Francúzska Polynézia

Francúzska Polynézia je súostrovie v Pacifiku rozprestierajúce sa na ploche porovnateľnej s celou Európskou Úniou. Pokiaľ by sme však rátali len plochu ostrovov, dospeli by sme k rozlohe porovnateľnej napríklad s Mallorcou.

Francúzska Polynézia je zámorským francúzskym teritóriom. Znamená to, že jej občania sú plnoprávni občania Francúzska a teda i celej EÚ. Jej územie však tak úplne súčasťou EÚ nie je a na občiansky preukaz sem môžu cestovať len Francúzi.

Francúzska Polynézia pozostáva z viac ako stovky ostrovov, zďaleka najznámejšími sú však Bora Bora a Tahiti. Je tu však k dispozícii kopec ďalších ostrovov, ktoré sú krásne tropické raje a pritom nie sú tak poznamenané turizmom, ako tie vyššie spomínané dva.

Vo Francúzskej Polynézii sa rozpráva po francúzsky, ale keďže sem smeruje veľa turistov z nefrankofónnych krajín, dá sa tu nejak prežiť aj s angličtinou.


Víza

Občanom SR a ČR stačí na cestu do Francúzskej Polynézie platný pas. Nie je vyžadovaná spiatočná letenka, resp. letenka pre odlet z krajiny.

Je treba si však dať pozor na vízové povinnosti v krajinách, cez ktoré budete do Francúzskej Polynézie cestovať. Napríklad pri ceste cez USA budete potrebovať vyplnený formulár ESTA, a to i v prípade, že neopustíte priestory letiska.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Lietadlo je zrejme jediný dopravný prostriedok, ktorým sa sem  môže bežný turista dostať (pokiaľ nevlastní nejakú veľkú jachtu).

Hlavné medzinárodné letisko sa nachádze na ostrove Tahiti. Priame spojenia existujú s Austráliou i USA (Los Angeles a Havaj), ale napríklad aj s Aucklandom a Tokiom.

Menej frekventované spojenie (raz týždenne) existuje s Cookovými ostrovmi a s Veľkonočným ostrovom.


Ako tu cestovať?

Najjednoduchším spôsobom, ako sa presúvať medzi jednotlivými ostrovmi, je letecké spojenie. Vnútroštátne lety vo Francúzskej Polynézii operuje spoločnosť Air Tahiti. Spoločnosť poskytuje aj rôzne zvýhodnené passy pre tých, čo chcú absolvovať viacero preletov v rámci Francúzskej Polynézie.

Niektoré ostrovy sú spojené i trajektami, ale ide o pomerne časovo náročné riešenie, ktoré bude sotva výhodné v porovnaní s leteckou dopravou. Oplatí sa len v prípade krátkych vzdialeností, napríklad medzi ostrovmi Tahiti a Moorea.


Kedy sem cestovať?

Obdobie dažďov je vo Francúzskej Polynézii od novembra do apríla. Zároveň je tu vtedy najteplejšie. Dá sa sem však cestovať celoročne, obdobie dažďov väčšinou neznamená, že by pršalo nepretržite a každý deň.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Papeete – hlavné mesto celej Francúzskej Polynézie s uvoľnenou atmosférou (blog o Papeete tu)
  • Vaitape – hlavné “mesto” ostrova Bora Bora, v skutočnosti skôr taká dedinka (blog o Bora Bora tu)

Príroda a aktivity

  • Bora Bora – zrejme najznámejší ostrov celej krajiny, synonymum dokonalého tropického raja (blog o Bora Bora tu)
  • Moorea – malý ostrov kúsok od Tahiti
  • Tahiti – asi druhý najznámejší ostrov Francúzskej Polynézie, zároveň jeho ekonomické a politické centrum (blog o Tahiti tu)

Kde sa ubytovať

Pre Francúzsku Polynéziu je turizmus základom ekonomiky a ubytovacích kapacít je veľa. Ich distribúcia však nie je rovnomerná, drvivá väčšina z nich sa nachádza na troch ostrovoch – Tahiti, Moorea a Bora Bora. Zároveň sa jedná o pomerne drahú krajinu a to platí i pre ubytovanie.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Vo Francúzskej Polynézii sa platí Pacifickým frankom (XPF). Mena je naviazaná na Euro.

Bankomaty, banky a zmenárne sú na hlavných ostrovoch bez problémov k dispozícii. Platby kartami taktiež väčšinou nie sú problémom.

Jednoznačne hlavným a najtypickejším suvenírom z Francúzskej Polynézie sú čierne perly. Exportujú sa odtiaľto do celého sveta, ale tu, pri zdroji, je samozrejme možné získať najlepšie ceny. Tie sa veľmi líšia podľa kvality, veľkosti a tvaru perál. Pokiaľ sa v problematike nevyznáte, je lepšie si pri kúpe drahších šperkov prizvať niekoho, kto má v nich trochu prehľad.

Dajú sa kúpiť veľmi lacné perly za pár dolárov, až po extrémne drahé a veľké perly, alebo napríklad perly s jadrom z diamantu či iného drahokamu.

Najnovšie komentáre

Kategórie