Vďaka nízkonákladovm leteckým spoločnostiam sa pre našinca stalo Taliansko jednou z najdostupnejších krajín pre dovolenky i krátke víkendové výlety. Jednou z destinácií, ktoré si nízkonákladovky obľúbili, je i Bari, vďaka čomu sme mohli ľahšie začať poznávať krásy juhotalianskeho regiónu Apúlia, ktorý sa rozprestiera na pobreží Jadranu. A tento región za návštevu naozaj stojí – je prešpikovaný pamiatkami ako Alberobello, Matera (aj keď tá je už vlastne v regióne Basilicata), Trani, či samotné Bari. No a pokiaľ máte k dispozíci viac času, určite stoja za návštevu práve mestečká na jadranskom pobreží. Tých je hneď niekoľko a jedným z nich je Polignano a Mare.
Polignano a Mare nie je tak známe, ako vyššie menované miesta, ale pár znalcov iste pozná reštauráciu Grotta Palazzese, v ktorej môžete stolovať priamo v jaskyni nad morom, vyhĺbenej morským príbojom v skalistom útese, na ktorom stojí samotné mesto. Pôsobí trošku gýčovito, ale na nežné pohlavie pozvánkou na večeru sem určite zapôsobíte.
Okrem toho sú hlavnou devízou mestečka Polignano a Mare práve skalnaté útesy a na nich akoby bojazlivo natlačené stojace domčeky, ktoré akoby sa šli už-už zrútiť do mora a ktoré vytvárajú panorámy typické práve pre toto mestečko, ktoré inde v regióne nenájdete.
Z mestečka Polignano a Mare pochádzal i taliansky spevák a herec Domenico Modugno, ktorý má na svedomí svetoznámy song “Nel blu dipinto di blu”, viac známy ako “Volare”. Tento fakt pripomína i miestna socha na pobreží.
História
Polignano a Mare nikdy v histórii nepatrilo medzi významné miesta a preto i napriek tomu, že tu ľudia žili minimálne od neolitu (resp. mladšej doby kamennej), veľa záznamov v písomnej histórii o ňom nenájdeme. Tých je málo i z obdobia staroveku, kedy sa predpokladá, že Gréci poznali Polignano a Mare ako Neapolis v Apúlii. O tomto meste síce taktiež neexistujú písomné zmienky, jeho existenciu však dokazuje množstvo mincí. A predpokladá sa, že tento bájny Neapolis bol práve mestom, na ktorého mieste dnes stojí práve Polignano a Mare.
Ani neskôr v staroveku, keď túto oblasť už ovládali Rimania, dôležitosť mesta nevzrástla natoľko, aby sa o ňom zachovali významné písomné zdroje. Vie sa, že Polignano a Mare ležalo na ceste spájajúcej Rím a Brindisi a prekvitalo ako centrum pašerákov. Z tohto obdobia sa zachoval napríklad rímsky most, ktorý ležal práve na tejto ceste. V 6. storočí sa Polignano dostalo pod kontrolu Byzantskej ríše a na nejakú dobu sa tu zabývalo ortodoxné náboženstvo.
V 12. storočí (teda už v zúriacom stredoveku) sa táto oblasť dostala dokonca pod kontrolu Normanov, severofrancúzskeho vojvodstva, z ktorého vyšla i línia anglických kráľov (od Viliama Dobyvateľa). V tejto dobe vzniklo neďaleko i benediktínske Opátstvo sv. Víta, ktoré je možné vidieť i dnes (pokiaľ sa rozhodnete cestovať ešte pár kilometrov na sever do štvrte San Vito). Neskôr sa Polignano dostalo dokonca pod kontrolu Benátskeho impéria.
Polignano dnes
Dnešné mestečko Polignano a Mare pôsobí v prvom rade dojmom ospalého prímorského mestečka, obzvlášť pokiaľ sem vyrazíte mimo turistickej sezóny. Zároveň však ide o veľmi romantické miesto a jeho kamennými uličkami a domčekmi, ktorých beloba sa ešte viac vyníma v intenzívnom stredomorskom Slnku, sa prechádza veľmi príjemne. Tieto uličky sú plné malých kaviarničiek a reštaurácií, ale (ako sa na správne talianske mestečko patrí) i kostolíkov. Centrum je veľmi malé a dá sa prejsť v priebehu pár hodín, vrátane kvalitného obeda.
Kamenné uličky mestečka Polignano a Mare - zákaz vjazdu kam sa pozrieš
Námestie Piazza Aldo Moro v mestečku Polignano a Mare
Malebné kamenné uličky v Polignane a Mare - Kostol očistca (Chiesa del Purgatorio)
Malebné kamenné domčeky v Polignane a Mare - často zdobené kvetmi i na začiatku zimy
Útesy a jaskyne
Ako som už uviedol, hlavnou atrakciou Polignana sú jeho útesy a jaskyne (grotte). Aj keď toto pomenovanie je možno trošku honosné, keďže sa nejedná o typické krasové jaskyne, na ktoré je zyvknutý našinec. Nejde o žiadne podzemné útvary, v ktorých pretekajúca voda a usádzajúci sa vápenec formujú rôzne kvapľovité útvary. Aj tu však zohráva hlavnú úlohu voda – v tomto prípade však morská, pretože miestne jaskyne sú vlastne diery v útesoch, vyhĺbené tisíckami rokov neúnavného morského príboja.
Trošku neisto tak môžu pôsobiť domy, ktoré ta týchto útesoch stoja. Zrejme viacerým ľudom pri pohľade na ne príde na um otázka, či sa obyvatelia neboja, že jedného dňa more vyhĺbi dieru dostatočne veľkú na to, aby sa zvyšok útesu i s jeho domčekmi zrútil pod ich váhou do mora. Treba si však uvedomiť, že erózna sila morského príboja tu pôsobí už tisíce rokov (ak nie milióny) a ďalšie tisíce rokov ešte bude musieť pokračovať, aby vyhĺbila dostatočne veľké jaskyne na to, aby sa dalo obávať zrútenia útesov do mora. Táto práca bude zrejme trvať dlhšie, než je životnosť domov, ktoré na týchto útesoch stoja, takže si s týmto problémom obyvatelia lámať hlavy nemusia.
Jaskyne, útesy a domy na nich tvoria typickú scenériu mesta. Viac na juhu sa potom nachádzajú ešte väčšie a staršie jaskyne, do ktorých si v teplom počasí môžete i zaplávať. Tieto sa nachádzajú v oblasti, kde zrejme kedysi ležalo pôvodné mesto – keďže obyvatelia usúdili, že miestne jaskyne ich obydlia už príliš ohrozujú, presunuli viac na sever, na miesto kde leží dnešné mesto.
Najznámejšou z jaskýň je už spomínaná reštaurácia Grotta Palazzese, v ktorej sa môžete najesť štýlovo priamo nad hučiacim morským príbojom.
Útesy nad Jadranským morom s bielymi domčekmi - typická panoráma mestečka Polignano a Mare
Útesy nad Jadranským morom s bielymi domčekmi - typická panoráma mestečka Polignano a Mare
Útesy nad Jadranským morom s bielymi domčekmi - typická panoráma mestečka Polignano a Mare
Piazza dell’Orologio
Srdce mesta je sústredené na námestie Piazza Vittorio Emanuele II (pomenované podľa talianskeho kráľa), prezývané i Piazza dell’Orologio (doslova Námestie hodín). Toto pomenovanie vychádza z domu pomenovaného jednoducho Casa dell’Orologio (Dom s hodinami), ktorý stojí na tomto námestí a ktorý kedysi hostil univerzitu. Hodiny na tomto dome pochádzajúcom ešte zo stredoveku boli kedysi len jednoduché slnečné, tie dnešné dodnes ručne naťahuje majiteľka domu.
Druhou stavbou námestia, ktorá stojí za zmienku, je Kostol Nanebovstúpenej Panny Márie, ktorý slúžil do roku 1818 ako miestna katedrála, až kým nebola miestna diocéza pričlenená k mestu Monopoli. Tento kostol s románskou fasádou bol postavený vo viacerých fázach postupne od 15. až po 18. storočie, pričom sa v ňom nachádza viacero umeleckých diel z týchto období. Návštevníka v prvom rade zrejme zaujme maľovaný drevený strop a taktiež krásne dekorovaný organ.
Bývalá Katedrála Nanebovstúpenej Matky Božej v meste Polignano a Mare
Vstupný portál bývalej Katedrály Nanebovstúpenej Matky Božej v meste Polignano a Mare
Bývalá Katedrála Nanebovstúpenej Matky Božej v meste Polignano a Mare
Organ bývalej Katedrály Nanebovstúpenej Matky Božej v meste Polignano a Mare
Lama Monachile
Asi najznámejším miestom v Polignane je Lama Monachile. Lama je talianske slovo pre vyschnuté koryto rieky, pričom jedno také nájdete práve tu v Polignane. V miestach blízko historického centra mesta, kde sa kedysi vlievala malá riečka do mora, leží dnes suché koryto, ktoré vedie až ku kamenistej pláži na pobreží Jadranu. Na tejto pláži sa zhromažďujú turisti i miestni obyvatelia a užívajú si juhotalianske Slnko alebo sa kúpu v mori a pritom väčšina z nich ani netuší, že pred miliónmi rokov tadiaľto tiekla rieka.
Toto údolie zvažujúce sa do mora a plné oblých kameňov ale i odolnej vegetácie je možné pozorovať z vysokého mosta, ktorý pretína suché koryto rieky. Tento most bol postavený za vlády španielskej vetvy Bourbonovcov v prvej polovici 19. storočia a týči sa 15 metrov nad vyschnutým korytom pravekej riečky. Výhľady z tohto mosta sú naozaj úchvatné, ale pôsobivý je pohľad i zospodu, zo samotného koryta rieky na jeho majestátne oblúky.
Vďaka tomuto mostu väčšina turistov často bez povšimnutia prebehne okolo ďalších pekných a často i historicky hodnotných zákutí v okolí Lamy Monachile. Jedným z nich je malý kamenný most, ktorý je starý takmer dve tisícročia. Pochádza z 2. storočia (z obdobia Rímskej ríše) a bol súčastou cesty Via Traiana, ktorá spájala mestá Benevento a Brindisi. Most pôsobí v porovnaní s tým bourbonským trochu ako trpaslík, nestráca však svoj staroveký šarm.
Lama Monachile a jej okolie poskytujú množstvo pekných zákutí a preto stojí za to sa tu nejakú chvíľku potúlať. Okrem kamenistých cestičiek vedúcich v okolí starého rímskeho mosta alebo samotnej pláže stojí za zmienku aj dlhý tunel dláždený kameňmi a vedúci až hore na hlavnú cestu.
Oblúk mosta z 19. storočia postaveného za vlády Bourbonovcov v Polignane a Mare
Lama Monachile - koryto vyschnutej rieky, ktorá tadiaľto tiekla pred miliónmi rokov
Most z 19. storočia postavený za vlády Bourbonovcov v Polignane a Mare a pretínajúci vyschnuté koryto riečky Lama Monachile
Polignano a Mare - Lama Monachile - koryto vyschnutej rieky, ktorá tadiaľto tiekla pred miliónmi rokov
Pláž Lama Monachile v Polignane a Mare - koryto vyschnutej rieky, ktorá tadiaľto tiekla pred miliónmi rokov
Most z 19. storočia postavený za vlády Bourbonovcov v Polignane a Mare a pretínajúci vyschnuté koryto riečky Lama Monachile
Rímsky most z druhého storočia, ktorý bol súčasťou cesty Via Traiana a ktorý pretína koryto vyschnutej riečky Lama Monachile v Polignane a Mare
Mapa lokalít
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Taliansku.
Ako sa sem dostať?
Vlakom
Polignano a Mare sa nachádza na priamej vlakovej linke vedúcej z Bari, konkrétne zo stanice Bari Centrale, ktorá je hlavnou stanicou talianskych železníc Trenitalia v meste (na to treba dávať pozor, keďže sa tu nachádzajú vedľa seba stanice hneď štyri, Bari Centrale je ta hlavná a najväčšia a ťažko ju miniete). Spojenia môžete vyhľadávať na stránkach spoločnosti Trenitalia, kde si zároveň môžete kúpiť lístky. Cena jednosmerného lístka je 2,50 EUR (8/2017) a cesta trvá zhruba polhodinu.
Do Bari sa od nás dá dostať pohodlne letecky, viac informácií i o tom, ako sa dostať z letiska, nájdete v tomto článku.
Koľko to stojí?
Ceny zodpovedajú talianskemu štandardu a menia sa podľa ročného obdobia. Polignano však nepatrí medzi drahé mesta (aspoň na talianske pomery). Do miestnych atrakcií sa vstupné neplatí (aspoň do tých zmienených v tomto článku). Naobedovať sa tu dá bez problémov za 10 EUR a káva nestojí ani Euro.
Kedy sem cestovať?
Juh Talianska sa teší veľmi teplému podnebiu a preto sa táto oblasť, vrátane Polignana, dá navštíviť po celý rok, i v zime. Koniec novembra tu býva podobne slnečný a teplý, ako u nás september.
Je dobré sa vyhnúť letu, najmä augustu, kedy na dovolenky cestuje väčšina Talianov a miestne teploty sú až neúnosne vysoké. Pokiaľ sa však chcete kúpať v mori, zrejme vám to bude vyhovovať.
Ako sa tu pohybovať?
Pešo
Polignano je maličké mesto a najlepším spôsobom, ako ho spoznať, sú vlastné nohy.
Kde sa ubytovať?
Polignano a Mare je obľúbená turistická destinácia a tak ponúka množstvo ubytovacích kapacít, od hostelov po klasické hotely. Priemerný hotel sa dá zohnať od 50 EUR za noc pre dve osoby (8/2017).
Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) veľmi neušetríte, pretože ceny sa pohybujú takmer na rovnakej úrovni ako ceny hotelov. Výhodné to môže byť v prípade, že cestujete vo väčšej skupine, pretože často sa dá za hotelovú cenu zohnať celý byt.
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
19. marec 2018 -
-
16. máj 2016 Trani – mesto bájneho Dioméda
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár