Maroko

Rabat – prístav berberských pirátov

0
Udájska Kasba v Rabate

Rabat je jedným zo štyroch marockých kráľovských miest a dnešným hlavným mestom Maroka. Mesto leží na pobreží Atlantického oceánu a v minulosti slúžilo ako prístav berberských kmeňov, resp. pirátov. Berberi sú pôvodní obyvatelia Maroka a ďalších krajín v tejto časti severnej Afriky, ktorí tu žili predtým, než bola dobytá Arabmi. V Maroku stále žije veľa berberov, ktorí sa od Arabov líšia najmä svetlejšou pokožkou a často i modrými očami.

Rabat je oddelený od starovekého mesta Salé riekou Abou Regreg (čítaj Abu Regreg), podľa ktorej bola i pomenovaná republika založená týmito dvomi mestami. Šlo o pirátsku republiku, čo v podstate znamenalo, že piráti využívali tieto dve mestá ako svoju základňu pre prepadávanie obchodných lodí. Tento stav trval zhruba dve storočia, keď sa európske veľmoci rozhodli zakročiť a pirátov vojensky zlikvidovať. Neskôr sa Rabat, rovnako ako celé Maroko, dostal pod francúzsku nadvládu  ako kolónia. Pozostatky francúzskej kolonizácie je tu vidieť dodnes, mnoho nápisov je dvojjazyčných (okrem arabčiny i francúzština) a veľa Maročanov rozpráva francúzsky – jazyk sa bežne učí v školách.

Rabat a Salé poslúžili ako filmovacie lokácie pre film Čierny jastrab zostrelený (Black Hawk Down). Rabat a jeho pamiatky sú zahrnuté na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Kráľovský palác

Rabat je dnes hlavným mestom krajiny a zároveň sídlom marockého kráľa, ktorým je momentálne kráľ Mohamed VI. Kráľovský palác v Rabate je obrovský, ale turista sa doň nemá šancu dostať. Je možné sa len prejst po obrovskom námestí pred ním a obzrieť si z úctivej diaľky kráľovské pláže.

Šelah

Šelah (fr. transkripcia Chellah) je archeologickým náleziskom na okraji Rabatu. Toto nálezisko skrýva ruiny mesta z niekoľkých historických etáp. Pôvodne bolo mesto založené Féničanmi alebo Kartágincami, neskôr bolo rímskou kolóniou pod názvom Sala Colonia. Z rímskeho obdobia je vo vykopávkach vidieť niekoľko evidentných dôkazov, vrátane hlavnej ulice Decumanus Maximus, fóra alebo víťazného oblúka.

Neskôr sa mesto dostalo pod kontrolu moslimov, ktorí tu postavili mešitu alebo medresu (školu islamu). Nakoniec bolo mesto v 12. storočí opustené a obyvatelia sa presunuli do mesta Salé (oproti Rabatu) a Sala Colonia (resp. Šelah) bola využívaná prevažne ako nekropolis, teda v podstate cintorín. Toto archeologické nálezisko bolo jedným z dôvodov, pre ktoré boli Rabat a jeho pamiatky zapísané na zoznam UNESCO.

Mauzóleum Mohameda V.

Mauzóleum Mohameda V. stojí neďaleko rieky Abou Regreg. Mauzóleum bolo postavené v roku 1971 a je považované za skvost modernej marockej architektúry, používajúcej tradičné elementy marockého štýlu. V mauzóleu je pochovaný kráľ Mohamed V., pre ktorého bola hrobka postavená. Okrem neho je tu pochovaný i kráľ Hasan II., jeho syn. Obaja sú predkami (starý otec a otec) dnešného kráľa Mohameda VI. Mauzóleum stráži čestná stráž v dobových kostýmoch a taktiež jeho brána je strážená jazdeckou strážou. Zaujímavosťou je, že mauzóleum navrhol vietnamský architekt Eric Vo Toan.

Oproti mauzóleu sa nachádza nádvorie s asi 200 stĺpmi a Hassanovou vežou. Tento komplex je omnoho starší než mauzóleum, pochádza z už 12. storočia. Stavba bola započatá s ambíciou stať sa najväčšou mešitou a najväčším minaretom na svete. Vtedajší sultán Jakub al-Mansúr však zomrel a celá stavba bola zastavená v začiatkoch a nikdy nebola dokončená. I tieto ruiny nedokončenej stavby boli jedným z dôvodov zápisu Rabatu na zoznam UNESCO.

Kasba Udájov

Kasba je arabský názov pre pevnosť a ta rabatská je jednou z najkrajších v Maroku. Stojí na severnom výbežku mesta nad ústím rieky Abu Regreg do Atlantického océanu. Pevnosť bola založená v 12. storočí za vlády vyššie spomínaného sultána Jakuba al-Mansúra. Pevnosť bola neskôr (v 19. storočí) obývaná kmeňom Udájov, ktorý bol vyhnaný sultánom z vtedajšieho hlavného mesta Fez. Podľa nich dostala pevnosť svoj dnešný názov, Kasba Udájov (po fran. Kasbah des Oudayas). Je charakteristická najmä modrobielym sfarbením miestnych budov a krásne dekorovanými dverami.

Na okraji kasby sa nachádza tzv. Semaforová platforma Udájov, čo je vlastne veľká plošina s výborným výhľadom na oceán. Zároveň sú odtiaľto vidieť dve miestne pláže, jedna patriaca mestu Rabat a druhá (väčšia) nachádzajúca sa druhej strane rieky v meste Salé.

V kasbe sa nachádzajú i príjemné kaviarničky a najmä botanická záhrada, ktorá poskytuje možnosť príjemnej prechádzky či oddychu za sparného dňa. V obľube ju majú obzvlášť miestne mačky, ktorých je v Maroku všade kopec.

Medina

Ako v každom väčšom marockom meste, i v Rabate sa nachádza tzv. medina, teda staré mesto. Rabatská medina na prvý pohľad pôsobí trošku divoko a nemá medzi domácimi najlepšiu povesť, ale pokiaľ chcete autentický zážitok, môžete skúsiť sem zamieriť. Okrem iného sa tu nachádzajú večerné trhy, z ktorých mám bohužiaľ jedinú použiteľnú fotku.

Trh v Medine v Rabate

Trh v Medine v Rabate


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Maroku.


Ako sa sem dostať?

Rabat disponuje medzinárodným letiskom, kam lieta niekoľko pravidelných liniek z Európy. Pokiaľ hľadáte čo najlacnejšie spojenie sem, lieta sem napríklad nízkonákladová aerolinka Ryanair zo Španielska, ale i Bruselu a Ríma, ktoré su od nás dobre dostupné (napr. opäť Ryanairom z Bratislavy či Prahy alebo Wizzairom z Budapešte a Prahy).

Z iných marockých miest (Marakéš, Fez, či Casablanca) sa do Rabatu dá dostať i vlakmi, viac informácií môžete nájsť na stránkach Marockých železníc.


Kedy sem cestovať?

Rabat má veľmi príjemné a teplé podnebie. V zime padajú teploty pod 20 stupňov, ale stále je to príjemná teplota v porovnaní so zimou v Európe. V lete zasa teplo zmierňuje Atlanticky oceán, takže Rabat je vhodný pre návštevu celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Jednotlivé časti mesta sa dajú navštíviť aj pešo, niektoré sa však od seba navzájom nachádzajú pomerne ďaleko.

Preto je možné využiť MHD, ktoré je prevádzkované pomocou autobusov a električiek. Lístky sú pomerne lacné a mapy s električkovými linkami sú k dispozícii na staniciach.

Je možné sa tu pohybovať i taxíkmi, ktoré sú lacné, ale je treba vždy zjednať cenu vopred alebo donútiť šoféra použiť taxameter.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Rabate je veľmi dobre dostupné, hotelov či hostelov je dostatok. Ceny sú porovnateľné s tými v Európe.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie