Taliansko

Molfetta – krátky výlet do rybárskeho mesta v Apúlii

0
Záliv v Molfette

Apúlia je región na juhu Talianska, ktorý je známy vďaka niekoľkým turistickým skvostom, z ktorých niektoré sa dokonca dostali na prestížny zoznam svetového dedičstva UNESCO. Medzi ne patria napríklad Alberobello so svojími domčekmi trulli alebo neďaleká prastará Matera (ktorá v skutočnosti leží už v regióne Basilicata). Apúlia (Puglia) je ale lemovaná i prekrásnym jadranským pobrežím. Toto pobrežie je bohaté na malebné malé mestečká, ktoré u nás nie sú známe ako turistické destinácie, ale rozhodne stoja za aspoň jednodennú návštevu v prípade, že vám v Apúlii zostane nejaký čas naviac. Z Bari (ktoré je samo o sebe krásnym mestom) ako základne, sa do väčšiny týchto miest dostanete vlakom väčšinou do hodinky – napríklad do miest Trani alebo Polignano a Mare. A medzi ne patrí aj Molfetta.

Malebné kamenné uličky Molfetty

Malebné kamenné uličky Molfetty

Molfetta, v lokálnom dialekte Melfétte, leží na pobreží asi 25 kilometrov na severovýchod od Bari. Aj keď táto oblasť bola podľa archeologických nálezov obývaná už v praveku, čo dokazuje i miestne archeologické nálezisko Pulo vytesané v skalách. Sformovanie skutočného mesta prebehlo zrejme až v antike, v období rímskej éry. Rybárska dedinka sa tu zrejme nachádzala už v 4. storočí pred naším letopočtom. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 925, keď sa mesto nazývalo Melfi.

Biskupský seminár pri katedrále v Molfette

Biskupský seminár pri katedrále v Molfette

Neskôr mesto niekoľkokrát zmenilo svojho pána – ovládali ho postupne Byzantínci, Longobardi a dokonca i Normani. V ďalších storočiach sa vládcovia nad mestom striedali skoro rovnako rýchlo, ako príliv s odlivom na miestom jadranskom pobreží. Občas ho niekto dobyl, občas niekto predal. Určitú prestíž získala Molfetta počas križiackych výprav, keď odtiaľto odchádzali lode do Svätej zeme.

Malebné kamenné uličky Molfetty

Malebné kamenné uličky Molfetty

Dnes je Molfetta pokojné mestečko s prístaviskom pre rybárske člny, kotviace priamo pred prímorskou promenádou. Tá sa tiahne okolo historického centra mesta, ktorému dominuje Duomo s tromi kupolami a dvomi vežami. Hlavný mestský chrám (celým názvom Duomo di San Corrado – Dóm sv. Konráda) bol postavený v 11. a 12. storočí a do stavby dnešnej katedrály šlo o najväčší chrám v meste. Duomo samo pôvodne slúžilo ako katedrála, ale od konca 18. storočia získal túto funkciu iný chrám a Duomo dostalo svoj dnešný názov, venovaný patrónovi sv. Konrádovi Bavorskému.

Duomo sv. Konráda v Molfette - historický a kedysi hlavný chrám Molfetty s tromi kupolami a dvomi vežami

Duomo sv. Konráda v Molfette – historický a kedysi hlavný chrám Molfetty s tromi kupolami a dvomi vežami

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie (Cattedrale di Santa Maria Assunta) stojí na bulvári Corso Dante Alighieri a bola postavená v 17. a 18. storočí ako jezuitský kostol priliehajúci k jezuitskému kolégiu (škole). V roku 1785 prevzal od Duoma úlohu katedrály a taktiež pozostatky sv. Konráda Bavorského, patróna mesta. Fasáda i vnútorná výzdoba katedrály sú barokové, čo znamená, že po vstupe do jej vnútra môžete očakávať bohatú výzdobu. Okrem toho, že interiér katedrály je skvostným umeleckým dielom sám o sebe, nájdete tu niekoľko ďalších vzácnych diel, vrátane sôch a obrazov. Jedným z nich je Nanebovzatie Panny Márie od Giaquinta, naľavo od oltára venovaného sv. Konrádovi.

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie (Cattedrale di Santa Maria Assunta) na bulvári Corso Dante Alighieri v Molfette

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie (Cattedrale di Santa Maria Assunta) na bulvári Corso Dante Alighieri v Molfette

Bočné oltáre - Katedrála Nanebovzatia Panny Márie (Cattedrale di Santa Maria Assunta) v Molfette

Bočné oltáre – Katedrála Nanebovzatia Panny Márie (Cattedrale di Santa Maria Assunta) v Molfette

Hlavná loď - Katedrála Nanebovzatia Panny Márie (Cattedrale di Santa Maria Assunta) v Molfette

Hlavná loď – Katedrála Nanebovzatia Panny Márie (Cattedrale di Santa Maria Assunta) v Molfette

V meste sa nachádza niekoľko ďalších kostolov, väčších i menej dôležitých. Len pár metrov od katedrály stojí napríklad Kostol očistca (Chiesa del Purgatorio), ktorá pochádza zo 17. storočia. Okrem neskoro-renesančnej fasády patria medzi zásadné umelecké diela hlavne Pieta inšpirovaná rovnomenným dielom od Michelangela alebo ďalšie obrazy od Giaquinta a ďalších umelcov.

Kostol očistca (Chiesa del Purgatorio) na bulvári Corso Dante Alighieri v Molfette

Kostol očistca (Chiesa del Purgatorio) na bulvári Corso Dante Alighieri v Molfette

Pokiaľ vás kostoly veľmi nezaujímajú, môžete sa jednoducho len prejsť po meste a vychutnať si pohodovú jadranskú atmosféru tam, kde sa nikto nikam neponáhľa. Kamenné uličky lemované malebnými domami, zdobenými farebnými okenicami a kvetmi, sú veľmi príjemným miestom pre prechádzku i zastavenie sa, napríklad na obed či len ľahký dezert a kávu v jednej z miestnych reštaurácií alebo kaviarní. Prechádzku môžete začať na pešej ulici Corso Umberto I, ktorá vedie od železničnej stanice až k historickému centru mesta. Tam potom nájdeme námestie Piazza Municipio s miestnou radnicou a okresným úradom.

Pešia zóna v Molfette - ulica Corso Umberto I.

Pešia zóna v Molfette – ulica Corso Umberto I.

Námestie Piazza Municipio v Molfette - v pozadí vľavo mestská radnica, vpravo okresný úrad

Námestie Piazza Municipio v Molfette – v pozadí vľavo mestská radnica, vpravo okresný úrad

Rovnako príjemným miestom je miestne prístavisko, ktoré sa rozkladá pred historickým centrom mesta. Je totiž lemované pobrežnou promenádou a palmami a takisto desiatkami reštaurácií a kaviarní. Odtiaľ sa môžete dostať na už spomínaný bulvár Corso Dante Alighieri, kde je možné nájsť množstvo ďalších malých reštaurácií, kde si môžete dopriať tradičný dvoj- až trojhodinový taliansky obed.

Hlavné prístavisko v Molfette s pobrežnou promenádou a historickým centrom

Hlavné prístavisko v Molfette s pobrežnou promenádou a historickým centrom

A pokiaľ vám to bude málo, môžete sa vydať vlakom ešte ďalej na severovýchod do Trani, mesta bájneho Dioméda, a navštíviť miestnu známu katedrálu.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Taliansku.


Ako sa sem dostať?

Vlakom

Molfetta sa nachádza na priamej vlakovej linke vedúcej z Bari, konkrétne zo stanice Bari Centrale, ktorá je hlavnou stanicou talianskych železníc Trenitalia v meste (na to treba dávať pozor, keďže sa tu nachádzajú vedľa seba stanice hneď štyri, Bari Centrale je ta hlavná a najväčšia a ťažko ju miniete). Spojenia môžete vyhľadávať na stránkach spoločnosti Trenitalia, kde si zároveň môžete kúpiť lístky. Cena jednosmerného lístka je 1,80 EUR (3/2018) a cesta trvá zhruba polhodinu.

Do Bari sa od nás dá dostať pohodlne letecky, viac informácií i o tom, ako sa dostať z letiska, nájdete v tomto článku.


Koľko to stojí?

Ceny zodpovedajú talianskemu štandardu a menia sa podľa ročného obdobia. Molfetta však nepatrí medzi drahé mesta (aspoň na talianske pomery). Do miestnych atrakcií sa vstupné neplatí (aspoň do tých zmienených v tomto článku). Naobedovať sa tu dá bez problémov za 10 EUR a káva nestojí ani Euro.


Kedy sem cestovať?

Juh Talianska sa teší veľmi teplému podnebiu a preto sa táto oblasť, vrátane Molfetty, dá navštíviť po celý rok, i v zime. Koniec novembra tu býva podobne slnečný a teplý, ako u nás september.

Je dobré sa vyhnúť letu, najmä augustu, kedy na dovolenky cestuje väčšina Talianov a miestne teploty sú až neúnosne vysoké. Pokiaľ sa však chcete kúpať v mori, zrejme vám to bude vyhovovať.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Molfetta je maličké mesto a najlepším spôsobom, ako ho spoznať, sú vlastné nohy.


Kde sa ubytovať?

Molfetta je obľúbená turistická destinácia, ale väčšina ľudí volí ubytovanie v neďalekom Bari, a tak je množstvo ubytovacích kapacít obmedzené. Priemerný hotel sa dá zohnať od 50 EUR za noc pre dve osoby (3/2018), čo je štandardná cena v tejto časti Talianska.

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) veľmi neušetríte, pretože ceny sa pohybujú takmer na rovnakej úrovni ako ceny hotelov. Výhodné to môže byť v prípade, že cestujete vo väčšej skupine, pretože často sa dá za hotelovú cenu zohnať celý byt.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie