Moldavsko

Starý Orhei – údolie, kde sa od dávnoveku miešali kultúry

0
Údolie Starého Orhei

Starý Orhei (Orheiul Vechi) je archeologický komplex v Moldavsku, ktorý ašpiruje na zápis do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ide o jednu z najobľúbenejších turistických destinácii v krajine, či už medzi cudzincami alebo Moldavcami. Zároveň môže ísť o vítané rozptýlenie pre tých, ktorí návštevu Moldavska poňali najmä ako maratón po viniciach a vínnych pivniciach a potrebujú nejaký ten detoxikačný deň.

Zelené údolie Butuceni, v skalách ktorého sú vyhĺbené jaskyne mníchov

Zelené údolie Butuceni, v skalách ktorého sú vyhĺbené jaskyne mníchov

Prehistória

Údolie Starého Orhei bolo osídlené už v praveku, najstaršie hmotné pozostatky osídlenia však siahajú do 6. storočia pred naším letopočtom, teda do staroveku. Vtedy si tu postavili malú drevenú pevnosť Géti, národ etnicky príbuzný s Dákmi a Trákmi. Postupne sa tu v priebehu stáročí vystriedalo niekoľko ďalších národov, ďalšia hmatateľná stopa však pochádza až zo 14. storočia, kedy si toto územie podmanila Zlatá horda, teda dobyvační Mongoli. Z tohto obdobia tu je možné nájsť pozostatky kamennej pevnosti, ktorú tu títo dobyvatelia postavili.

Takýto výhľad majú miestni mnísi z \"terasy\"

Takýto výhľad majú miestni mnísi z \”terasy\”

V 16. storočí mesto vypálili Tatári, po ktorých tu však zostali zvyšky kúpeľov. V 16. storočí sa však obyvatelia presunuli 18 kilometrov na sever a dnešné mesto Orhei tak leží inde, než to historické. Nové mesto Orhei nie je veľmi zaujímavé, takže pokiaľ turisti chcú ísť do Orhei, vždy tým myslia Starý Orhei. Aby nedošlo k nejasnostiam, je lepšie používať názov Old Orhei alebo v moldavčine Orheiul Vechi.

Kláštor v Starom Orhei vyhĺbený v skale - Svätyňa

Kláštor v Starom Orhei vyhĺbený v skale – Svätyňa

Butuceni

Hlavná časť archeologického parku leží v údolí formovanom riečkou Raut, ktoré je niekedy označované aj ako osada Butuceni (prípadne Butuceny). Už pri príjazde do tohto údolia sa návštevníkom otvorí nádherný výhľad na toto údolie, kde spomínaná riečka Raut vytvára koryto v tvare podkovy a kopíruje strmé vrchy tvorené poróznymi skalami. Pre ešte lepší výhľad sem chodia často lietať paraglideri. Údolie je plné zelene, lúk, políčiek a pasúcich sa zvierat.

Zelené údolie Butuceni a riečka Raut

Zelené údolie Butuceni a riečka Raut

Po zaparkovaní v tomto údolí vás privíta múzeum, kde je potrebné zaplatiť vstupné. Síce sme si všimli, že všetci domáci sa tu veselo premávajú bez toho, aby nejaké vstupné platili, zaplatili sme aj tak – miesto bolo naozaj krásne a peniaze sa používajú na údržbu celého archeologického parku. Navyše výška vstupného bola smiešna (asi okolo 1 Eura) a umožňovala prehliadku múzea, kde je možné vidieť exponáty nájdené práve pri archeologickom výskume v tejto oblasti.

Kláštory v skalách

Je treba povedať, že väčšina archeologických nálezísk v Starom Orhei je dnes v stave, ktorý nie je pre turistu zaujíavý. Pozostatky sú naozaj len minimálne, takže ťažko zaujmú niekoho, kto nie je profesionálnym archeológom.

Nový kláštor v Starom Orhei - Vstupná brána

Nový kláštor v Starom Orhei – Vstupná brána

Hlavnou a najväčšou atrakciou Starého Orhei sú preto tzv. rupestriánske kláštory, inými slovami kláštory vyhĺbene v skalách. Mnísi žijúci pustovníckym životom sem začali prichádzať v 14. storočí, aby žili a meditovali v miestnych jaskyniach.

Kláštor v Starom Orhei vyhĺbený v skale - Bunky pre mníchov

Kláštor v Starom Orhei vyhĺbený v skale – Bunky pre mníchov

Keďže miestne skaly sú porózne a mäkké, postupne veľmi ľahko jaskyne prehlbovali a rozširovali a dokonca tu vybudovali malé svätyne, ktoré sú využívané ako kostoly. Jeden z nich je dnes možné veľmi ľahko navštíviť – vchod je pod miestnou zvonicou cez tunel so schodiskom.

Miestna pórovitá skala umožnovala vyhĺbenie jaskýň a tiež vkladanie \"darov\"

Miestna pórovitá skala umožnovala vyhĺbenie jaskýň a tiež vkladanie \”darov\”

Dnes sú tieto jaskyne už označované ako kláštor a ten najväčší, ktorý je prístupný verejnosti, je dodnes stále aktívnym miestom viery. Mnísi tu žijú i dnes a minimálne jeden je prítomný permanentne a prespáva v miestnych jaskyniach na holej zemi, tak ako kedysi jeho predchodcovia, ktorí tu žili pustovníckym životom.

Kláštor na skale

Náboženský význam tohto miesta vzrástol v priebehu stáročí natoľko, že sem prúdilo viac a viac ľudí a takisto vzrástol počet mníchov. Ako to preto často býva, nasledovníci pustovníkov tu postavili “klasický” kláštor priamo na skale, v ktorej sú ako termitie diery ukryté pustovnícke jaskyne a svätyne.

Zelené údolie Butuceni, riečka Raut a Kostol Panny Márie

Zelené údolie Butuceni, riečka Raut a Kostol Panny Márie

Dominantnou stavbou celého kláštora je kostol zasvätený Panne Márii, nejde však o nejakú honosnú stavbu. Celý kláštor je pomerne skromný a malý, aj keď bývať v ňom je pravdepodobne oveľa pohodlnejšie, ako v jaskyniach pod ním.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Moldavsku.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Do Starého Orhei sa dá dostať z Kišiňova aj verejnou dopravou. Autobusy (minivany) odchádzajú z hlavnej autobusovej stanice (Gara Centrala) na ulici Strada Mitropolit Varlaam.

Tu hľadajte minivany s ceduľou Orheiul Vechi, Butuceni alebo Trebujeni. Z Kišiňova do Starého Orhei odchádza asi 6 autobusov denne, takže je dobré si zistiť odjazdy vopred. Štandardne to býva o 0 08:30, 10:20, 13:15, 15:00, 17:15 a 18:15. Naspäť autobusy normálne odchádzajú o 06:00, 08:00, 10:00, 11:45, 15:00 a 16:20 (6/2016).

Cena dopravy je 26 MDL za jeden smer a trvá asi hodinu (6/2016).

Autom

Autom trvá cesta z Kišiňova asi hodinu. Cesta je dobrá a parkovanie na mieste je bezproblémové.

Po ceste tam alebo späť môžete navštíviť vínne pivnice v Cricove.


Koľko to stojí?

Vstupné do archeologického parku sa platí v miestnom múzeu, pred ktorým je parkovisko. Väčšina návštevníkov vstupné neplatí a zrejme sa mu môžete vyhnúť tiež, pokiaľ do múzea nepôjdete, ale suma je naozaj smiešna (asi 1 EUR).

Platba kartou nie je možná.

Parkovanie je zdarma.


Kedy sem cestovať?

Starý Orhei sa dá navštíviť bez problémov celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

V areáli Starého Orhei je možné sa pohybovať len pešo. Prístup ku kláštoru vyžaduje trochu chôdze do kopca, ale nie je to nič, čo by nezvládol ani postarší americký turista.


Kde sa ubytovať?

Väčšina turistov sem vyráža na poldňový alebo jednodňový výlet z Kišiňova, kde je ubytovacích kapacít k dispozícii viac než dosť. Ceny ubytovania sú pomerne priaznivé, keďže Moldavsko celkovo nepatrí medzi drahé krajiny.

Základný hotel v Kišiňove sa dá zohnať za 15 EUR pre 2 osoby za noc a izbu. Pokiaľ netrváte na vlastnej izbe, ubytovanie v hosteli sa dá zohnať za 5 EUR na osobu (6/2016).

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie