Tipy na cestovanie

10 najlepších miest na cestovanie v roku 2017 podľa Lonely Planet

0
Bordeaux

Pred mesiacom som vám priniesol zoznam 10 najlepších krajín na cestovanie na rok 2017 podľa odporúčania Lonely Planet, dnes sa zasa pozrieme na podobný zoznam 10 najlepších miest, ktoré odporúča Lonely Planet navštíviť v budúcom roku. Ak sa na to pozrieme reálne, asi ťažko sa dá zo všetkých miest sveta vybrať desať, kde sa bude v budúcom roku cestovať najlepšie, ale ako malá inšpirácia sú tieto rebríčky celkom dobré.

Rebríček je pre tento rok pomerne jednostranne orientovaný, keď Európa v ňom zabrala hneď polovicu miest. Severná Amerika sa do hodnotenia dostala trikrát a zvyšné dve miesta si rozdelili Afrika a Ázia.

Poďme sa teda pozrieť, čo nám vydavatelia Lonely Planet prichystali pre budúci rok.

1. Bordeaux

Prvé miesto v klasifikácii obsadilo hlavné mesto Akvitánska, regiónu na juhozápade Francúzska. Bordeaux bolo vybrané ako prebúdzajúca sa spiaca kráska a k tomuto prebudeniu jej má pomôcť okrem iného otvorenie novovybudovanej železničnej trate LGV (LGV sú železnice, po ktorých jazdia vysokorýchlostné vlaky TGV), ktoré má prebehnúť v polovici budúceho roka. Vďaka tomu bude cesta z Paríža do Bordeaux trvať len dve hodiny, čo je oveľa efektívnejšie, než cesta lietadlom.

Taktiež sa zmieňuje novootvorené múzeum vína Cité du Vin na promenáde Garonne. Táto patrí medzi najobľúbenejšie miesta v meste a je lemovaná množstvom reštaurácií, barov a vinární – jednoducho raj pre každého gurmána či milovníka nočného života.

Námestie Place de la Bourse v Bordeaux (zdroj: Wikipedia)

Námestie Place de la Bourse v Bordeaux (zdroj: Wikipedia)

2. Kapské Mesto

Na druhom mieste nájdeme jediného zástupcu čierneho kontinentu. Kapské Mesto je jednou z najobľúbenejších destinácií v Afrike vôbec a teoreticky by zaradenie na tento zoznam ani nepotrebovalo. Lonely Planet sa rozhodlo ho sem pridať najmä kvôli jeho prírodným krásam a vynikajúcej kuchyni. Miestna kuchyňa je rovnako pôsobivá ako Stolová hora, ktorá priam predurčuje k hodovaniu. K tomu patrí samozrejme i dobré víno, na ktoré je Južná Afrika veľmi pyšná.

LP taktiež vyzdvihuje pokojnú atmosféru mesta a živé mestské trhy, ale aj rastúcu kultúrnu aktivitu. V septembri sa chystá otvorenie múzea Zeitz Museum of Contemporary Art Africa (MOCAA), ktoré má byť najväčším múzeom súčasného afrického umenia na svete. Zaujímavosťou je, že múzeum bude sídliť v sto rokov starom obilnom sile.

Stolová hora za Kapským mestom (zdroj: Wikipedia)

Stolová hora za Kapským mestom (zdroj: Wikipedia)

3. Los Angeles

Najväčšie mesto Kalifornie si zaslúžilo nomináciu vďaka rastúcej kultúrnej iniciatíve mesta a taktiež snahe o jeho lepšie sprístupnenie pre všetkých. Jedným z prostriedkov, ako to dosiahnuť, je rozšírenie linky metra, ktorým sa teraz je možné dostať až do Santa Monicy. Los Angeles je notoricky známe nielen kvôli Hollywoodu a Beverly Hills, ale aj vďaka svojim obrovským dopravným zápcham, ktorým má odľahčiť projekt Car Free LA. Rozvoju turizmu má taktiež pomôcť 50 novootvorených hotelov.

Napriek atrakciám, ako sú spomínané Beverly Hills, Santa Monica a Hollywood, je však samotné Los Angeles mestom, ktoré zaujme cestovateľa trochu ťažšie, než napríklad San Francisco. I samotný príspevok Lonely Planet zmieňuje jeho povrchnosť a k tomu sa asi dá dodať nuda. Pokiaľ ovšem nechcete skočiť do miestneho Staples Center na hokejový zápas miestneho NHL klubu LA Kings.

Pláž Santa Monica

Pláž Santa Monica

4. Mérida

Na štvrtom mieste sedí mesto Mérida, pričom miest tohto mena existuje na svete niekoľko. V rebríčku Lonely Planet sa umiestnila Mérida v Mexiku, ktora bola pomenovaná podľa Méridy v Španielsku (tá tiež rozhodne stojí za návštevu, dokonca je na zozname UNESCO).

Mérida má renomé kultúrneho centra Yucatánu, ale v budúcom roku bude tento titul výrazne prevýšený – Mérida sa stane Americkým hlavným mestom kultúry, takže sa tu dá očakávať organizovanie množstva veľkých podujatí v priebehu celého roka. V uliciach celého mesta by ste potom mali mať možnosť vidieť hudobníkov, tanečníkov a ďalších umelcov. LP zároveň poukazuje na výbornú mexickú kuchyňu, ktorej sa v Méride iste nebudete môcť nabažiť. Malým, ale nie nepodstatným dodatkom je potom fakt, že momentálne ide o jedno z najbezpečnejších miest v Mexiku.

Centrálne námestie a radnica v Méride

Centrálne námestie a radnica v Méride

5. Ochrid

Jednoznačne najmenším mestom celého rebríčka je macedónsky Ochrid (prečítať si o ňom môžete tu). Mestečko Ochrid (v angl. transkripcii Ohrid) leží na rovnomennom jazere a spolu sú jedným z najkrajších miest v Macedónsku a možno na Balkáne vôbec. LP odporúča výlet na loďke po jazere, z ktorého sa vám na mesto otvorí najlepší pohľad na jeho kostolné vežičky alebo na Samuelovu pevnosť.

Za pozornosť stojí taktiež miestna kuchyňa, založená na rybách z jazera, a pláže na jeho brehoch. Vzhľadom k tomu, že ide o populárnu dovolenkovú destináciu v celom regióne, chystá sa tu masívny rozvoj, ktorý zrejme navždy zničí čaro tohto ospalého mestečka. A preto by ste sa sem mohli ísť pozrieť skôr, než sa tak stane.

Chrám sv. Jána na Kaneu

Chrám sv. Jána na Kaneu

6. Pistoia

Taliansko je natoľko plné atraktívnych miest a pamiatok, že toskánske mestečko Pistoia pozná málokto, aj keď leží v bezprostrednej blízkosti Florencie (obe mestá sú prakticky prepojené). Pistoia je občas prezývaná malou Florenciou, vďaka veľkej miestnej koncentrácii umenia a architektúry. Napriek tomu sem však smeruje len zlomok turistov v porovnaní s mestom Danteho, čo sa má zmeniť v budúcom roku, keď sa stane Talianskym hlavným mestom kultúry (nejak sa s tými hlavnými mestami kultúry pretrhlo vrece).

Na návštevu Pistoie však nie je treba veľmi lákať – leží v Taliansku a v Taliansku stoja za návštevu takmer všetky mestá, či už veľké alebo malé. Navyše ide o Toskánsko, jednu z najkrajších častí krajiny. K tomu si pripočítajte taliansku kuchyňu a nie je dôvod váhať s cestou dlhšie.

Duomo v Pistoii (zdroj: Wikipedia)

Duomo v Pistoii (zdroj: Wikipedia)

7. Soul

Šťastnú sedmičku dostal jediný zástupca z Ázie, hlavné mesto Južnej Kórey. LP oceňuje najmä aktivity v posledných rokoch, ktoré viedli k výraznému rozšíreniu zelene v meste, vyvrcholením čoho má byť otvorenie projektu Seoul Skygarden v druhej polovici budúceho roku. V rámci tohto projektu bude stará diaľnica transformovaná na vzdušnú platformu plnú stromov a rastlín.

Pohľad na centrum Soulu z centrálneho parku pri Seoul Tower

Pohľad na centrum Soulu z centrálneho parku pri Seoul Tower

8. Lisabon

Lonely Planet poukazuje na to, že aj keď má portugalská metropola pamiatky, kuchyňu a kultúru porovnateľnú s ťažkými váhami Pyrenejského poloostrova Madridom a Barcelonou, nedostáva sa jej ani zďaleka toľko pozornosti od turistov, ako spomínaným dvom mestám. S týmto tvrdením sa nedá nesúhlasiť, pretože Lisabon je naozaj prešpikovaný pamätihodnosťami a krásnymi miestami. LP pridáva ako dôvod slabé Euro, čo zrejme pre nás nebude rozhodujúcim faktorom.

Zo zaujímavostí odporúča egyptské artefakty v Múzeu Calouste Gulbenkiana a pop-art múzeum súčasného umenia Museu Coleção Berardo. Okrem toho má v roku 2017 otvoriť nové Múzeum judaizmu v Portugalsku v Alfame.

Veža Belém v Lisabone

Veža Belém v Lisabone

9. Moskva

Rusko oslávi na budúci rok 100 rokov od Revolúcie a aj keď ohľadom osláv nebolo ešte nič zverejnené, dá sa očakávať, že v Moskve budú bombastické. Mesto bude navyše hostiť futbalový Pohár konfederácií v roku 2017 (a v roku 2018 futbalové Majstrovstvá sveta). Moskva preto prechádza množstvom zmien a modernizácií a chystá sa napríklad otvorenie nového letiska Ramenskoye (ako keby tie tri existujúce nestačili) a novej linky metra. Poslednou atrakciou, ktorú LP spomína a odporúča, je Polytechnické múzeum a vzdelávacie centrum.

Červené námestie v Moskve

Červené námestie v Moskve

10. Portland

USA majú v rebríčku zastúpenie hneď dvakrát a okrem najväčšieho mesta Kalifornie v ňom nájdeme najväčšie mesto Oregonu. Podľa Lonely Planet je Portland mestom, ktoré sa nesnaží zaimponovať nikomu a preto zaimponuje každému. Ide vraj o americké mesto budúcnosti – priateľské a trvalo udržateľné, mesto, kde kvalita života a voľný čas sú jeho hlavnými cieľmi.

Tieto argumenty znejú trošku ako politická agitácia a klišé, preto LP pridáva aj trochu konkrétnejší argument – mesto je obklopené prírodnou krásou a v auguste roku 2017 tu bude pozorovateľné zatmenie Slnka. Nie som si však istý, koľko ľudí toto naozaj presvedčí, aby mesto navštívili. Ja pre zaujímavosť dodám, že z Portlandu pochádza tvorca seriálu Simpsonovci a veľa postáv v seriáli je pomenovaných podľa konkrétnych miest a ulíc v tomto meste.

Portland a Mt. Hood (zdroj: Wikipedia)

Portland a Mt. Hood (zdroj: Wikipedia)

Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/best-in-travel/cities

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie