Omán

Omán (celým názvom Ománsky sultanát) je absolutistická monarchia na Blízkom východe, ležiaca na juhovýchode Arabského poloostrova.

Omán je pomerne špecifickou krajinou na Arabskom poloostrove – na rozdiel od ostatných krajín (možno s výnimkou Jemenu) má pomerne dlhú kultúrnu a predovšetkým hmatateľnú históriu. Ale na rozdiel od Emirátov či Saudskej Arábie nie je tak bohatou krajinou, pretože nedisponuje tak veľkými zásobami ropy ako  spomínané dve krajiny.

V Ománe taktiež nenájdete mestá s klasickými modernými štvrťami s vysokými mrakodrapmi – v tomto smere je Omán pomerne konzervatívny.

V čom je však Omán menej konzervatívny než ostatné arabské krajiny je prístup k homosexualite – tá je tu síce stále ilegálna, nehrozia však za ňu tak drakonické tresty ako v iných arabských krajinách. Existujú názory, ktoré tvrdia, že toto je spôsobené údajnou homosexualitou vládnuceho sultána, ktorý nemá ani jednu ženu ani deti.

Ománci sú vcelku priateľskí a nápomocní voči turistom a celkovo krajina pôsobí oveľa priateľskejšie, než susedné Emiráty (a už vôbec sa asi nedá porovnávať s druhým susedom, Saudskou Arábiou).

V Ománe sa rozpráva arabsky, ale nie je problém sa tu dohovoriť ani anglicky, vzhľadom k vysokému počtu cudzincov, ktorí v krajine žijú.


Víza

Občania SR a ČR získajú pri vstupe do krajiny turistické vízum na 10 dní alebo 1 mesiac. Dĺžku platnosti víza si každý zvolí sám podľa potreby, ale treba myslieť na to, že poplatok za víza je pomerne vysoký (5 OMR za 10-dňové vízum a 20 OMR za mesačné vízum).

Vyhnúť sa poplatkom za víza dá v prípade, že cestujete do Ománu z Kataru alebo Dubaja (platí naozaj len v prípade cesty z Dubaja, nie z ktoréhokoľvek emirátu SAE). V takom prípade vám môže byť poplatok za vízum v Ománe odpustené, pokiaľ je platnosť víz z Dubaja aspoň 21 dní alebo z Kataru aspoň 30 dní. Zároveň je nutné sa preukázať letenkou pre odlet z Ománu. Viac informácií sa dá nájsť na stránke spoločnosti Oman Air.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko sa nachádza v hlavnom meste Ománu, v Maskate. Menšie medzinárodné letisko sa nachádza ešte v Salalah, sem však väčšinou smerujú len lokálne lety z oblasti krajín Perzského zálivu.

Do Maskatu sa dá letieť od nás a z nášho okolia s viacerými spoločnosťami, avšak so žiadnou z nich priamo. Väčšina z nich bude zrejme zahŕňať prestup v Spojených Arabských Emirátoch.

Z Bratislavy sa môžete dostať do Ománu nízkonákladovou spoločnosťou FlyDubai s prestupom v Dubaji. Z Viedne a Prahy sú navyše k dispozícii možnosti letov s ďalšími spoločnosťami. Z Prahy je to napríklad Emirates, z Viedne Emirates, Etihad a Qatar Airways.

Autom

Do Ománu sa dá dostať autom zo susedných Spojených Arabských Emirátov. Mnoho obyvateľov Emirátov tak i činí a tak hraničné prechody môžu byť najmä počas sviatkov a v lete (keď je v Ománe podstatne príjemnejšie než v SAE) pomerne preplnené.

Pre turistu bude málokedy výhodné cestovať do Ománu autom, pretože ceny leteniek sú pomerne nízke. Požičovne áut však túto možnosť poskytujú.

Autobusom

Zo Spojených Arabských Emirátov je možné cestovať do Ománu autobusmi z Dubaja a Abú Dhabí. Tento spôsob dopravy je však pomerne nepohodlný a zdĺhavý.


Ako tu cestovať?

Vnútroštátne letecké spojenia sú limitované na linku Maskat – Salalah.

Pre cesty po Ománe budete potrebovať auto alebo si zaplatiť nejaký organizovaný výlet s miestnou cestovnou agentúrou.

Možnosti cestovania hromadnou dopravou sú pomerne obmedzené – autobusmi je možné cestovať len medzi niekoľkými väčšími mestami.

Alternatívou môže byť cestovanie taxíkmi, avšak pre presuny medzi mestami nemusí ísť o najlacnejšiu záležitosť.


Kedy sem cestovať?

Omán má celoročne veľmi teplé podnebie a nie je problém sa tu kúpať v mori ani v januári. Na rozdiel od susedných UAE má však výhodu v tom, že v lete tu teploty nestúpajú až do tak extrémnych výšok ako tam (aj keď stále sú pomerne vysoké). Omán sa tak dá navštíviť prakticky celoročne.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Maskat – hlavné mesto krajiny, príjemná prímorská metropola a sídlo sultána
  • Nizwa – bývalé hlavné mesto krajiny ležiace na úpätí hôr, miesto známeho trhu a zavlažovacích systémov (blog o Nizwe tu)

Príroda a aktivity

  • Al Hadžar – “kamenné hory”, pohorie dosahujúce 3000 metrov na severovýchode krajiny s nádhernými výhľadmi (blog o Al Hadžare tu)

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Ománe je pomerne drahou záležitosťou, ale nebýva problém ho nájsť i v menej turisticky exponovaných mestách.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Ománe sa platí ománskym rialom (OMR).

Ománska mena má nominálne veľmi vysokú hodnotu (vyššiu ako dolár) a preto sú ceny často uvádzané až na 3 desatinné miesta.

Platby kartami i bankomaty sú v mestách bežne dostupné, takisto nie je problém tu nájsť zmenárne.

Klasickým ománskym suvenírom je typická zakrivená dýka chandžar (khanjar). Omán je taktiež známy svojími striebornými výrobkami a šperkami. Zo striebra sa vyrábajú i spomínané dýky chandžar.

Kto nechce do suvenírov investovať tak veľa peňazí, dobrou voľbou sú miestne sladkosti (napr. chalva) a datle, ktoré sú veľmi chutné a o dosť iné, než kúpite u nás. Datle sú dostupné i plnené orechami a/alebo obaľované v čokoláde.

Najnovšie komentáre

Kategórie