Brazília

Recife – navštívte brazílske Benátky

0
Recife

Recife leží na východnom výbežku Brazílie, neďaleko najvýchodnejšieho bodu celej Ameriky. U nás nejde o veľmi známe mesto, ale v rámci Brazílie ide o vcelku obľúbenú turistickú destináciu, aj keď sa v počte návštevníkov samozrejme nemôže ani len porovnávať s Riom či Iguaçu. Napriek tomu však miestny karneval patrí medzi najlepšie v Brazílii a dosahuje svetovú kvalitu – každoročne sa sem zbiehajú fanúšikovia karnevalu z celého sveta.

Recife je hlavným mestom brazílskeho štátu Pernambuco a bolo založené v roku 1537 ako jeden z hlavných prístavov novej portugalskej kolónie. Neskôr sa dostalo pod kontrolu Holanďanov a v 17. storočí bolo hlavným mestom Holandskej Brazílie (známej aj ako Nové Holandsko). Dnes sa jedná o jedno z hlavných obchodných centier Brazílie a zároveň o druhé najväčšie zdravotnícke centrum krajiny – pýši sa supermodernými a kvalitnými nemocnicami, kam prichádzajú aj pacienti z iných krajín.

Recife leží na sútoku nikoľkých riek a ich ústí do Atlantiku. Vytvárajú tu viacero ostrovov a vďaka kanálom a mostom medzi nimi je mesto prezývané i brazílskymi Benátkami. Neďaleko Recife leží mesto Olinda, ktoré je považované za kultúrne srdce Brazílie a je na zozname svetového dedičstva UNESCO a kam sa môžete dostať pohodlne miestnou MHD.

Recife je zároveň jedným z hlavných shopping centier krajiny – nachádza sa tu niekoľko obrovských obchodných domov.

Plážová promenáda Boa Viagem

Recife je prístavom a prímorským mestom a keďže leží v tropickej oblasti neďaleko rovníka, je logické, že sa v jeho okolí nájdu pekné pláže. V samotnom Recife sa nachádza pláž taktiež, a to hneď niekoľkokilometrová. Južná časť mesta s názvom Boa Viagem sa tiahne niekoľko kilometrov po pobreží a pred ním je úzky pás pláže. Nejde o pláž typu Copacabana, nie je výnimočne pekná ani nepôsobí luxusne s množstvom služieb, ale kokosový orech sa tu kúpiť dá, takisto aj prenajať slnečník s lehátkami a voda je teplá, piesok zlatý, takže pri troche skromnosti si to tu človek môže užiť aj ako prímorskú dovolenku. Pláž je lemovaná vysokopodlažnými budovami a promenádou, takže pokiaľ budete mať chuť na niekoľkokilometrovú prechadzku popri pláži, v Boa Viagem túto možnosť máte.

Trhy v São José

Ostrov (resp. štvrť) s názvom São José leží hneď vedľa historického centra Recife a je známa hlavne vďaka svojmu trhovisku. Tržnica São José sa nachádza hneď pri autobusovom termináli Santa Rita, kam vás dovezie väčšina autobusov MHD v Recife. Tržnica sa neobmedzuje len na samotnú halu tržnice, ale trhy sú v celom jeho okolí – ulice sú plné stánkov predávajúcich najmä výborné čerstvé ovocie, ale napríklad aj mäso (podľa zápachu nie veľmi čerstvé) alebo oblečenie.

Atmosféru trhu vám môže priblížiť i toto video:

Hneď pri tržnici nájdeme veľmi zaujímavý chrám Basílica da Penha, s krásne zdobeným stropom a kupolou.

Na severe ostrova São José sa nachádza Námestie republiky (Praça da República), obkolesené viacerými honosnými budovami, vrátane Justičného paláca a budovy miestnej vlády štátu Pernambuco. Najznámejšou budovou je však Divadlo sv. Izabely (Teatro de Santa Isabel) z 19. storočia, ktoré je dnes však v trošku zúboženom stave a prespávajú tu bezdomovci. Námestie repbuliky je však akýmsi politickým srdcom celého mesta.

Aj v ostatných častiach štvrte São José sa potom dajú nájsť veľmi pekné zákutia, námestia a chrámy. São José síce nie je historickým centrom mesta, stále však má vďaka zachovalým starým koloniálnym budovám historický charakter.

Zlatá kaplnka

Zlatým bodom (doslova) celej návštevy centra Recife môže byť františkánsky kláštor sv. Antona (Convento Santo Antônio). Kláštor pochádza zo 16. storočia a okrem Františkánskeho múzea náboženského umenia sa v ňom nachádza tzv. Zlatá kaplnka (Capela dourada). Ide o jeden z najkrajších barokových kostolov v celej Brazílii a svoj názov si rozhodne zaslúži – celá výzdoba je pokrytá zlatom a pôsobí tak absolútne honosne – môžete z fotografií posúdiť sami.

Historické centrum Recife

Centrum Recife sa rozprestiera na ďalšom, trochu menšom ostrove. Medzi najfotografovanejšie miesta celého mesta patrí námestie Praça Barão do Rio Branco, kde si môžete urobiť fotku s logom mesta alebo sa jednoducho kochať výhľadom na more alebo si zájsť kúpiť lokálny výrobok do miestnej galérie, resp. Centra remesiel Pernambuca.

V samotnom historickom centre, sústredenom v okolí námestia Praça do Arsenal, sa môžete pokochať farebnými koloniálnymi domami alebo si jednoducho len vychutnať kávu či obed v jednej z miestnych kaviarní a reštaurácií. Na námestí sa taktiež nachádza turistické informačné centrum, kam môžete zamieriť, ak by ste potrebovali pomoc s vašou návštevou. Je to jedno z mála miest v meste, kde sa dohovoríte aj anglicky. Okrem toho sa tu tiež dá vidieť Sinagoga Kahal Zur Israel, čo je miesto, kde bola prvá židovská kongregácia v Amerike (resp. v Novom svete).


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Brazílii.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Recife má priame letecké spojenia s mnohými brazílskymi mestami, vrátane Ria alebo São Paula. Letecké spojenie zabezpečujú napríklad nízkonákladové spoločnosti GOL alebo Azul.

Z letiska sa dá dostať metrom alebo taxíkmi (používa sa taxameter, ceny sú vcelku priaznivé).


Kedy sem cestovať?

Recife sa dá navštíviť celoročne. Pokiaľ sa chcete vyhnúť obdobiu dažďov, tak to v tejto oblasti trvá od marca do augusta.


Ako sa tu pohybovať?

Recife je veľké mesto a je roztiahnuté pozdĺž pobrežia, preto sa zrejme bez hromadnej dopravy nezaobídete.

MHD obsluhujú autobusy a metro. Zatiaľ čo linka metra je presne daná, pre orientáciu v autobusovej doprave sa zrejme budete musieť spoľahnúť na pomoc domácich. Dobrým orientačným bodom je terminál Santa Rita, ktorý sa nachádza pri tržnici, neďaleko historického centra mesta.

Cena jazdy autobusom je zhruba 3 realy, platí sa v autobuse sprievodcovi pri turnikete (2/2016).


Kde sa ubytovať?

Ubytovacích kapacít v Recife je dostatok a sú k dispozícii za veľmi dobré ceny, nižšie ako napríklad v Riu. V prípade, že sa chcete venovať aj plážovým aktivitám, je najlepšie hľadať ubytovanie v časti Boa Viagem.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie