Americké Panenské ostrovy

Americké Panenské ostrovy (United States Virgin Islands – USVI) sú karibským súostrovím, ktoré je zároveň nezačleneným územím USA.

Obyvatelia ostrovov sú občanmi USA, ale bez práva voliť v amerických prezidentských voľbách. Ostrovy tak majú vlastnú nezávislú vládu a taktiež iné politické strany ako USA.

Panenské ostrovy objavil Krištof Kolumbus pri svojej druhej ceste do Nového sveta a pomenoval ich “11 tisíc panien”, podľa kresťanskej legendy o sv. Uršuli a 11 tisícoch umučených panien. Ostrovy boli dlho obývané len domorodcami a prví Európania ich kolonizovali až v 18. storočí.

Týmito kolonizátormi boli Dáni a ostrovy boli dlhšie známe ako Danish West Indies.

Hlavným ekonomickým prispievateľom bolo pestovanie cukru. Za týmto účelom sem Dáni priviezli množstvo otrokov z Afriky, ktorých potomkovia tvoria dnešné obyvateľstvo.

Počas 1. svetovej vojny predalo Dánske kráľovstvo ostrovy vrátane Sv. Jána Američanom, ktorí si tu chceli vybudovať námornú vojenskú základňu. Aj keď cena 25 miliónov dolárov môže dnes pripadať smiešna, pred 100 rokmi šlo o výrazne významnejšiu sumu (v prepočte na dnešné ceny to zodpovedá zhruba pol miliarde dolárov) a navyše spolu s ňou získali Dáni uznanie svojich nárokov na Grónsko Američanmi, čo malo vcelku zásadný vplyv na ich rozhodovanie.

Americké Panenské ostrovy sú tak dnes jednou z najbohatších (a najdrahších) častí Karibiku a zároveň tropickým rajom, ktorý láka každoročne davy turistov.

Trunk Bay pri pohľade zhora

Trunk Bay pri pohľade zhora


Víza

Vstup na Americké Panenské ostrovy sa riadi rovnakými pravidlami, ako vstup na územie USA. Občania SR a ČR potrebujú teda platné povolenie ESTA.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné letisko krajiny sa nachádza na ostrove Saint Thomas (ostrov Saint John letisko nemá).

Letisko sa nachádza neďaleko hlavného mesta Charlotte-Amalie a taktiež lodného terminálu v tomto meste.

Väčšina leteckých liniek sem smeruje z USA a z neďalekého Portorika.

Z Európy je možné sa sem dostať priamym letom na ostrov Saint Croix z Kodane (alebo s prestupom aj z Prahy) vďaka spoločnosti Norwegian.

Z iných karibských ostrovov je možné sa sem dostať i karibskými aerolinkami Liat.

Loďou

Na ostrovy sa dá dostať loďou (vlastnou alebo trajektom). Trajekty sú k dispozícii z najbližších ostrovov z Tortoly, hlavného ostrova Britských Panenských ostrovov. Ide o medzinárodné spojenie, takže je nutné prejsť pasovou aj colnou kontrolou.

Z Tortoly sú k dispozícii trajekty z hlavného mesta Road Town a z (oveľa bližšieho) terminálu West End. Cena je okolo 25-35 USD (3/2016), v závislosti od vašej destinácie. Možnými vstupnými bodmi do krajiny sú Charlotte-Amalie a Red Hook (Saint Thomas) alebo Cruz Bay (Saint John).

Netreba zabúdať ani na “odchodovú” daň z Britských Panenských ostrovov, čo je prakticky spôsob zdierania turistov – ide o 20 USD na osobu.

Lístky na trajekt sa nedajú kúpiť online a občas je i problém ich kúpiť vopred – je nutné prísť priamo na terminál a informovať sa o časoch plavby. Keďže plavby organizuje niekoľko spoločností, informácie môžu vyzerať chaoticky a opýtať sa obsluhy často nepomôže. Môže sa stať, že vám jednoducho povedia, aby ste sa na spoj prišli spýtať ráno v deň vášho plánovaného odjazdu.


Ako tu cestovať?

Autobusom

Na ostrove Saint Thomas fungujú dva druhy autobusov – klasické a tzv. safari busy. Ceny sa pohybujú medzi 1 a 2 dolármi. Cesta na letisko je za príplatok (8 USD), ale je možné sa nechať vysadiť pred odbočkou na letisko a prejsť asi 10 minút pešo. Autobusy nepokrývajú celý ostrov, premávajú v podstate len medzi Charlotte-Amalie a Red Hook.

Na ostrove Saint John funguje verejná doprava, ktorú prevádzkuje formou autobusov spoločnosť Vitran. Autobusy jazdia zo západného konca (Cruz Bay) na východný (Coral Bay) a jazda stojí len 1 dolár (3/2016). Verejná doprava je však veľmi nespoľahlivá a nejedná sa o efektívny spôsob pre prieskum ostrova.

Autobusy vás môžu odmietnuť (a s veľkou pravdepodobnosťou aj odmietnu) zobrať v prípade, že máte so sebou väčšiu ako príručnú batožinu.

Autom

Prenájom auta je najčastejším spôsobom dopravy na Amerických Panenských ostrovoch. Cesty sú dobré a benzín lacnejší ako u nás a parkoviská pri obchodoch či plážach sú na množstvo áut pripravené, takže doprava autom nepredstavuje absolútne žiadny problém. Je treba počítať s veľmi hornatým terénom.

Ceny prenájmov závisia od ostrova, na (drahšom) ostrove Saint John vyjde prenájom auta (džípu) na zhruba 90 USD za deň.

Skútrom

Skúter, resp. moped, predstavuje dobrú možnosť pre prieskum ostrova Saint John – cesty sú dobre a premávka pomerne riedka.

Na ostrove Saint Thomas by som skúter neodporučil, premávka je dosť hustá a štýl jazdy agresívny – zrážka skútru s džípom by asi nedopadla dobre. Skúter je tu aj vcelku problém zohnať.

Taxíkom

Taxík predstavuje jednoduchú ale zároveň najdrahšiu formu dopravy na Amerických Panenských ostrovoch. Taxíky sa vyskytujú najmä v blízkosti dopravných terminálov (prístav pre trajekty, letisko) a v blízkosti najfrekventovanejších pláží.

Na ostrove Saint Thomas často slúžia ako taxíky aj tzv. safari busy, ktoré za iných okolností slúžia ako klasické autobusy. Pokiaľ si safari bus vezmete ako taxík, tak tento samozrejme nebude naberať iných pasažierov.

Jedna jazda strednej vzdialenosti vyjde asi na 20 USD, letisko vyjde drahšie.

Na rozdiel od taxíkov inde, cena závisí aj od počtu osôb.

Loďou

Lodné spojenie je relatívne lacný (Red Hook – Cruz Bay 7 USD jeden smer – 3/2016) spôsob, ako sa prepravovať medzi jednotlivými ostrovmi.

Hlavné terminály na ostrove Saint Thomas sa nachádzajú v meste Charlotte-Amalie a na opačnom konci v dedinke Red Hook. Vstupom na ostrov Saint John je Cruz Bay.

Najfrekventovanejšie spojenie je medzi Red Hookom a Cruz Bay, kde trajekty premávajú každých cca 20 minút. Z Charlotte-Amalie je spojení do Cruz Bay menej (asi 3 denne), ale z Charlotte-Amalie do Red Hooku je možné sa dostať veľmi rýchlo autobusom za asi 2 doláre.

Trajekt zabezpečujúci spojenie medzi Red Hook (Saint Thomas) a Cruz Bay (Saint John)

Trajekt zabezpečujúci spojenie medzi Red Hook (Saint Thomas) a Cruz Bay (Saint John)


Kedy sem cestovať?

Obdobie hurikánov trvá v tejto oblasti od júla do novembra, preto je dobré vtesnať svoju návštevu do obdobia december až jún. Pomerne daždivým býva aj mesiac máj.


Ako sa tu dorozumieť?

Na Amerických Panenských ostrovoch sa rozpráva anglicky.


Čo tu navštíviť?

Mestá a ostrovy

  • Saint John (blog) – najmenší a podľa mnohých najkrajší ostrov Amerických Panenských ostrovov, ktorého väčšina územia je prírodnou rezerváciou s nádhernou prírodou. Ostrov mnohých krásnych pláží a luxusných rezortov.
  • Saint Thomas (blog) – hlavný ostrov krajiny, do veľkej miery rozvinutý – nechýbajú diaľnice, obchody a ostatné vymoženosti modernej doby, človek sa tu cíti ako v USA na kontinente. Stále sa tu však nájde množstvo krásnych pláží.

Príroda a aktivity

  • Pláže – hlavným lákadlom Amerických Panenských ostrovov sú pláže, ktorých je tu nespočet a všetky sú krásne. Turisti sem mieria najmä za pobytovými dovolenkami.
  • Vodné aktivity – je možné tu praktizovať snáď všetky typické plážové aktivity, vrátane šnorchlovania, vodného lyžovania, potápania, atď.

    Dokonalá pláž a more v Škoricovom zálive

    Dokonalá pláž a more v Škoricovom zálive


Kde sa ubytovať

Ubytovanie na Amerických Panenských ostrovoch je veľmi nákladnou položkou a je extrémne drahé aj v porovnaní s inými karibskými ostrovmi, takže zrejme odkrojí najväčšiu časť rozpočtu. Oplatí sa zvážiť ubytovanie cez AirBnB (ktoré však stále bude pomerne drahé, aj keď lacnejšie než štandardné hotely).

Ceny ubytovania sa výrazne líšia aj medzi ostrovmi, najdrahšie vyjde ubytovanie na ostrove Saint John, kde v prípade hotelového ubytovania je nutné počítať so stovkami dolárov za noc. Ostrov Saint Thomas vyjde lacnejšie, ale stále treba počítať aj cez AirBnB s cenou okolo 100 dolárov za noc.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Na Amerických Panenských ostrovoch neexistuje typická lokálna kuchyňa a stravovanie tu je podobné tomu v USA – hlavným artiklom sú tu hamburgery a najviac tu letia fast foody. Tieto sú koncentrované najmä v obchodných domoch a ich okolí. Okrem hamburgerov sú k dispozícii ázijské bistrá, pizzerie a kuchyne prakticky z celého sveta. Porcie sú obrovské (ďalší typický aspekt stravovania sa v USA) a väčšinou je možné si priplatiť ešte za XXL verziu (mne osobne jedna malá verzia väčšinou stačila dokopy na obed aj večeru).

Jedlo je tu však oveľa (minimálne o polovicu) lacnejšie ako na iných karibských ostrovoch, takže sa tu dá za relatívne rozumnú cenu najesť aj v lepšej reštaurácii. Nie je tak nutné sa spoliehať len na fast foody. Jedlo vo fast foode vyjde na 5-10 USD, v reštaurácii potom od 20 dolárov vyššie.


Ako a čo tu nakupovať?

Na Amerických Panenských ostrovoch sa platí americkými dolármi (USD).

Platby kartami a bankomaty sú bežne rozšírené a bezproblémové.

Americké Panenské ostrovy sú veľmi dobre zásobené tovarom z USA, takže sem chodia nakupovať obyvatelia ostatných karibských ostrovov, keďže na ostatných ostrovoch je dostupnosť tovaru obmedzená a výrobky výrazne drahšie. Kúpiť sa tú da v podstate všetko, k dispozícii sú obrovské nákupné centrá amerického typu. Väčšina tovaru je trochu drahšia ako v USA, ale výrazne lacnejšia než vo zvyšku Karibiku.

Na druhú stranu sa na Amerických Panenských ostrovoch toho veľa nevyrába, takže všetok tovar je importovaný a veľa typických suvenírov tu nenájdete.


Ako je to s bezpečnosťou?

Bezpečnosť na Amerických Panenských ostrovoch sa líši medzi jednotlivými ostrovmi. Zatiaľčo ostrov Saint John je vcelku bezpečný, ostrov Saint Thomas je na tom podobne, ako ktorékoľvek iné mesto v USA – je lepšie sa vyhýbať pochybným štvrtiam v hlavnom meste Charlotte-Amalie v noci.

Najnovšie komentáre

Kategórie