Tipy na cestovanie

Päť destinácií pre začiatok roka 2017

0
Top 5 destinácií pre zimu

S príchodom nového roka 2017 naskočili väčšine zamestnaných ľudí na kontá nové dovolenkové dni a niektorí z vás možno už uvažujú o tom, že by ich utratili hneď počas prvých mesiacov. Niektorí sa pohrnú na hory a budú sa zvesela venovať lyžovaniu a iným zimným športom, iní naopak preferujú utiecť pred miestnymi mrazmi niekam do tepla. Pokiaľ patríte do tej druhej skupiny, môžete sa inšpirovať mojím zoznamom destinácií, vhodných pre návštevu v januári alebo februári.

Do výberu som zahrnul exotické kraje, ale i bližšie destinácie, aj keď v tomto prípade bol výber ťažší, keďže zima zúri v celej Európe. Vo finále to vyšlo celkom pekne tak, že z každého svetadielu sa do zoznamu zmestila jedna destinácia, takže nám nový rok začína pekne spravodlivo.

1. Yucatán, Mexiko

Na poloostrove Yucatán v Mexiku prebieha hlavná sezóna, pretože január a február sú uprostred obdobia sucha, teda krásneho počasia bez dažďov. Vďaka tomu a priezračnému a teplému Karibskému moru si tu tak môžete užiť veľmi príjemnú plážovú dovolenku – stačí len vyraziť na pláž, prenajať si ležadlo a nechať si nosiť drinky. Pauzy medzi kúpaním, plávaním a čvachtaním sa v mori môžete vyplniť čítaním knižky alebo browsovaniu – v cene prenájmu ležadla býva i pripojenie na Wi-Fi.

Pláž v Playa del Carmen

Pláž v Playa del Carmen

Teploty sa v karibských letoviských ako Cancún alebo Playa del Carmen pohybujú okolo ideálnych 30 stupňov, takže si nezabudnite dostatok opaľovacieho krému.

Pokiaľ vás váľanie sa na pláži nebaví a máte radšej aktívnejšiu dovolenku, tak ani tak sa na Yucatáne nudiť nebudete. Poloostrov je priam posiaty množstvom ruín mayských miest, takže môžete vyraziť k blízkym mestám Tulúm alebo Cobá, prípadne trochu ďalej k jednému z drahokamov Yucatánulegendárnemu Chichén Itzá. Ak by vám i to bolo málo, ešte o niečo ďalej nájdete tajomný Uxmal.

El Castillo na brehu Karibiku v Tulume

El Castillo na brehu Karibiku v Tulume

Priemerné teploty v januári/februári: až 30 stupňov Celzia

Priemerná cena spiatočnej letenky (z Viedne / Prahy): 550 EUR / 16 tisíc Kč

Náklady na pobyt: priemerné až nízke (v porovnaní s cenami u nás)

Viac praktických informácií: stránka o cestovaní v Mexiku

Chichén Itzá - El Castillo

Chichén Itzá – El Castillo

2. Kambodža

Malá juhoázijská krajina je dlhodobo jedným z najobľúbenejších turistických destinácií cestovateľov z celého sveta. Za svoju obľúbenosť vďačí najmä svetoznámemu starobylému mestu Angkor a jeho hlavnému chrámu Angkor Wat. A túto monumentálnu pamiatku by ste si rozhodne nemali nechať ujsť ani vy.

Angkor Wat v Kambodži

Angkor Wat v Kambodži

Navyše január a február ležia uprostred obdobia sucha (čo neznamená, že nezaprší vôbec – iba to, že prší málo), takže počas týchto “zimných” mesiacov sa tu môžete tešiť na teploty, ktoré presahujú 30 stupňov Celzia, a krásne slnečné počasie. Ďalšou devízou sú veľmi nízke náklady na pobyt v tejto krajine, takže jedlo, ubytovanie i doprava vás budú stáť len zlomok toho, čo inde.

Veľa návštevníkov obmedzuje svoju cestu len na práve spomínaný Angkor Wat, čo je chybou – Kambodža je zaujímavá i inde a na juhu ponúka napríklad nádherné piesočné pláže, porovnateľné s tými thajskými, ale s omnoho menej turistami.

Kráľovský palác v Phnom Penh

Kráľovský palác v Phnom Penh

Priemerné teploty v januári/februári: až 33 stupňov Celzia

Priemerná cena spiatočnej letenky (z Viedne / Prahy): 600 EUR / 14 tisíc Kč

Náklady na pobyt: veľmi nízke (v porovnaní s cenami u nás)

Viac praktických informácií: čoskoro sa tu objaví stránka o cestovaní v Kambodži 😉

Východ Slnka nad mestom Angkor Thom

Východ Slnka nad mestom Angkor Thom

3. Andalúzia, Španielsko

Pokiaľ nemáte chuť alebo prostriedky na absolvovanie dlhého transatlantického alebo transkontinentálneho letu, i v Európe sa dá vyraziť za teplejším počasím, konkrétne na juh Pyrenejského poloostrova. V Andalúzii, jednom z najkrajších krajov Španielska, vládne i v zime celkom teplé počasie (teda teplé v porovnaní s tým, čo máme u nás). V Málage alebo Seville sa najvyššie teploty cez deň škriabajú “až” k 20 stupňom, čo síce nie sú žiadne trópy, ale lepšie ako mráz.

Pohľad na Málagu z pevnosti Gibralfaro

Pohľad na Málagu z pevnosti Gibralfaro

Navyšše ide o obdobie úplne mimo sezóny, takže ceny ubytovania i služieb sú výrazne nižšie, než v lete. Večer a v noci však teploty môžu klesnúť aj pod 10 stupňov, takže bez teplého oblečenia sa tu (na rozdiel od predchádzajúcich dvoch destinácií) zrejme nezaobídete. Taktiež môžete (na rozdiel od Mexika a Kambodže) zabudnúť na kúpanie sa v mori, pokiaľ nepatríte medzi tých extrémne otužilých.

Pokiaľ viete oželieť plážové aktivity, určite sa v Andalúzii nebudete nudiť a obrovské množstvo pamiatok, najmä z obdobia maurskej nadvlády, ale i malebné mestá a mestečká, vás dokážu zaujať a pohltiť svojou krásou na dlhé dni.

La Mezquita - Katedrála v Córdobe, bývalá mešita

La Mezquita – Katedrála v Córdobe, bývalá mešita

Priemerné teploty v januári/februári: až 16-20 stupňov Celzia

Priemerná cena spiatočnej letenky (z Viedne / Prahy do Málagy): 160 EUR / 4 tisíc Kč

Náklady na pobyt: nadpriemerné (v porovnaní s cenami u nás)

Viac praktických informácií: stránka o cestovaní v Španielsku

Aréna pre býčie zápasy v Seville

Aréna pre býčie zápasy v Seville

4. Nový Zéland

Z blízkeho Španielska smerujeme do absolútnej exotikyNový Zéland je pre nás zrejme najvzdialenejšou krajinou, kam sa môžeme vydať (a aj preto je často obľúbenou destináciou). Keďže leží na južnej pologuli, január a február sú tu letnými (a najteplejšími) mesiacmi. Nový Zéland má však veľmi stabilné podnebie a teploty sa celoročne pohybujú v príjemnom rozmedzí. Treba však brať v úvahu to, že môžu byť veľké rozdiely medzi severom a juhom krajiny – v Aucklande je oveľa teplejšie, ako vo Fiordlande.

Hobbití domček v Hobbitone (Matamata)

Hobbití domček v Hobbitone (Matamata)

Na Nový Zéland sa cestuje predovšetkým za krásnou prírodou, či už faunou alebo flórou. Žije tu mnoho endemických živočíchov a rastlín a Južný ostrov je jednoznačne najobľúbenejším miestom pre turistiku v krajine. Keďže jeho podnebie je chladnejšie, než podnebie Severného ostrova, je leto (teda naša zima) najlepším obdobím pre cestu sem. Najvyššie denné teploty v Queenstowne sa pohybujú v tejto dobe pod 20 stupňami (zatiaľ čo v Aucklande ľahko nad 20 stupňami).

Fjord Milford Sound na Novom Zélande

Fjord Milford Sound na Novom Zélande

Zalyžovať si tu teda nezalyžujete, môžete sa však vydať na trek v nádhernom fjorde Milford Sound alebo pozorovať veľryby v Kaikoure. Na relax vás zasa môžu nalákať horúce pramene v Rotorue. Tak či onak, cesta na Nový Zéland patrí medzi tie drahšie výlety, takže je dobré si ju poriadne zvážiť a hlavne naplánovať. Drahá je nielen letenka (keďže je to na opačnej strane zemegule), ale i pobyt samotný – jedlo alebo ubytovanie.

Priemerné teploty v januári/februári: až 16-22 stupňov Celzia

Priemerná cena spiatočnej letenky (z Viedne / Prahy): 1200 EUR / 30 tisíc Kč

Náklady na pobyt: veľmi vysoké (v porovnaní s cenami u nás)

Viac praktických informácií: stránka o cestovaní na Novom Zélande

Pláž v národnom parku Abela Tasmana

Pláž v národnom parku Abela Tasmana

5. Maroko

Poslednou krajinou na tomto zozname je zástupca Afriky, a to tej severnej. Maroko je krásna krajina s bohatou históriou a na rozdiel od iných krajín je v tejto oblasti oveľa pokojnejšia a bezpečnejšia situácia. Aj ked v zime je Stredozemné more na kúpanie príliš studené a Atlantický oceán takisto (ten je studený občas i v lete), Maroko má stále čo ponúknuť turistom i v zime.

Hlavným turistickým centrom je samozrejme kráľovské mesto Marakéš a jeho obľúbené námestie Džema el-Fna s trhoviskom, ale aj ostatné historické kráľovské mestá – Fes, Meknes a Rabat. Naopak svetoznáma a moderná Casablanca zvykne turistov väčšinou sklamať.

Ruch na tržnici v Marakéši

Ruch na tržnici v Marakéši

Teploty sa v uvedených mestách cez deň pohybujú nad príjemnými 20 stupňami Celzia, navyše je tu pekne slnečno. V noci však padnú hlboko pod 10 stupňov a neraz sa môžu priblížiť až k 5 stupňom, takže teplejšie oblečenie sa určite zíde. Paradoxom je, že napriek reputácii africkej krajiny s veľmi teplým (takmer až púštnym) podnebím, má Maroko excelentné lyžiarske strediská, situované najmä v oblasti tzv. Marockého Švajčiarska. Ide o oblasť v pohorí Stredného Atlasu, v okolí mestečka Ifrane. Vďaka veľkej nadmorskej výške si tu môžu lyžiari užiť zasnežené zjazdovky i napriek teplému podnebiu krajiny.

Najvyšší minaret sveta v Casablance

Najvyšší minaret sveta v Casablance

Kto však cestuje za teplom, určite nebude v Maroku sklamaný ani v zime – ako som už uviedol, miestne teploty zodpovedajú zhruba tomu, čo máme u nás v septembri, takže je to príjemný rozdiel oproti mrazivým dňom u nás.

Priemerné teploty v januári/februári: až 20-22 stupňov Celzia

Priemerná cena spiatočnej letenky (z Viedne / Prahy do Marakéša): 150 EUR / 7 tisíc Kč

Náklady na pobyt: podpriemerné (v porovnaní s cenami u nás)

Viac praktických informácií: stránka o cestovaní v Maroku

Pozostatky rímskeho mesta Volubilis

Pozostatky rímskeho mesta Volubilis

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie