USA

USA (Spojené štáty americké) sú veľkou krajinou rozprestierajúcou sa v Severnej Amerike s niekoľkými ostrovmi a zámorskými územiami po celom svete.

USA sú obrovskou krajinou, v ktorej nájde niečo asi každý turista. Má krásne hory, piesčité pláže a zaujímavé mestá. Jediné, čím nedisponuje, je dlhšia história a preto tu ťažko hľadať nejaké historické pamiatky. To sa odráža na charaktere miest, z ktorých však napriek tomu sú mnohé zaujímavé s bohatou kultúrou.

USA sú tak veľké a rôznorodé, že je ťažké zhrnúť cestovateľské informácie dostatočne všeobecné na to, aby platili pre celú krajinu.

V USA sa nachádza 58 národných parkov, čo len dokumentuje prírodnú rozmanitosť krajiny. Príroda je najväčšou devízou Spojených štátov a je možné tu vidieť prírodné úkazy, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na svete.

V USA sa rozpráva mnohými jazykmi, ale lingua franca je samozrejme angličtina. V mnohých štátoch USA sa dá bez problémov prežiť aj so španielčinou.


Víza

Pre cestu do USA musia občania SR a ČR vyplniť elektronický formulár (tzv. ESTA). Tento je k dispozícii online.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Do USA existuje z Európy obrovské množstvo leteckých spojení. Priame spojenia existujú z Prahy i Viedne do New Yorku, cez nepriame spojenia sa potom dá dostať takmer všade na jeden prestup. Veľká dostupnosť letov občas stlačí letenky na pomerne zaujímavé ceny.

Zaujímavé ceny často ponúkajú nízkonákladové aerolinky Norwegian s odletmi do Osla, kam sa dá dostať s rovnakou spoločnosťou z Prahy. Je možné zakúpiť letenku na celý let z Prahy do USA i s prestupom.


Ako tu cestovať?

Vnútroštátne lety v USA prevádzkuje viacero leteckých spoločností, vrátane nízkonákladových. Letenky je tak možné pri dostatočnom predstihu zohnať za dobrú cenu.

Železnica nie je v USA veľmi obľúbeným dopravným prostriedkom a pokrytie železnicou a spojmi (obzvlášť na dlhšie vzdialenosti) je vzhľadom na rozlohu krajiny relatívne nízke.

V USA je mnoho spoločností venujúcich sa autobusovej doprave. Aj keď pokrytie autobusovými spojmi je pomerne dobré, tento spôsob dopravy je stále vnímaný v mnohých častiach USA trošku ako podradný. Medzi susednými veľkými mestami však často ide o najlacnejší a najfrekventovanejší dopravný prostriedok.

Cestná doprava je základým druhom dopravy v USA, autami sa jazdí prakticky všade (okrem NY) – dokonca i v národných parkoch. Cesty sú väčšinou dobré a požičanie auta ako aj benzín pomerne lacné. Jedná sa o najlepší (a niekedy aj jediný) spôsob dopravy v prípade, že chcete navštíviť destinácie mimo miest.


Kedy sem cestovať?

Opäť otázka príliš špecifická na to, aby bolo možné na ňu odpovedať vo všeobecnej platnosti pre celú krajinu.

Sú časti regióny, kde sú zimy kruté (napr. severovýchod USA – New York je zemepisne na úrovni Ríma, zimy sú tu však oveľa tuhšie), inde je zasa teplo po celý rok (Florida, v lete extrémne teplo). V Kalifornii je podnebie veľmi stabilné a pomerne chladné (na severe) počas celého roku.

Preto je potrebné si zistiť údaje presne pre oblasť, kam sa chystáte cestovať.


Čo tu navštíviť?

Mestá

 • Boston – príjemné mesto tak trošku európskeho charakteru na východnom pobreží, známe pitím čaju
 • Las Vegas – mesto hriechu v nevadskej púšti (blog o Las Vegas tu)
 • Los Angeles – Anjelské mesto a najväčšie mesto Kalifornie (2. najväčšie v USA)
 • New York City – Veľké jablko, najväčšie mesto USA a mesto s najvyšším HDP na svete
 • Palo Alto – srdce Silicon Valley, kde sídlilo mnoho úspešných IT firiem, vrátane Googlu a Facebooku
 • San Francisco – jedno z najkrajších miesto Kalifornie, kedysi hlavné mesto hippies
 • Washington D.C. – hlavné mesto USA, sídlo prezidenta i kongresu a mnohých múzeí

Príroda

 • Grand Canyon – 2 a pol kilomtra hlboký kaňon vyrezaný do zeme riekou Colorado
 • Mojave – púšť v Kalifornii, Utahu, Nevade a Arizone, zahŕňajúca slávnu Death Valley
 • Sequoia – park známy sekvojami, stromami staršími ako 2000 rokov
 • Yosemite – jeden z najpopulárnejších národných parkov v USA (blog o NP Yosemite tu)

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v USA je možné nájsť prakticky všade a vo všetkých kategóriách. Pri cestách autom je dobré využiť motely, ktorých je dostatok a sú pomerne lacné (izba pre 4 sa dá nájsť aj za 40 USD). Najlepšie je nájsť si svoj reťazec a v prípade spokojnosti sa ho držať, kvalita ubytovania by mala byť viacmenej rovnaká v rámci daného reťazca.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Platidlom USA je (prekvapivo) americký dolár.

Platby kartami sú rozšírené a kartou zaplatíte napríklad i za taxík. Pri platbe kartou je vždy na otázku “debit or credit?” dobré odpovedať, že máte kreditnú kartu, i pokiaľ sa jedná o kartu debetnú – platby sú v takom prípade bezproblémové (americké debetné karty zrejme fungujú inak ako naše).

Kúpiť sa tú dá v podstate všetko, obľúbená je najmä elektronika a značkové oblečenie, ktoré sú často lacnejšie ako u nás – je treba si, ale dávať pozor na colné predpisy pri prevoze domov, aby ste nemuseli ešte doplácať daň a/alebo clo.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie