Nový Zéland

Napier – hlavné mesto Art Deco

0
Art Deco budova v meste Napier

Mesto Napier na severnom ostrove Nového Zélandu prekvapí svojím pitoreskným zjavom. Jeho ulice vyzerajú ako kulisy z hollywoodskeho filmu z 30-tych rokov minulého storočia a zároveň sú lemované palmami ako nejaké subtropické letovisko. Aj keď sa nachádzame pomerne ďaleko na juhu južnej hemisféry, opäť sa ukazuje, že zemepisná šírka nemusí pre priemerné ročné teploty nič znamenať – Napier sa teší príjemnému podnebiu a teplotám po celý rok.

Napier nepatrí medzi najznámejšie novozélandské mestá. Pokiaľ ste o ňom nikdy nepočuli, tak si z toho nič nerobte, ja som na tom pred mojou návštevou Nového Zélandu nebol inak. Leží na severnom ostrove, presnejšie na jeho východnom pobreží obmývaný Pacifikom. Nový Zéland mi tvarovo vždy pripadal, že je to vlastne zrkadlovo obrátené Taliansko, takže Napier by v tomto aspekte bol vlastne obrazom Bari. Tu však všetka analógia končí, Bari a Napier sú mestá tak odlišné, ako sú odlišné Taliansko a Nový Zéland.

Napier je hlavným mestom regiónu Hawke’s Bay a so zhruba 60 tisíckami obyvateľov by sa dalo označiť skôr za mestečko. Hlavným lákadlom tohto mesta je architektúra, keďže väčšina jeho budov je postavená v štýle Art Deco. Art Deco je architektonický štýl, ktorý sa vyznačuje štíhlymi líniami a hranatými tvarmi. Dal by sa označiť ako industriálny a bol populárny najmä v období medzi svetovými vojnami. Dôvod, prečo je väčšina budov v Napieri postavených v tomto štýle je veľmi prozaický – v roku 1931 mesto zničilo zemetrasenie (ktoré na Novom Zélande nie je ojedinelým javom) a preto väčšina budov bola postavená práve v dobe, keď Art Deco letelo.

Pôvodným zámerom to teda zrejme nebolo, ale dnes je preto Napier považovaný za hlavné mesto štýlu Art Deco. A je si toho dobre vedomé, takže svoj status podporuje rôznymi štýlovými sochami a obchodmi s tzv. “vintage” doplnkami. Jeden z nich slúži aj ako informačné centrum, kde môžete získať brožúrku s itinerárom a zoznamom budov, vďaka čomu si môžete urobiť samostatnú tour po meste. Pri prechádzaní jeho ulicami si budete pripadať ako vo filme typu Great Gatsby, proste hipsterský raj. Ale človek nemusí byť práve hispterom, aby si vizuálne prechádzku mestom poriadne užil.

Okrem svojej architektúry môže Napier poskytnúť aj ďalšie atrakcie. Zaujímavosťou je miestne väzenie, v ktorom vám pri vstupe urobia vlastnú väzenskú fotku a následne dajú audiosprievodcu a nechajú, aby ste si celé väzenie prešli sami a vypočuli jednotlivé príbehy s ním spojené.

Keďže sme na Novom Zélande, nemôže v meste chýbať samozrejme veľa zelene. Kúsok od väzenia sa nachádza park s botanickou záhradou (Centennial Park) a vrch Bluff Hill ponúkajúci výhľady na pacifické pobrežie a napiersky prístav.

Ďalšiu príjemnú prechádzku ponúka promenáda Marine Parade, kde sa nachádza i pláž. Pokiaľ by vám toto všetko nestačilo, je tu možnosť si požičať bicykel a pokračovať niekoľko kilometrov smerom na juh, kam promenáda pokračuje vo forme cyklotrasy.


Ako sa sem dostať?

Pokiaľ nemáte prenajaté auto, môžete využiť spoľahlivé a dostupné autobusové spoje, ktoré pokrývajú celý Nový Zéland. Jednou zo spoločností, ktoré na Novom Zélande operujú okrem iného trasy z Wellingtonu i Aucklandu do Napieru je InterCity. Do Aucklandu sa potom dostanete väčšinou svetových leteckých spoločností, prípadne pokiaľ si na Zéland odskočíte z Austrálie, môžete letieť i do menších miest priamo.


Kedy sem cestovať?

Ideálne podmienky sú samozrejme na jar a v lete (september – marec), ale na Novom Zélande sa dá prakticky cestovať celoročne. Nový Zéland je krajinou s jedným z najstabilnejších podnebí na svete, takže teplotný rozdiel medzi letom a zimou je relatívne nízky. V zime naviac môžete využiť výborné zázemie pre lyžovanie na južnom ostrove.


Kde sa ubytovať?

Existuje možnosť ubytovania priamo v Uxmale, ale väčšina cestovateľov bude zrejme voliť nocľah v niektorom z blízkych miest (Campeche alebo Mérida). Čo sa týka cien ubytovania, je možné nájsť veľmi lacné hotely/hostely, ale aj luxusné rezorty – takže každý cestovateľ si môže nájsť to svoje.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Novom Zélande.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie