Maroko

Essaouira – raj hippies na brehu Atlantiku

0
Pevnosť v Essaouire

Aj keď ste tam možno nikdy neboli, možno ani o tomto meste ani nikdy nepočuli, je kľudne možné, že ste ho už videli. Essaouira (čítaj “esauira”) je mesto nachádzajúce sa zhruba v strede Maroka na jeho atlantickom pobreží. Medzi turistami ide o menej známu destináciu, aj keď sa nachádza čo by kameňom dohodil od obľúbených Kanárskych ostrovov.

Maroko je považované za akýsi Hollywood Afriky. Nie preto, že by sa tu priamo produkovali filmy, ale preto, že mnohokrát slúži ako kulisa. Bolo tu natočených mnoho filmov, ktoré sú dejovo umiestnené inde, hlavne pokiaľ ide o filmy odohrávajúce sa na Blízkom východe alebo v Afrike. Konkrétne mesto Essaouira poslúžila napríklad ako kulisa v asi najznámejšom seriáli dneška, Game of Thrones.

Nedá sa tomu čudovať, pretože historická časť mesta (tzv. Medina), jej hradby a prístav sú veľmi malebné a prechádzka nimi veľmi príjemná. Hradby sú navyše postavené priamo na pobreží a obmývané vlnami Atlantiku, takže na pohľad pôsobí staré mesto ako pravá prímorská pevnosť. Nielen pre tieto dôvody je historická opevnená časť mesta Essaoiura súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Pôvodný názov tohto mesta je Mogador, čo je názov, ktorý dodnes nesie ostrov nachádzajúci sa len kúsok od mesta. Mogador (nemýliť si s Mordorom) je zrejme portugalská skomolenina pôvodného arabského mena. Názov Essaouira pochádza až z 18. storočia, keď sa mesto rozhodol “redizajnovať” vtedajší marocký sultán Mohamed III. Essaouira v arabčine znamená “krásne naplánované”.

Essaouira, podobne ako v podstate celé Maroko, poskytuje pohľad na mix kultúr, ktoré tu koexistovali po stáročia. A že v Maroku nejde len o klišé sa môžete presvedčiť takmer na každom kroku. Maroko sa totiž neda označiť ako čisto arabská krajina – mnoho obyvateľov je potomkami tzv. berberov, čo sú kmene, ktoré sa miestnymi horami preháňali dávno pred príchodom Arabov. Berberi majú špecifickú kultúru alebo i písmo, ktoré je veľmi zaujímavé a v Maroku je možné ho vidieť na mnohých miestach, prípadne v obchodoch so suvenírmi vo forme rôznych príveskov. Taktiež je tu veľmi silný vplyv židovskej kultúry. Židia boli po stáročia neodmysliteľnou súčasťou marockých miest a jednou dobou v Essaouire tvorili 40% jej obyvateľstva a dodnes sa tu môžete prejsť starou židovskou štvrťou (tzv. melach). Maročania milujú symboly a tie ich sú zaujímavým mixom medzi arabskými a židovskými symbolmi, takže sa tu bežne môžete stretnúť so symbolom Dávidovej hviezdy, čo je v iných arabských krajinách prakticky nemožné. Pripočítajte k tomu stáročia európskej nadvlády (Portugalci, Francúzi) a je jasné, že architektúra i kultúra Essaouiry je kokteilom vplyvov zo všetkých týchto krajín a kultúr.

Musím ešte osvetliť referenciu k hippies z nadpisu tohto príspevku. Maroko bolo v 60-tych rokoch populárnou destináciou rôznych osobností, od politikov, cez podnikateľov až po umelcov. Chodili sa sem inšpirovať napríklad i Beatles alebo Jimmy Hendrix a konkrétne Essaouira má renomé mesta, kde nie je problém zohnať dačo “dobré”. Ale taktiež sa sem schádza mnoho surferov, ktorí chcú využiť vlny Atlantiku, ktorými je pobrežie Maroka pravidelne bičované.

Pokiaľ sa rozhodnete Essaouiru navštíviť z blízkeho Agadiru, nezabudnite si všimnúť kozy na stromoch. Mieste kozy sa totiž naučili dostať k štavnatým lístkom na stromoch tak, že si vyvinuli schopnosť škriabať sa po nich. Nie je problém nájsť strom, na ktorom je naraz celé stádo (alebo kŕdeľ?) kôz. Taktiež stoja za návštevu miestne združenia vyrábajúce arganový olej, ktorý je prezývaný i marocké zlato. Tento olej má vraj zázračné účinky a je vyrábaný lisovaním orieškov arganovníku, stormu, ktorý rastie len v Maroku.


Ako sa sem dostať?

Essaouira má síce medzinárodné letisko, ale veľa letov zo zahraničia sem nesmeruje (tuším len z Londýna). Je možné však letieť do niektorého z okolitých miest, napríklad Agadiru alebo trochu vzdialenejšieho Marakéšu a odtiaľ sa dostať do Essaouiry prenajatým autom, taxíkom alebo autobusom.


Kedy sem cestovať?

Hlavná sezóna v Maroku je od jari do jesene, ale krajina sa dá navštíviť prakticky celoročne. Vďaka vysokým horám je možné tu nájsť aj lyžiarske strediská, ale pokiaľ sú vaším cieľom plážové aktivity, musíte svoj termín cieľovať do spomínanej hlavnej sezóny – Atlantik nie je práve najteplejší oceán.


Kde sa ubytovať?

Ubytovacích možností v Essaouire je dostatok, od malých hostelov až po plážové rezorty – každý si nájde svoje.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Maroku.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie