Mexiko

Uxmal – zabudnuté mayské mesto

0
Veštcova pyramída v Uxmale

Uxmal (čítaj ušmal) je archeologické nálezisko ležiace v mexickom štáte Yucatán, niekde na polceste medzi mestami Mérida a Campeche. Jeho meno v mayskom jazyku znamená “trikrát vybudovaný” a ide o najtypickejšieho predstaviteľa architektonického štýlu Puuc. Aj keď sem prúdi oveľa menej návštevníkov ako do relatívne neďalekého Chichén Itzá, majestátnosťou i atmosférou kľudne tento nový div sveta predčí.

Uxmal je jedným z miest, ktoré získali štatút chránenej pamiatky svetového dedičstva UNESCO, ale napriek tomu spojenie sem je zabezpečené len pár autobusmi každý deň z Méridy a z Campeche. Preto je zrejme efektívnejšie toto miesto navštíviť pomocou prenajatého auta. Ja som sa však rozhodol pre prvú alternatívu a ráno som sa vybral na autobusovú stanicu. Keďže Uxmal je obsluhovaný len tzv. autobusmi 2. triedy, nie je možné nájsť informácie o spojení na internete, ani zakúpiť lístky inak, než priamo na autobusovej stanici. Nakoniec sa mi však pošťastilo nájsť vhodné spojenie a po dvoch hodinách cesty v autobuse vychladenom klimatizáciou ako pojazdná chladnička a za hlasných tónov šoférovej obľúbenej mexickej hudby som sa konečne dostal na miesto archeologického náleziska v Uxmale.

Po výstupe po krátkom schodisku hneď za bránou sa návštevníkovi ako prvá zjaví zaoblená pyramída s názvom Templo del Adivino (Chrám Veštca) alebo aj Pirámide del Adivino, ktorá sa stala symbolom celého Uxmalu. Podľa mayskej legendy bola pyramída postavená za jedinú noc bohom Izamnom za pomoci mágie. Realita je však omnoho prozaickejšia – pyramídu začali stavať v 6. storočí nášho letopočtu a bola postupne zväčšovaná a rozširovaná po nasledujúcich 400 rokov. Na pyramídu bolo ešte pred pár rokmi turistom povolené vyliezť, ale dnes majú toto privilégium iba všadeprítomné leguány.

Hneď vedľa Chrámu Veštca sa nachádza tzv. Nádvorie mníšok (Cuadrangulo de las Monjas – doslova štvoruholník mníšok), ktorého účel je dodnes neznámy (netuším, odkiaľ pochádza jeho názov spájajúci ho s mníškami). Väčšina archeológov sa domnieva, že šlo buď o vojenskú budovu alebo palác.

S osudom pyramídy sa viaže vzostup, rozkvet i pád samotného mesta Uxmal. Jeho založenie sa odhaduje na začiatok 6. storočia n.l. Najväčší rozmach mesto zažilo v 9. storočí, keď tvorilo alianciu s Chichén Itzá a vládlo mayským kmeňom v celej oblasti. Na prelome 9. a 10. storočia bol Uxmal hlavným mestom celého regiónu Puuc (podľa ktorého je pomenovaný i architektonický štýl, v ktorom boli mayské stavby v tomto regióne realizované). Úpadok celého mesta nastal v 11. storočí, na ktorého počiatku bol obsadený dobyvateľskými Toltékmi. V tejto dobe v meste už nevznikali žiadne nové budovy. Keď Španieli dobyli Yucatán v polovici 16. storočia, bol Uxmal síce stále obývaným, ale už bezvýznamným miestom. Po dobytí Španielmi ho však opustili i poslední obyvatelia a postupne ho pohltila džungľa, vďaka čomu na dlhé roky upadol do zabudnutia.

Uxmal je však zároveň jedným z najlepšie zachovalých mayských miest a vďaka tomu sa dnes môžeme po ňom prechádzať a obdivovať viac ako tisíc rokov staré budovy. Človek nepotrebuje mnoho fantázie na to, aby si predstavil, ako toto mesto pulzovalo v dobách Mayov a ako sa ním prechádzali tisícky jeho obyvateľov. Vládol im vládca, ktorý sídlil v obrovskom paláci, ktorý je taktiež možné vidieť i dnes v pomerne zachovalej podobe. Palác má obdĺžnikový pôdorys a jeho steny boli pôvodne zdobené mnohými reliéfmi, z ktorých sa časť zachovala dodnes. Dnes sú jedinými obyvateľmi paláca kŕdle vtákov, ktoré v ňom našli dobré útočisko pre svoje hniezda.

Každé významné mayské mesto disponovalo ihriskom pre loptovú hru. Mayovia hrávali túto hru, ktorá pripomínala basketbal, ako súčasť svojich náboženských rituálov. Ihrisko malo formu dvoch dlhých stavieb pripomínajúcich oproti sebe stojace tribúny. V strede každej z nich bola pripevnená obruč, do ktorej sa skórovalo. Obruč (na rozdiel od tej basketbalovej) visela vždy vertikálne. Jednotliví hráči mohli usmerňovať loptu všetkými časťami tela, okrem nôh a rúk, takže sa vačšinou využívali boky, prípadne boli povolené ešte stehná. Lopta bola pravdepodobne gumená a existoval i variant hry s horiacou loptou. Táto hra bola obľúbená v tejto oblasti už pred viac ako 3 tisíckami rokov a hrávali ju i iné kmene, nielen Mayovia.

Okrem tejto stavby sa vedľa Vládcovho paláca nachádza ďalšia pyramída, tzv. Veľká pyramída (La Gran Pirámide). Na rozdiel od Chrámu Veštca je na túto pyramídu možné vyliezť a vychutnávať si výhľady na Uxmal a okolitý les. Význam tejto pyramídy nebol presnejšie ujasnený.

Vďaka všetkým týmto budovám a nejasnostiam je Uxmal magickým miestom, ktoré určite stojí za návštevu. Aj keď nie je tak rozsiahle, ako ine mayské archeologické náleziská, ja osobne som sa tu zdržal niekoľko hodín a keby som nemusel utekať na autobus do Campeche, určite by som sa zdržal ešte dlhšie. Teda, až tak som utekať nemusel, pretože v týchto končinách Mexika sú cestovné poriadky, najmä pre autobusy druhej triedy, veľmi orientačné. Zastávky prakticky neexistujú a je nutné sa vždy opýtať lokálcov, kde zvykne autobus zastať. Ten môj nakoniec prišiel o hodinu a pol neskôr, než mal, ale keďže naštastie prišiel, o ďalšie dve hodiny som sa už prechádzal malebným mestom Campeche.


Ako sa sem dostať?

Zrejme najbližším letiskom pre lety z Európy je to v meste Cancún, kam lieta viacero hlavných európskych aeroliniek z Nemecka, Francúzska či Holandska. Z Cancúnu je možné sa dostať autobusom do Méridy (informácie o spojoch spoločnosti ADO tu) a odtiaľ ďalším autobusom do Uxmalu (prípadne je možné využiť collectivos). V prípade cesty zo západu na východ je Uxmal dostupný autobusmi a collectivos i z mesta Campeche. Najlepšou alternatívou je však zrejme prenájom auta.


Kedy sem cestovať?

Obdobie sucha v tejto oblasti je od novembra do apríla. V období dažďov sa sem cestovať dá tiež, v období od mája do júla však teplota a vlhkosť vzduchu môžu dosahovať veľmi nepríjemných hodnôt. V druhej polovici obdobia dažďov (august – október) hrozia hurikány, ktoré môžu narušiť pohodu vašej dovolenky.


Kde sa ubytovať?

Existuje možnosť ubytovania priamo v Uxmale, ale väčšina cestovateľov bude zrejme voliť nocľah v niektorom z blízkych miest (Campeche alebo Mérida). Čo sa týka cien ubytovania, je možné nájsť veľmi lacné hotely/hostely, ale aj luxusné rezorty – takže každý cestovateľ si môže nájsť to svoje.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Mexiku.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie