Ostrov Saint John je súčasťou súostrovia Amerických Panenských ostrovov vtesnaný medzi ostrovy Saint Thomas (hlavný ostrov Amerických Panenských ostrovov) a Tortolu (hlavný ostrov Britských Panenských ostrovov). Na rozdiel od spomínaných dvoch ostrovov je však Saint John oveľa pokojnejším miestom a väčšinu jeho rozlohy tvorí prírodná rezervácia, ktorá bráni jeho rozsiahlejšiemu zastavaniu. Čo má však s ostatnými menovanými ostrovmi spoločné sú dokonalé pláže, z ktorých každá fotka vyzerá ako pohľadnica.
Objav Ameriky
Panenské ostrovy objavil Krištof Kolumbus pri svojej druhej ceste do Nového sveta a pomenoval ich “11 tisíc panien”, podľa kresťanskej legendy o sv. Uršuli a 11 tisícoch umučených panien. Ostrovy boli dlho obývané len domorodcami a prví Európania ich kolonizovali až v 18. storočí. Nešlo o jednu z typických námorných veľmocí v tejto oblasti – Španielsko, Veľkú Britániu či Holandsko, ale o Dánsko, ktoré jeden z týchto ostrovov pomenovali Sankt Jan (Svätý Ján), anglicky Saint John.
Sladký biznis
Dáni na ostrove začali budovať plantáže s cukrovou trstinou, čo bol v tej dobe výhodný biznis prevádzkovaný v celom Karibiku – ostatne cukrová trstina je na mnohých ostrovoch pestovaná dodnes. Dáni najprv používali ako otrokov miestnych domorodcov, ale keďže títo pomaly vymierali na infekčné choroby, začali dovážať otrokov z Afriky, ktorí postupne prevýšili počet dánskych osadníkov až päťnásobne.
Predaj
Počas 1. svetovej vojny predalo Dánske kráľovstvo ostrovy vrátane Sv. Jána Američanom, ktorí si tu chceli vybudovať námornú vojenskú základňu. Aj keď cena 25 miliónov dolárov môže dnes pripadať smiešna, pred 100 rokmi šlo o výrazne významnejšiu sumu (v prepočte na dnešné ceny to zodpovedá zhruba pol miliarde dolárov) a navyše spolu s ňou získali Dáni uznanie svojich nárokov na Grónsko Američanmi, čo malo vcelku zásadný vplyv na ich rozhodovanie.
Americké Panenské ostrovy sú tak dnes jednou z najbohatších (a najdrahších) častí Karibiku a zároveň tropickým rajom, ktorý láka každoročne davy turistov. Obyvatelia ostrovov majú v rámci USA zvláštny status, pretože sú síce občanmi USA, ale nemôžu voliť v amerických voľbách. Majú tak vlastnú miestnu vládu i parlament, ale vstup na ostrovy sa riadi rovnakými podmienkami ako vstup na územie USA.
Na ostrove Saint John je miestami stále poznať jeho dánska minulosť, napríklad vďaka názvom niektorých oblastí – Susannaberg, Fredriksdal, Annaberg, atď.
Saint John dnes
Len pre predstavu – ostrov Saint John má asi 4 tisíc obyvateľov a na šírku má asi 15 kilometrov, zatiaľ čo na dĺžku zhruba 10 kilometrov, čo z neho robí najmenší z Amerických Panenských ostrovov. Jeho hlavným “mestom” je Cruz Bay, ktoré zároveň slúži ako hlavný prístav ostrova. Sem smerujú i pravidelné trajekty z okolitých ostrovov – Saint Thomas a Tortola. V prípade druhého menovaného ide samozrejme o medzinárodné spojenie, takže je nutné pri príchode prejsť klasickou americkou imigračnou a colnou kontrolou.
Saint John je dnes mnohými považovaný za najkrajší z Amerických Panenských ostrovov.
V Cruz Bay nájdete mnoho obchodov, reštaurácií a hlavne požičovne automobilov – verejná doprava tu neexistuje (resp. je veľmi obmedzená, viď nižšie “Ako tu cestovať?”), takže je nutné si zaobstarať vlastný dopravný prostriedok. Väčšina áut, ktoré sa tu požičiavajú, sú veľké džípy, ktoré sú kvôli veľmi kopcovitému terénu považované za optimálny dopravný prostriedok na ostrove. V obmedzenom množstve nájdete aj skútre, ale kvôli ich nižšej dostupnosti je cena za ich prenájom len o niečo nižšia, než cena za prenájom džípu. Pokiaľ vám nevyhovuje žiadna z možností, je k dispozícii stále aj množstvo taxikárov, ktorí ponúkajú výlety okolo ostrova, čo však vyjde samozrejme drahšie ako vlastná doprava.
Kostol v Cruz Bay - Obyvatelia Karibiku sú hlboko veriaci
Na ostrove Saint John sa preháňajú predovšetkým terénne autá
Kamenistý East End
Zatiaľčo Cruz Bay ako hlavný dopravný uzol ostrova Saint John leží na jeho západnej strane, na opačnom konci ostrova sa nachádza druhé najväčšie “mesto” (resp. osada) s názvom Coral Bay. Oproti Cruz Bay je to však naozaj len ospalá rybárska dedinka s pár obchodíkmi a nenájdete tu ani žiadnu peknú pláž – takže pokiaľ nepotrebujete doplniť zásoby, niečo zjesť alebo natankovať, tak nemá zmysel sa tu ani zastavovať.
Na východnom cípe ostrova (East End) si môžete potom užiť trošku “chorvátskeho” Karibiku – nachádzajú sa tu kamenisté pláže, podobne ako v tejto balkánskej krajine, aj keď voda je “trošku” teplejšia. Pláže však veľmi navštevované nie sú, keďže na ostrove Saint John sa nachádzajú iné, krásne piesočné pláže. Medzi populárne patria zálivy Hansen Bay a Haulover Bay.
Skrytý Watermelon Bay
Záliv pomenovaný jednoducho podľa melóna je považovaný za jedno z najlepších miest pre šnorchlovanie, aj vďaka malej skale trčiacej v tomto zálive (Watermelon Cay), okolo ktorej sa rozprestiera množstvo koralov. K zálivu sa (na rozdiel od ostatných) nedá dostať autom ani mopedom – je nutné absolvovať asi 10 až 15-minútový “trek” od najbližšieho parkoviska. Pokiaľ sa však nechystáte šnorchlovať, vaša cesta sem bude asi zbytočná – miestna pláž nie je veľmi pekná a zväčša je kamenistá.
Zvyšok cesty k Watermelon Bay je nutné absolvovať pešo po cestičke Leinster Bay Trail
Popri ceste je možné vidieť ruiny starého cukrovaru Annaberg
Maho Bay s lodičkami
Za krásnymi plážami musíte vyraziť do iných zálivov na severnom pobreží ostrova Saint John. Jedným z nich je záliv Maho Bay – nádherná pláž s bielym pieskom je lemovaná palmami, voda je priehľadne čistá a teplá – proste dokonalý tropický raj ako z pohľadnice. Celú panorámu ešte dopĺňa množstvo lodičiek, ktoré tu kotvia. Pláž leží hneď pri hlavnej ceste okolo ostrova, ale pokiaľ zájdete trochu ďalej od nej na kopec, otvorí sa vám krásny výhľad na celý záliv.
Archeológia v Cinnamon Bay
Cinnamon Bay (resp. Škoricový záliv) leží hneď vedľa Maho Bay a ide o ďalšiu dokonalú pláž ako z pohľadnice. Je však podstatne dlhšia ako Maho Bay a k dispozícii je i kemping, takže ide o pláž obľúbenú medzi batôžkármi, ktorí preferujú pobyt v stanoch.
Hneď pri pláži sa nachádza aj Cinnamon Bay Plantation – tu stoja ruiny niekdajšieho cukrovaru a plantáže na cukrovú trstinu, ktorá sa tu nielen pestovala, ale tiež sa tu z nej hneď produkoval cukor, v tej dobe považovaný za biele zlato Karibiku, vďaka jeho výnosnosti. Počiatky plantáže siahajú do 18. storočia, keď tu tento biznis začali budovať dánski osadníci. Okrem ruín plantáže sa tu však našli i pozostatky obradných miest pôvodných domorodých obyvateľov, takže sa jedná o plnohodnotné archeologické nálezisko.
Luxusný Trunk Bay
Ďalším zálivom s luxusnou plážou je Trunk Bay. Ide zrejme o najpopulárnejšiu a najrozvinutejšiu pláž na celom ostrove – nájdete tu solídne zázemie s prezliekarňami, sprchami, toaletami, obchodmi a reštauráciami či barmi. Na pláži sú búdky s plavčíkmi v pohotovosti, ale za všetok tento luxus sa musí platiť – konkrétne 4 USD za osobu (3/2016). Zároveň je treba počítať s tým, že práve na tejto pláži bude zrejme najviac ľudí na celom ostrove – pokiaľ vám tieto obmedzenia nevadia, ide jednoznačne o najlepšie vybavenú pláž, na ktorej vám určite nebude chýbať žiadne zázemie. Navyše tu z vody trčí skalisko (Trunk Cay) a okolo neho sa tiahne koralový útes, ktorý poskytuje výbornú príležitosť pre šnorchlovanie.
Pokiaľ však preferujete skôr opustené miesta a privátnejšie pláže, budete sa musieť vybrať niekam inam.
Vstup na pláž Trunk Bay - najobľúbenejšiu na celom ostrove Saint John
Záliv Trunk Bay a skalisko Trunk Cay obkolesene koralovým útesom
Skromný Hawksnest Bay
Jednou z možností môže byť aj pláž v zálive Hawksnest Bay (Jastrabie hniezdo). Aj keď leží hneď vedľa spomínaného populárneho Trunk Bay, ide o diametrálne odlišné miesto – pláž je síce stále krásne dokonalá s jemným bielym pieskom a palmami, ale je využívaná najmä lokálnymi obyvateľmi. Nenájdete tu ani zlomok zázemia, ale ani zlomok počtu turistov, ako v Trunk Bay. Navyše je na rozdiel od Trunk Bay vstup na túto pláž zadarmo.
Ďalšie pláže
Ak ste si doteraz nevybrali, vôbec to nevadí – ostrov Saint John ponúka mnoho ďalších pláží – veľkých aj malých, frekventovaných aj opustených. Väčšina z nich leží na severnom pobreží, takže si väčšinou z pláže môžete vychutnať výhľad na neďaleký ostrov Tortola, ktorý už patrí pod Britské Panenské ostrovy. Či už si vyberiete verejnú pláž Honeymoon Beach v zálive Salomon Bay alebo zvolíte pobyt na pláži v Caneel Bay, kde sa nachádza množstvo luxusných rezortov, určite si na ostrove Saint John môžete užiť mnoho Slnka, teplej vody a relaxu na špičkových karibských plážach.
Jedna pláž sa dokonca nachádza aj v samotnom hlavnom “meste” Cruz Bay, takže pokiaľ sa náhodou ocitnete bez dopravy alebo chuti niekam cestovať, môžete si pláž užiť aj tu, aj keď táto pláž sa kvalitou tým vzdialenejším určite nemôže rovnať.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Amerických Panenských ostrovoch.
Ako sa sem dostať?
Loďou
Na ostrov sa dá dostať len loďou (vlastnou alebo trajektom). Trajekty sú k dispozícii z najbližších ostrovov – Tortola a Saint Thomas. V prípade Tortoly ide o medzinárodné spojenie, takže v takom prípade je nutné prejsť pasovou aj colnou kontrolou.
Z Tortoly sú k dispozícii trajekty z hlavného mesta Road Town a z (oveľa bližšieho) terminálu West End. Cena je okolo 25 USD (3/2016).
Z ostrova Saint Thomas je k dispozícii trajekt z hlavného mesta Charlotte-Amalie.
Najfrekventovanejším a najkratším spojením je však trajket z Red Hooku, ležiaceho na východnom okraji ostrova Saint Thomas. Trajekty tu vyplávavajú každých 15-20 minút počas celého dňa a cesta trvá asi 20 minút. Cena za jednu cestu je 7 USD (3/2016).
Lístky na trajekt sa nedajú kúpiť online a občas je i problém ich kúpiť vopred – je nutné prísť priamo na terminál a informovať sa o časoch plavby. Keďže plavby organizuje niekoľko spoločností, informácie môžu vyzerať chaoticky a opýtať sa obsluhy často nepomôže. Môže sa stať, že vám jednoducho povedia, aby ste sa na spoj prišli spýtať ráno v deň vášho plánovaného odjazdu.
Koľko to stojí?
Veľa. Ubytovanie i doprava sú dosť drahé (viď príslušné odstavce), navyše i jedlo nie je z najlacnejších. Vstupy na pláže sú zadarmo, okrem Trunky Bay, kde sa platí za vstup 4 USD (3/2016). Jediné, čo je tu (v porovnaní s Európou) lacné, je benzín (je lacnejší o viac ako o tretinu než u nás).
Kedy sem cestovať?
Obdobie hurikánov trvá v tejto oblasti od júla do novembra, preto je dobré vtesnať svoju návštevu do obdobia december až jún. Pomerne daždivým býva aj mesiac máj.
Ako sa tu pohybovať?
Na ostrove Saint John funguje verejná doprava, ktorú prevádzkuje formou autobusov spoločnosť Vitran. Autobusy jazdia zo západného konca (Cruz Bay) na východný (Coral Bay) a jazda stojí len 1 dolár (3/2016). Verejná doprava je však veľmi nespoľahlivá a nejedná sa o efektívny spôsob pre prieskum ostrova.
Väčšina turistov si prenajíma autá, z ktoých sú väčšina džípy s pohonom na všetky 4 kolesá, pretože profil ostrova je veľmi hornatý. Nie je to však nutné, pretože cesty sú dobré a nie je po nich problém jazdiť ani “obyčajnými” autami. Prenájom džípu na jeden deň stojí zhruba 90 USD (3/2016) a väčšina požičovní sa nachádza v Cruz Bay v okolí terminálu pre trajekty.
Ostrov je dosť malý a dá sa ľahko preskúmať i na mopede (resp. skútri) a nie sú preň problémom ani miestne kopce. Kupodivu však požičiavanie skútrov nie je veľmi rozšírené a ich požičovní je na ostrove k dispozícii len pár – počas sezóny a cez víkendy sa vám môže ľahko stať, že skúter nezoženiete, takže je dobré doraziť na ostrov čo najskôr ráno. Prenájom skútra stojí 65 USD na deň (3/2016), čo je dvojnásobok bežnej ceny v Karibiku.
Treba počítať s tým, že v prípade jednodenného vypožičania si auta alebo skútru sú tieto požičiavané len v daný deň do zatváracej doby (väčšinou 18:00) a nie na 24 hodín.
Benzín je tu na americké pomery drahý, ale stále výrazne lacnejší než v Európe – zhruba 3 doláre za galón (necelé 4 litre) (3/2016).
Poslednou možnosťou je využiť služby taxíkov, ktorých je k dispozícii dostatok, najmä v Cruz Bay a pri frekventovaných plážach – ceny sú však značne vysoké, vyššie ako na okolitých ostrovoch.
Kde sa ubytovať?
Ubytovanie na ostrove Saint John je extrémne náročné na rozpočet a to bez ohľadu na to, aký štýl ubytovania zvolíte. I miesto na stan vás vyjde na pár desiatok dolárov, zatiaľ čo v prípade hotelového ubytovania je treba počítať skôr so stovkami dolárov. Ušetriť sa dá (aj keď nie veľmi veľa) využitím AirBnB.
Vysoké ceny ubytovania sú dané tým, že väčšina ostrova je národným parkom a tak je tu obmedzená výstavba. Hotelov a iných ubytovacích zariadení je tu preto poskromne.
Väčšina turistov sem preto vyráža na jednodňový výlet z okolitých ostrovov (najmä z ostrova St. Thomas a trochu menej z Tortoly), kde je ubytovacích kapacít k dispozícii viac než tu. I na týchto ostrovoch je ubytovanie dosť drahé, ale vyjde lacnejšie, než na samotnom ostrove Saint John..
Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
Nelson Fahey Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Veliko Tarnovo, with its rich history and cultural significance, feels like a hidden gem in Bulgaria. It’s not overrun by … -
Gio Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Bulharsko mohu jedině doporučit. Krásná, trochu nespravedlivě opomíjená země a skvělí lidé. -
thanchita bhatia Rozprávková a romantická Connemara – to najírskejšie Írsko After reading a few of the blogs on the site, I'm really impressed with your blogging method. I've added it …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár