Britské Panenské ostrovy

Britské Panenské ostrovy sú zámorským teritóriom Veľkej Británie, ktoré je však autonómne a nepatrí tak do EÚ.

Britské Panenské ostrovy sú jednou z najbohatších oblastí Karibiku, najmä vďaka svojmu statusu daňového raja, kvôli ktorému sem prúdia značné finančné prostriedky zo zahraničia. Ide preto o jedno z najdrahších miest v Karibiku.

Aj napriek tomu, že ide o britské teritórium, platí sa tu americkými dolármi.

Britské Panenské ostrovy objavil Krištof Kolumbus a vyhlásil ich za španielske teritórium, Španieli však nikdy neboli schopní ostrovy udržať. Dlhú dobu ich mali pod kontrolou Holanďania, neskôr ich obsadili Briti.

Okrem toho, že ide o daňový raj, sú Britské Panenské ostrovy známe najmä vďaka svojim nádherným bielym plážam a čistému moru.

Na Britských Panenských ostrovoch sa rozpráva anglicky, aj keď chce to trochu praxe, aby človek rozumel miestnej (kreolskej) angličtine.


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú víza pre vstup na Britské Panenské ostrovy za účelom turizmu.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko Britských Panenských ostrovov leží na ostrove Beef Island, spojenom s hlavným ostrovom Tortola mostom. Lieta sem niekoľko karibských leteckých spoločností a niekoľko liniek z USA a Európy.

Z letiska sa nie je možné dostať verejnou dopravou, takže jedinou možnosťou je prenájom automobilu alebo taxík. Cena taxíka do Road Townu je zhruba 27 USD (3/2016) – platí sa podľa počtu osôb, cena s počtom osôb rastie.

Loďou

Loďou (trajektom) je možné sa dostať nielen na okolité ostrovy patriace pod Britské Panenské ostrovy, ale i na Americké Panenské ostrovy. Hlavné trajektové terminály sa nachádzajú v Road Towne a vo West End (západný koniec ostrova). Ceny lístkov závisia od toho, odkiaľ a kam sa plavíte, ale pohybujú sa zhruba medzi 30 a 60 americkými dolármi.

V prípade, že sa plavíte na Americké Panenské ostrovy, musíte sa preukázať platným povolením ESTA už pri kupovaní lístka. Zároveň je nutné zaplatiť “daň za odchod z krajiny”, ktorá činí 20 USD (3/2016) – nemálo, však? V prípade odletu lietadlom je táto daň už v cene letenky.


Ako tu cestovať?

Skútrom

Ideálnym prostriedkom pre prieskum hlavného ostrova je skúter. Cesty sú dobré, šoféri pomerne opatrní a premávka malá. Ostrov je tak malý, že za jeden deň ho na skútri môžete prejsť aj trikrát. Požičovňa skútrov sa nachádza priamo v hlavnom meste Road Town (na letisku žiadna nie je) a prenájom je pomerne drahý (45-50 USD na deň – 3/2016). Benzín je lacný, stojí menej ako u nás (3-4 doláre za galón – cca 3.8 litra – údaj o cene z 3/2016).

Autobusom

MHD na Britských Panenských ostrovoch zabezpečujú autobusy, ich frekvencia je však veľmi nízka a cestovný poriadok priam nemožné zistiť. Pre prieskum ostrovov je MHD nepoužiteľná, nejazdí ani na letisko.

Taxíkom

V prípade, že nemáte vlastnú dopravu, budete zrejme odkázaní na taxíky. Taxíky sú dosť drahé, ale majú fixné sadzby a nie je potrebné (ani možné) zjednávať ceny. Trošku zvláštnosťou je, že sa platí podľa počtu pasažierov (a niekedy aj kusov batožiny).


Kedy sem cestovať?

Obdobie sucha trvá na Britských Panenských ostrovoch od decembra do mája, obdobie dažďov od júna do novembra. Britské Panenské ostrovy však nemajú vysoké množstvo zrážok a dajú sa navštíviť i v období dažďov.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Road Town – hlavné mesto krajiny, nie veľmi zaujímavé, ale poskytujúce prístup k základným službám (obchody, reštaurácie, požičovne áut, …)

Príroda a aktivity

  • Pláže – hlavným lákadlom Britských Panenských ostrovov sú pláže, ktorých je tu nespočet a všetky sú krásne
  • Vodné aktivity – je možné tu praktizovať snáď všetky typické plážové aktivity, vrátane šnorchlovania, vodného lyžovania, potápania, atď.

Kde sa ubytovať

Ubytovanie na Britských Panenských ostrovoch je veľmi nákladnou položkou a je extrémne drahé aj v porovnaní s inými karibskými ostrovmi, takže zrejme odkrojí najväčšiu časť rozpočtu. Oplatí sa zvážiť ubytovanie cez AirBnB (ktoré však stále bude pomerne drahé, aj keď lacnejšie než štandardné hotely).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Na Britských Panenských ostrovoch sa platí americkými dolármi (USD).

Platby kartami sú bežne dostupné v hoteloch, supermarketoch, požičovniach či reštauráciách, na plážach v baroch sa platí väčšinou len v hotovosti. Bankomaty sú k dispozícii v hlavnom meste Road Town.

Nakúpiť sa tu toho veľa nedá, takmer všetok tovar sa dováža a je preto veľmi drahý, od jedla po oblečenie a elektroniku.

Najnovšie komentáre

Kategórie