Írsko

Rozprávková a romantická Connemara – to najírskejšie Írsko

1
Pobrežie Atlantiku v Connemare v Írsku, pohľad z Diamantovej hory (Diamond Hill)

Oblasť na západe Írska s názvom Connemara síce nie je politickým (a teda oficiálnym) správnym regiónom zapadajúcim do územného členenia krajiny, má však veľký kultúrny význam. Preto Connemaru nájdeme vo všetkých turistických sprievodcoch o Írsku a i z pomerne vzdialeného Dublinu, ležiaceho na opačnej strane ostrova, sem cestovky ponúkajú množstvo výletov.

Connemara je známa aj tým, že má veľmi silné spojenie s pôvodnou írskou kultúrou, ktorá je tu hlboko zakorenená. V prvom rade ide o najviac pozorovateľný prejav – írsky jazyk. Írčina, niekedy označovaná ako gaelčina, je reč z rodiny keltských jazykov a má s angličtinou pramálo spoločného. Preto je aj pre našinca veľmi ľahko rozpoznateľná – akonáhle domorodcovi nerozumiete, je jasné, že hovorí írsky. V Írsku nie je problém írčinu počuť a rozpráva sa ňou prakticky na celom ostrove.

Pohľad z vrcholu Diamantovej hory (Diamond Hill) na okolité kopce v národnom parku Connemara National Park v Írsku

Pohľad z vrcholu Diamantovej hory (Diamond Hill) na okolité kopce v národnom parku Connemara National Park v Írsku

Obyvatelia však samozrejme ovládajú aj angličtinu, ale pokiaľ si chcú z Angličanov vystreliť alebo ich ohovárať, radi prepnú do írčiny. Nie všetci Íri však pôvodný jazyk ovládajú, v Connemare ich je ale výrazná väčšina. V skutočnosti je Connemara dokonca regiónom s najväčšou populáciou, ktorá hovorí írsky. Preto je Connemara považovaná za baštu írskej kultúry.

Jazero Lough Inagh v írskom regióne Connemara

Jazero Lough Inagh v írskom regióne Connemara

Samozrejme, turistov tak často nezaujíma samotná írska kultúra, ako skôr neskutočná malebnosť tohto regiónu. Veľa zdrojov označuje Connemaru ako jedno z najkrajších miest na svete alebo aspoň najkrajšie miesto v celom Írsku. Ťažko povedať, či za to môžu nekonečné zelené pláne a lúky, zeleno-kamenisté kopce, malé a veľké jazerá alebo drsné pobrežie. Faktom však je, že Connemara disponuje nádhernými scenériami, ktorými je ťažké sa prestať kochať.

Pohľad z Diamantovej hory (Diamond Hill) na jazero Kylemore Lough v národnom parku Connemara National Park v Írsku - v diaľke zhruba pod malým kúskom dúhy je vidieť kláštor Kylemore Abbey

Pohľad z Diamantovej hory (Diamond Hill) na jazero Kylemore Lough v národnom parku Connemara National Park v Írsku – v diaľke zhruba pod malým kúskom dúhy je vidieť kláštor Kylemore Abbey

Je vlastne aj jedno, či sa vydáte do miestneho národného parku nesúceho rovnaký názov alebo sa proste zastavíte len niekde náhodne po ceste, pri peknom jazere alebo výhľade. Až dorazíte do Connemary, s hľadaním krásnych miest vôbec nebudete mať problém – budú sa vám jednoducho ponúkať samé. Obzvlášť malebné sú miestne jazerá, ktorých tu nájdeme desiatky (a možno aj stovky).

Jazero Lough Inagh v írskom regióne Connemara

Jazero Lough Inagh v írskom regióne Connemara

Connemara National Park

V srdci Connemary sa potom môžete vybrať do miestneho národného parku – Connemara National Park. Nie je veľmi veľký a k dispozícii je prakticky len jedna turistická cestička, ide však o jeden z len šiestich národných parkov v Írsku. Založený bol už v roku 1980 a na jeho území sa nachádzajú i 4-tisíc rokov staré megalitické hrobky. K nim sa však zrejme nedostanete, keďže miestna turistická cestička vedie len na vrchol Diamantovej hory (Diamond Hill).

Diamantová hora (Diamond Hill) v národnom parku Connemara National Park v Írsku

Diamantová hora (Diamond Hill) v národnom parku Connemara National Park v Írsku

Tento kopec vďačí za svoj anglický názov práve svojmu tvaru, pripomínajúcemu vybrúsený drahý kameň. Výstup naň začína v návštevníckom centre národného parku a vedie po svahu s nádherným výhľadom na západnú časť Connemary, jej pobrežie a Atlantik. Po zhruba 3 a pol kilometri sa dostanete až na vrchol Diamantovej hory, kde väčšinou poriadne fúka, takže si nezabudnite kvalitnú vetrovku.

Pohľad z Diamantovej hory (Diamond Hill) na západné pobrežie Írska a Atlantik a taktiež mestečko Lettefrack v národnom parku Connemara National Park

Pohľad z Diamantovej hory (Diamond Hill) na západné pobrežie Írska a Atlantik a taktiež mestečko Lettefrack v národnom parku Connemara National Park

Celá cesta na vrchol a naspäť má teda zhruba sedem kilometrov, pričom nie je nutné sa vracať úplne tou istou cestou – celé sa to dá absolvovať ako spojenie dvoch okruhov, preto si celou cestou tak budete môcť vychutnávať vždy trošku iný výhľad. Hneď na začiatku zostupu sa vám otvorí výhľad na dve jazerá – Kylemore Lough a Pollacappul Lough. A pokiaľ vám ešte ako-tak zrak slúži, tak na brehu druhého z nich uvidíte veľmi sugestívny kláštor Kylemore Abbey, ktorý vyzerá skôr ako nejaký rozprávkový hrad.

Pohľad z Diamantovej hory (Diamond Hill) na jazero Pollacapall Lough a kláštor Kylemore Abbey v národnom parku Connemara National Park v Írsku

Pohľad z Diamantovej hory (Diamond Hill) na jazero Pollacapall Lough a kláštor Kylemore Abbey v národnom parku Connemara National Park v Írsku

Kylemore Abbey – hrad i kláštor

A on to vlastne aj hrad je, teda bol. V roku 1868 ho dal postaviť bohatý lekár pôvodne z Londýna, Mitchell Henry. Ten cestoval po Connemare so svojou manželkou počas svojej svadobnej cesty a tak sa im tu zapáčilo, že si tu kúpili pozemok a dali postaviť honosné sídlo s 33 spálňami. Stavba bola realizovaná z miestneho vápenca a žuly a trvala celé štyri roky. Okrem samotného hradu tu postavili i gotickú katedrálu a rodinné mauzóleum, ktoré tu môžete vidieť dodnes.

V roku 1903 kúpil celú usadlosť vojvoda z Manchesteru, ktorý však holdoval hazardným hrám a kvôli obrovským dlhom musel celú nehnuteľnosť i s okolím predať. V roku 1920 tak celý objekt odkúpili mníšky z rádu benediktínok, ktoré museli ujsť počas 1. svetovej vojny z Belgicka. Ich pôvodný kláštor v Ypres bol zničený delostreleckým bombardovaním, takže sa po niekoľkých storočiach museli z kontinentu uchýliť do Írska.

Jazero Pollacapall Lough a kláštor Kylemore Abbey v Connemare v Írsku

Jazero Pollacapall Lough a kláštor Kylemore Abbey v Connemare v Írsku

Hrad tak bol skonvertovaný na Kylemorský kláštor (Kylemore Abbey) a dnes je stále aktívny. Patrí medzi najkrajšie miesta v celej Connemare a okrem samotného kláštora môžu turisti navštíviť miestne Opevnené viktoriánske záhrady (Victorian Walled Garden). Tie sú krásne udržiavané, ale človek musí mať trošku šťastia na dobré počasie, aby si ich mohol plne užiť, čo som ja bohužiaľ nemal. Pokiaľ sa vám zadarí viac ako mne, pamätajte na to, že k záhradám sa od informačného centra dostanete miestnym kyvadlovým autobusom, ktorý je zahrnutý v cene lístku, ale ktorý ma pomerne obmedzenú pracovnú dobu – takže sa informujte vopred, kedy sa naspäť vracia posledný.

Návštevnícke centrum kláštora Kylemore Abbey v Connemare v Írsku ponúka na predaj rôzne výrobky tohto kláštora - okrem čokolády napríklad aj írsky krém (likér na báze whiskey)

Návštevnícke centrum kláštora Kylemore Abbey v Connemare v Írsku ponúka na predaj rôzne výrobky tohto kláštora – okrem čokolády napríklad aj írsky krém (likér na báze whiskey)

Ak na počasie šťastie mať nebudete, stále môžete navštíviť miestnu neogotickú katedrálu a samozrejme samotný kláštor, ktorý aj v zlom počasí vyzera ako z rozprávky (alebo z hororu, ak chcete). V jeho vnútri stále nájdeme miestnosti naaranžované tak, ako keby tu i dnes žila zámožná rodina a nie sestričky rádu benediktínok. Naviac celé okolie kláštora je dosť rozľahlé a prechádzkami po ňom sa dá stráviť dosť času.

Kylemorský kláštor je právom považovaný za jedno z najkrajších a najromantickejších miest v západnom Írsku a pokiaľ budete prechádzať Connemarou, určite stojí za to si tu urobiť malú prestávku. Keď už pre nič iné, tak nakúpiť v miestnom obchodíku s výrobkami z kláštora – čokoládou alebo sladkým alkoholickým nápojom Irish Cream.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Írsku.

Užitočné informácie nájdete taktiež priamo na stránkach národného parku a stránkach kláštora.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Do blízkosti parku a miest v Connemare sa dá dostať autobusmi národného dopravcu Bus Éireann. Na jeho stránkach môžete vyhľadávať spojenia do Connemary, linka 419 vás napríklad dostane z Galway do Letterfracku (čo už je len na skok k vstupu do národného parku). Dopravca Citylink taktiež prevádzkuje linky poskytujúce dopravu po Connemare. Lístok z Galway do Connemary sa pohybuje okolo 15-17 EUR (1/2019).

Autom

Vlastné (resp. prenajaté) auto je zrejme najlepším prostriedkom, ako sa do parku Connemara dostať a ako celú túto oblasť precestovať. Miestne cesty sú dosť úzke a kľukaté, preto počítajte s dlhšou dobou cestovania, než by to človek od daných vzdialeností očakával.

Pri návštevníckom centre parku i kláštora nie je problém zaparkovať.


Koľko to stojí?

Vstup do parku je bezplatný. Vstup do kláštora a jeho záhrad stojí 13 EUR (1/2019), otváracie hodiny sú od 10:00 do 16:30 od novembra do marca, od 9:00 do 18:00 od apríla a od 9:00 do 19:00 v lete (júl-august). V septembri a októbri je otvorené od 9:30 do 17:30.


Kedy sem cestovať?

Hlavná sezóna v Írsku prebieha v lete, keď sú teploty trochu vyššie, aj keď studený vietor z Atlantiku ich výrazne znižuje. V lete je taktiež najnižšia šanca na dážď (stále je však pravdepodobnosť dažďa vysoká).

Na túru do parku je preto najlepšie sa vydať v lete. Kláštor sa dá navštíviť celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Túra v parku je krátka a dosť ľahká (aj keď trochu do kopca) a takisto dobre značená.


Kde sa ubytovať?

Priamo v Connemare sa dá ubytovať vo viacerých mestečkách, kde je k dispozícii ubytovacích kapacít dosť. Ubytovanie sa väčšinou dá zohnať od 60 EUR za noc a izbu pre dve osoby (1/2019), pričom väčšinou pôjde o ubytovanie v miestnom penzióne alebo hosteli. Počas sezóny (v lete) sú ceny ešte o niečo vyššie.

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) môžete trošku ušetriť, pretože tento spôsob ubytovania je v Írsku dosť obľúbený a miestni hostitelia sú veľmi spoľahliví. Izba pre dvoch sa dá zohnať už za 40 EUR za noc (1/2019).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

1 Comment

  1. thanchita bhatia 5. apríl 2022 at 17:49 -  Odpovedať

    After reading a few of the blogs on the site, I’m really impressed with your blogging method. I’ve added it to my bookmark site list and will be returning soon. Please take a peek at my website as well and let me know what you think. tu9 germany

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie