USA

Yosemite – žulový poklad v srdci Kalifornie

0
Vodopád Yosemite Fall

Viete, ktorý je najstarší národný park na svete? Nie, ten Yosemitský to síce nie je, ale aj tak ide o jeden z prvých národných parkov v USA i na svete a zároveň tiež jeden z najnavštevovanejších. Grant pre jeho zriadenie podpísal ešte prezident Lincoln a dnes je na zozname prírodných pamiatok svetového dedičstva UNESCO.

Do Yosemitského parku sme sa vybrali v júni, teda v dobe, kedy sme mysleli, že by tu mohlo začínať už leto. Cestou od pacifického pobrežia sme sa chceli cez park dostať k záhadnému jazeru Mono, avšak cesta cez park k nemu bolu zatvorená kvôli snehu. Rangeri nám povedali, že “možno” cestu otvoria v júli, ak sa sneh roztopí aspon sčasti. Takže prvá časť plánu padla, pretože aj keď sa k jazeru dá dostať obídením celého parku, na to nám už nezostával čas.

Vybrali sme sa teda do samotného parku Yosemite, kde sme aj prespávali. Všade v okolí kempov sú rozmiestnené tabule varujúce pred medveďmi a s informáciou, že všetko jedlo musí byť uložené v špeciálnych skrinkách, ktoré síce nezabránia tomu, aby medvede jedlo nevyňuchali, ale zabránia tomu, aby sa k nemu dostali. Preto ak v noci budete počuť, ako sa niekto do skrinky snaží dostať, nechoďte zisťovať, kto to je.

Ubytovanie v Yosemite je samostatná kapitola. Keďže výstavba v parku je prísne zakázaná, existuje tu len pár hotelov (tuším tri) a poriadne si za ne priplatíte (ceny začínajú na 500 USD za noc). Lacnejšou (aj keď stále nie lacnou) alternatívou, ktorú sme volili aj my, sú chatky, resp. stany. V podstate ide o chatky so železnou konštrukciou s pláteným obalom, takže akýsi hybrid medzi chatkou a stanom. Sú vybavené i vykurovaním, čo sme nakoniec veľmi ocenili, pretože aj keď je v parku cez deň pomerne teplo, v noci teploty padajú veľmi blízko k nule, vzhľadom k nadmorskej výške. S týmto treba počítať najmä v prípade, že sa rozhodnete pre tretiu alternatívu – spať v klasickom stane v kempe, čo je samozrejme najlacnejšie. Teda najlacnejšie čo sa týka prespania priamo v parku. Úplne najlacnejšou alternatívou je totiž prespávať v niektorom z mestečiek pri parku, kde je hotelov a motelov dostatok a každý deň do parku dochádzať autom. Benzín je v USA oveľa lacnejší ako u nás a ubytovanie v Kalifornii mimo národných parkov stojí tiež len pár dolárov. Jedinou nevýhodou je, že si musíte trochu privstať, aby ste v daný deň z toho parku niečo videli.

A čo sa dá v Yosemite vidieť? V podstate všetko, čo by ste od severoamerickej horskej divočiny očakávali – hory, lesy, jazerá, rieky a samozrejme divú zver. Horský masív Yosemitu je z drvivej časti tvorený žulou (granitom), čo je i prípad asi najznámejšieho vrchu v celej oblasti – Half Dome (doslova “polokupola”). Tento vrchol vyzerá ako kupola, ktorú niekto rozsekol uprostred vertikálnym rezom na polovicu. Na Half Dome vedie asi najobľúbenejšia pešia trasa (trek) v Yosemite, na ktorú by ste sa však mali vydať len v prípade, že sa cítite naozaj fit – na jej konci sa už kráča i za pomoci oceľových lán a celá trasa i s návratom má 30 kilometrov (dá sa teda zvládnuť za deň).

Pod vrchom Half Dome sa nachádza jazero Mirror Lake, pri ktorom si v prípade dobrého počasia budete môcť urobiť fotku, ktorú si z parku Yosemite odnáša asi každý – Half Dome zrkadliaci sa na hladine tohto jazera. Jazero sa nachádza pomerne blízko Yosemite Village, čo je zázemie s vybudovanou infraštruktúrou pre turistov. Je možné sa však popri jazere vydať i na náročnejší trek, takže všetko závisí len od vašej fyzickej pripravenosti a vôli. To platí v podstate pre celý Yosemite – poskytuje treky rôznych úrovní, od pekných cestičiek pre obéznych turistov a tehotné ženy bez prevýšenia až po horolezecké steny. Ako je v amerických parkoch dobrým zvykom, je tu pomerne veľa vyasfaltovaných cestičiek, ktoré umožňujú urobiť si výlet i vozíčkarom či inak indisponovaným turistom.

Pre mňa osobne boli najkrajším elementom v parku vodopády, ktorých sa tu nachádza neúrekom a veľa z nich je dobre dostupných. Môžete sa len tak prejsť k vodopádom Yosemite Falls (Horný a Dolný) a pokochať sa pohľadom na ne. Prípadne sa môžete vyškriabať po schodoch vytesaných v skalách od úpatia až po vrchol vodopádu Vernal Fall, ktorý vás bude väčšinu cesty sprchovať (v závislosti od toho, koľko je v ňom práve vody a ako fúka vietor). Tento vodopád figuruje vo vtipnej historke, keď ho Filipínci omylom umiestnili na svoju poštovú známku namiesto jedného zo svojich vodopádov. Pokiaľ vám bude Vernal Fall málo, môžete pokračovať ďalej k dvakrát vyššiemu vodopádu Nevada Fall a po ceste si ešte obzrieť Emerald Pool (Smaragdové jazierko).

Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť – a v prípade parku Yosemite to platí dvojnásobne (takže lepšie raz vidieť ako dvestokrát počuť). Príroda je tu nádherná a výhľady na hory, jazerá, vodopády, či rieky sú ťažko opísateľné akýmkoľvek blogom. Jediným mínusom, ktoré môže našinec v tomto parku nájsť (okrem vysokých cien za ubytovanie), je pomerne veľké množstvo turistov, ktoré tu stretnete. To sa dá však veľmi ľahko vyriešiť voľbou “ťažších” a menej známych trekov. Domovská stránka parku Yosemite poskytuje dostatok informácií na to, aby ste si svoj pobyt a aktivity mohli detailne naplánovať. Taktiež nezabudnite na stránku národných parkov v USA, kde tiež nájdete užitočné informácie.

A čo dodať na záver? Asi len to, aby ste sa pri odjazde z Yosemitu (prípadne pri príjazde doň) nezabudli zastaviť na vyhliadke Tunnel View. V prípade, že vám bude priať počasie a nevyskytne sa hmla či nízka oblačnosť, naskytne sa vám krásny výhľad na celé Yosemitské údolie.


Ako sa sem dostať?

Ako je pri cestovaní v USA zvykom, najlepším spôsobom, ako sa niekam dostať, je mať vlastné (resp. prenajaté) auto. Do parku Yosemite vedie niekoľko príjazdových ciest, ktorých kvalita je väčšinou dosť dobrá. Osobne mám skúsenosti s príjazdom zo západu, kde pre našinca je najlepšie dostupné letisko zrejme to v San Franciscu. Park by mal byť ľahko prístupný i z druhej strany (tzn. z Nevady), ale zrejme len v lete a za predpokladu, že je cesta otvorená (viď začiatok tohto príspevku).


Kedy sem cestovať?

Park je otvorený po celý rok, ale v zime existujú samozrejme obmedzenia, pretože niektoré prístupové cesty ako aj treky môžu byť uzatvorené. Aktuálne informácie o obmedzeniach ako aj o tom, kedy by ste si mali návštevu parku naplánovať, nájdete tu.


Kde sa ubytovať?

Ako už bolo spomenuté v článku, ubytovacie možnosti a kapacity priamo v parku sú obmedzené a drahé. V prípade rezervácie hromadného ubytovania napr. pre 4 sa cena stáva prístupnejšou. Lacnejšou alternatívou je potom zostať v niektorom z mestečiek mimo parku.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o USA.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie