Kanada, USA

Niagarské vodopády – najmohutnejšia legenda medzi vodopádmi

0
Niagarské vodopády

Niagarské vodopády sú zrejme najznámejšími vodopádmi na svete vôbec, aj napriek tomu, že nedržia žiadny kvantitatívny rekord. Nie sú najvyššie, nemajú najvyšší prietok a pre veľa ľudí zrejme nebudú ani najkrajšie. Napriek tomu sú však z nejakého dôvodu zrejme najznámejšími vodopádmi na svete a každoročne prilákajú ohromných 30 miliónov turistov.

Vodopády slúžia ako akási pumpa medzi jazerami Erie a Ontario. Ide o najmenšie dve z tzv. Piatich veľkých jazier na hraniciach USA a Kanady, ale napriek tomu má jazero Erie (z ktorého vyteká voda napájajúca vodopády) rozlohu zhruba ako polovica Slovenska. Má tak dostatočne veľkú kapacitu na to, aby zásobovala vodopády každú minútu 168-tisícmi kubíkmi vody za minútu (resp. zhruba 2800 m3 za sekundu). Opäť len pre porovnanie, je to zhruba o polovicu viac ako má prietok Dunaja v Bratislave.

Pohľad na všetky Niagarské vodopády z kanadskej strany - zľava Americký vodopád (American Falls), Nevestin závoj (Bridal Veil Falls) a vpravo vodopád Podkova (Horseshoe Falls)

Pohľad na všetky Niagarské vodopády z kanadskej strany – zľava Americký vodopád (American Falls), Nevestin závoj (Bridal Veil Falls) a vpravo vodopád Podkova (Horseshoe Falls)

Vďaka týmto parametrom sa môžu Niagarské vodopády pochváliť aspoň jedným superlatívom – ide o najmohutnejšie (čo do objemu vody) vodopády v celej Severnej Amerike. V celosvetovom meradle im toto prvenstvo však nepatrí, pretože napríklad vodopádmi Khone Phapheng v Laose sa za sekundu prevalí 4-násobne viac vody. Ešte výdatnejšie vodopády existovali v Južnej Amerike pod názvom Guaíra, tie však v roku 1982 postihol smutný osud – zhltla ich novovybudovaná priehrada. Niagarské vodopády však svojím prietokom i tak patria medzi tzv. Päť veľkých vodopádov, teda päť najväčších vodopádov, čo do objemu vody, ktorá nimi pretečie.

Zatiaľ čo do objemu vody sa Niagarské vodopády držia v prvej päťke na celom svete, pokiaľ ide o výšku, tak dostávajú neskutočne na frak a nezmestia sa ani do prvej tisícky. Niagarské vodopády merajú 50 metrov, čo z nich robí medzi vodopádmi skôr trpaslíka. Pre porovnanie, Angelov vodopád (najvyšší vodopád sveta) meria 979 metrov a prevyšuje ich tak takmer 20-násobne.

Vodopád Podkova (Horseshoe Falls), najznámejší z Niagarských vodopádov - pohľad z kanadskej strany

Vodopád Podkova (Horseshoe Falls), najznámejší z Niagarských vodopádov – pohľad z kanadskej strany

Objem vody pretekajúcej vodopádmi sa mení podľa dňa i sezóny. Proti prúdu totiž boli nad vodopádmi postavené dve vodné elektrárne, ktoré dokážu množstvo vody v nich regulovať. Počas dňa v turistickej sezóne vypúšťajú elektrárne objem vody zodpovedajúci štandardným hodnotám, aby si návštevníci mohli vychutnať ich mohutnosť v plnej kráse. Mimo návštevníckych hodín a mimo sezóny je však objem vody nižší, práve kvôli spomínaným elektrárňam.

Je jasné, že nejde o výšku, ale hlavne o silu a i akúsi krásu, ktorá na “Niagárach” turistov fascinuje. Vodopády ležia na hraniciach USA a Kanady, presnejšie medzi americkým štátom New York a kanadskou provinciou Ontario. Aj preto veľkú časť tej masy turistov obstarávajú práve Kanaďania a Američania.

Americký vodopád (American Falls) v strede a malý Nevestin závoj (Bridal Veil Falls) vpravo sú súčasťou Niagarských vodopádov - pohľad z lode na rieke, vľavo vidieť vyhliadkovú plošinu na americkej strane

Americký vodopád (American Falls) v strede a malý Nevestin závoj (Bridal Veil Falls) vpravo sú súčasťou Niagarských vodopádov – pohľad z lode na rieke, vľavo vidieť vyhliadkovú plošinu na americkej strane

Nie každému turistovi však stačí si vychutnať krásu vodopádov len púhym pohľadom. V histórii sa našlo niekoľko dobrodruhov (alebo šialencov?), ktorí sa rozhodli užiť si vodopády trošku netradičnejšie. Niagarské vodopády sú totiž spojené s trochu absurdným hobby – spúštanie sa dolu vodopádom v sude. Priekopníčkou tejto športovej disciplíny bola Annie Taylor, ktorá v roku 1901 najprv vyskúšala experiment na svojej mačke, aby následne sama nasadla v deň svojich 63. narodenín do dreveného sudu a prekonala v ňom vodopád Podkova. Motiváciou učiteľky pred dôchodkom bola finančná odmena, pretože sa chcela vyhnúť starobincu pre chudobných – čo sa jej nakoniec nepodarilo, pretože práve tam zomrela 20 rokov po svojom kaskadérskom čine.

Aj keď je táto aktivita samozrejme oficiálne zakázaná, od doby Annie Taylorovej sa tento čin podarilo zopakovať viacerým vyznávačom adrenalínu – niektorí z nich samozrejme za tento čin zaplatili životom. To však neplatí pre Chucka Norrisa, ktorý vraj vodopády v sude prekonal hneď dvakrát, oba razy dokonca smerom proti prúdu.

Vodopád Podkova (Horseshoe Falls) je súčasťou Niagarských vodopádov - pohľad z tunela vyhĺbeného za vodopádmi (Journey Behind the Falls)

Vodopád Podkova (Horseshoe Falls) je súčasťou Niagarských vodopádov – pohľad z tunela vyhĺbeného za vodopádmi (Journey Behind the Falls)

Niagarské vodopády sa delia na tri samostatné vodopády – Horseshoe Falls (Podkova), American Falls (Americký vodopád) a Bridal Veil Falls (Nevestin závoj). Posledné dva sa nachádzajú na území USA a tečú tesne vedľa seba – vodopád American Falls je široký rovný pás, zatiaľ čo Bridal Veil Falls je skôr úzka stuha vody, ktorá pôsobí ako trošku izolovaná súčasť toho prvého. Vodopád Horseshoe Falls má tvar podkovy (prekvapivo) a prechádza ním štátna hranica, ale väčšina z neho je Kanade. Americké a kanadské vodopády oddeľuje Kozí ostrov (Goat Island), ale ich orientácia spôsobuje, že z kanadskej strany je na všetky z nich suverénne lepší výhľad. Na americkej strane je síce vybudovaná vyhliadková plošina, pohľad na vodopády z nej je však je stále dosť z uhla a rozhodne sa nevyrovná pohľadu z kanadskej strany rieky.

Komu by sa málil výhľad z brehu, má možnosť sa nalodiť na jednu z lodí, ktoré pendlujú z americkej i kanadskej strany medzi brehom a vodopádmi. Cestou najprv minú vodopády American Falls a Bridal Veil Falls, vrcholom zážitku je však vodopád Horseshoe Falls, uprostred ktorého loď zastane a nechá sa hojdať silou tisícov litrov vody, dopadajúcej na hladinu rieky z výšky 50 metrov. Táto sila je tak veľká, že vymršťuje vodný gejzír vyššie, ako samotný vodopád. Táto voda potom výdatne sprchuje loďky s turistami, ktorí pod farebné pláštenky (červené na kanadských loďkách, modré na amerických) schovávajú drahú fototechniku. Pláštenka im potom zostane ako suvenír.

Vodopád Podkova (Horseshoe Falls) je súčasťou Niagarských vodopádov - pohľad z lode

Vodopád Podkova (Horseshoe Falls) je súčasťou Niagarských vodopádov – pohľad z lode

Ďalšou z možností, ako sa priblížiť k vodopádom priam na dosah, je vydať sa na Cestu za vodopádmi (Journey Behind the Falls). Ide o tunel vyhĺbený za vodopádom Horseshoe Falls už pred 130 rokmi, ktorým sa dostanete až za vodopád, ktorý je možné vidieť, no hlavne počuť cez diery v stene. Dunenie padajúcej vody si z tesnej blízkosti môžete vychutnať len z kanadskej strany vodopádov.

White Water Walk

Kúsok dolu prúdom po rieke Niagara, vytekajúcej spod vodopádov, sa nachádza ďalšia turistická atrakcia – White Water Walk. Whitewater (doslova “biela voda”) je anglický termín pre miesta, kde je spád rieky na toľko rýchly, že sa do nej dostáva vzduch a vytvára biele bublinky – odtiaľ anglický názov. Voda často naráža na rôzne prekážky (kamene) a vytvára tak pereje, čo je asi termín, ktorým by sa dal “whitewater” preložiť do slovenčiny. Ešte presnejší termín by bola asi “divoká voda“.

Divoká voda sa pre vodákov klasifikuje na stupnici od 1 po 6, pričom 1 znamená “vhodná pre začiatočníkov” a 6 “vodácka samovražda”. Splavovať vodu stupňa 6 je spravidla zakázané. A práve týmto stupňom sa “pýši” divoká voda na rieke Niagara, preto tu neuvidíte žiadnych vodákov a ani vám nikto neponúkne možnosť sa po nej splaviť. Voda sa tu korytom rúti rýchlosťou 48 kilometrov za hodinu a na kanadskej strane sa môžete popri týchto perejách prejsť po umelo vybudovanom chodníčku dlhom 305 metrov. K nemu vás odvezie z výšky 70 metrov (úroveň hlavnej cesty) výťah.

Niagara-on-the-Lake

Pokiaľ by ste pokračovali po prúde rieky ďalej, zhruba po 22 kilometroch od vodopádov sa rieka Niagara vlieva do jazera Ontario. Na tomto mieste leží mestečko Niagara-on-the-Lake, z ktorého je priamo cez jazero Ontario výhľad na Toronto… teda bol by, keby ste boli schopní dovidieť na vzdialenosť 50 kilometrov.

Mestečko Niagara-on-the-Lake je malé a pokojné, vďaka čomu je považované za jedno z najlepších miest pre dôchodok v Ontariu. Prúdia sem však i nezanedbateľné davy turistov, ktorí chcú po návšteve vodopádov stihnúť vidieť ešte nejakú zaujímavosť. Tou môže byť napríklad historická pevnosť Fort George obohnaná drevenou ohradou, ale i centrálna ulica Queen Street, plná obchodíkov a reštaurácií.

Ak sa teda budete od vodopádov vracať do Toronta a prepadne vás chuť na dobré jedlo, víno alebo koloniálnu architektúru, môže byť toto mestečko vítaným spestrením dňa počas návštevy najznámejších vodopádov na svete.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Kanade.


Ako sa sem dostať?

Letecky

V Niagara Falls na americkej strane sa nachádza medzinárodné letisko Niagara Falls International Airport (IAG), len okolo 10 kilometrov východne od vodopádov. Okrem toho sa neďaleko nachádza ďalšie medzinárodné letisko Buffalo-Niagara International Airport (BUF) a na kanadskej strane Hamilton International Airport (YHM) a samozrejme Toronto Pearson International Airport (YYZ).

K dispozícii sú taktiež domáce lety, v podstate z väčšiny významných kanadských miest. Taktiež je sem lieta niekoľko liniek z USA. Spojenia sem prevádzkujú napríklad spoločnosti Air Canada a WestJet.

Autobusom

Autobusom sa do Niagara Falls dostanete z viacerých kanadských miest, vyhľadávať spojenia i zakúpiť lístky môžete na stránkach prepravcov, ako napríklad GreyhoundMegabus alebo GO TransitAutobusový terminál v Niagara Falls sa nachádza hneď pri vlakovej stanici.

Vlakom

Vlaky nie sú v Kanade ani USA obvyklým dopravným prostriedkom, ale existuje priame vlakové spojenie medzi Torontom a práve mestečkom Niagara Falls. Spojenia na tejto trati nie sú veľmi frekventované, konkrétne len jedno denne. Vlak vychádza zo stanice Union Station v Toronte o 8:55 a do Niagara Falls dorazí po zhruba dvoch hodinách o 10:51. Opačným smerom vyráža vlak o 17:45 a do Toronta dorazí o 19:41. Spiatočný lístok vyjde na zhruba 50 CAD (6/2018) a spojenia sa dajú vyhľadávať a rezervovať na týchto stránkach.

Vlaková stanica sa nachádza viac ako 3 kilometre od vodopádov, takže budete musieť využiť ešte MHD (viď nižšie) alebo taxi.

Autom

Autom sa k Niagarským vodopádom dostanete z Toronta za hodinu a pol až dve hodiny, podľa aktuálnej dopravnej situácie. Parkovanie je možné na viacerých miestach, na mnohých z nich i zadarmo. Informácie o možnostiach parkovania nájdete na týchto stránkach.


Koľko to stojí?

Pohľad na samotné vodopády z brehu je samozrejme zadarmo, v okolí vodopádov sa však nachádza množstvo ďalších atrakcií. Tou najväčšou je asi výlet loďou pod vodopády, ktorý vyjde na 25 CAD (6/2018). Zaujímavá je i cesta za vodopády (Journey Behind the Falls) alebo videoprojekcia Niagara’s Fury. Kombinovaná vstupenka na všetky tieto atrakcie, vrátane neobmedzeného prístupu k MHD na 2 dni a prechádzky popri divokej vode White Water Walk, vyjde na 65 CAD (6/2018).

Informácie o aktuálnych cenách nájdete na týchto stránkach.


Kedy sem cestovať?

Vodopády je možné navštíviť celoročne, špička sezóny však prebieha v lete, kedy majú zároveň vodopády najvyšší prietok vody (čo spôsobuje i regulácia elektrárňami mimo sezóny). V zime naopak je vody najmenej a jazero Erie dokonca môže celé zamrznúť. Vodopády samotné v histórii zamrzli niekoľkokrát, ale šanca, že ich takto uvidíte i dnes, je mizivá.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Vzdialenosti medzi jednotlivými atrakciami v okolí Niagarských vodopádov nie sú veľké a preto je možné sa tu bez problémov pohybovať pešo.

Autom

Autom sa dostanete do mesta Niagara Falls, ale v ich bezprostrednej blízkosti nezaparkujete. Dá sa však zaparkovať relatívne nedaľeko, napríklad pri veži Skylon Tower. Informácie o možnostiach parkovania (i zadarmo) nájdete na týchto stránkach.

MHD

Popri pobreží rieky Niagara premávajú miestne autobusy WEGO. Pokiaľ si zakúpite niektorý z kombinovaných lístkov na miestne atrakcie, býva väčšinou v cene i 2-dňový neobmedzený prístup k cestovaniu týmito autobusmi.

Loďou

Výlety loďou až k úpätiu vodopádov sú jednou z najväčších miestnych atrakcií. Jedna cesta stojí 26 CAD (6/2018) a pripravte sa na premoknutie až do nitky – poskytnuté pláštenky až tak veľmi nepomáhajú – pozor na fototechniku.

Pokiaľ si výlet loďou skombinujete s inými atrakciami, môžete na kombinovaných lístkoch ušetriť pár dolárov. Informácie o aktuálnych cenách nájdete na týchto stránkach.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Kanade (samozrejme existuje i možnosť ubytovať sa na americkej strane vodopádov, ceny sú porovnateľné) patrí medzi nákladné položky a z rozpočtu vám môže odhryznúť značnú časť. Ceny ubytovania v blízkosti vodopádov sú však o niečo nižšie, než napríklad v mestách ako Toronto či Québec (a oveľa nižšie než v národných parkoch). Zrejme je to spôsobené i tým, že väčšina turistov sem prichádza v rámci jednodenného výletu a na noc sa tu nezdrží.

Hotel s dobrým hodnotením sa dá zohnať za zhruba od 45 CAD (30 EUR) za izbu pre 2 osoby a noc (6/2018). Ceny však môžu kolísať i podľa sezóny a v lete sú spravidla vyššie, preto je lepšie rezervovať s predstihom. Dosť veľké rozdiely v cenách spôsobuje i lokalita, takže je dobré mať auto a môcť si tak dovoliť ubytovanie i ďalej od centra mesta.

Služba AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) je v Kanade veľmi populárna a v meste Niagara Falls nájdete množstvo príležitostí na ubytovanie cez ňu. Oproti hotelom však veľmi neušetríte, keďže ceny sú podobné. Výhodou však môže byť, že cez AirBnB zoženiete ubytovanie bližšie k centru a získate kontakt s miestnymi obyvateľmi.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie