vďačí nielen tomu, že sa tu nachádzajú more a pláže, či rôzne pamiatky na rímsku (amfiteáter) a maurskú (dve pevnosti) éru, ale i rastúci počet múzeí a galérií, ktoré pomáhajú Málage profilovať sa ako kultúrne centrum Andalúzie.

Navyše je Málaga rodiskom Pabla Picassa, takže tu môžete nájsť niekoľko stavieb spojených s ním – jeho rodný dom alebo galériu venovanú jeho obrazom. A k tomu si s ním môžete pred jeho rodným domom posedieť na lavičke. Okrem toho by bolo hriechom vynechať miestnu katedrálu alebo si nechať ujsť výbornú kuchyňu.

Teploty sa v Málage v týchto dňoch blížia k 25 stupňom, počasie je slnečné a dostanete sa sem veľmi ľahko priamym nízkonákladovým letom z Bratislavy. Pre ďalšie praktické informácie si môžete pozrieť tento článok.

Pohľad na Málagu z pevnosti Gibralfaro

Pohľad na Málagu z pevnosti Gibralfaro

5. Bora Bora

Aby sme sa neobmedzovali len na Európu a krátke výlety, mám tu i jeden tip na exotiku. Zabudnite na Karibik alebo juhovýchodnú Áziu, kde práve začínajú obdobia dažďov. Kde sa počasie práve začína zlepšovať je ďaleká Francúzska Polynézia hlboko v Pacifiku. Jej súčasťou je i ostrov Bora Bora, ktorý patrí pre našinca medzi najexotickejšie destinácie. Aj keď patrí medzi cestovateľské sny mnohých, nie každý si jeho návštevu môže dovoliť.

Už len letenka na tento ostrov vyjde pomaly to, čo celá dovolenka kdekoľvek inde. Takisto cesta trvá dlho a zabijete ňou jedným smerom zrejme viac ako celý deň. Ďalšou nákladnou položkou je potom ubytovanie i jedlo, ktoré na Bora Bora nepatria medzi najlacnejšie.

Teploty sa na ostrove Bora Bora momentálne pohybujú na stabilných 27 stupňoch a o tom, ako sa sem dostať a kde získať ďalšie praktické informácie nájdete v tomto článku.

Bora Bora

Bora Bora

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie