USA

Las Vegas – mesto hriechu uprostred púšte

0
Fontány pred hotelom Bellagio

Aj keď popis v titulku by sa možno hodil na viacero miest, Las Vegas je jednoznačne tým najznámejším príkladom toho, čo si väčšina ľudí pod touto definíciou predstaví. Vzhľadom k ich veku je v prípade väčšiny amerických miest známy presný dátum ich založenia a nie je tomu inak ani v prípade Las Vegas. Mesto bolo založené uprostred štátu Nevada v roku 1905 a narodeniny oslavuje 15. mája. Jeho skutočný rozmach nastal však až po 2. svetovej vojne a po tom, čo v roku 1931 štát Nevada zlegalizoval gambling.

V 50-tych rokoch začalo mesto rásť a prekvitať a postupne si získalo renomé ako Sin City (Mesto hriechu). Je všeobecne veľmi dobre známe, že v Las Vegas je možné uspokojiť všetky neresti, ktoré ľudstvo trápia odjakživa, vrátane gamblingu či prostitúcie (aj keď tá je vo Vegas nelegálna). Každý hotel má samozrejme svoju herňu, kde je všetko, po čom gamblerova prahne – ruleta, blackjack, kocky alebo výherné automaty. Výherné automaty sú v Las Vegas vidieť prakticky všade, na benzínkach, na pošte, na letisku… Je to skoro ako z nejakého bizarného filmu. Navyše tu samozrejme letia rýchlosvadby a opilecké radovánky.

Ubytovanie

Pokiaľ do Las Vegas cestujete ako turista, je dobré svoju návštevu načasovať na pracovné dni. Väčšina pracujúcich Američanov sem totiž vyráža cez víkendy, takže rozdiel v cenách ubytovania medzi pracovným dňom a víkendom je extrémny. Cez pracovný týždeň sú ceny i luxusných hotelov veľmi nízke a môže si ich dovoliť prakticky každý. Na druhú stranu cez víkend to tu samozrejme oveľa viac žije.

My sme zvolili hotel Stratosphere, ktorý bol síce trošku ďalej od “Stripu”, ale disponuje zaujímavou vežou, na ktorú majú hoteloví hostia prístup. Táto veža poskytuje niekoľko adrenalínových aktivít, vrátane kolotoča vo výške viac ako 300 metrov, kde sedíte na sedačke pripevnenej k rotujúcemu ramenu vysunutému z plošiny veže. Ďalšou strašidelnou aktivitou je vláčik, ktorý sa rozbehne k okraju veže a zabrzdí tak, že z neho hľadíte priamo dolu na zem a máte pocit, že sa vláčik každú chvíľu odtrhne a spadne dolu aj s vami. Obľúbený je i tzv. sky jumping, kedy vás na tenkom lanku spustia z veže dolu a zabrzdia pri zemi. Celý čas ide s vami kamera a natáča vás a pokiaľ máte dosť rýchle oči, môžete sledovať hostí v izbách cez okná.

Kto adrenalínovým aktivitám neholduje, môže si jednoducho len vychutnávať výhľad na Las Vegas a jeho okolie. Keďže celé mesto leží v púšti, veľa toho v jeho okolí však neuvidíte. Vežu je dobré navštíviť taktiež v noci, kedy si môžete vychutnať výhľad na osvetlené Las Vegas z výšky.

Strip

Najnavštevovanejším bulvárom vo Vegas je Las Vegas Boulevard, známy skôr pod názvom “Strip”, resp. “Pruh”. Na tomto bulvári sa nachádzajú najluxusnejšie hotely s najznámejším atrakciami Las Vegas. Je dlhý niekoľko kilometrov, takže pokiaľ sa ho rozhodnete prejsť pešo, treba sa vyzbrojiť dostatkom času.

Kópie

Las Vegas je známe tým, že sa tu nachádzajú kópie všetkého možného na každom kroku. Mňa najviac asi prekvapila fontána Di Trevi, ktorá má zrejme tematicky zapadať k hotelu Ceasar’s Palace. Okrem kópie svetoznámej rímskej fontány sa tu nachádza tiež socha Cézara alebo okrídlenej personofikácie víťazstva Victoria Romana. Eiffelovky či sochy slobody idú samozrejme popri tom ruka v ruke.

Show

Väčšina z hotelov prevádzkuje vlastné atrakcie či show, ktoré majú za úlohu nalákať návštevníkov a vydobyť danému hotelu renomé. Jednou z najznámejších show sú zrejme hrajúce fontány pred hotelom Bellagio, ktorý patrí medzi tie top v Las Vegas.

Ďalšou z obľúbených show je pirátska loď pred hotelom Treasure Island. Show zahŕňa umelo vytvorené jazero pred hotelom a obrovské plachetnice, na ktorej tancujú námorníci a piráti a ktoré sa navzájom ostreľujú, až kým jedna z nich nejde ku dnu aj s jej posádkou. Celá show končí ohňostrojmi a zapája sa do nej i živý papagáj, ktorý zrejme musí byť úplne hluchý alebo sfetovaný, keďže ho ten hluk zjavne vôbec nestresuje.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o USA.


Ako sa sem dostať?

Do Las Vegas sa dá dostať medzinárodnými i domácimi letmi, keďže disponuje medzinárodným letiskom.

Najlacnejšie letenky sú k dispozícii z najbližších miest, vrátane Los Angeles, San Francisca alebo Dallasu. S trochou plánovania sa takéto letenky s domácimi nízkonákladovkami (napr. Spirit) dajú zohnať za 35-40 dolárov (jeden smer).

Z letiska sa dá dostať taxíkmi, hotelovými shuttle autobusmi alebo autobusmi verejnej dopravy.

Las Vegas je samozrejme dobre dostupné autom, čo je najviac využívaný dopravný prostriedok, či už turistmi alebo samotnými Američanmi. Diaľnice sú v dobrom stave a šoférovanie v USA oveľa pohodovejšie než v mnohých európskych krajinách.


Kedy sem cestovať?

Las Vegas má pomerne teplé podnebie, vďaka svojmu umiestneniu v púšti, takže sa dá navštíviť prakticky po celý rok. Teploty v lete sú však pomerne úmorné.


Ako sa tu pohybovať?

Verejná doprava vo Vegas prakticky neexistuje. Pre pohyb po meste tak musíte využiť (prenajaté) auto alebo taxíky, ktoré su vcelku cenovo dostupné.

Vzhľadom k zápcham môže byť v niektorých lokalitách a časoch rýchlejšie sa presúvať pešo.

Dobrou alternatívou môže byť prenájom skútru.


Kde sa ubytovať?

Hotelov je vo Vegas viac než dosť, mesto žije z turizmu. Cez týždeň sú ceny oveľa nižšie, ako počas víkendu, takže je na to dobré pri plánovaní myslieť.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie