Írsko

Kilkenny – mramorové a najmenšie mesto Írska, posledné útočisko druidov

0
Normanský hrad v Kilkenny

Stredoveké írske mestečko Kilkenny, ktorého názov priam evokuje hlášku zo seriálu South Park, patrí medzi hlavné turistické atrakcie na celom ostrove. Nachádza sa niečo cez 100 kilometrov juhozápadne od Dublinu a jednou z možností je tak vyraziť sem na jednodňový výlet z hlavného mesta. Kilkenny má menej ako 9-tisíc obyvateľov a tak spadá skôr do kategórie dedín než miest, vzhľadom k jeho historickému významu mu je však špeciálnou vyhláškou pridelený štatút mesta. Vďaka tomu sa dá bezpečne povedať, že ide o najmenšie mesto v celej krajine.

Najväčší rozmach toto mestečko zažilo v stredoveku, preto väčšina pamiatok, ktoré sa tu nachádzajú, pochádza z tohto obdobia. Mesto má najväčšiu koncentráciu stredovekých kostolov v celom Írsku a prezýva sa i “Marble City” (Mramorové mesto). Mramoru tu samozrejme veľa nenájdete, keďže v Írsku sa neťaží, ale väčšina budov je tu postavených z typického čierneho vápenca, ktorý môže pripomínať čierny mramor (aj keď asi len veľmi vzdialene).

Kilkenny sa dokonca na istú dobu stalo hlavným mestom Írskej katolíckej konfederácie a tým pádom de facto hlavným mestom Írska. Dnes však už ide len o ospalú dedinku, ktorú z letargie vytrhávajú neutíchajúce davy turistov.

Katedrála sv. Canicia v Kilkenny so svojou typickou kruhovou vežou

Katedrála sv. Canicia v Kilkenny so svojou typickou kruhovou vežou

História – posledné útočisko druidov

Mesto Kilkenny začalo svoju existenciu niekedy v 6. storočí ako kláštorná dedinka. Oblasť Kilkenny bola totiž poslednou, ktorá odolávala katolizácii a sem sa uchýlil i údajne posledný druid. Vtrhol sem však sv. Canicius s kresťanskou armádou a po jej dobytí tu založil kláštor. Tento kláštor stál neďaleko miesta, kde dnes stojí Katedrála sv. Canicia, pretože práve sv. Canicius je dnes vnímaný ako patrón a zakladateľ mesta.

Názov mesta v írčine je Cill Chainnigh, čo znamená Caniciov chrám, odkiaľ pochádza poangličtená verzia Kilkenny.

Stredoveký hrad v Kilkenny nad riekou Nore v noci

Stredoveký hrad v Kilkenny nad riekou Nore v noci

Kilkenny sa stalo sídlom kráľov kráľovstva Ossory v dobách, keď bolo Írsko rozdrobené na množstvo malých kráľovstiev. Toto obdobie skončilo v 12. storočí, keď do Írska vtrhli Normani a postupne ho zjednotili pod jedným kráľom. Neskôr si ostrov podrobili Angličania, ale keďže Íri sa nechceli podrobiť protestantským zmenám, ktoré nastali za známeho kráľa Henricha VIII., stupňovalo sa v Írsku napätie, ktoré vyvrcholilo otvoreným povstaním v roku 1641. Výsledkom tohto povstania bol vznik Írskej katolíckej konfederácie, známej aj ako Konfederácia Kilkenny. Táto konfederácia kontrolovala viac ako dve tretiny ostrova a Kilkenny sa tak stalo de facto hlavným mestom Írska.

Povstanie však bolo potlačené v roku 1649 po zvrhnutí anglického kráľa novou anglickou armádou a Angličania tak dostali ostrov opäť pod kontrolu. Od tých čias už význam mesta začal upadať a populácia Kilkenny sa scvrkla na dnešnú, pripomínajúcu skôr väčšiu dedinku. Historické pamiatky tu však zostali dodnes a len čakajú na to, aby odhalili turistom svedectvo svojej slávnej histórie.

Pohľad na Kilkenny z veže Katedrály sv. Canicia - vľavo Opátstvo sv. Františka, vpravo vidieť vežu Katedrály sv. Márie a pred ňou tzv. Čierne opátstvo

Pohľad na Kilkenny z veže Katedrály sv. Canicia – vľavo Opátstvo sv. Františka, vpravo vidieť vežu Katedrály sv. Márie a pred ňou tzv. Čierne opátstvo

Katedrála sv. Canicia – druhá najdlhšia v Írsku a tisícročná veža

Sv. Canicius bol tým, ktorému je priposované založenie mesta Kilkenny. Keď túto oblasť obsadil so svojím kresťanským vojskom, rozšíril kresťanstvo na posledné miesto v Írsku, kde sa ešte uctievali starodávne pohanské rituály a kam sa uchýlil posledný írsky druid. Po svojom víťazstve založil kláštor, čím sa začala písať história tohto mesta. Tento kláštor stál neďaleko miesta, kde dnes stojí Katedrála sv. Canicia, teda hlavný chrám miestnej diecézy anglikánskej cirkvi, zasvätený práve zakladateľovi mesta.

Gotická Katedrála sv. Canicia v Kilkenny - hlavná loď

Gotická Katedrála sv. Canicia v Kilkenny – hlavná loď

Stredoveká katedrála pochádza z 13. storočia a po Katedrále sv. Patrika v Dubline je druhou najdlhšou v celom Írsku. Je postavená z čierneho vápenca a jej architektonický štýl dá sa klasifikovať ako ranogotický. Jeho vnútro je veľmi pekne dekorované, čo je pre gotické katedrály trochu neobvyklé. Za pozornosť stoja i farby, bohaté vitrážové okná, či vytesávané hrobky významných osobností mesta. Takisto tu môžete vidieť niektoré objekty ešte z obdobia stredoveku, vrátane krstiteľnice alebo biskupského trónu.

Katedrála sv. Canicia v Kilkenny so svojou typickou kruhovou vežou

Katedrála sv. Canicia v Kilkenny so svojou typickou kruhovou vežou

Charakteristickým prvkom katedrály je kruhová veža, ktorá je typická práve pre írske “keltské” kostoly – na ostrove na ne môžete naraziť na viacerých miestach, táto však pochádza z už 9. storočia a ako na jednu z mála sa na ňu môžete vyškriabať. Veža je veľmi úzka a prístup do nej je preto kontrolovaný tak, aby v jeden moment mohli ľudia ísť len smerom hore alebo dolu. Z jej vrchola si potom môžete vychutnať 360-stupňový výhľad na celé mesto.

Čierne opátstvo s najväčším vitrážovým oknom v Írsku

Čierne opátstvo (Black Abbey) je kláštor, ktorý tu založili dominikáni v roku 1225. Dominikáni sú prezývaní i “čierni mnísi” kvôli čiernym plášťom, ktoré nosia na svojom bielom hábite. Z tohto faktu potom vychádza i názov tohto opátstva. Čierne opátstvo si prešlo turbulentnou históriou, keď naň udrel najprv čierny mor a neskôr nevôľa protestantských anglických monarchov (keďže dominikánsky rád je samozrejme katolícky). Opátstvo bolo preto niekoľkokrát zatvorené, aby bolo po čase opäť obnovené.

Čierne opátstvo (Black Abbey) v Kilkenny

Čierne opátstvo (Black Abbey) v Kilkenny

Časy najväčšej slávy zažilo zrejme v dobách Írskej katolíckej konfederácie (viď vyššie časť o histórii), keď tu sídlila vláda tohto štátneho útvaru trvajúceho niekoľko desiatok rokov a spravujúceho väčšinu Írska. Čierne opátstvo tak bolo v tejto dobe srdcom Írska, na čo doplatilo po znovudobytí Angličanmi opätovným zatvorením. V roku 1776 sa sem však dominikáni vrátili a dnes opäť slúži svojmu pôvodnému účelu. Návštevníci tu môžu okrem iného obdivovať i najväčšie vitrážové okno v celom Írsku. Pochádza z 19. storočia a nesie názov Mysteries of the Rosary (Záhady ruženca).

Katedrála sv. Márie – moderná odpoveď katolíkov

Zatiaľ čo Katedrála sv. Canicia je hlavným anglikánskym svätostánkom v meste, rovnakú funkciu v katolíckom vierovyznaní plní Katedrála sv. Márie. Táto katedrála bola dokončená v roku 1857 a je tak výrazne mladšia než jej anglikánsky oponent, ktorý tu stojí už od raných počiatkov mesta. Katedrála je taktiež postavená z miestneho vápenca a v slohu, ktorý je klasifikovaný ako anglický gotický. Neznalému laikovi tak môžu obe katedrály pripadať podobné, i keď ich delí šesť storočí.

Katedrála sv. Márie však nedisponuje kruhovou keltskou vežou, ale masívnou vežou týčiacou sa nad krížením oboch lodí. Z interiéru stojí za pozornosť najmä apsida, teda výklenok v ktorom sa nachádza hlavný oltár. Je bohato zdobená – nechýbajú sochy, farby, zlato a vitrážové okná.

Hrad – normanské dedičstvo

Hrad v Kilkenny postavili normanskí rytieri už v 12. storočí počas dobývania Írska. Pôvodný hrad bol drevený, v 13. storočí bol však nahradený kamenným hradom, z ktorého sa v tom dnešnom zachovali pôvodné tri veže. Na konci 14. storočia hrad kúpila bohatá a vplyvná rodina Butlerovcov, ktorí ho vlastnili viac ako pol tisícročia až do roku 1967, keď ho Arthur Butler predal štátu za symbolických 50 libier. V tejto dobe už bola sláva rodiny Butlerovcov dávno minulosťou a hrad v Kilkenny chátral kvôli zanedbaniu.

Stredoveký hrad v Kilkenny

Stredoveký hrad v Kilkenny

Hrad bol následne zrekonštruovaný a otvorený verejnosti. Dnes jeho priestory slúžia rôznym výstavám a umeleckým galériam. Verejnosti bol sprístupnený i park, ktorý tento hrad obkolesuje. Do tohto rozsiahleho parku s obľubou chodia na prechádzky miestni obyvatelia a podnikajú tu pikniky. Zaujímavosťou je, že na tomto hrade bola nameraná najvyššia oficiálna teplota v celom Írsku – v roku 1887 tu teplomer ukázal 33,3 stupňov Celzia.

Hostinec Hole in the Wall – najstarší mestský dom v Írsku

Hlavnou ulicou vedúcou centrom mesta je High Street, z ktorej v jednom mieste vedie nenápadná malá odbočka, na ktorú upozorňuje len ceduľka s názvom Hole in the Wall (Diera v stene). Keď touto minipasážou (akých je v Kilkenny mnoho) prejdete, dostanete sa do pohostinstva s názvom Hole in the Wall. Táto krčmička sídli v dome, ktorý tu stojí už od roku 1582 a je údajne najstarším zachovaným mestským domom v celom Írsku.

V hornom poschodí domu si môžete pozrieť, ako kedysi taký dom vyzeral zvnútra, pretože slúži ako také malé múzeum. Na prízemí funguje už spomínaná krčma, kde sa môžete občerstviť írskym pivom, whiskey, či iným ostrým nápojom.

V stredovekých uliciach Kilkenny

Kilkenny je malé mestečko a jeho centrum je tvorené prakticky len oblasťou medzi hradom a Katedrálou sv. Canicia. Hlavnou triedou mesta je High Street, ktorá plynulo prechádza do Parliment Street. A práve v týchto uliciach môžete vidieť niekoľko zaujímavých budov, z ktorých niektoré pamätajú veľmi staré časy. Medzi ne patrí napríklad dom Johna Gotheho, ktorý pochádza ešte zo 16. storočia (je teda skoro tak starý ako hostinec Hole in the Wall) a dnes slúži ako malé archeologické múzeum.

Malebné kamenné uličky Kilkenny sú lemované kvetmi

Malebné kamenné uličky Kilkenny sú lemované kvetmi

Za zmienku stojí taktiež pivovar Smithwick’s, ktorý dodnes funguje a dá sa navštíviť v rámci komentovanej prehliadky. Politickým centrom mesta je potom budova s názvom The Tholsel, ktorá pôvodne slúžila mýtna brána, neskôr ako colnica alebo súd. Dnes tu sídli radnica mesta. Veľmi pekná je potom prechádzka popri rieke Nore a výhľad cez ňu na hrad či opačnú stranu mesta. Pri rieke tiež nájdete zrúcaninu kostola niekdajšieho františkánskeho chrámu.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Írsku.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Najväčší prevádzkovateľ autobusových spojení v Írsku Bus Éirann poskytuje spojenia do Kilkenny z viacerých miest. Ďalším z autobusových dopravcov, ktorého môžete zvoliť, je JJ Kavanagh. Dvojhodinová cesta z Dublinu vyjde na 13 EUR (6/2017).

Autobusová stanica sa nachádza hneď vedľa tej vlakovej.

Vlakom

Vlaková doprava v Írsku nie je všeobecne dostupná, ale Kilkenny má šťastie, že leží priamo na jednom z hlavných ťahov, takže sa sem dá dostať i vlakom, napríklad z Dublinu. Informácie o spojeniach nájdete na stránkach Írskych železníc, kde si môžete zároveň zakúpiť lístky. Jednosmerný lístok z Dublinu vyjde na 11 EUR (6/2017).

Vlaková stanica sa nachádza mimo centra, ale v pohodlnej dochádzkovej vzdialenosti od neho.

Autom

Kilkenny leží v blízkosti diaľnice M9 vedúcej z Waterfordu do Dublinu, takže sa sem dostanete autom bez problémov. V samotnom meste sa občas vyskytnú zápchy, keďže uličky nie sú dimenzované na dnešné počty áut. Parkovať sa dá na viacerých miestach, napríklad za mestskou knižnicou na John’s Quay. Väčšina parkovacích možností je však spoplatnená.


Koľko to stojí?

Ceny sú platné k (6/2017):

Vstupné do Katedrály sv. Canicia sú 4 EUR, do veže 3 EUR, kombinované vstupné (katedrála + veža) 6 EUR (otváracie hodiny).

Vstupné do hradu je 8 EUR (otváracie hodiny).

Návšteva pivovaru Smithwick’s vyjde na 13 EUR, nákup lístkov online je o 10% lacnejší (otváracie hodiny).

Všetky ostatné pamiatky uvedené v tomto článku majú vstup zdarma.


Kedy sem cestovať?

Hlavná sezóna v Írsku prebieha v lete, keď sú teploty trochu vyššie, aj keď studený vietor z Atlantiku ich výrazne znižuje. V lete je taktiež najnižšia šanca na dážď (stále je však pravdepodobnosť dažďa vysoká).

Na mestskú turistiku do Kilkenny však môžete vyraziť kedykoľvek počas celého roka.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Kilkenny je maličké mesto a poľahky sa dá preskúmať pešo.


Kde sa ubytovať?

Nájsť ubytovanie v Kilkenny nie je zväčša problém, ale ceny sú pomerne vysoké (resp. zodpovedajúce írskemu štandardu). Hotelové ubytovanie pre 2 osoby začína na 60-70 EUR za noc (6/2017). Pokiaľ sa uskromníte, je možné zohnať i posteľ v hosteli (zdieľané izby) za menej ako polovicu tejto sumy. Ide samozrejme o ceny platné počas hlavnej (letnej) sezóny, mimo nej ceny klesajú.

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) môžete trošku ušetriť, pretože tento spôsob ubytovania je v Írsku dosť obľúbený a miestni hostitelia sú veľmi spoľahliví. Izba pre dvoch sa dá zohnať už za 50 EUR za noc (6/2017), takže rozdiel oproti hotelom nie je veľký, ale väčšinou kvalita AirBnB ubytovania býva vyššia.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie