Severné Írsko

Carrick-a-Rede – romantický ostrov uprostred pradávnej sopky s najmalebnejším mostom v Severnom Írsku

0
Ostrov Carrick-a-Rede v Severnom Írsku

Ostrov Carrick-a-Rede je jednou z najnavštevovanejších prírodných lokalít v Severnom Írsku a nachádza sa len niekoľko kilometrov od toho úplne najnavštevovanejšieho prírodného úkazu v celej krajine – Obrovho chodníka, o ktorom som písal nedávno. Ostrov a jeho okolie sú krásnym miestom na výlet, najmä za pekného dňa. Morské vlny tu obmývajú milióny rokov staré skaly a za tú dobu tu vytvorili drsné a vysoké útesy, na ktoré je výborný výhľad práve z ostrova Carrick-a-Rede.

Pohľad na útesy, ktoré tvorili kedysi kráter sopky, z ostrova Carrick-a-Rede

Pohľad na útesy, ktoré tvorili kedysi kráter sopky, z ostrova Carrick-a-Rede

Sopka stvoriteľka

Ostrov sa zrodil zhruba pred 60 miliónmi rokov v ohni a popole – v tej dobe tu stála aktívna sopka, ktorá spod zeme vyvrhávala na zemský povrch a do mora obrovské množstvo roztavených hornín v podobe magmy. Tá postupne chladla a formovala okolité kopce. Chladnúca magma postupne zapchala sopečný komín a vytvorila v ňom akýsi špunt. Tieto špunty sú často dôvodom katastrofy – v sopke pod nimi narastá tlak, ktorý po prekročení istej hranice špunt vystrelí alebo rozrhne inú časť povrchu a s mohutným výbuchom vyvrhne na povrch ešte viac magmy.

Pohľad na útesy, ktoré tvorili kedysi kráter sopky, z ostrova Carrick-a-Rede

Pohľad na útesy, ktoré tvorili kedysi kráter sopky, z ostrova Carrick-a-Rede

Môže sa však stať i to, že sopka vyhasne, a to bol i prípad vulkánu na severe Írska. More postupne svojou neustálou aktivitou jednu stranu sopky postupne úplne podmylo a tak sa zostala len náprotivná strana a špunt uprostred, ktorý po zaplavení vodou trčí nad hladinu práve ako ostrov Carrick-a-Rede. Keď sa budete prechádzať po tomto ostrove, skúste si pomyslieť na to, že stojíte priamo nad komínom sopky, ktorým kedysi prúdila láva s teplotou tisíc stupňov Celzia a v objeme dostatočne veľkom na to, aby pochovala menšie mesto.

Ostrov Carrick-a-Rede - Kedysi bol špuntom na kráteri plnom vriacej magmy

Ostrov Carrick-a-Rede – Kedysi bol špuntom na kráteri plnom vriacej magmy

Lovci lososov

More v okolí miestnych útesov bolo kedysi bohaté na ryby, najmä lososy. Miestni rybári veľmi rýchlo zistili, že ostrov, ktorý tu stvorila pradávna sopka, tvorí pri pobreží prírodnú prekážku pre migrujúce lososy. Tieto pravidelne počas obdobia párenia plávajú okolo pobrežia a hľadajú rieku. Ostrov Carrick-a-Rede ich cestu spomalí a predstavuje preto ideálne miesto pre ich lov.

Ostrov Carrick-a-Rede a lanový most

Ostrov Carrick-a-Rede a lanový most

Tento fenomén priniesol ostrovu i jeho názov, pretože Carrick-a-Rede znamená “Kameň v ceste” a pochádza zo škótskej gaelčiny, čo je pôvodný keltský jazyk. Dnešný názov je samozrejme poangličtený a jeho pôvodná forma v gaelčine je “Carraig-a-Rade”.

Ostrov Carrick-a-Rede

Ostrov Carrick-a-Rede

Lov miestnych (atlantických) lososov tu začal už v 17. storočí (konkrétne 1620) a svoj vrchol zažil v 19. a 20. storočí. Ešte v 60-tych rokoch minulého storočia vylovili pri ostrove miestni rybári až 300 lososov každý deň. Rybársky priemysel dával prácu viac ako stovke miestnych obyvateľov a prispieval tak významne k rozvoju miestnej ekonomiky.

V okolí ostrova Carrick-a-Rede vládne dokonalá írska vidiecka idylka

V okolí ostrova Carrick-a-Rede vládne dokonalá írska vidiecka idylka

Keďže ľudskému pokoleniu je vlastná nenásytnosť, miestni rybári lovili viac lososov, než bolo pre ich reprodukciu únosné. Navyše v 20. storočí došlo s rozvojom priemyslu a poľnohospodárstva k znečisteniu riek, v ktorých sa lososy rozmnožujú. Keďže lososy sú na čistotu vody pomerne citlivé, malo to v kombinácii s nadmerným rybolovom za dôsledok katastrofálny pokles populácie tejto ryby v miestnom mori. Zatiaľ čo kedysi bolo bežné uloviť 300 lososov za deň, na konci 20. storočia už na tento počet nestačila niekedy ani celá sezóna, trvajúca od jari do jesene.

Útesy na severoírskom pobreží a ostrov Carrick-a-Rede (vpravo)

Útesy na severoírskom pobreží a ostrov Carrick-a-Rede (vpravo)

Najznámejší most v (Severnom) Írsku

Pre transport medzi pevninou a ostrovom boli zo začiatku využívané loďky, čo bolo nepohodlné. Aby sa preprava ľudí i úlovku, ale i samotná práca zjednodušili, postavili si tu rybári lanový most. Prvý most tu bol inštalovaný v roku 1755, ktorý bol lanový. Šlo o veľmi jednoduchú konštrukciu z lán a dosiek, po ktorom by sa dnes asi väčšina ľudí bála prejsť.

Lanový most z pevniny na ostrov Carrick-a-Rede, ktorý bol kedysi špuntom v kráteri sopky

Lanový most z pevniny na ostrov Carrick-a-Rede, ktorý bol kedysi špuntom v kráteri sopky

Most bol postupne niekoľkokrát vymenený, väčšinou za účelom zlepšenia bezpečnosti tých, čo po ňom prechádzajú. Ten dnešný pochádza z roku 2008 a má dĺžku 20 metrov. Keďže sa týči vo výške 30 metrov, dostanete sa vďaka nemu z vrcholu útesu na pevnine hneď na vrchol ostrova. Z tohto dôvodu nejde o prechádzku pre ľudí, čo majú závrate z výšok. Vraj sa tu pravidelne stane, že ľudia prejdú na ostrov, ale naspäť už majú strach prejsť a musia byť dopravení z ostrova inak. Zrejme je to spôsobené tým, že pri ceste z ostrova je pohľad na náprotivný útes hrozivejší a priepasť pod mostom pôsobí väčšia.

Lanový most pri pohľade z ostrova Carrick-a-Rede

Lanový most pri pohľade z ostrova Carrick-a-Rede

Tento visutý most je jednou z hlavných atrakcií Severného Írska a miestne útesy navštevuje množstvo turistov, už len kvôli pohľadu na tento most. Mnoho z nich však mostom na ostrov i prejde, a to aj napriek tomu, že “vstupné” na most nie je najnižšie – 5.90 GBP (8/2016). Z vrcholu ostrova je potom krásny výhľad na more a na nádherné útesy na pevnine. Na prechod mosta sa však občas stojí dlhá rada, pretože sem chodí veľa ľudí (každý rok okolo štvrť milióna) a každý sa na moste chce odfotiť. Ostrov tak nie je veľmi opusteným a tichým miestom, obzvlášť počas letnej sezóny.

Ostrov Carrick-a-Rede a lanový most

Ostrov Carrick-a-Rede a lanový most

Preto je najlepšie zamieriť sem veľmi skoro ráno alebo pred zatváracou hodinou (väčšinou okolo 18:00) – ľudí tu býva o trošku menej a môžete si tu prípadne vychutnať i západ Slnka. Okrem toho sa tu dajú (samozrejme počas celého dňa) pozorovať miestne živočíchy – vtáky a s dávkou šťastia žraloky alebo delfíny.

Útesy a priezračné more na severoírskom pobreží neďaleko ostrova Carrick-a-Rede

Útesy a priezračné more na severoírskom pobreží neďaleko ostrova Carrick-a-Rede

Most sa nachádza asi kilometer od parkoviska a dostať sa k nemu dá pešo po turistickom chodníčku, ktorý vedie po útesoch popri pobreží a tak budete mať počas celej cesty skvelý výhľad na more, ktoré je dnes už opäť priezračne čisté. Pri vstupe na chodník si môžete zakúpiť lístok pre vstup na most na ostrov, čo je však nepovinná položka. Myslite však na to, že sa musíte rozhodnúť, či chcete most prekročiť, už pri vstupe na chodník. Neexistuje totiž možnosť si vstupné zakúpiť dodatočne priamo na moste.

The Dark Hedges – Kráľova cesta

Neďaleko (asi 15 kilometrov) od ostrova Carrick-a-Rede sa nachádza miesto známe pod názvom The Dark Hedges, čo sa dá preložiť ako “Temné živé ploty”. Nachádza sa tu totiž cesta lemovaná alejou veľkých bukov, ktoré tu boli vysadené v 18. storočí. Po viac ako 200 rokoch narástli stromy do impozantných rozmerov a ich mohutné kmene a košaté koruny vytvárajú okolo cesty skôr živý tunel, než živý plot.

Dark Hedges v Severnom Írsku - Filmová "Kráľova cesta" z Game of Thrones

The Dark Hedges v Severnom Írsku – Filmová “Kráľova cesta” z Game of Thrones

Tieto fascinujúce stromy a cesta popod ne patria medzi najfotografovanejšie miesta v Severnom Írsku. V posledných rokoch popularita tohto miesta masívne vzrástla kvôli tomu, že táto alej poslúžila pre niekoľko scén v celosvetovo obľúbenom seriáli Game of Thrones. Fanúšikov tejto novodobej telenovely je toľko, že nájsť The Dark Hedges počas dňa bez ľudí je prakticky nemožné. Takmer neustále sem prichádzajú autá s ďalšími a ďalšími priaznivcami, ktorí hľadajú to najlepšie miesto pre vyfotenie sa pod stromami, pod ktorými kráčali ich obľúbení hrdinovia.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Severnom Írsku.


Ako sa sem dostať?

Autom

Najjednoduchší spôsob pre cestu sem (a pre pohybovanie sa po Írsku celkovo) predstavuje vlastné auto. Autom sa dostanete až k vstupu na turistický chodník vedúci k mostu, kde je k dispozícii veľké parkovisko.

Parkovné je zadarmo.

Autobusom

Autobusom sa sem z Belfastu dostanete spojom číslo 252 a 256 (Ulsterbus). Z mestečka Coleraine (kam sa dostanete autobusom i vlakom z iných írskych miest) sem jazdí autobus 172. Pre naplánovanie cesty verejnou dopravou môžete využiť stránky integrovanej dopravy Translink.

Po pobreží sa dá medzi rôznymi záujmovými bodmi (napríklad hrad Dunlace alebo Obrov chodník) pohybovať autobusom Translink Rambler, na ktorý sa dajú kúpiť celodenné lístky. Informácie o presnej trase, cestovných poriadkoch i cenách tohto pobrežného autobusu nájdete na týchto stránkach.

Myslite na to, že verejná doprava býva cez nedele a sviatky a mimo letnej sezóny horšie dostupná, takže si musíte svoj výlet dobre naplánovať, alebo zvážiť požičanie auta.

Organizovaným výletom

Z Belfastu i Dublinu navyše ponúka jednodenné výlety k ostrovu Carrick-a-Rede a ďalším atrakciám v okolí veľké množstvo lokálnych cestoviek. Pre orientáciu o výlete z Dublinu sa môžete pozrieť napríklad na tieto stránky, nemusíte však vôbec tento výlet rezervovať vopred – priamo v Dubline či Belfaste zoženiete v miestnych turistických informačných centrách množstvo ponúk pre tento výlet.

Pešo

Pokiaľ máte silu a chuť (a čas), môžete si dať asi 10-kilometrový trek k ostrovu od Obrovho chodníka.


Koľko to stojí?

Vstup na turistickú cestičku na útesoch je zadarmo.

Platí sa však za vstup na visutý most a cena je 5.90 GBP (12/2016). Vstupné samozrejme zahŕňa prechod na ostrov i späť na pevninu.


Kedy sem cestovať?

Najlepším obdobím pre návštevu prírody v Írsku je leto.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Po ostrove ako i okolitých útesoch sa dá pohybovať len pešo. Cesta je krátka (asi 1 km) a dá sa zvládnuť za 10-15 minút.


Kde sa ubytovať?

Veľa ľudí prichádza k ostrovu Carrick-a-Rede (a ďalším destináciam) len na jednodenný výlet. Ubytovacích kapacít je tak v blízkosti tohto miesta pomenej, väčšinou v okolitých dedinkách, napríklad Ballycastle alebo Coleraine. Je však lepšie sa ubytovať v nejakom meste, napríklad Belfaste, kde je výber väčší, a tým pádom i lepšie ceny.

Ceny ubytovania v Belfaste zodpovedajú západoeurópskemu štandardu, takže sú stále relatívne vysoké.

Ceny ubytovania v hoteloch začínajú na 60 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (8/2016), väčšinou však pôjde o vyššiu čiastku, najmä počas letnej sezóny.

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) môžete dosť ušetriť, izba pre dvoch vyjde v sezóne na 40 EUR za noc (8/2016). Navyše tu môžete zohnať ubytovanie bližšie ku Carrick-a-Rede, takže pokiaľ máte auto, môže sa vám táto flexibilita hodiť.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie