Tipy na cestovanie

10 najlepších krajín na cestovanie pre rok 2017 podľa Lonely Planet

0
Lonely Planet - Best in Travel 2017

Po roku prichádza Lonely Planet opäť so zoznamom 10 krajín, ktoré by mali byť v budúcom roku najlepšou voľbou pre dovolenku. Aj keď sa dnes už zrejme málokto riadi takýmito zoznamami a Lonely Planet už málokto vníma ako cestovateľský etalón, ako inšpirácia pre budúcoročnú dovolenku to stále môže poslúžiť dobre. Navyše sa účasť v tomto zozname stále berie ako pocta (Slovensku sa jej dostalo v zozname pre rok 2013 a tipujem, že Česko bude v tom nasledujúcom), pretože má aj v dnešnej dobe akýsi nádych prestíže.

Tohtoročnému zonamu dominujú Amerika a Ázia – z týchto svetadielov tu nájdeme hneď po štyri krajiny. Európa a Afrika majú tento rok len po jedinom zástupcovi, na Oceániu sa tento rok nedostalo. Poďme sa teda pozrieť, kde odporúča Lonely Planet stráviť dovolenku v roku 2017.

1. Kanada

Číslom jedna budúcoročného zoznamu je Kanada, druhá najväčšia krajina na svete a najväčšia krajina Ameriky. Kanada bude v roku 2017 oslavovať 150. výročie založenia federácie a pri tejto príležitosti bude vstup do všetkých jej národných parkov zadarmo. V kombinácii s padajúcim kanadským dolárom a nedoceneným kanadským vínom to má byť hlavnou príčinou toho, prečo bola Kanada vybraná ako budúcoročná destinácia číslo jedna.

Nedotknutá príroda je hlavným kanadským artiklom a národné parky Banff a Jasper, spolu so scénickou cestou Icefields Parkway, sú naozaj skvostom pre horskú turistiku a aktivity, ale aj pre oko. Treba sa však pozrieť aj na druhú stranu mince – spomínané vstupné je síce pomerne vysoké (v niektorých parkoch takmer 10 CAD na deň), existuje však horná hranica – celoročné vstupné stojí necelých 70 CAD, takže až takú veľkú úsporu nepredstavuje, v porovnaní s inými nákladmi. Napríklad sa dá očakávať, že so zvýšeným záujmom turistov sa zvýšia už beztak vysoké ceny za ubytovanie. Takže aj keď Kanada za návštevu určite stojí, možno je lepšie zvážiť návštevu v iný rok, paradoxne napriek odporúčaniu LP.

Jazero Peyto v národnom parku Banff

Jazero Peyto v národnom parku Banff

2. Kolumbia

Jednoznačnou udalosťou číslo 1 v Kolumbii bude v roku 2017 návšteva pápeža Františka, čo bude prvá pápežská návšteva v krajine po 30 rokoch. Zaujímavosťou je, že z podobného dôvodu bolo do tohto zoznamu minulý rok vybrané Poľsko. Kolumbia je však pre našinca oveľa exotickejšou krajinou a podľa LP majú byť hlavnými faktormi jej príťažlivosti práve exotická kultúra plná života, pohostinnosť a krásna príroda.

Táto juhoamerická krajina (jediná, ktorej pobrežie obmýva Atlantik aj Pacifik) bola donedávna nebezpečnou destináciou kvôli občianskej vojne, ako aj kvôli bojom medzi drogovými kartelmi. Dnes je však už situácia výrazne lepšia a cesta do Kolumbie je bezpečná, s dodržaním určitých pravidiel (napríklad naštudovaním si toho, ktorým miestam sa radšej vyhnúť a ktoré sú bezpečné).

Cartagena, Kolumbia (zdroj: Wikipedia)

Cartagena, Kolumbia (zdroj: Wikipedia)

3. Fínsko

Jediný európsky zástupca prichádza zo skupiny severských štátov a je občas mylne zaraďovaný medzi škandinávske krajiny. Fínsko bolo vybrané na zoznam LP z podobného dôvodu ako Kanada – v roku 2017 oslavuje 100. výročie svojho založenia. Z tohto dôvodu sa v celej krajine budú počas celého roka konať rôzne podujatia a aktivity športového a kultúrneho charakteru. Medzi tie “naj” zaraďuje LP nový národný park, ktorého meno všetci fanúšikovia hokeja dobre poznajú – volá sa Hossa. Zo spomínaných podujatí pôjde napríklad o Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní alebo alebo Majstrovstvá sveta v severskom lyžovaní.

Národný park Nuuksio

Národný park Nuuksio

4. Dominika

Jediný zástupca karibských ostrovov patrí do skupiny Malých Antíl a je považovaný za zelený klenot s divokou prírodou, kontrastujúcou s vyvinutými ostrovmi v rovnakej oblasti. Hovorí sa, že ide o jediný karibský ostrov, ktorý vyzerá zhruba rovnako, ako keď ho objavil Kolumbus. Vďačí tomu absencii luxusných bielych pláží, za ktorými do Karibiku smeruje väčšina turistov a ktoré majú najväčší dopad na rozvoj turizmu. Vďaka tomu patrí Dominika medzi najchudobnejšie krajiny v tejto oblasti, zároveň je však najbohatším ostrovom na prírodné úkazy, unikátne nielen v Karibiku, ale na celom svete (prečítajte si o nich tu).

LP však varuje, že toto sa má zmeniť od roku 2018, kedy tu majú vyrásť luxusné hotelové rezorty a vydláždiť cestu masovému turizmu. Preto sa rok 2017 javí ako posledná možnosť pre objavenie tohto relatívne nedotknutého raja.

Bublinková pláž na Dominike

Bublinková pláž na Dominike

5. Nepál

Prvý zástupca Ázie sa nachádza v polovici rebríčku. LP poukazuje na to, že katastrofálne zemetrasenie z roku 2015 nemá veľmi veľký dopad na turistov, pretože väčšina z nich sem aj tak mieri kvôli Himalájam, ktorými nejaké zemetrasenie len tak nezamáva. Hlavnou atrakciou je vysokohorská turistika a horolezectvo, pretože najvyššie pohorie sveta je jednoducho neodolateľnou výzvou mnohých cestovateľov. LP teda nabáda k podpore obnovy miestnych pamiatok tým, že pocestujete do tejto krajiny a prinesiete tak potrebné financie pre opätovné naštartovanie ekonomiky.

Himaláje (s Mt. Everestom) z vesmíru (zdroj: Wikipedia)

Himaláje (s Mt. Everestom) z vesmíru (zdroj: Wikipedia)

6. Bermudy

Ďalšia krajina a posledný zástupca Ameriky je maličké súostrovie Bermudy, ležiace v Atlantickom oceáne, tisícku kilometrov od najbližšej pevniny. Preslávil ho najmä prekliaty trojuholník, v ktorom sa strácali lode plávajúce do Nového sveta. Obyčajný smrteľník sa sem dostane len letecky, najbližšie spojenia sú z východného pobrežia USA. LP vybrala túto krajinu do tohto zoznamu kvôli Americkému poháru (America’s Cup), čo je jachtárska súťaž konaná nepravidelne, väčšinou každé 3-4 roky. Ide o najstaršiu medzinárodnú športovú trofej na svete, prvýkrat sa udeľovala už v roku 1851.

Pláž na Bermudách (Zdroj: Wikipedia)

Pláž na Bermudách (Zdroj: Wikipedia)

7. Mongolsko

Mongolsko je krajinou, ktorá je stále do veľkej miery izolovaná a turisticky nie úplne objavená. Ide o veľmi riedko osídlené územie – krajina je viac ako 30-krát väčšia než Slovensko, pričom počet jeho obyvateľov sa len ťažko dostáva cez polovicu našej populácie (menej 3 milióny). Ide tak o najriedkejšie osídlenú krajinu na svete, čo je ešte viac zvýraznené tým, že takmer polovica obyvateľstva žije v hlavnom meste. Zároveň je Mongolsko položené vo vysokej nadmorskej výške a preto tu celoročne vládnu veľmi nízke teploty.

Mongolsko je málo rozvinutou krajinou, ale hlavné mesto Ulanbátar investovalo veľké množstvo financií do modernizácie, čo bolo dôvodom, prečo LP zaradila túto krajinu na svoj zoznam. V roku 2017 by sa malo otvoriť nové letisko a s ním nové hotely alebo kiná či reštaurácie. Zároveň bola postavená nová cesta k jazeru Chövsgöl, jednej z najväčších atrakcií krajiny a najväčších jazier sveta.

Jazdec v mongolskej stepi (Zdroj: Wikipedia)

Jazdec v mongolskej stepi (Zdroj: Wikipedia)

8. Omán

Jediná krajina sveta začínajúca písmenom O sa do zoznamu LP dostala taktiež vďaka rapídnemu rozvoju turistickej infraštruktúry v posledných rokoch. Omán je spolu s Jemenom najzaujímavejšou krajinou na Arabskom poloostrove, ale na rozdiel od Jemenu, kde zúri občianska vojna, je Omán úplne bezpečný pre turistov. Zároveň tu na rozdiel od zvyšku vyprahnutého poloostrova môžete vidieť i kopec zelene a preto sa sem oplatí cestovať nielen kvôli histórii a kultúre, ale aj zaujímavej prírode alebo bohatému podmorskému životu.

Cestou do Nizwy je možné vidieť všeličo

Ománský štýl prepravy

9. Mjanmarsko

Mjanmarsko, známe aj ako Barma, patrí medzi krajiny s najrapídnejším rastom turizmu v posledných rokoch. Ešte donedávna tu vládla vojenská diktatúra, vďaka ktorej bola krajina izolovaná a ťažko dostupná turistom. Veľa ľudí sem mieri práve preto, že hľadajú turisticky nedotknuté prostredie a autentickú kultúru, alebo len jednoducho krajinu menej preplnenú turistami v porovnaním napríklad so susedným Thajskom.

Práve tieto dôvody boli hlavnou príčinou zaradenia krajiny na zoznam Lonely Planet. Mjanmarsko je v tomto trochu podobné Kube – veľa ľudí sem cestuje s tým, že to chcú stihnúť, kým turizmus krajinu “neskazí”. Čím sa však logicky dosiahne presne to.

Chrámy v Bagane

Chrámy v Bagane

10. Etiópia

Jediný zástupca Afriky v rebríčku disponuje veľmi starými kresťanskými chrámami a bohatou kultúrou, ktorej sa môže vyrovnať len máloktorá subsaharská krajina. Zároveň je Etiópia známa aj tým, že tu žije veľké množstvo pôvodných domorodých kmeňov, ktorých spôsob života sa za stáročia zmenil len veľmi málo. Tieto kmene sú veľmi rôznorodé a robia z Etiópie etnicky rozmanitú krajinu.

Podľa LP sú hlavnými dôvodmi, prečo Etiópiu navštíviť, možnosti trekkingu v horách Simien a krásna príroda, ale aj miestna kuchyňa a spomínaná stará kultúra. Takisto spomína chystaný vstup novej miestnej aerolinky na trh práve v roku 2017, ktorý by mal ešte viac zatraktívniť cestu do tejto krajiny.

Kostol sv. Juraja v etiópskej Lalibele (Zdroj: Wikipedia)

Kostol sv. Juraja v etiópskej Lalibele (Zdroj: Wikipedia)

Zdroj: http://www.lonelyplanet.com/best-in-travel/countries

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie