Ostrov Man

Milnerova veža a Port Erin – viktoriánska pláž a najkrajšie výhľady ostrova Man

0
Milner's Tower neďaleko Port Erin

Maličké mestečko Port Erin leží v zálive na juhozápadnom výbežku ostrova Man. Tento prírodný prístav vytvára výborné podmienky pre kúpanie, pretože tu vďaka nemu je more veľmi pokojné. Celé pobrežie okolo mesta (zhruba pol kilometra) je preto lemované piesočnou plážou, ktorá je obľúbeným cieľom turistov z celého ostrova už od Viktoriánskej éry. Mesto nie je tak staré, ako iné mestá na ostrove Man (napríklad Peel), ale neďaleko neho sa nachádzajú pozostatky niekdajšej drevenej pevnosti z 12. storočia.

Súhrnné praktické informácie o cestovaní na ostrove Man nájdete na tejto stránke.

Pláž v mestečku Port Erin na ostrove Man

Pláž v mestečku Port Erin na ostrove Man

Kedysi bolo toto miesto úkrytom pašerákov, v 19. storočí však nastal prudký rozvoj práve vďaka turizmu, kedy tu vznikla plážová promenáda a okolo nej mnoho nových domov. Práve táto promenáda z čias vlády kráľovnej Viktórie je hlavnou atrakciou mesta Port Erin. Promenáda je lemovaná obchodíkmi a reštauráciami, takže sa dá povedať, že ide o typické rezortné plážové mesto. Treba si však priznať, že v týchto zemepisných šírkach sú teploty vody tak nízke, že kúpanie je možné len v najteplejších letných dňoch a aj to skôr pre tých otužilejších.

Ležanie a opaľovanie sa na miestnej pláži je však za slnečného dňa rovnako príjemné, ako kdekoľvek inde a tak sem v lete aj tak zavíta mnoho obyvateľov ostrova i turistov. Navyše je tu malý prístav pre malé loďky, ktoré občas vyplávajú do zálivu a vytvoria tak veľmi malebný pohľad a atmosféru. Okrem toho sa v meste nachádza i veľký golfový rezort, takže priťahuje i veľa milovníkov tohto “milionárskeho” športu.

Milnerova veža

Z pláže v Port Erin je možné vidieť na jednom z mysov, ktoré obklopujú miestny záliv, malú vežičku. Táto sa volá Milner’s Tower (Milnerova veža) a je jednou z hlavných atrakcií mesta.

William Milner bol výrobca trezorov z Liverpoolu a po tragickej udalosti v Burnley, keď pri predvádzaní jedného z jeho trezorov zomrel malý chlapec, sa presťahoval plný výčitiek na ostrov Man, práve do mestečka Port Erin. Tu sa začal angažovať v charitatívnej činnosti a pomáhal najmä chudobným rybárom, ale aj iným obyvateľom postihnutým chudobou. Miestni obyvatelia sa z vďačnosti rozhodli postaviť mu pamätnú vežu, z miestneho bridlicového kameňa a v tajnosti. Milner sa však o pláne dozvedel a okamžite prispel na väčšinu nákladov spojených so stavbou veže.

Milnerova veža pri pohľade z Bradda Head na ostrove Man

Milnerova veža pri pohľade z Bradda Head na ostrove Man

Veža bola postavená v roku 1871 a svojím tvarom mala pripomínať kľúč. William Milner sa stal známym aj ako “Krstný otec mesta Port Erin”, keďže to bolo do veľkej miery práve vďaka nemu, prečo sa mestečko rozrástlo z malého chudobného rybárskeho prístavu na viktoriánsky plážový rezort. Milner dokonca vo svojom testamente odkázal svoje peniaze na stavbu miestneho anglikánskeho Kostola sv. Kataríny.

Ruiny starého domu na Bradda Head neďaleko Milnerovej veže na ostrove Man

Ruiny starého domu na Bradda Head neďaleko Milnerovej veže na ostrove Man

Milnerova veža stojí na útese zvanom Bradda Head a dostať sa k nej vyžaduje menšiu prechádzku prírodou, ktorá však rozhodne stojí za to, najmä počas slnečného dňa. Odtiaľto sa vám totiž otvorí oveľa lepší výhľad na Milnerovu vežu, ale aj samotný záliv a mestečko Port Erin. Ide bezpochyby o jedno z najmalebnejších miest na celom ostrove Man a žiadny návštevník by si ho nemal nechať ujsť. Vrchol útesu je pokrytý trávou a divými kvetmi, medzi ktorými prevažujú najmä fialovo sfarbené rastliny, ktoré tak miestu dávajú nádych levanduľového poľa.

Mestečko a záliv Port Erin pri pohľade z Bradda Head na ostrove Man, úplne vpravo Milnerova veža

Mestečko a záliv Port Erin pri pohľade z Bradda Head na ostrove Man, úplne vpravo Milnerova veža

Na vrchole útesu tiež narazíte na niekoľko ruín starších budov, ktoré však na tomto mieste taktiež vyzerajú veľmi malebne a romanticky. Po ceste k Milnerovej veži sa jednoducho budete mať neustále čím kochať.

Pokiaľ sa dostanete až k Milnerovej veži, tak budete vidieť nielen celé mesto, prístav i záliv, ale aj otvorené pobrežie Írskeho mora. Zároveň uvidíte krásne celý mys Bradda Head pokrytý kvetmi a budete môcť vyjsť i na samotnú vežu. Z jej vrcholu síce výhľad nebude veľmi odlišný od toho spod nej, ale pre dobrý pocit si môžete tie dve poschodia vyšliapať. Na vrchole veže (a aj na konci mysu) zvykne dosť fúkať, takže sa i v lete môže zísť vetrovka.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o ostrove Man.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Autobusové spojenia na ostrove Man sú spoľahlivé a majú dobré pokrytie. Prevádzkuje ich štátom vlastnená spoločnosť Bus Vannin.

Preto sa do Port Erin môžete dostať z iných miest ostrova Man bez problémov, často priamou autobusovou linkou. Spojenia je možné ľahko vyhľadávať na týchto stránkach.

Autom

Auto je najlepším prostriedkom pre prieskum ostrova a v Port Erin končia cesty vedúce na juh ostrova Man.

Parkovanie je na ostrove Man zdarma s použitím parkovacieho disku (pre viac informácií viď stránka o ostrove Man a sekcia o jazdení autom na ňom). Zaparkovať sa dá priamo pri pláži.


Koľko to stojí?

Vstupné na pláž pláž ani na Milnerovu vežu sa neplatí.


Kedy sem cestovať?

Port Erin sa dá navštíviť bez problémov celoročne, v zime na ostrove Man však dosť prší (ale to v lete tiež).


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Port Erin je veľmi malé mesto a najlepším spôsobom ako ho preskúmať je pešo.

K Milnerovej veži sa dá dostať z Port Erin pešo asi za pol hodinky (zo začiatku je to dost do kopca), prípadne ak máte auto, môžete zaparkovať niekde v blízkosti Tower Road (napríklad na hlavnej ceste Bradda E) a pokračovať pešo odtiaľ.


Kde sa ubytovať?

Ostrov Man je malý, takže sa môžete ubytovať prakticky kdekoľvek a do Port Erin vyraziť na poldňový či jednodňový výlet. Ubytovať sa však dá aj v samotnom Port Erin, kde sa nachádza niekoľko hotelov blízko pláže. Ubytovacích možností je tu však oveľa menej ako v Douglase.

Ceny ubytovania v hoteloch na ostrove Man sú vysoké, pretože hotelov je málo – začínajú na 90 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (8/2016). Cena môže kolísať podľa sezóny (v lete sú ceny najvyššie).

Jeden z hotelov pri pláži v mestečku Port Erin na ostrove Man

Jeden z hotelov pri pláži v mestečku Port Erin na ostrove Man

Ubytovaním cez AirBnB môžete niečo ušetriť, izba pre dvoch vyjde v sezóne na 70 EUR za noc (8/2016). Pokiaľ sa zaregistrujete cez tento odkaz, získate AirBnB kredit 22 EUR.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie