Izrael

Tel Aviv – najmodernejšia metropola Blízkeho východu

0
Tel Aviv

Tel Aviv je vo svete pomerne známym mestom, málokto však o ňom vie niečo viac, než to, že leží v Izraeli. Aj napriek tomu, že ide o dosť mladé mesto, je výkladnou skriňou izraelskej ekonomiky. Tel Aviv je druhou najväčšou mestskou ekonomikou na Blízkom východe (po emirátskom Abú Dhabí) a patrí k jedným z najdrahších miest na svete – rozhodne nejde o low-cost destináciu a rozpočet nejedného cestovateľa tu zažije ťažké krvácajúce rany. Batôžkári sa preto Tel Avivu zrejme oblúkom vyhnú, aj keď je to škoda, pretože ide rozhodne o zaujímavé mesto so štatútom pamiatky UNESCO.

Oficiálne bolo mesto založené 11. apríla 1909 skupinou niekoľkých desiatok židovských rodín, ktoré si tu rozdelili pôdu. Mesto bolo založené neďaleko už existujúceho starobylého arabského mesta Jaffa (Džaffa, hebrejský názov Yafo). S pribúdajúcimi židovskými imigrantmi a narastajúcim ekonomickým obratom sa postupne Tel Aviv stal rozkvitajúcim komerčným centrom regiónu a postupne sa rozrástol natoľko, že pohltil okolité dediny i mesto Jaffa (preto dnes občas býva mesto označované ako Tel Aviv – Yafo). Vzhľadom k tomu, že Jaffa bolo mestom arabským, nešlo to úplne bezbolestne a bez napätia, ale dnes je Tel Aviv už kompaktným mestom a Jaffa tvorí jednu z jeho častí.

Staré mesto Jaffa

Niekdajšie arabské mestečko Jaffa je dnes historickým centrom celého mesta a v jeho uličkách sa môžete prejsť pomedzi malebné kamenné domčeky, v ktorých sa nachádzajú rôzne obchodíky. Je možné tu ochutnať lokálne jedlo alebo kúpiť nejaký ten suvenír. V starom meste sa tiež nachádza potom záhrada Abraháma Šechtermana (izraelského politika), čo je vlastne taký menší park na kopci, z ktorého je dobrý výhľad na okolie a je z neho vidieť i modernú časť Tel Avivu s mrakodrapmi.

Pod záhradami leží veľmi pekné námestie s reštauráciami a hlavne turistickým informačným centrom, kde môžete získať užitočné informácie o tom, čo v meste navštíviť. Zároveň tu stojí najväčšia budova tejto štvrte – Chrám sv. Petra, významný františkánsky chrám, ktorý tu stál už v 17. storočí, ale jeho dnešná podoba pochádza z 19. storočia, keďže bol niekoľkokrát zničený.

Pretože Jaffa bola prístavným mestom, nájdeme tu i dnes prístav s množstvom kotviacich lodičiek. Podľa niektorých zdrojov ide o jeden z najstarších prístavov na svete a tiež miesto, kde mala veľryba prehltnúť Jonáša. Nečakajte však žiadne historické prístavisko, ale zmodernizovaný prístav s nádychom stredovekej atmosféry vďaka budovám, ktoré ho obklopujú. Z prístavu vedie tiež dlhá prímorská promenáda, ktorá je s obľubou využívaná cyklistami, korčuliarmi, či bežcami. Je z nej výborný výhľad na modernú mrakodrapovú štvrť Tel Avivu a v podstate vedie až k nej – a to celý čas popri mori a miestnej pláži.

Neve Tzedek

Ak vás už omrzia promenáda a pláže (je to vôbec možné?), môžete od nich odbočiť do štvrte Neve Tzedek, ktorá patrí medzi obľúbené rezidenčné štvrte s množstvom kaviarní, reštaurácií a galérií, či butikov. Na jeho okraji sa tiež nachádza tržnica, resp. ulica plná stánkov s jedlom alebo oblečením. Môžete tu ochutnať lahodnú baklavu, miestne ovocie alebo si kúpiť suvenírové tričko.

Bauhaus architektúra a UNESCO

Bauhaus je architektonický štýl pochádzajúci z Nemecka a je typický modernistickým dizajnom. V Tel Avive sa nachádza okolo 4 tisíc budov postavených v tomto štýle a navyše sú všetky biele, preto je Tel Aviv označovaný aj ako “Biele mesto“. Tak vysoká koncentrácia Bauhaus architektúry neexistuje niekde inde na svete, vďaka čomu bol Tel Aviv zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Veľa takýchto budov je možné vidieť v okolí ulice Bialik a rovnako pomenovaného námestia, v čele ktorého stojí Beit Ha’ir – Múzeum histórie, kde bola kedysi telavivská radnica.

Rabinovo námestie

Rabinovo námestie je najväčším námestím v Izraeli a nachádza sa v samotnom centre Tel Avivu. Toto námestie bolo svedkom atentátu na Jicchaka Rabina, po ktorom bolo neskôr pomenované. Stojí tu i pomník pripomínajúci tohto izraelského premiéra, kde horí večný oheň. Námestie je obrovské a jedinou stavbou na ňom je obrátená pyramída, ktorá s trojuholníkovým podkladom pri pohľade z hora formuje židovskú hviezdu – ide o pamätník holokaustu.

Vyhliadka Azrieli

Pri vlakovej stanici HaShalom sa týčia do výšky takmer 200 metrov dve veže – jedna s kruhovým a druhá s trojuholníkovým pôdorysom. Veže Azrieli sú moderným komerčným a obchodným centrom – nachádzajú sa tu lukratívne kancelárie a v ich spodnej časti veľký obchodný dom. Úplne na vrchu vyššej (kruhovej) z veží sa nachádza vyhliadka s kaviarňou, z ktorej budete mať celý Tel Aviv ako na dlani. Navyše sem asi zjavne veľa ľudí nechodí, pretože som tu bol úplne sám. Vstupné je 22 šeklov (4/2015).

Rothschildova ulica

Pokiaľ stále nebudete mať dosť, môžete zamieriť na hlavný bulvár mesta, Rothschildovu ulicu (Sderot Rothschild). V strede ulice sa dá prejsť stromovou alejou, ktorú obľubujú hlavne cyklisti. Je lemovaná množstvom ďalších Bauhaus stavieb a rôznymi galériami či múzeami – ide v podstate o akési kultúrne centrum mesta. Ulica začína na námestí Habima, kde sa nachádza napríklad Izraelské národné divadlo, jeden z ďalších excelentných príkladov Bauhaus architektúry. Okrem toho tu stojí i auditórium Charlesa Bronfmana, taktiež veľmi zaujímavá stavba.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Izraeli.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Pri Tel Avive sa nachádza hlavné izraelské Medzinárodné letisko Bena Guriona. Letisko je označnované ako najbezpečnejšie na svete, čo však prináša so sebou isté nevýhody – bezpečnostná kontrola môže byť veľmi dôkladná a zdĺhavá, takže v prípade odletu z tohto letiska sa odporúča prísť minimálne 3 hodiny pred odletom.

Do Tel Avivu z nášho okolia lieta niekoľko leteckých spoločností, vrátane Austrian z Viedne alebo ČSA z Prahy. Nízkonákladové spojenie potom zabezpečuje Wizzair z Prahy a Budapešte, prípadne El Al z Viedne.

Letisko je vzdialené asi 15 km od Tel Avivu a dá sa z neho dostať vlakom rýchlo nielen do Tel Avivu, ale do väčšiny miest v krajine. Lístky na vlak sa kupujú v automatoch, v ktorých sa dá platiť kartami.

Vlakom

Vlakové spojenie má Tel Aviv s väčšími mestami v krajine. Vlaky sú rýchle a spoľahlivé a ide asi o najlepší dopravný prostriedok, ktorý tu môžete využiť. Informácie o vlakových spojeniach sa dajú nájsť na stránkach Izraelských železníc.

Autobusom

Autobusové pokrytie je v Izraeli taktiež dobré a v niektorých prípadoch je lepšie a rýchlejšie, než to vlakové. Jedným z takýchto prípadov je i spojenie Tel Aviv – Jeruzalem, aj keď by sa to časom malo zmeniť po dobudovaní rýchlodráhy. Autobusové spojenia je možné vyhľadávať na stránkach autobusového dopravcu Egged.


Kedy sem cestovať?

Izrael leží na Blízkom východe, takže teploty sa tu celoročne pohybujú veľmi vysoko. Ideálnym obdobím pre návštevu je jar alebo jeseň, v lete môžu byť teploty už trochu nepríjemne vysoké.


Ako sa tu pohybovať?

Autobusom

Tel Aviv má dobre fungujúcu MHD, ktorá sa však opiera výlučne o autobusovú dopravu. Väčšina spojení je zabezpečovaných touto spoločnosťou. Orientácia nie je najjednoduchšia, preto je dobré sa opýtať v hoteli alebo okoloidúcich, ktorým autobusom sa dostanete do požadovanej destinácie.

Pešo

Veľkú časť mesta môžete preskúmať i pešo, Tel Aviv je pomerne priateľský k chodcom a pohyb pešo tu je bezproblémový. Vzdialenosti nie sú najmenšie, Tel Aviv nie je malým mestom, ale s trochou kondičky nie je problém ho preskúmať i po vlastných.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Tel Avive je veľmi nákladnou položkou, takže zrejme odkrojí najväčšiu časť rozpočtu. Oplatí sa zvážiť ubytovanie cez AirBnB.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie