Britské Panenské ostrovy

Tortola – Karibik pre bohatých

0
Pláž Long Bay na Beef Island

Tortola je hlavným ostrovom Britských Panenských ostrovov – zámorského teritória Veľkej Británie. Panenské ostrovy (Britské i Americké) disponujú niekoľkými zaujímavými primátmi a kuriozitami, ktoré z nich robia pomerne špecifickú oblasť Karibiku. Zrejme najviac vypuklým a očividným faktom je, že sú akýmsi karibským Švajčiarskom – ide o najbohatšiu oblasť Karibiku a miestni obyvatelia sa tak tešia pomerne veľkému ekonomickému vplyvu v oblasti. Mnoho obyvateľov iných karibských ostrovov, najmä tých chudobných, sem cestuje za prácou a živí zo svojho platu členov rodiny doma.

Panenské ostrovy sú zaujímavé taktiež tým, že boli kedysi dánskou (Americké Panenské ostrovy) a holandskou (Britské Panenské ostrovy) kolóniou a ich kultúra a dedičstvo tak predstavuje zaujímavý európsky mix, aj keď dnes takmer celú populáciu tvoria potomkovia afrických otrokov. Briti získali ostrovy od Holanďanov v 17. storočí a patria im dodnes. Ďalším zaujímavým špecifikom je však fakt, že i napriek britskej kontrole sa na ostrovoch používa ako platidlo americký dolár.

Dôležitým krokom k ekonomickému vzostupu Britských Panenských ostrovov bolo prijatie zákona o medzinárodnom obchode na začiatku 80-tych rokov, ktoré z ostrovov urobilo de facto daňový raj. Nastal boom finančníckych a bankových služieb, ktoré znamenali príliv zahraničného kapitálu – zrejme nie vždy úplne čistého, ale tak komu peniaze smrdia, všakže?

Jachty v Nanny Cay

Na juhu Tortoly leží hlavné mesto krajiny – Road Town. Okrem neho sa tu však nachádza pomerne málo pláží, jednou z výnimiek je Nanny Cay, čo je však skôr kotvisko pre miestne jachty, i keď menšia pláž s barom sa tiež nájde. Nachádza sa tu pár menších “divých” pláží, ale väčšina tých pláží, na ktoré je Tortola pyšná, leží na severnom pobreží ostrova.

Skrytá pláž Smuggler’s Cove a dlhá Long Bay

Presun na severné pobrežie nie je nijak dramatický, keďže ostrov je pomerne malý. Na západnej časti pobrežia leží jedna z najobľúbenejších pláží – Smuggler’s Cove (Pašerákov úkryt), ktorá je však horšie dostupná kvôli nespevnenej ceste. Nájdete tu vcelku málo ľudí, krásny biely piesok a výborné podmienky pre šnorchlovanie.

Hneď vedľa sa nachádza záliv Long Bay, ktorý disponuje podobnými parametrami ako Smuggler’s Cove, ale pláž je trochu dlhšia a viac frekventovaná (keďže je ľahšie prístupná).

Populárna pláž Cane Garden Bay

Pokračujúc ďalej na východ po severnom pobreží ostrova Tortola sa dostaneme do zálivu Cane Garden Bay (Záliv trstinovej záhrady), kde sa nachádza najobľúbenejšia pláž na celom ostrove. Pláž má jednoznačne najlepšiu infraštruktúru – kopec reštaurácií, barov, dostatok slnečníkov a ležadiel a možnosti rôznych plážových športov a aktivít. Piesok i more sú luxusné (čo je na miestne pomery štandard) a celý záliv je zasadený do krásnej scenérie pod zelenými kopcami (čo je taktiež miestny štandard). Nevýhodou však samozrejme je, že väčšina turistov smeruje práve sem, čo je obzvlášť vidieť počas dní, keď v prístave kotví veľká výletná loď. Vtedy je to tu hlava na hlave a je lepšie sa poobzerať po inej pláži.

Skrytý pokoj Brewers Bay

Jednou z možností je hneď vedľajší záliv Brewers Bay, ktorý však na rozdiel od Cane Garden Bay neleží na hlavnej ceste. Preto je miestna pláž turistami trochu prehliadaná a väčšinou prakticky úplne opustená, aj napriek tomu, že je väčšia než ostatné miestne pláže. Kto by mal záujem o trochu histórie, nájdu sa tu i takzvané “ruiny” jedného zo starých mlynov na cukrovú trstinu. Cesta k zálivu má neoceniteľnú výhodu v podobe luxusných výhľadov na okolie, vrátane hlavného mesta Road Town na druhej strane ostrova.

Ťažká pohoda v Josiah’s Bay

Smerom na východ od Brewers Bay sa nachádza veľké množstvo menších, ale veľmi pekných pláží situovaných v zálivoch jednom krajšom ako druhom. Jedným z posledných na východe je Lambert Bay, ktorý je domovom luxusného rezortu, takže tu nájdete predovšetkým klientov tohto zariadenia. Pokiaľ chcete niečo skromnejšie a súkromnejšie, ešte pred Lambert Bay sa nachádza Josiah’s Bay, ktorý je jedným z najpríjemnejších miest ostrova. Miestna pláž je dosť veľká, aby pôsobila ľudoprázdno, ale zároveň sa tu nachádza menší bar s reštauráciou, kde si môžete dať drink a pozorovať vlny Karibiku. Môžem odporučiť ako veľmi dobré miesto na relax nielen po celodennom prieskume ostrova.

Luxus v Lambert Bay a nenápadný Beef Island

Posledné dve pláže, na ktoré sa dnes pozrieme, si môžete pozrieť na fotografiách z podvečera, keď Slnko bolo už pomerne nízko. Prvou je pláž v už vyššie spomínanom zálive Lambert Bay, kde stojí luxusný rezort a pláž využívajú najmä jeho hostia. Keďže všetky pláže na Tortole sú však verejné, môže si na túto hotelovú pláž zájsť každý. Pláž je pekne udržiavaná a pomerne veľká, takže teoreticky ani nevadí, že sa tu zdržiavajú spomínaní hoteloví hostia.

Beef Island (Hovädzí ostrov) je malý ostrov, spojený s Tortolou mostom. Na tomto ostrove leží hlavné medzinárodné letisko Britských Panenských ostrovov, ale inak na ňom nič nie je… okrem ďalších krásnych pláží. Jednou z nich, len niekoľko desiatok metrov od pristávacej dráhy, je pláž v zálive Long Bay (áno, v Karibiku s názvami zálivov nie sú veľmi vynaliezaví), na ktorej opäť nájdeme krásne zlatý piesok a priezračné modré more a to celé lemované vysokými palmami. Pokiaľ teda budete chcieť pláž úplne ďaleko od turistického ruchu, môžete sa poohliadnuť po tomto letiskovom ostrovčeku.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Britských Panenských ostrovoch.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko Britských Panenských ostrovov leží na ostrove Beef Island, spojenom s hlavným ostrovom Tortola mostom. Lieta sem niekoľko karibských leteckých spoločností a niekoľko liniek z USA a Európy.

Z letiska sa nie je možné dostať verejnou dopravou, takže jedinou možnosťou je prenájom automobilu alebo taxík. Cena taxíka do Road Townu je zhruba 27 USD (3/2016) – platí sa podľa počtu osôb, cena s počtom osôb rastie.

Loďou

Loďou (trajektom) je možné sa dostať nielen na okolité ostrovy patriace pod Britské Panenské ostrovy, ale i na Americké Panenské ostrovy. Hlavné trajektové terminály sa nachádzajú v Road Towne a vo West End (západný koniec ostrova). Ceny lístkov závisia od toho, odkiaľ a kam sa plavíte, ale pohybujú sa zhruba medzi 30 a 60 americkými dolármi.

V prípade, že sa plavíte na Americké Panenské ostrovy, musíte sa preukázať platným povolením ESTA už pri kupovaní lístka. Zároveň je nutné zaplatiť “daň za odchod z krajiny”, ktorá činí 20 USD (3/2016) – nemálo, však? V prípade odletu lietadlom je táto daň už v cene letenky.


Kedy sem cestovať?

Obdobie sucha trvá na Britských Panenských ostrovoch od decembra do mája, obdobie dažďov od júna do novembra. Britské Panenské ostrovy však nemajú vysoké množstvo zrážok a dajú sa navštíviť i v období dažďov.


Ako sa tu pohybovať?

Skútrom

Ideálnym prostriedkom pre prieskum ostrova je skúter. Cesty sú dobré, šoféri pomerne opatrní a premávka malá. Ostrov je tak malý, že za jeden deň ho na skútri môžete prejsť aj trikrát. Požičovňa skútrov sa nachádza priamo v hlavnom meste Road Town (na letisku žiadna nie je) a prenájom je pomerne drahý (45-50 USD na deň – 3/2016). Benzín je lacný, stojí menej ako u nás (3-4 doláre za galón – cca 3.8 litra – údaj o cene z 3/2016).

Autobusom

MHD na Britských Panenských ostrovoch zabezpečujú autobusy, ich frekvencia je však veľmi nízka a cestovný poriadok priam nemožné zistiť. Pre prieskum ostrova je MHD nepoužiteľná, nejazdí ani na letisko.

Taxíkom

V prípade, že nemáte vlastnú dopravu, budete zrejme odkázaní na taxíky. Taxíky sú dosť drahé, ale majú fixné sadzby a nie je potrebné (ani možné) zjednávať ceny. Trošku zvláštnosťou je, že sa platí podľa počtu pasažierov (a niekedy aj kusov batožiny).


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie na Britských Panenských ostrovoch je veľmi nákladnou položkou a je extrémne drahé aj v porovnaní s inými karibskými ostrovmi, takže zrejme odkrojí najväčšiu časť rozpočtu. Oplatí sa zvážiť ubytovanie cez AirBnB (ktoré však stále bude pomerne drahé, aj keď lacnejšie než štandardné hotely).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie