Dominika

Dominika – prírodný raj a posledné útočisko karibských Indiánov

0
Bublinková pláž na Dominike

Dominika je karibský ostrov patriaci do skupiny Malých Antíl, ležiaci v strede medzi Guadeloupe a Martinikom. Veľkosťou je o niečo menší, než tieto dva ostrovy, ale ide o jeden z najkrajších ostrovov v Karibiku vôbec. Vďaka svojej pôsobivej prírodnej kráse je Dominika prezývaná aj “The Nature Island of the Caribbean”, teda “Ostrov prírody v Karibiku”. Zároveň je najmladším karibským ostrovom a miestna sopka jeho tvorbu stále ešte úplne nedokončila.

Pri šnorchlovaní na Champagne Beach môžete vidieť okrem bubliniek i koraly a rybičky

Pri šnorchlovaní na Champagne Beach môžete vidieť okrem bubliniek i koraly a rybičky

A žiadnemu inému ostrovu v Karibiku sa spomínaná prezývka nehodí lepšie, ako práve Dominike. Možno z úctivej diaľky by mohli na tento titul ašpirovať Grenada alebo Svätá Lucia, ale Dominika je predsalen o niečo krajšia, zelenšia a divokejšia. Možno je to dané aj tým, že bola úplne posledným ostrovom kolonizovaným Európanmi v celom Karibiku, ale tiež preto, že skrýva množstvo unikátnych prírodných úkazov, ktoré budete ťažko hľadať kdekoľvek inde na svete.

Bubble Spa Beach - dolu vpravo jazierka s horúcou vodou vyvierajúcou spod mora

Bubble Spa Beach – dolu vpravo jazierka s horúcou vodou vyvierajúcou spod mora

Jej prírodné krásy jej vyslúžili zápis na zoznam prírodného svetového dedičstva UNESCO, kam bol zaradený jej národný park Morne Trois Pitons.

Praktické informácie o cestovaní na Dominike nájdete na tejto stránke. Ľudia si často zamieňajú Dominiku s Dominikánskou republikou, ide však o úplne iný karibský ostrov.

História – ostrov pomenovaný po dni v týždni

Ako som už spomínal, Dominika je ostrov sopečného pôvodu a bol zo všetkých ostrovov v Malých Antilách sformovaný ako posledný. Miestna sopka je stále aktívna a pomaličky formuje miestnu krajinu, takže jeho zrod vlastne ešte stále nebol úplne ukončený. Vďaka vulkanickej aktivite ja tak možné na Dominike vidieť niektoré veľmi zaujímavé prírodné javy.

Podobne, ako na ostatných ostrovoch v Malých Antilách, prvými známymi obyvateľmi Dominiky boli Aravakovia, mierumilovný indiánsky kmeň. Aravakom sa stala ich mierumilovná povaha osudnou, pretože neskôr na ostrov vpadli Karibovia, ktorí boli na rozdiel od nich veľmi agresívnym a bojovným  indiánskym kmeňom. Aravakov tak úplne vykynožili a obývali ostrov v pokoji, až do osudného roku 1493, keď sa na svoju druhú cestu za Atlantik do Nového sveta vydal Krištof Kolumbus.

Janovský moreplavec v španielskych službách objavil ostrov 3. novembra 1493, čo bol deň, ktorý pripadol na nedeľu. Z tohoto dôvodu sa Kolumbus rozhodol ostrov pomenovať Dominica, pretože latinský názov pre nedeľu je aj “dies Dominica”, teda Deň Pána.

Španieli však v tejto oblasti Karibiku nemali veľký záujem o kolonizáciu. Miestni Karibovia boli veľmi bojovní a kládli veľký odpor a navyše sa na ostrove nenachádzalo žiadne zlato, takže sa Španieli rozhodli nechať ostrov na pokoji.

Záujem o kolonizáciu však mali Francúzi a Briti, pričom prví menovaní s ňou začali na konci 17. storočia, čím sa Dominika stala posledným Európanmi kolonizovaným ostrovom v Karibiku. Navyše to nešlo vôbec nijak ľahko, prví kolonizátori boli Karibmi z ostrova vyhnaní a situáciu komplikovali i konflikty medzi samotnými Francúzmi a Britmi. Tí sa preto dohodli, že Dominika spolu so Svätým Vincentom budú neutrálnym územím, ktoré bude ponechané Karibom.

Veľa obyvateľov na Dominike sa venuje chovu dobytka

Veľa obyvateľov na Dominike sa venuje chovu dobytka

Toto však veľmi dlho nevydržalo a v 18. storočí sa tu začali usídľovať najmä drevorubači zo susedného Martiniku a Guadeloupe, teda francúzskych kolónií. Neskôr tu Francúzi začali pestovať kávu a tým de facto ostrov kolonizovali. Priviezli sem tiež afrických otrokov a premenovali ostrov na Dominique, čo je vo francúzštine dodnes používaný názov.

Že Francúzi porušili dohodu o neutrálnom území sa nepáčilo samozrejme Britom a tak zorganizovali trestnú výpravu proti Dominike a úspešne ju obsadili. Po prehratej 7-ročnej vojne potom Francúzi v Parížskej zmluve v roku 1763 Dominiku formálne odovzdali Britom.

Mestečko Soufriere

Mestečko Soufriere

Rovnaká situácia sa opakovala o pár rokov neskôr – Francúzi využili to, že Briti boli zamestnaní vojnou za nezávislosť, ktorú proti nim viedli USA a ostrov na niekoľko rokov obsadili. Briti si však s nimi vyrovnali účty a (ako inak) v Parížskej zmluve, tentokrát z roku 1783, sa museli Francúzi ostrova vzdať znovu.

Na dve storočia sa tak Dominika stala britskou kolóniou, ktorú sa Francúzi ešte niekoľkokrát pokúsili získať i s podporou domáceho obyvateľstva (ktorého väčšinu tvorili Francúzi). Všetky pokusy však skončili fiaskom a Briti si ostrov udržali až do roku 1978, keď Dominika získala (mierovou cestou) úplnú nezávislosť.

Vodopád Jacko Falls

Vodopád Jacko Falls

Roseau – hlavné mesto

Veľa názvov miest na Dominike je hneď na prvý pohľad očividne francúzskeho pôvodu, avšak už s poangličtenou písanou formou – zmizla napríklad diakritika. Platí to i pre hlavné mesto, ktoré bolo pomenované podľa tŕstia, ktoré tu Francúzi našli (po francúzsky “roseau”). Francúzsky vplyv je miestami poznať i dnes na jeho architektúre. Nájdeme tu typické drevené koloniálne domčeky s veľkými balkónmi, na ktorých si miestni obyvatelia môžu vďaka teplému podnebiu celoročne vychutnávať napríklad raňajky.

Uličky Roseau, hlavného mesta Dominiky

Uličky Roseau, hlavného mesta Dominiky

Pri prehliadke mestečka však turisti väčšinou zistia, že Roseau je v prvom rade veľkým trhoviskom. Stánky a stolíky nie sú rozložené len na hlavnom trhovisku v centre Roseau, ale v uličkách po celom jeho okolí. Nakúpiť sa tu dajú ovocie a zelenina, ale aj oblečenie a rôzne predmety bežnej potreby – jednoducho hlavný miestny obchodný dom.

Okrem toho je Roseau plné reštaurácií a kaviarní, takže tu nájdete najväčší výber možností pre uspokojenie hladu po náročnom dni v horách (alebo na pláži).

Champagne Beach

Champagne Beach, teda “Šampanská pláž”, sa nachádza neďaleko Roseau a je jednou z najobľúbenejších atrakcií na Dominike. Ide o jeden z unikátnych prírodných javov, ktoré je možné vidieť na tomto ostrove – plyn uniká z útrob zeme priamo cez morské dno a vytvára tak v mori bublinky, takže miestami more pripomína obrovskú nádrž so šampanským.

Pláž je veľmi kamenistá a takisto morské dno, takže je nevyhnutné sa vyzbrojiť nejakou obuvou, v ktorej môžete plávať. Kým sa dostanete k zaujímavým miestam, tak budete musieť kúsok prejsť po ostrých kameňoch. Akonáhle sa však vzdialite trochu od brehu, môžete si užiť (samozrejme len so šnorchlom) fascinujúce podmorské pohľady na neustále unikajúce bublinky, ktoré zdanlivo vychádzajú odnikadiaľ. Celý výjav vyzerá trochu ako taká veľká prírodná vírivka.

Bublinky unikajúceho plynu na morskom dne na Bubble Spa Beach

Bublinky unikajúceho plynu na morskom dne na Bubble Spa Beach

Okrem tohto unikátneho zážitku je však Champagne Beach obľúbená i kvôli šnorchlovaniu. Stačí odplávať ešte trochu ďalej od brehu a ocitnete sa obklopení húfmi rýb, ktoré miestne brehy a koraly majú v obľube. Nezabudnite si vziať šnorchel, pretože pokiaľ si ho budete chcieť požičať v miestnej požičovni, zderú vás (resp. vašu peňaženku) z kože.

Bubble Spa Beach

Ďalej smerom na juh sa nachádza malá dedinka Soufriere. Dedinku s týmto názvom je možné nájsť skoro na každom ostrove v Malých Antilách (resp. aspoň na tých, čo boli francúzskymi kolóniami) a tento názov by sa dal voľne preložiť ako “miesto so sírou“. Z toho vyplýva, že ide o miesto, kde prebieha alebo prebiehala vulkanická aktivita a s ním súvisiaci únik síry. Soufriere na Dominike nie je výnimkou, aj keď miestna sopka leží relatívne ďaleko. Nesmieme však zabúdať, že ostrov je stále formovaný a aktivity podzemných síl sú tu poznateľné takmer všade. V Soufriere však nie sú hneď viditeľné – na prvý pohľad ide o malé mestečko, akých je na ostrove mnoho.

To zaujímavé však čaká na miestnej pláži, nazývanej Bubble Spa Beach (alebo aj Bubble Beach), teda Bublinková (kúpeľná) pláž. Vďaka geotermálnej aktivite sa tu totiž nachádzajú horúce pramene, ktoré však vyvierajú priamo do mora. Toto miesto je v mori ohradené kameňmi, aby bolo lepšie rozpoznateľneé – inak by ho nebolo možné pohľadom odlíšiť. Čo však nie je možné vidieť, to je možné cítiť – každý, kto do umelo vytvoreného jazierka na pláži vojde prvýkrát, je väčšinou prekvapený tým, aká je voda v mori horúca a okamžite z neho začne utekať za pobavených pohľadov domorodcov.

Do jazierok treba preto vstupovať pomaličky a privykať si na horúcu vodu vyvierajúcu priamo z útrob zeme. Jej teplota je zjemňovaná len morskou vodou, ktorej prúd je niekde silnejší a niekde slabší, takže rozdiely v teplote vody v jazierkach môžu byť vysoké. Mimo jazierok má už morská voda “normálnu” teplotu a je tu možné sledovať podobný efekt, ako na Champagne Beach – bublinky unikajúceho plynu, vytvárajúceho efekt “šampanského”.

Keďže v takýchto situáciach sú pre ilustráciu pohyblivé obrázky lepšie, než tie statické, pridávam ešte video bubliniek na dne mora:

Vodopády

Dominika je vďaka svojmu hornatému terénu a množstvu vody rajom vodopádov. Nachádza sa ich tu niekoľko desiatok a asi ťažko vybrať tie najkrajšie. Nájdu sa však i nejake spoločné črty – väčšina z nich nie je veľmi vysokých a sú zasadené do veľmi hustej zelenej vegetácie, takže väčšina z nich vyzerá ako z katalógu tropického raja. Jedným z takýchto vodopádov sú Jacko Falls nachádzajúce sa takmer v úplnom strede ostrova. Dostanete sa k nim po zaplatení vstupného (3 USD alebo 8 ECD; 3/2016) v miestnej búdke/obchodíku so suvenírmi.

Neďaleko Jacko Falls sa nachádzajú Spanny Falls (niekedy aj Penrice Falls). Tento vodopád je v lese ukrytý trošku viac ako Jacko Falls nachádzajúci sa takmer pri hlavnej ceste, takže k nemu budete musieť chvíľku kráčať. Cesta je to však nádherná, v tropickej džungli a pomedzi liany visiace z vysokých stromov. Navyše oba vodopády končia v malých jazierkach, v ktorých sa môžete okúpať a osviežiť v horúcom počasí, ktoré na Dominike vládne. Vstup k Spanny Falls taktiež nie je zdarma a stojí rovnako ako Jacko Falls (3 USD alebo 8 ECD; 3/2016) a platí sa v miestnom obchode pri vstupe na chodník.

Emerald Pool

Emerald Pool (Smaragdové jazierko) leží neďaleko spomínaných dvoch vodopádov, teda taktiež priamo v srdci ostrova. Smaragdové jazierko je jednou z najnavštevovanejších atrakcií na ostrove a je súčasťou národného parku Morne Trois Pitons, ktorý je zapísaný na zozname prírodného svetového dedičstva UNESCO. K Smaragdovému jazierku vedie asi 20-minútová prechádzka džungľou od návštevníckeho centra. Po malej cestičke v zeleni sa pred vami otvorí výhľad na menší vodopád s jazierkom plným krištáľovo čistej vody. Ak sa budete mať chuť schladiť, opäť tu máte tú možnosť.

Emerald Pool - Smaragdové jazierko na Dominike

Emerald Pool – Smaragdové jazierko na Dominike

Výhodou Smaragdového jazierka je, že má spomínané návštevnícke centrum, vybavené reštauráciou a parkoviskom. Miestna reštaurácia má vcelku rozumné ceny jedla (na Dominiku), ktoré je zároveň pomerne chutné. Navyše pri návštevníckom centre i parkovisko, takže bez problémov môžete jazierko navštíviť i autom. Vstupné k jazierku činí 5 USD alebo 13 ECD (3/2016).

Calibishie a Pointe Baptiste

Dedinka Calibishie je obľúbenou plážovou destináciou na severe ostrova a i tu sa nájde okrem pláží aj niekoľko zaujímavých prírodných úkazov. Jedným z nich sú Red Rocks, teda Červené skaly. Skaly sú vyformovaným výtvorom neustále pôsobiacej sily mora a počasia, ktoré tak vytvorili kompaktné skalisko sfarbené do červenej farby. Bohužiaľ v deň mojej návštevy sa tu nakrúcal práve nejaký film, takže som si ich obzrel len z obďaleč. Za normálnych okolností je sem vstup povolený, samozrejme za poplatok 2 USD alebo 5 ECD (3/2016).

Druhým zaujímavým miestom v Calibishie je Pointe Baptiste, kde sa nachádza pekná pláž s bielym pieskom, akých na Dominike veľa nie je. Pláž nie je veľmi frekventovaná, takže sa ľahko môže stať, že ju budete mať len pre seba. Navyše je z pláže dobrý výhľad na Red Rocks a tiež sa tu nachádza menší bar, takže si môžete miestny pobyt odľahčiť nejakým tým drinkom alebo sa tu najesť.

Na Dominike sa vďaka priaznivému podnebiu darí exotickým plodinám, vrátane kávy a čokolády. Na ostrove je možné nájsť viacero obchodíkov, kde kúpite kávu a čokoládu miestnej výroby a jeden z nich sa nachádza i v Pointe Baptiste. Na Dominike žijúci Angličan tu s pomocou pár domorodcov vyrába výbornú čokoládu s rôznymi príchuťami. Výroba prebieha kompletne tu – od sušenia kakaových jadierok až po odlievanie do foriem, takže sa tu okrem zakúpenia sladkých suvenírov môžete dozvedieť niečo výrobe tejto pochúťky.

Národný park Morne Trois Pitons

Najväčšou pýchou Dominiky je národný park rozkladajúci sa najmä v jej južnej časti, pomenovaný Morne Trois Pitons. Skrýva niekoľko skvostov (napríklad spomínané Smaragdové jazierko), ale tým najväčším je zrejme Boiling Lake (Vriace jazero), ktoré je jedným z najväčších termálnych jazier na svete. Jazero je napájané horúcimi prameňmi z útrob zeme a prístup k nemu vyžaduje asi 2 a pol-hodinový výstup.

Vriace jazero - Boiling Lake - jazero plné termálnej vody na Dominike. Zdroj: Frimminjimbits.blogspot.com

Vriace jazero – Boiling Lake – jazero plné termálnej vody na Dominike. Zdroj: Frimminjimbits.blogspot.com

Ďalšími atrakciami Morne Trois Pitons sú napríklad vodopády (Trafalgar, Victoria alebo Middleham), pričom niektoré sú naozaj imponujúce svojou výškou. Obľúbeným je tiež Titou Gorge, studené jazierko s úzkym hrdlom v skalách, ktorého voda je však len pre otužilcov. Toto miesto je známe aj vďaka filmu Piráti z Karibiku 2.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Dominike.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko Charles-Douglas (DOM) sa nachádza na severovýchode ostrova a je známe i pod starým názvom Melville Hall. Väčšina letov smeruje na toto letisko, aj keď v krajine sa nachádza ešte jedno letisko neďaleko hlavného mesto Roseau, na opačnej strane ostrova.

Priame letecké spojenie na Dominiku z Európy ani USA nie je k dispozícii.

Z iných karibských ostrovov sa dá na Dominiku dostať viacerými aerolinkami, vrátane LIAT alebo Air Antilles. K dispozícii sú lety z Martiniku, Guadeloupe, Svätého Martina či Antiguy. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR.

Z letiska sa dá dostať taxíkom. Ceny taxislužby z letiska sú regulované a fixné, napríklad do Roseau (na druhú stranu ostrova) vyjde taxík na 65 ECD resp. 26 USD (3/2016).

Môžete však od letiska prejsť pár minút pešo na hlavnú cestu vedúcu okolo pobrežia a tam počkať na autobus (minivan), ktorý bude samozrejme výrazne lacnejší – viď ceny za cestovanie autobusom v sekcii “Ako sa tu pohybovať?”.

Pri opustení krajiny je nutné zaplatiť tzv. “departure tax“, resp. odchodovú daň. Ide o ďalší z vymyslených poplatkov (podobne ako lokálny vodičský preukaz) pre legalizáciu okrádania turistov vládou. Poplatok je 22 USD alebo 59 ECD a zaplatíte ho priamo na letisku (3/2016). Navyše sa dá platiť len v hotovosti.

Loďou

Lodné (resp. trajektové) spojenia sú v Karibiku obmedzené, aspoň čo sa týka medzinárodných liniek. Dominika je našťastie jedným z ostrovov, kde existuje spojenie s najbližšími okolitými ostrovmi loďou. Z Dominiky sa tak dá preplaviť na GuadeloupeMartinik.

Bohužiaľ tu neexistuje veľká konkurencia, takže ceny lístkov na trajekt sa blížia cenám leteniek, resp. môžu byť ešte vyššie (napríklad cca 70 EUR Guadeloupe – Dominika). Jedinou spoločnosťou prevádzkujúcou pravidelné trajektové linky z Guadeloupe je totiž L’Express des Îles.

Ak zvolíte tento druh dopravy, počítajte s tým, že plavba môže byť odložená aj o niekoľko hodín kvôli nepriazni počasia (resp. rozbúrenému moru). S tým treba uvažovať v prípade, že sa chcete preplaviť na iný ostrov a hneď absolvovať nadväzujúci let.

Naloďovanie na trajekt v Karibiku nie je veľmi kultúrnou záležitosťou a pripravte sa na zážitok podobný Afrike – množstvo ľudí s obrovskými taškami a krabicami, ktorí nerešpektujú akékoľvek rady, chaos a nulové informácie pre turistov – to je realita v prístavoch pre pasažierov. Zmätení a vyplašení turisti tak väčšinou skončia v radoch ako poslední, zatiaľ čo zdivení domorodci aj s 2 tonami batožiny sú nalodení ako prví, aj keď na odbavenie prídu ako poslední.

Na Dominike sa zastavujú aj veľké výletné lode pri plavbe Karibikom, avšak tento druh dopravy vám neodporúčam. O krajine nezistíte prakticky nič a miestni obchodníci a agenti vás budú považovať len za chodiacu peňaženku, ktorú treba čo najviac podojiť za krátku dobu, počas ktorej sa turisti z lode na ostrove zdržia.

Pri opustení krajiny je nutné zaplatiť tzv. “departure tax“, resp. odchodovú daň. Ide o ďalší z vymyslených poplatkov (podobne ako lokálny vodičský preukaz) pre legalizáciu okrádania turistov vládou. Poplatok je 22 USD alebo 59 ECD a zaplatíte ho priamo na termináli (3/2016). Navyše sa dá platiť len v hotovosti.


Koľko to stojí?

Dominika je pomerne drahá krajina a je potreba počítať s vyššími výdajmi za jedlo a (najmä) ubytovanie. Navyše domorodci majú sklony vyberať vstupné prakticky úplne všade, aj v prípade voľne dostupných prírodných javov.

Najnákladnejšou položkou počas pobytu na Dominike je zrejme ubytovanie, ktoré môže raketovo vystreliť v prípade hotelových rezortov na pláži, kde sa pohybuje v stovkách Eur. Obyčajné hotely a AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) potom začínajú na 50-60 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (3/2016).

Na ostrove nie je veľa supermarketov a mimo najväčších miesto Roseau a Portsmouth ich budete hľadať ťažko.

Prenájom auta vyjde zhruba od 60 USD na deň (3/2016), k tomu treba pripočítať 12 USD za vystavenie miestneho vodičského preukazu.

Vstupné k jednotlivým vodopádom je väčšinou okolo 3 USD, resp. 8 ECD (3/2016).

Vstupné k Smaragdovému jazierku činí 5 USD, resp. 13 ECD (3/2016).

Vstupné na Red Rocks je 2 USD, resp. 5 ECD (3/2016).

Pláže sú verejné a vstup na ne je zadarmo, s výnimkou Champagne Beach, kam sa platí poplatok 2 USD alebo 5 ECD (3/2016).

Pri opustení krajiny je nutné zaplatiť tzv. “departure tax“, resp. odchodovú daň. Ide o ďalší z vymyslených poplatkov (podobne ako lokálny vodičský preukaz) pre legalizáciu okrádania turistov vládou. Poplatok je 22 USD alebo 59 ECD a zaplatíte ho priamo na letisku alebo na trajektovom termináli (3/2016). Poplatok sa teda platí vždy bez ohľadu na to, či pocestujete lietadlom alebo loďou. Navyše sa dá platiť len v hotovosti.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu Dominiky sú mesiace december až júl. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, ale jún i júl majú stále nižší objem zrážok než zvyšok obdobia dažďov. Sezóna hurikánov začína v septembri.


Ako sa tu pohybovať?

MHD

MHD funguje na Dominike celkom dobre a obsluhujú ho minivany. Dostať sa nimi dá na väčšinu miest na ostrove. Problémom môže byť cestovanie v nedeľu, keď autobusy prakticky nejazdia (až na linku medzi Roseau a Portsmouthom). Hlavný autobusový terminál sa nachádza v Roseau neďaleko tržnice a autobusy sú označené písmenom H na evidenčnom čísle.

Cesta autobusom stojí medzi 2 a 10 ECD, podľa vzdialenosti. Dá sa platiť i v amerických dolároch, fixný kurz je 1 USD = 2.70 ECD. Ceny sú regulované vládou, môžete sa však na cenu pre istotu opýtať pred nastúpením do autobusu (3/2016).

Autobus si môžete zastaviť kdekoľvek ho zbadáte, pokiaľ má voľné miesto, tak vám zastaví – stačí zamávať. Pri nastupovaní sa spýtajte, či autobus ide tam, kam potrebujete, šoféri sú veľmi ochotní. Keď budete chcieť vystúpiť, stačí zakričať “bus stop”. Autobus vám zastaví prakticky kdekoľvek budete chcieť.

Autom

Na ostrove sú k dispozícii všetky veľké i lokálne požičovne, väčšinou v hlavnom meste Roseau.

Ceny prenájmov automobilov sa pohybujú od 60 USD za deň za najmenšie autá (3/2016).

Ceny benzínu sú trochu nižšie ako u nás, pohybujú okolo 11 ECD (4 USD) za galón (3.8 litru), teda niečo cez 1 USD za liter (3/2016).

Cesty sú na Dominike v dobrom stave a premávka je riedka, takže šoférovanie tu nie je problém. Cesty sú však občas dosť úzke a veľmi kľukaté a kopcovité, čo je ostatne logické vzhľadom ku kopcovitému terénu.

Na Dominike sa šoféruje vľavo.

Podobne ako na iných karibských ostrovoch, i na Dominike je však bohužiaľ potrebné si obstarať miestny vodičský preukaz, ktorý stojí 12 USD (alebo 30 ECD). Tento vám vystavia priamo v požičovni (3/2016).

Skútrom

Skúter je veľmi dobrým prostriedkom pre prieskum ostrova, vzhľadom k dobrým cestám a malej premávke. Bohužiaľ však zohnať skúter nie je veľmi jednoduché, máloktoré požičovne ich majú k dispozícii, keďže drvivá väčšina návštevníkov ostrova preferuje automobil.

I pre skútre platí povinnosť mať miestny vodičský preukaz, podobne ako v prípade prenájmu auta.

Taxíkom

Taxíky sú na ostrove dobre dostupné, ceny sú však dosť vysoké a platí sa často za osobu a nie za auto.

Taxíky sú označené písmenami H, HA alebo HB na evidenčnom čísle, avšak kľudne sa môže stať, že vám zastaví domáci obyvateľ, ktorý si bude chcieť privyrobiť a ponúkne vám odvoz. V takom prípade však bude často skúšať cenu vyššiu, ako by bola cena pri použití oficiálneho taxíka.

Vždy sa dohodnite s taxikárom na cene do vašej destinácie vopred a uistite sa, o akej mene sa bavíte (ECD alebo USD).


Kde sa ubytovať?

Dominika patrí medzi menej rozvinuté karibské ostrovy a hotelov je tu preto menej, ako na okolitých ostrovoch. Z toho tiež vyplývajú vyššie ceny ubytovania.

Cena ubytovania v základných hoteloch začína od 50 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade plážových rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie, 100-300 EUR (3/2016).

Pri ubytovaní cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) sa ušetriť oproti hotelom bohužiaľ veľmi nedá, samostatné izby pre 2 osoby sa pohybujú prakticky na rovnakej úrovni ako hotely (3/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie