Americké Panenské ostrovy

Svätý Tomáš – Vikingovia v Karibiku a najmenej Panenský ostrov

0
Pláž Lindquist Beach na ostrove Svätý Tomáš (Saint Thomas)

Svätý Tomáš (Saint Thomas) je hlavným ostrovom Amerických Panenských ostrovov a jednoznačne najviac rozvinutým z nich, a to aj keď do porovnania prizveme i v bezprostrednej blízkosti ležiace Britské Panenské ostrovy. Leží na ňom i hlavné mesto Charlotte Amalie a zrejme aj preto ide o najrozvinutejší z Amerických Panenských ostrovov. Ako už ich názov napovedá, ostrovy sú pod kontrolou USA a majú zvláštny status – nie sú jedným zo štátov USA (aj keď by asi chceli), ale jeho obyvatelia majú americké občianstvo. Nemôžu však voliť v amerických voľbách.

Budova hlavnej pošty v Charlotte Amalie na ostrove Svätý Tomáš

Budova hlavnej pošty v Charlotte Amalie na ostrove Svätý Tomáš

Výrazná previazanosť s USA a ich vplyv sú zrejme príčinou toho, že dnes na ostrove nájdete letisko, supermarkety a moderné viacprúdové cesty, na ktorých sa preháňajú autá s pohonom všetkých štyroch kolies. Pozitívom na tom je fakt, že ako turista tu nebudete mať problém s ničím. Doprava, stravovanie, ubytovanie – to všetko sa môže zdať ako samozrejmosť, ale kto už cestoval po Karibiku (obzvlášť Malých Antilách) tak vie, že občas to nemusí byť tak jednoduché, obzvlášť pokiaľ jeho finančné prostriedky nie sú neobmedzené.

Na druhú stranu pre mnoho ľudí práve pre jeho rozvinutosť nie je Svatý Tomáš tým “pravým” Karibikom. Je pravda, že sa tu človek miestami cíti skoro ako v “skutočnej” Amerike (Spojených štátoch), ale to neznamená, že aj tu nenájdete krásne biele pláže a azúrové more. Práve naopak, tento ostrov ich má dosť a ak očakávate typický karibský raj, určite nebudete sklamaní.

Tzv. safari bus, typický dopravný prostriedok na ostrove Svätý Tomáš

Tzv. safari bus, typický dopravný prostriedok na ostrove Svätý Tomáš

História – keď Vikingovia dorazia do Karibiku

Predkolumbovskou históriou sa Svätý Tomáš veľmi neodlišuje od ostatných ostrovov Malých Antíl. Prvými domorodcami, ktorí ostrov osídlili, boli Taínovia, ktorí sem dorazili pred zhruba 3500 rokmi. Neskôr boli nahradení kmeňom Aravakov, ktorí však doplatili na svoju mierumilovnosť a boli vyhladení Karibmi, bojovným kmeňom domorodcov. A práve oni žili na ostrove v dobe, keď ho objavil Krištof Kolumbus v roku 1493 počas svojej druhej plavby za Atlantik.

Pláž Sapphire Beach na ostrove Svätý Tomáš obľubujú i tieto kačičky

Pláž Sapphire Beach na ostrove Svätý Tomáš obľubujú i tieto kačičky

Prvými kolonizátormi ostrova však boli Holanďania, ktorí sa tu usídlili v roku 1657, dlho im to však nevydržalo. V roku 1666 sa na ostrov dovalila aliancia Dánska a Nórska a v priebehu pár rokov si podmanili celý ostrov. Podobne ako ostatné európske mocnosti na iných ostrovoch, začali i tu Dáni pestovať cukrovú trstinu. Zároveň tu vznikla jedna z najväčších búrz s otrokmi na svete, keďže práve na otrockej práci boli plantáže a ekonomika na karibských ostrovoch závislé.

Na začiatku 19. storočia obsadili dvakrát ostrov Briti, ktorí sa ho zmocnili bez odporu dánskej posádky. Britská okupácia však nikdy netrvala dlho a ostrovy vrátane Sv. Tomáša vrátili naspäť Dánom. V tejto dobre už ekonomická sila pestovania cukrovej trstiny začala upadať vďaka konkurencii a nepriazni počasia, ale takisto i kvôli zrušeniu otroctva, čo samozrejme výrazne zvýšilo cenu práce.

Budova banky ostrova Svätý Tomáš v Charlotte Amalie

Budova banky ostrova Svätý Tomáš v Charlotte Amalie

Keďže záujem Dánov o správu ostrovov postupne upadal, využili túto príležitosť Američania a rozhodli sa ostrovy odkúpiť, aby tak posilnili svoju strategickú pozíciu v regióne a lepšie ochránili napríklad Panamský prieplav. V Európe zúrila 1. svetová vojna a nejaké ostrovy v Karibiku zrejme málokoho zaujímali, takže pre Američanov to bola skvelá príležitosť ostrovy získať. Za ostrovy Svätý Tomáš (Saint Thomas), Svätý Ján (Saint John) a Saint Croix zaplatili 25 miliónov dolárov v zlate (to zodpovedá dnešnej polmiliarde dolárov). Ak sa vám zdá cena nízka, je treba ešte dodať, že Dáni získali na oplátku od Američanov uznanie svojich nárokov na Grónsko, čo je rozhodne nezanedbateľná protihodnota. Rajské ostrovy v Karibiku síce môžu vyzerať lákavejšie, než nehostinný ostrov v Severnom ľadovom oceáne, ale vzhľadom k tomu, že sa v Grónsku pravdepodobne nachádza obrovské nerastné bohatstvo, Dáni zrejme tento deal až tak neľutujú.

Američania ostrovy odkúpili v roku 1917, teda presne pred 100 rokmi. Následne občania ostrovov získali v roku 1927 americké občianstvo, aj keď stále dodnes nemôžu voliť prezidenta, keďže Americké Panenské ostrovy majú zvláštny status nezaintegrovaného (čiastočne autonómneho) územia.

Dnes patria Americké Panenské ostrovy medzi najbohatšie regióny v Karibiku a taktiež medzi obľúbené turistické destinácie amerických turistov, vďaka jednoduchej dostupnosti (k dispozícii je množstvo letov z USA, ktoré sú považované za vnútroštátne, takže nie je nutné prechádzať imigračným).

Pláž Lindquist Beach na ostrove Svätý Tomáš

Pláž Lindquist Beach na ostrove Svätý Tomáš

Charlotte Amalie

Na ostrove Svätý Tomáš leží hlavné a najväčšie mesto celých Amerických Panenských ostrovov, Charlotte Amalie. Pôvodne založené ako Taphus (doslova “pivné domy”) v roku 1666, bolo mesto premenované v roku 1691 na Amalienborg (resp. po anglicky Charlotte Amalie), po manželke dánskeho kráľa Kristiána V. Avšak nielen názov mesta nesie v sebe dánske dedičstvo – najväčšie mesto všetkých Panenských ostrovov sa môže pochváliť dánskou koloniálnou architektúrou, ktorú samozrejme inde v Karibiku (a prakticky ani inde na svete) nenájdete.

Pevnosť Fort Christian v Charlotte Amalie, hlavnom meste Amerických Panenských ostrovov

Pevnosť Fort Christian v Charlotte Amalie, hlavnom meste Amerických Panenských ostrovov

Hlavnou atrakciou Charlotte Amalie je pevnosť Fort Christian, ktorá je zároveň najstaršou stavbou na všetkých Panenských ostrovoch. Pevnosť je pomenovaná po spomínanom dánskom kráľovi Kristiánovi V. a dnes ju môžete vidieť v nedávno zrekonštruovanom stave. Medzi ďalšie atrakcie potom patrí napríklad Beracha Veshalom Vegmiluth Hasadim, druhá najstaršia synagóga na celej západnej pologuli, alebo vežička Blackbeard’s Castle pochádzajúca zo 17. storočia, z ktorej je dobrý výhľad na mesto. Ten môže ponúknuť takisto lanovka na vrchol kopca Paradise Point, ďalšia obľúbená atrakcia v Charlotte Amalie.

Ulica Dronningens Gade v Charlotte Amalie na ostrove Svätý Tomáš je plná luxusných obchodov skrytých v starých koloniálnych budovách

Ulica Dronningens Gade v Charlotte Amalie na ostrove Svätý Tomáš je plná luxusných obchodov skrytých v starých koloniálnych budovách

Hlavnou ulicou mesta je Dronnigens Gade, ktorá paralelne kopíruje pobrežnú promenádu Veterans Drive a je lemovaná veľkým množstvom obchodíkov. Nečakajte však veľmi nákupy lacných suvenírov či miestnych pochúťok, väčšina obchodov na tejto ulici je zameraných na najluxusnejší tovar, od oblečenia po hodinky a šperky. Pokiaľ máte chuť trochu utrácať, ale váš rozpočet je obmedzený, môžete navštíviť námestíčko Vendor’s Plaza priamo pred pevnosťou Fort Christian, kde nakúpite rôzne suveníry a miestne výrobky.

Ak sa vám utrácať nechce, môžete sa len tak prejsť po spomínanej promenáde Veterans Drive a pozorovať malé hydroplány, ktoré pristávajú na mori a ktoré patria medzi častý dopravný prostriedok na Panenských ostrovoch, alebo veľké výletné lode, ktoré kotvia v miestnom prístave pre zaoceánske lode a ktoré v sezóne na ostrov chŕlia tisíce až desaťtisíce návštevníkov každý deň.

Pláž Sapphire Beach – pre rezorty

Charlotte Amalie leží na južnom brehu ostrova Svätý Tomáš, ale napriek tomu väčšinu turistov láka viac severné pobrežie. Dôvod je jednoduchý – nech už sa hlavné mesto môže snažiť zaujať ako len chce, málokto chodí na Panenské ostrovy za mestskou turistikou. Väčšina turistov očakáva od Panenských ostrovov panenské pláže a tie nájde najmä na severe tohto ostrova. Všetky pláže musia byť prístupné verejne (či už za poplatok alebo zadarmo), takže žiadny hotelový rezort si tak nemôže uzurpovať žiadnu pláž. Preto sa bez problémov ako turisti môžete vydať na pláže, na ktorých stoja luxusné hotely i bez toho, aby ste sa v niekorom z nich ubytovali.

Jednou z takýchto pláží je Sapphire Beach, ktorú obklopuje hneď niekoľko rezortov, väčších i menších. Pláž je preto pekne udržiavaná a v obľube ju majú i miestne divé kačky. Za ležadlo, prípadne iné služby, si samozrejme ako nehoteloví hostia priplatíte, ale samozrejme nikto vás nebude nútiť tieto služby využívať.

Pláž Lindquist Beach – pre pohodu a kľud, prípadne rodiny

Menej ako kilometer severnejšie po hlavnej ceste leží pláž Lindquist Beach, kde naopak žiadny hotelový rezort nenájdete. Pláž je síce verejná, ale prístup na ňu vyžaduje zaplatenie poplatku, ako i parkovanie na priľahlom parkovisku. Spoplatnenie pláže i neprítomnosť hotelových rezortov majú za následok jedno pozitívum a tým je väčšie súkromie, resp. menšia preľudnenosť tejto pláže, takže je ideálna pre tých, ktorí túžia po väčšom kľude. Krásne biely piesok a tyrkysové teplé more sú samozrejmosťou.

Vstupné na pláž je 5 USD za osobu (deti zadarmo) a parkovné 2 USD za auto (6/2017).

Pláž Coki Beach – pre párty

Pokračujúc v protismere hodinových ručičiek ešte viac na sever po hlavnej ceste sa dostanete na pláž Coki Beach, ktorá je pravým opakom Lindquist Beach. Pláž je prístupná zadarmo a tak tu nájdete oveľa viac ľudí, navyše koncentrovaných na oveľa menšom priestore. Na druhú stranu to tu oveľa viac žije – sú tu reštaurácie a bary a ako mi so sprisahaneckým pohľadom prezradil jeden z miestnych obyvateľov, ľudia si sem radi prídu šľahnúť nejakej tej dekriminalizovanej rastlinky, pretože je nepísaným pravidlom, že na tejto pláži sa to proste môže. Coki Beach je preto párty pláž so všetkým, čo k tomu patrí, ale pokiaľ vás toto neláka, tak i tu sa samozrejme môžete povenovať plážovým aktivitám ako šnorchlovanie, prípadne tu zázemie nájdu i potápači.

Pláž Magens Bay Beach – pre všetkých

Zhruba uprostred severného pobrežia ostrova Svätý Tomáš sa rozkladá pláž Magens Bay Beach, ktorá je najväčšou a asi i najpopulárnejšou na ostrove. Pláž je prístupná zadarmo a je vybavená všetkým, čo opaľovania a kúpania chtiví turisti potrebujú – môžete si tu požičať ležadlo, slnečník, šnorchel, prenajať kabínku na prezlečenie či sprchu alebo kúpiť drink či jedlo. Jej popularita môže byť nevýhodou najmä v dobe, keď v prístave kotví veľká výletná loď (prípadne lode), pretože väčšina turistov z nich sa nahrnie práve sem.

Výhodou ja potom spomínaná dobrá vybavenosť a dopravná obslužnosť – nachádza sa tu dostatok taxíkov (safari) a jazdia sem i safari busy, takže je relatívne ľahké sa sem dostať. No a samozrejmosťou je tu opäť krásne čistá, teplá a tyrkysová voda a jemný a dokonale biely piesok – jednoducho tropický raj ako má byť.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Amerických Panenských ostrovoch.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Na ostrove sa nachádza hlavné medzinárodné letisko krajiny (ostrov Saint John letisko nemá).

Letisko sa nachádza neďaleko hlavného mesta Charlotte-Amalie a taktiež lodného terminálu v tomto meste.

Väčšina leteckých liniek sem smeruje z USA a z neďalekého Portorika.

Z Európy je možné sa dostať priamym letom na ostrov Saint Croix z Kodane (alebo s prestupom aj z Prahy) vďaka spoločnosti Norwegian, na ostrov Svätý Tomáš však budete potrebovať ďalší prelet.

Z iných karibských ostrovov je možné sa sem dostať i karibskými aerolinkami Liat.

Na letisko sa dá dostať klasickým safari busom (viď nižšie), ktoré premávajú po ostrove. Cesta týmto autobusom obvykle stojí 2 doláre z Charlotte Amalie (prípadne od Tutu Mallu), na letisko je však špeciálny príplatok asi 8 dolárov (kvôli vjazdu). Pokiaľ sa vám ho nechce platiť, môžete sa dohodnúť so šoférom, aby vás vysadil pred vjazdom na letisko ešte na hlavnej ceste (Moravian Highway) a na letisko si to po Airport Road môžete odšlapať pešo (zhruba 1 kilometer). Rovnaký postup sa dá aplikovať i pri ceste z letiska – stačí si to odkráčať na hlavnú cestu a tam stopnúť safari bus.

Loďou

Na ostrov sa dá dostať loďou (vlastnou alebo trajektom). Trajekty sú k dispozícii z najbližších ostrovov – Tortola a Saint John (Svätý Ján). V prípade Tortoly ide o medzinárodné spojenie, takže v takom prípade je nutné prejsť pasovou aj colnou kontrolou.

Na ostrove sa nachádzajú dva terminály – jeden v hlavnom meste Charlotte Amelie, druhý na východe ostrova v mestečku Red Hook. Trajektové spojenie existuje i medzi oboma týmito terminálmi.

Na Britské Panenské ostrovy sa dostanete z oboch terminálov na terminály West End a Road Town (hlavné mesto BVI), cena je okolo 25 USD (3/2016).

Na ostrov Saint John je k dispozícii trajekt z hlavného mesta Charlotte-Amalie i z Red Hooku, ktorý je oveľa frekventovanejší. Trajekty tu vyplávavajú každých 15-20 minút počas celého dňa a cesta trvá asi 20 minút. Cena za jednu cestu je 7 USD (3/2016).

Lístky na trajekt sa nedajú kúpiť online a občas je i problém ich kúpiť vopred – je nutné prísť priamo na terminál a informovať sa o časoch plavby. Keďže plavby organizuje niekoľko spoločností, informácie môžu vyzerať chaoticky a opýtať sa obsluhy často nepomôže. Môže sa stať, že vám jednoducho povedia, aby ste sa na spoj prišli spýtať ráno v deň vášho plánovaného odjazdu.


Koľko to stojí?

Veľa. Ubytovanie i doprava sú dosť drahé (viď príslušné odstavce), navyše i jedlo nie je z najlacnejších (je však výrazne lacnejšie, než na iných ostrovoch v Malých Antilách a navyše sú tu i fast foody). Vstupy na pláže sú zadarmo, okrem Lindquist Beach, kde sa platí za vstup 5 USD (6/2017). Jediné, čo je tu (v porovnaní s Európou) lacné, je benzín (je lacnejší o viac ako o tretinu než u nás).


Kedy sem cestovať?

Obdobie hurikánov trvá v tejto oblasti od júla do novembra, preto je dobré vtesnať svoju návštevu do obdobia december až jún. Pomerne daždivým býva aj mesiac máj.


Ako sa tu pohybovať?

Autobusom

Na ostrove Svätý Tomáš fungujú dva druhy autobusov – klasické a tzv. safari busy. Ceny sa pohybujú medzi 1 a 2 dolármi. Cesta na letisko je za príplatok (8 USD), ale je možné sa nechať vysadiť pred odbočkou na letisko a prejsť asi 10 minút pešo. Autobusy nepokrývajú celý ostrov, premávajú v podstate len medzi Charlotte-Amalie a Red Hook.

Safari busy sú špeciálne autobusy, resp. malé nákladiaky, ktorých nákladný priestor bol upravený pre prepravu osôb (sediacich). Tieto autobusy majú oveľa väčšie pokrytie ostrova a takisto ich tu nájdete oveľa viac, než klasických autobusov (na ktoré je občas problém vôbec naraziť). Platí sa väčšinou pri vystupovaní, svoju cieľovú destináciu stačí oznámiť vodičov pri nastupovaní.

Autobusy vás môžu odmietnuť (a s veľkou pravdepodobnosťou aj odmietnu) zobrať v prípade, že máte so sebou väčšiu ako príručnú batožinu.

Tzv. safari bus, typický dopravný prostriedok na ostrove Svätý Tomáš

Tzv. safari bus, typický dopravný prostriedok na ostrove Svätý Tomáš

Autom

Prenájom auta je najčastejším spôsobom dopravy na Amerických Panenských ostrovoch. Cesty sú dobré a benzín lacnejší ako u nás a parkoviská pri obchodoch či plážach sú na množstvo áut pripravené, takže doprava autom nepredstavuje absolútne žiadny problém. Je treba počítať s veľmi hornatým terénom.

Ceny prenájmov závisia od ostrova, na ostrove Svätý Tomáš vyjde prenájom auta (džípu) na zhruba 70-80 USD za deň.

Skútrom

Na ostrove Svätý Tomáš by som skúter neodporučil, premávka je dosť hustá a štýl jazdy agresívny – zrážka skútru s džípom by asi nedopadla dobre. Skúter je tu aj vcelku problém zohnať.

Taxíkom

Taxík predstavuje jednoduchú ale zároveň najdrahšiu formu dopravy na Amerických Panenských ostrovoch. Taxíky sa vyskytujú najmä v blízkosti dopravných terminálov (prístav pre trajekty, letisko) a v blízkosti najfrekventovanejších pláží.

Na ostrove Svätý Tomáš často slúžia ako taxíky aj tzv. safari busy, ktoré za iných okolností slúžia ako klasické autobusy. Pokiaľ si safari bus vezmete ako taxík, tak tento samozrejme nebude naberať iných pasažierov.

Jedna jazda strednej vzdialenosti vyjde asi na 20 USD, letisko vyjde drahšie.

Na rozdiel od taxíkov inde, cena závisí aj od počtu osôb.

Loďou

Lodné spojenie je relatívne lacný (Red Hook – Cruz Bay 7 USD jeden smer – 3/2016) spôsob, ako sa prepravovať medzi jednotlivými ostrovmi.

Hlavné terminály na ostrove Svätý Tomáš sa nachádzajú v meste Charlotte-Amalie a na opačnom konci v dedinke Red Hook.

Najfrekventovanejšie spojenie je medzi Red Hookom a Cruz Bay (Svätý Ján), kde trajekty premávajú každých cca 20 minút. Z Charlotte-Amalie je spojení do Cruz Bay menej (asi 3 denne), ale z Charlotte-Amalie do Red Hooku je možné sa dostať veľmi rýchlo autobusom za asi 2 doláre.

Trajekt zabezpečujúci spojenie medzi Red Hook (Saint Thomas) a Cruz Bay (Saint John)

Trajekt zabezpečujúci spojenie medzi Red Hook (Svätý Tomáš) a Cruz Bay (Svätý Ján)


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie na ostrove Svätý Tomáš je veľmi náročné na rozpočet a to bez ohľadu na to, aký štýl ubytovania zvolíte. V prípade hotelového ubytovania sa môžete v prípade veľmi včasnej rezervácie dostať na sumu asi 100 USD za noc pre 2 osoby, v prípade neskorších rezervácií alebo ubytovania v rezortoch je treba počítať skôr so stovkami dolárov.

Ušetriť sa dá (aj keď nie veľmi veľa) využitím AirBnB, kde však stále musíte počítať s cenou okolo 100 USD za noc pre 2 osoby (3/2016).

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie