Severné Írsko

Obrov chodník (Giant’s Causeway) – milióny rokov staré lávové pole a najväčšia atrakcia Severného Írska

1
Obrov chodník v Severnom Írsku

Žil kedysi v Írsku obor Fionn mac Cumhaill (niekedy aj Finn McCool), ktorý bol vyzvaný na súboj škótskym obrom Benandonnerom. Keďže však medzi Škótskom a Írskom leží more, musel Fionn postaviť veľký chodník, ktorým by prešiel do Škótska suchou nohou. Keď bol Obrov chodník hotový, prebehol po ňom Fionn do Škótska, kde však zisil, že Benandonner je väčší, ako on. Vzal preto nohy na ramená a ušiel späť do Írska. Na druhý deň uvidel chodník škótsky obor Benandonner a prešiel po ňom do Írska tiež.

Chudák Fionn nevedel, čo robiť, a tak situáciu vyriešila jeho žena Oonagh a prikázala mu, aby si obliekol detské oblečenie a ľahol do kolísky. Keď potom Benandonner prišiel k Fionnovi domov, jeho žena Oonagh ho okríkla, aby bol potichu, aby nezobudil bábätko. Keď Benandonner videl, aké obrovské toto “bábätko” je, okamžite ušiel späť do Škótska a chodník za sebou zničil, aby ho Fionn nemohol prenasledovať.

Pohľad Obrov chodník z útesu

Pohľad Obrov chodník z útesu

Táto legenda je spojená s netradičným prírodným úkazom na severnom pobreží Írska (v tomto zmysle Írska ako ostrova a nie Írska ako krajiny), ktorá mu dala jeho názov – Giant’s Causeway, teda Obrov chodník. Vznik tejto povesti zrejme podporil i fakt, že na ostrovčeku Staffa pri škótskom pobreží sa nachádzajú úplne rovnaké bazaltové útvary, ako v Severnom Írsku.

Bazaltové (čadičové) útvary na Obrovom chodníku majú tvar stĺpov rôznych výšok a väčšinou šesťuholníkových tvarov, takže pri pohľade zhora pripomínajú skamenený včelí plast. Aj napriek spomínanej povesti je Obrov chodník oveľa starší, než samotné ľudstvo – vznikol pred 50-60 miliónmi rokov, teda na konci paleocénu zhruba v dobe, keď vyhynuli dinosaury.

Bazaltové stĺpy na Obrovom chodníku (Giant\'s Causeway) v Severnom Írsku

Bazaltové stĺpy na Obrovom chodníku (Giant’s Causeway) v Severnom Írsku

V tej dobe tu prebiehala sopečná aktivita a pri jednej z erupcií sa láva vyliala na porózny kriedový podklad a vzniklo lávové pole, ktoré začalo chladnúť. Toto chladnutie prebiehalo v niektorých miestach rýchlejšie, v iných zasa pomalšie, výsledkom však bola kontrakcia (chladnutím objekty zmenšujú svoj objem) a v lávovom poli tak začali vznikať praskliny. Tento proces je veľmi podobný tomu, ako keď schne blato – určite ste si všimli, že pod slnečným svetlom pri vysychaní vznikajú v suchom blate praskliny, spôsobené odparením vody a zmenšením objemu blata.

Bazalt (stuhnutá láva) formujúci \"včelie plasty\" na Obrovom chodníku (Giant\'s Causeway) v Severnom Írsku

Bazalt (stuhnutá láva) formujúci “včelie plasty” na Obrovom chodníku (Giant’s Causeway) v Severnom Írsku

V bazalte sú tieto praskliny regulárne a nadobúdajú tak pravidelný šesťuholníkový tvar včelieho plastu, až na pár výnimiek, keď pár nepodarených kúskov sa rozhodlo pre 5-uholník, 7-uholník či dokonca 8-uholník. V chladnúcej láve tak vznikli separované stĺpce bazaltu. Kontrakcie však neboli len horizontálne, ale i vertikálne, v dôsledku čoho majú stĺpce rôznu výšku podľa toho, koľko lávy na danom mieste práve bolo.

Bazaltové stĺpy na Obrovom chodníku (Giant\'s Causeway) v Severnom Írsku

Bazaltové stĺpy na Obrovom chodníku (Giant’s Causeway) v Severnom Írsku

Vďaka tomu tomu celý útvar nevyzerá úplne ako včelí plast (resp. akási zámková dlažba), ale skôr ako schodíky z nejakej logickej počítačovej hry, kde každý stupienok má viacuholníkový tvar a rôznu výšku. V niektorých miestach takto vytvorené stĺpy niekoľkonásobne prevyšujú výšku človeka, inde ležia pod hladinou mora. More je samozrejme tiež ďalším faktorom, ktorý mal vplyv na formovanie Obrovho chodníka, keďže ho už milióny rokov obmýva a tvaruje, spolu s rôznymi machmi, ktoré na ňom rastú.

Bazalt (stuhnutá láva) formujúci \"včelie plasty\" na Obrovom chodníku (Giant\'s Causeway) v Severnom Írsku

Bazalt (stuhnutá láva) formujúci “včelie plasty” na Obrovom chodníku (Giant’s Causeway) v Severnom Írsku

Obrov chodník preto vyzerá na prvý pohľad ako niečo neprirodzené, ako útvar z inej planéty. Niekto zasa môže mať pocit, že takéto niečo nemohlo vzniknúť silou prírody, ale ide o umelý výtvor človeka, napríklad sochu nejakého avantgardného umelca. Celý úkaz pôsobí naozaj bizarne a v prvom momente má človek trochu problém sa rozhodnúť, kam ho má zaradiť. Ide jednoducho o niečo, čo ťažko môžete vidieť kdekoľvek inde na svete (okrem spomínaného ostrovčeka Staffa pri Škótsku).

Obrov chodník je jednoducho najzaujímavejšou prírodnou atrakciou v Severnom Írsku (a možno aj v celom Írsku) a aj preto sem pravidelne prichádza veľké množstvo turistov – preto je nutné sa pripraviť na to, že tu určite nebudete sami (pokiaľ sem neprídete úplne mimo sezóny a napríklad veľmi skoro ráno alebo neskôr večer).

Pohľad z útesov neďaleko Obrovho chodníka v Severnom Írsku

Pohľad z útesov neďaleko Obrovho chodníka v Severnom Írsku

Okrem samotného Obrovho chodníka stojí za to i prechádzka po vrchole útesu, z ktorého si môžete obzrieť Obrov chodník z vtáčej perspektívy. Navyše je odtiaľto úžasný výhľad na celé pobrežie a okolité útesy, ktoré síce nie sú tak pôsobivé ako Moherové útesy, ale stále sú nádherné. Prechádzka nezaberie veľa času (asi 15-20 minút) a nie je nijak náročná. Navyše na konci jedného z útesov je možné zísť dolu na pobrežie a vrátiť sa popri ňom k návštevníckemu centru. Je teda možné urobiť tu okruh a zbytočne sa nevracať rovnakou cestou a popri tom samozrejme navštíviť samotný Obrov chodník, ako najväčšiu atrakciu tohto miesta.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Severnom Írsku.


Ako sa sem dostať?

Autom

Najjednoduchší spôsob pre cestu sem (a pre pohybovanie sa po Írsku celkovo) predstavuje vlastné auto. Autom sa dostanete až k návštevníckemu centru, kde je k dispozícii veľké parkovisko (resp. lúka určená k parkovaniu).

Parkovné je spoplatnené tak, že zaplatíte vstupné v návštevníckom centre. Keďže prístup k samotnému Obrovmu chodníku je zdarma, stačí, ak vstupné zaplatí len jeden z cestujúcich v aute (viď nižšie o vstupnom). Tento “trik” je tak trochu neoficiálny, pretože miestni organizátori sa vo vás budú snažiť vzbudiť pocit, že zaplatiť vstupné musia všetci, čo nie je pravda.

Autobusom

Autobusom sa sem z Belfastu dostanete spojom číslo 221 z Europa Bus Centre priamo k Obrovmu chodníku.

Po pobreží sa dá medzi rôznymi záujmovými bodmi (napríklad hrad Dunlace alebo útesy s visutým mostom Carrick-a-Rede) pohybovať autobusom Translink Rambler, na ktorý sa dajú kúpiť celodenné lístky. Informácie o presnej trase, cestovných poriadkoch i cenách tohto pobrežného autobusu nájdete na týchto stránkach.

Z Bushmills, kde leží svetoznáma distilérka whiskey rovnakého mena, je k dispozícii autobus, ktorý jazdí k Obrovmu chodníku zdarma, priamo od parkoviska. Použitie tohto autobusu je však podmienené zakúpením vstupného do návštevníckeho centra Obrovho chodníku.

Myslite na to, že verejná doprava býva cez nedele a sviatky a mimo letnej sezóny horšie dostupná, takže si musíte svoj výlet dobre naplánovať, alebo zvážiť požičanie auta.

Organizovaným výletom

Z Belfastu i Dublinu navyše ponúka jednodenné výlety k Obrovmu chodníku a ďalším atrakciám v okolí (vrátane návštevy distilérky na whiskey v Busmills) veľké množstvo lokálnych cestoviek. Pre orientáciu o výlete z Dublinu sa môžete pozrieť napríklad na tieto stránky, nemusíte však vôbec tento výlet rezervovať vopred – priamo v Dubline či Belfaste zoženiete v miestnych turistických informačných centrách množstvo ponúk pre tento výlet.


Koľko to stojí?

Vstup k Obrovmu chodníku je zdarma.

Aj keď sa miestni zamestnanci turistického centra i jeho samotné umiestnenie snažia návštevníkov zmiasť, faktom je, že pre prístup k Obrovmu chodníku žiadne vstupné platiť nemusíte.

Vstupné sa platí za vstup do návštevníckeho centra a obchodu so suvenírmi. A kto chce platiť vstupné do obchodu, však? Takže jednoducho stačí návštevnícke centrum obísť a prejsť na chodníček vedúci k Obrovmu chodníku.

Parkovanie vedľa návštevníckeho centra je taktiež podmienené zaplatením vstupného, ale môžete to jednoducho urobiť tak, že vstupné zaplatí len jeden človek z auta. Zaplatenie vstupného sa teoreticky kontroluje pri odjazde, ale toto sa veľmi neaplikuje, takže ak chcete riskovať, môžete ísť k Obrovmu chodníku zdarma všetci.

Vstupné do návštevníckeho centra je 9 GBP (11/2016). Trochu ušetriť môžete kúpou lístku online na týchto stránkach.


Kedy sem cestovať?

Najlepším obdobím pre návštevu prírody v Írsku je leto.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Od návštevníckeho centra k Obrovmu chodníku je to príjemná 15-minútová prechádzka. Po útesoch je možné ísť oveľa ďalej, takže pokiaľ budete mať chuť na niekoľkokilometrovú túru, môžete ju bez problémov absolvovať.

Autobusom

Od návštevníckeho centra k Obrovmu chodníku a späť jazdí autobus, cena jednej jazdy je 1 GBP. Pokiaľ si zakúpite vstup do návštevníckeho centra, mala by byť cesta autobusom už v cene. Každopádne prechádzka k Obrovmu chodníku je oveľa príjemnejšou alternatívou, než cesta autobusom.

Autobus premávajúci medzi návštevníckym centrom a Obrovym chodníkom v Severnom Írsku

Autobus premávajúci medzi návštevníckym centrom a Obrovým chodníkom v Severnom Írsku


Kde sa ubytovať?

Veľa ľudí prichádza k Obrovmu chodníku len na jednodenný výlet. Ubytovacích kapacít je tak v blízkosti tohto miesta pomenej, väčšinou v okolitých dedinkách, napríklad Busmills. Je však lepšie sa ubytovať v nejakom meste, napríklad Belfaste, kde je výber väčší a tým pádom i lepšie ceny.

Ceny ubytovania v Belfaste zodpovedajú západoeurópskemu štandardu, takže sú stále relatívne vysoké.

Ceny ubytovania v hoteloch začínajú na 60 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (8/2016), väčšinou však pôjde o vyššiu čiastku, najmä počas letnej sezóny.

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) môžete dosť ušetriť, izba pre dvoch vyjde v sezóne na 40 EUR za noc (8/2016). Navyše tu môžete zohnať ubytovanie bližšie k Obrovmu chodníku, takže pokiaľ máte auto, môže sa vám táto flexibilita hodiť.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

1 Comment

  1. Alexander Jaššo 22. máj 2018 at 16:10 -  Odpovedať

    veľmi hnusne a sprosto napísané

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie