Tipy na cestovanie

Päť tipov na netypickú letnú dovolenku

0

S príchodom letných prázdnin sa davy turistov od nás pohrnú väčšinou smerom na juh, užiť si trochu toho, čo u nás nemáme – more. I keď je toto zaiste legitímny dôvod, obzvlášť ak máte doma školopovinné deti, ktoré môžu cestovať len v lete. Osobne som však zástanca toho, že cestovať touto dobou do zahraničia je skôr nelogické, keďže v tejto dobe je u nás práve to najlepšie počasie a preto je lepšie spoznávať domovinu.

Ďalšou nevýhodou prímorských destinácií v lete sú obrovské davy turistov a s tým súvisiace vyššie ceny. Prečo sa teda trepať niekam, kde sú tropické horúčavy a davy spotených turistov, keď si človek môže užiť príjemné teploty okolo 25 stupňov a oveľa menej navštevované destinácie inde? Pokiaľ vám v lete ide o to sa skôr schladiť, než opekať pri mori, mám pre vás niekoľko tipov.

1. Švédsko

Škandinávia je v lete veľmi príjemná destinácia, keďže ide o obdobie, keď tu padá menej zrážok ako po zvyšok roku. Teploty tu väčšinou nevidia tropické hodnoty ani z rýchlika a keďže väčšina miestnych aktivít zahŕňa pobyt v prírode, adekvátne teploty sú viac než vítané. Švédsko nie je výnimkou, aj keď vzhľadom k tvaru krajiny sú samozrejme veľké rozdiely medzi severom a juhom. Vybrať sa tak môžete do Malmö na dohľad od Dánska a najznámejšieho mosta Európy, hlavného mesta Štokholmu s kanálmi a ostrovmi alebo študentskej Uppsaly či ospalej Sigtuny, najstaršieho mesta v krajine.

Zem Vikingov však ponúka i možnosť navštíviť ďaleký sever a odľahlé kúty a panenskú prírodu v celej krajine. Navyše tu budete mať oveľa viac času na svoje aktivity – deň tu v lete trvá oveľa dlhšie, prípadne tu môžete zažiť i tzv. bielu noc, keď Slnko nezapadne vôbec.

Praktické informácie o cestovaní vo Švédsku nájdete na tejto stránke.

Ruiny chrámu sv. Olafa v Sigtune

Ruiny chrámu sv. Olafa v Sigtune

2. Kanada

Kanada oslavuje tento rok 150 rokov od svojho založenia a pri tejto príležitosti otvorila všetky svoje národné parky zadarmo všetkým návštevníkom, čo je pomerne veľké plus. Najväčším lákadlom sú samozrejme kanadské Skalisté hory (Canadian Rockies), s najpopulárnejšími parkami Banff a Jasper. Vzhľadom k veľkej nadmorskej výške sú miestne teploty dosť nízke i v lete, preto je na pešiu turistiku leto najlepším obdobím. I napriek tomu tu bez problémov narazíte na sneh, prípadne sa na niektorých túrach môžete dostať k ľadovcom. Najpôsobivejšie scenérie potom ponúkajú miestne jazerá, ktoré majú svoju charakteristickú mliečnu farbu.

Praktické informácie o cestovaní v Kanade nájdete na tejto stránke.

Jazero Peyto v národnom parku Banff

Jazero Peyto v národnom parku Banff

3. Brazília

Na južnej pologuli vládne od júna do augusta zima, takže jednou z možností, kam vyraziť, môže byť Južná Amerika, v ktorej najväčšou krajinou je Brazília. Nejde tu o zimu v pravom slova zmysle – v Riu de Janeiru teploty zriedka klesnú pod 20 stupňov, takže zima je ideálnym obdobím pre jeho návštevu. Nielen teploty, ale i vlhkosť je oveľa nižšia ako v lete a to prispieva k oveľa znesiteľnejšiemu pocitu napríklad pri výstupe na Corcovado. Takisto môže ísť o dobrý čas pre návštevu Amazónie alebo naopak juhu krajiny (Pantanal alebo vodopády Iguazú) či jeho severovýchodného pobrežia, kde nájdete obľúbené a kultúrne bohaté mestá ako Olinda, Recife či São Luís.

Praktické informácie o cestovaní v Brazílii nájdete na tejto stránke.

Začínajúci večer nad Riom pri pohľade z Cukrovej homole

Začínajúci večer nad Riom pri pohľade z Cukrovej homole

4. Rusko

Pokiaľ predchádzajúce dve krajiny boli obrovské, ďalšia v poradí je priam gigantická. Rusko je najväčšou krajinou sveta, ale rozkladá sa prevažne v miernom až chladnom pásme, takže leto je optimálnym obdobím pre jeho návštevu. Či už sa rozhodnete navštíviť pamiatky a múzeá v Petrohrade, rozľahlé parky Moskvy, chrámy a kláštory Zlatého kruhu v jej okolí alebo zamierite po Transsibírskej magistrále ešte ďalej na východ krajiny, určite naplánovaním vašej cesty na leto neurobíte chybu. Na severe, napríklad v Petrohrade, tiež môžete zažiť takmer bielu noc podobne ako vo Švédsku.

Praktické informácie o cestovaní v Rusku nájdete na tejto stránke.

Chrám zosnutia Presvätej Bohorodičky (Uspenskij sobor)

Chrám zosnutia Presvätej Bohorodičky (Uspenskij sobor) v Sergijevom Posade

5. Keňa

Posledný zástupca v zozname môže niekoho prekvapiť – veď prvé asociácie pri vyslovení názvu tejto krajiny sú automaticky Afrika, teplo, trópy, … Keňu naozaj pretína rovník, ktorý prechádza len kúsok od hlavného mesta Nairobi, takže ide o skutočne tú pravú čiernu Afriku. Keňa je považovaná za kolísku ľudstva, pretože sa predpokladá, že práve z miestneho údolia Great Rift Valley sa ľudstvo rozšírilo do zvyšku sveta.

Veľká časť územia Kene leží vo vyššej nadmorskej výške a tak tu letné teploty nedosahujú také extrémy, ako napríklad v krajinách Perzského zálivu, aj keď tie sú od rovníka pomerne ďaleko. Na jej pobreží (napríklad v okolí Mombasy) sa samozrejme môžete okúpať v teplom oceáne a vyhrievať na horúcom Slnku, ale vo vnútrozemí môžete potrebovať v neskorý večer i mikinu či vetrovku. A práve vo vnútrozemí ležia najznámejšie parky, kam sa chodí na safari – či už Amboseli plné slonov, parky pri jazerách Naivaša a Nakuru plné vtáctva či hrochov alebo najpopulárnejšia Masai Mara prekypujúca množstvom zvierat kam oko dohliadne a kde môžete stretnúť tzv. veľkú päťku – leva, slona, byvola, leoparda a nosorožca.

Praktické informácie o cestovaní v Keni nájdete na tejto stránke.

Slony v parku Amboseli

Slony v parku Amboseli

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie