Kanada

Smaragdové jazero a park Yoho – druhý najstarší národný park Kanady

0
Smaragdové jazero v národnom parku Yoho

Kanadské Skalisté hory (Canadian Rockies) patria medzi hlavné turistické atrakcie v celej Kanade, pretože sú reprezentantom presne toho, čo si väčšina ľudí s touto krajinou spojí – divokej a nedotknutej prírody. A v Skalistých horách je táto príroda obzvlášť spektakulárna – štíty vrcholov pokryté snehom sa postupne strácajú v smaragdovo zelených lesoch, ktoré sú posiate jazierkami tyrkysovej mliečnej farby. Táto farba je typická pre horské rieky a jazerá, napájané vodou z ľadovca. Skalisté hory sú z väčšej časti súčasťou systému niekoľkých národných a provinčných parkov. Štyri národné parky tvoria najväčšiu súvislú plochu chránenej zóny v Skalistých horách a jedným z nich je národný park Yoho.

Okolie Smaragdového jazera (Emerald Lake) v národnom parku Yoho

Okolie Smaragdového jazera (Emerald Lake) v národnom parku Yoho

Národný park Yoho (Yoho National Park) na prvý pohľad tvorí jednoliaty celok so susedným parkom Banff, ktorý je najviac navštevovaným národným parkom v Kanade (a jedným z najnavštevovanejších v celej Severnej Amerike). Oba parky oddeľuje provinčná hranica – zatiaľ čo Banff leží v Alberte, Yoho patrí pod správu Britskej Kolumbie. Provincia Britská Kolumbia tak vysekáva zo Skalistých hôr kus, ktorý tvorí park Yoho.

Smaragdové jazero (Emerald Lake) v národnom parku Yoho

Smaragdové jazero (Emerald Lake) v národnom parku Yoho

Yoho bol založený ako druhý národný park v Kanade, na popud kanadského premiéra Johna A. Macdonalda, ktorý park navštívil so svojou manželkou. Park bol založený 10. októbra 1866, v rovnaký deň ako Ľadovcový národný park (Glacier National Park), o ktorom som písal v tomto príspevku. Preto sa nedá úplne presne povedať, ktorý z nich je druhým a ktorý tretím národným parkom Kanady. Tým najstarším je samozrejme spomínaný Banff.

Okolie Smaragdového jazera (Emerald Lake) je bohaté na faunu

Okolie Smaragdového jazera (Emerald Lake) je bohaté na faunu

Zaujímavosťou parku Yoho je špirálová železnica, resp. špirálové tunely. Keď sa pripojila Britská Kolumbia ku kanadskej federácii, podmienkou bolo vybudovanie transkontinentálnej želenice. Najväčšou prekážkou tomuto cieľu boli samozrejme Skalisté hory. Vlaky v niektorých musia prekonávať veľký výškový rozdiel na krátkej vzdialenosti, čo v tej dobe predstavovalo značný technický problém. S riešením prišiel J. E. Schwitzer, ktorý podobný problém riešil vo Švajčiarsku. Vlak v kopci jednoducho urobí slučku, takže výškový rozdiel prekoná tak, že prejde po špirálovitej železnici. Dá sa ti prirovnať k točitému schodisku, kde taktiež človek môže prekonať vertikálne teoreticky ľubovoľnú výšku a pritom sa horizontálne vôbec nemusí vzdialiť od začiatku schodiska.

Plán špirálových tunelov v kopci v parku Yoho (zdroj: Trainsweb.com)

Plán špirálových tunelov v kopci v parku Yoho (zdroj: Trainsweb.com)

Podobne ako susedné národné parky, Yoho je rajom pre všetkých, čo milujú prírodné aktivity. V parku sú k dispozícii desiatky kilometrov turistických chodníkov i cyklistických cestičiek. Okrem toho sa tu dá venovať množstvu športov – od lyžovania (zjazdového i cross country), cez rafting a kajakovanie, až po adrenalínové aktivity ako horolezectvo či ice climbing (ľadolezectvo). V prípade, že preferujete menej adrenalínu, môžete vyraziť napríklad na ryby.

Požičovňa kanoí na Smaragdovom jazere (Emerald Lake) v národnom parku Yoho

Požičovňa kanoí na Smaragdovom jazere (Emerald Lake) v národnom parku Yoho

Národný park Yoho je posiaty desiatkami jazier a jazierok. Mnoho z nich je väčšiu časť roka pokrytých ľadom a napájaných horskými prameňmi, stekajúcimi z miestnych vrcholov. Horské rieky a potoky majú veľmi rýchly tok a tak sa do nich ešte ľahšie uvoľňuje horninový prášok, vznikajúci väčšinou narušovaním a drolením vápenca. Prášok zafarbuje a zakaľuje vodu, ktorá tak získava mliečny nádych a typickú tyrkysovú farbu, vďaka ktorej vyzerajú miestne jazerá veľmi fotogenicky.

Smaragdové jazero (Emerald Lake) v národnom parku Yoho

Smaragdové jazero (Emerald Lake) v národnom parku Yoho

Najznámejším z nich je Emerald Lake, resp. Smaragdové jazero. Meno mu dal Tom Wilson, prvý Európan, ktorý ho objavil úplnou náhodou. Bol očarený jeho farbou, krásou i okolím, rovnako ako dnes množstvo návštevníkov, ktorí sem prichádzajú. Jazero leží pomerne vysoko a preto býva zamrznuté často až do júna. V lete sa na ňom môžete člnkovať na kanoe, v zime zasa lyžovať v jeho okolí na bežkách. Okolo jazera vedie asi 5-kilometrový turistický chodník, takže je možné celé jazero obísť zhruba za hodinu a pozrieť si ho zo všetkých strán.

Jazero Emerald Lake je veľmi dobre prístupné, pretože k nemu vedie príjazdová cesta, takže sa až k jeho brehu dostanete autom. Pri jazere sú k dispozícii i chatky a reštaurácia, takže je možné sa tu i ubytovať. Ide však o veľmi luxusné a rozhodne nie lacné ubytovanie. V lete je tu k dispozícii aj požičovňa lodí kanoe a začína tu niekoľko turistických chodníčkov, takže pokiaľ nie ste  veľmi limitovaní financiami, ide o dobrú základňu pre rôzne horské prírodné aktivity.

Hamiltonov vodopád v národnom parku Yoho

Hamiltonov vodopád v národnom parku Yoho

Miestne chodníčky vedú napríklad k ďalším jazerám a vodopádom v parku. Niektoré sú dlhšie a náročnejšie, iné zvládne aj neduživý americký turista. Medzi tie druhé menované patrí trek k Hamiltonovmu vodopádu (Hamilton Falls). Samotný vodopád nepatrí ani zďaleka medzi tie najimpresívnejšie veci, ktoré je možné v parku Yoho vidieť, no cesta k nemu je krátka, takže pokiaľ chcete len ľahší minitrek (asi 1 km do kopca), tak Hamiltonov vodopád predstavuje dobrú príležitosť. Ak sa však cítite vo forme, môžete v ceste pokračovať a vyškriabať sa až k Hamiltonovmu jazeru (Hamilton Lake), ku ktorému je to od Smaragdového jazera asi 5 a pol kilometra (s pomerne veľkým prevýšením).

Základňou pre všetky aktivity a jedinou dedinkou v parku je Field, kde nájdete všetko potrebné zázemie pre svoje horské aktivity. Užitočné informácie o aktivitách, poplatkoch, ubytovaní a taktiež mapy nájdete na týchto stránkach. Blízke je tiež mestečko Lake Louise, ktoré je jedným z hlavných turistických centier parku Banff.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Kanade.

Užitočné informácie nájdete na stránkach národného parku Yoho.


Ako sa sem dostať?

Autom

Auto je zrejme jediný rozumný a efektívny dopravný prostriedok, pre transport medzi jednotlivými destináciami v kanadských Skalistých horách. Ceny prenájmov áut v Kanade sa pohybujú zhruba na podobnej úrovni ako v USA, teda zhruba 40-50 CAD na deň.

Cesty cez Skalisté hory patria medzi najscénickejšie cesty na svete. Budete sa zrejme často zastavovať kvôli výhľadom (alebo kvôli medveďom), aj keď to platí najmä o ceste medzi Banffom a Jasperom, nazývanej aj Icefields Parkway.

Parkovacích miest je všade dostatok.

Autobusom

Z väčších kanadských miest (Calgary, Vancouver) sa dá dostať do mestečiek v okolí parku (napr. Golden a Lake Louise) autobusami Greyhound. Nejde však o veľmi efektívny spôsob dopravy.


Koľko to stojí?

Vstup do národného parku Yoho stojí 9.80 CAD za osobu. Vstupné sa platí pri vjazde do parku alebo je možné ho zaplatiť (prípadne predĺžiť) v návštevníckom centre v dedinke Field. Vstupné platí vždy ešte do 16:00 nasledujúceho dňa po poslednom dni platnosti.

Pokiaľ budete parkom len prechádzať, vstupné platiť nemusíte.

Informácie o aktuálnych cenách vstupného do parku nájdete na tejto stránke.

V roku 2017 je vstup do všetkých kanadských národných parkov zdarma pri príležitosti 150. výročia vzniku Kanady.


Kedy sem cestovať?

Skalisté hory majú chladné podnebie a najlepším obdobím pre turistiku je jednoznačne leto. Mimo letnej sezóny nemusia byť otvorené niektoré cesty.

Na lyžovanie sem samozrejme treba vyraziť v zime.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Pešo, ma lyžiach, na kanoe, atď…


Kde sa ubytovať?

Cenovo dostupné hotelové (a motelové) ubytovanie je k dispozícii v mestečkách pri parku, napríklad v Golden. Lacný hotel/motel tu vyjde na 50 CAD za izbu pre 2 osoby za noc (6/2016).

Hotelové ubytovanie priamo v parku (napríklad v chatkách) je veľmi drahé, pre túto alternatívu budete potrebovať aspoň 200 CAD za noc (6/2016).

Môžete využiť i ubytovanie cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie). AirBnb ubytovanie je možné len mimo parku (napr. v spomínanom Goldene).

Ďalšou možnosťou je kempovanie. K dispozícii sú klasické stanové kempy, ako aj kempy pre karavany, s prípojkami na elektrinu či vodu. Informácie o rozmiestnení kempov a ich cenách nájdete na týchto stránkach.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie