Severné Írsko

Severné Írsko je konštitučnou súčasťou Spojeného kráľovstva, disponuje však veľkou mierou autonómie. Má vlastnú vládu i parlament.

Severné Írsko sa rozprestiera v severnej časti (prekvapivo) Írskeho ostrova a pozostáva zo šiestich krajov (grófstiev). Tieto kraje sú často označované spoločne aj ako Ulster, aj keď región Ulster v skutočnosti zahŕňa ešte ďalšie tri kraje, ktoré sú súčasťou Írskej republiky.

Na ostrove sa tak nachádzajú dve krajiny – Írska republika (často zjednodušene označovaná len ako Írsko) a Severné Írsko. Írsko je však taktiež názov celého ostrova a tento pojem tak môže zahŕňať obe krajiny.

Táto stránka je venovaná cestovaniu len v Severnom Írsku, pokiaľ vás zaujíma cestovanie v Írskej republike, je mu venovaná táto stránka.

Severné Írsko je malá krajina a väčšina turistov tu nestrávi viac než pár dní. Je však zaujímavým rozšírením programu v prípade, že cestujete po Írsku.

Múzeum Titanicu v Belfaste

Múzeum Titanicu v Belfaste

Zaujímavými mestami pre návštevu sú Belfast a Derry. Belfast je hlavným mestom, ktoré je rodiskom Titanicu a bolo z veľkej časti zničené v 2. svetovej vojne. Dnes sa však snaží lákať turistov na svoje obnovené malé a príjemné centrum a množstvo múzeí a galérií. Derry je naopak menšie mestečko, ktoré je známe vďaka svojmu opevnenému historickému centru, ale aj vďaka smutným udalostiam známym ako Bloody Sunday (Krvavá nedeľa), ktoré pripomína množstvo graffiti.

Bazaltové stĺpy na Obrovom chodníku (Giant\'s Causeway) v Severnom Írsku

Bazaltové stĺpy na Obrovom chodníku (Giant’s Causeway) v Severnom Írsku

Podobne ako Írsko, aj Severné Írsko je však predovšetkým destináciou, kam sa chodí za krásnou prírodou. Hlavnou atrakciou krajiny je tzv. Obrov chodník (Giant’s Causeway), čo je veľmi zvláštna skalná formácia na pobreží krajiny. Celkovo je pobrežie Severného Írska posiate množstvom nádherných útesov, ktoré sem každoročne lákajú veľa turistov.

Pohľad na útesy, ktoré tvorili kedysi kráter sopky, z ostrova Carrick-a-Rede

Pohľad na útesy, ktoré tvorili kedysi kráter sopky, z ostrova Carrick-a-Rede

Severné Írsko začína byť populárnou destináciou i vďaka seriálu Game of Thrones, ktorý sa tu produkuje a množstvo cestovných kancelárií ponúka výlety po miestach, ktoré sa v seriáli objavili.

Dark Hedges v Severnom Írsku - Filmová \"Kráľova cesta\" z Game of Thrones

Dark Hedges v Severnom Írsku – Filmová “Kráľova cesta” z Game of Thrones


História

Írsko ako ostrov bolo osídľované už od praveku a prvé stopy civilizácie pochádzajú už spred 10 tisíc rokov. Pozostatky niektorých stavieb (napr. Giant’s Ring) sú dôkazmi kultúr z doby kamennej a ide o jedny z najstarších známych stavieb na svete – sú staršie ako Stonhenge alebo egyptské pyramídy.

V staroveku bolo Írsko známe ako Malá Británia, zatiaľ čo susedný väčší ostrov samozrejme ako Veľká Británia. Rimania ostrov nazývali Hibernia (Zimná krajina), čo je názov, s ktorým sa v Írsku stále sem-tam stretnete.

V stredoveku existovalo na ostrove niekoľko kráľovstiev, ktoré súperili o vplyv, kým sa nakoniec celý ostrov zjednotil pod jedným kráľom (High King). Formálnym hlavným mestom tohto zjednoteného kráľovstva bol posvätný pahorok Tara.

Stabilitu kráľovstva však začali narušovať nájazdy Vikingov, až nakoniec celé kráľovstvo skolabovalo a zmietalo sa v malých domácich vojnách a sporoch.

Opätovnú stabilitu priniesol až vpád Normanov, ktorí tu následne začali upevňovať svoju moc, ale postupne boli asimilovaní miestnym obyvateľstvom. Nasledovala invázia Angličanov, ktorá mala za následok podmanenie ostrova. Írsko sa tak na dlhé storočia dostalo pod kontrolu anglickej koruny.

Odklon britskej koruny od katolíckej Cirkvi za vlády Henricha VIII. však stál na začiatku dodnes trvajúcej segregácie katolíkov a protestantov v Írsku. Pri tejto udalosti sa totiž väčšina obyvateľov Írska odmietla pridať k protestantskej viere a zostali verní katolicizmu. Časť obyvateľstva sa však naopak rozhodla stať pevnou súčasťou kráľovstva a nasledovať i tento nový náboženský trend.

Zmenu situácie potom priniesol začiatok 20. storočia, keď v roku 1916 vypuklo povstanie, ktoré bolo Britmi ešte potlačené. Tlak však narastal a v roku 1922 vzniklo samostatné Írsko, ktoré získalo absolútnu suverenitu v roku 1937. Iba jeho severná časť (šesť okresov, resp. grófstiev) sa rozhodla zostať súčasťou Veľkej Británie a sformovať Severné Írsko. To sa samozrejme nepáčilo tam žijúcim katolíkom.

Budova parlamentu Severného Írska v Belfaste

Budova parlamentu Severného Írska v Belfaste

V Severnom Írsku v druhej polovici 20. storočia ešte relatívne donedávna prebiehal konflikt prezývaný aj The Troubles (Problémy), z veľkej časti živený Írskou republikánskou armádou (IRA), ktorá požadovala zjednotenie s Írskou republikou. Na jednej strane tak stáli katolíci a IRA (niekedy označovaní aj ako nacionalisti alebo republikáni), ktorí chceli nezávislosť na Veľkej Británii a zjedotenie samostatného Írska a proti nim bojovali oficiálne (polícia a armáda) i neoficiálne militantné zložky podporované protestantmi (niekedy označovaní aj ako unionisti alebo lojalisti), ktorí si naopak želali zotrvanie v Spojenom kráľovstve.

Preto aj napriek tomu, že konflikt môže často mylne vyzerať ako náboženský (katolíci vs. protestanti), v skutočnosti ide o politický problém (republikáni vs. unionisti).

Našťastie tie najhoršie časy sú už minulosťou a po podpise Veľkopiatkovej dohody (Good Friday Agreement) v roku 1998 je dnes Severné Írsko už veľmi bezpečnou a pokojnou krajinou. Niektoré mestá majú stále segregované katolícke a protestantské časti a obyvatelia jednej z nich sa necítia úplne príjemne, ak majú navštíviť tú druhú. Na návštevníka zo zahraničia to však nemá žiadny vplyv a ako turista si zrejme asi ani nevšimnete, ktoré časti sú katolícke a ktoré protestantské.


Víza

Severné Írsko je členom Spojeného kráľovstva aj EÚ, nie je však členom Schengenského priestoru. Občania SR a ČR sa tu môžu zdržiavať neobmedzene a na cestu sem stačí len občiansky preukaz, je nutné však vždy prejsť pasovou kontrolou (okrem prípadu, že sem cestujete z Veľkej Británie, vtedy žiadna kontrola neprebieha, keďže ide o vnútroštátnu dopravu).


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavným leteckým dopravným uzlom je Belfast, kde sa sa nachádzajú hneď dve medzinárodné letiská – Letisko George Besta (BHD), pomenované po najslávnejšom futbalistovi tejto krajiny a Belfast International Airport (BFS). Obe letiská sú obsluhované viacerými aerolinkami, zväčša nízkonákladovými – EasyJet, Wizzair, FlyBeRyanair alebo Aer Lingus.

Z nášho okolia sa dajú nájsť lety z Katovíc (Wizzair) a Wroclawi (Ryanair). Z iných miest sa dajú nájsť spojenia s prestupmi, väčšinou v Londýne.

Informácie o tom, ako cestovať z týchto letísk do mesta, nájdete v článku o Belfaste.

Ďalšie medzinárodné letisko sa nachádza v Derry, ide však iba o okrajový letecký uzol. Lieta sem Ryanair z niektorých vybraných miest (Londýn, Glasgow, Liverpool a portugalské Faro).

Autobusom

Autobusom sa dá do Severného Írska dostať samozrejme len z Írska a to vďaka národným prepravcom UlsterbusBus Éireann.

Vlakom

To isté platí pre dopravu vlakom, jediné medzinárodné spojenie existuje s Írskom. Spojenia sú prevádzkované Írskymi železnicami a Severoírskymi železnicami.

Loďou

Belfast je prístavným mestom a k dispozícii je niekoľko medzinárodných trajektových spojení.

Spoločnosť Stena Line ponúka spojenia s Veľkou Britániou, najviac spojení je k dispozícii s Liverpoolom.

Severné Írsko je dostupné z ostrova Man trajektom vďaka spoločnosti Steam Packet. Informácie o spojeniach i cenách nájdete na stránkach uvedených spoločností.


Ako sa tu premiestňovať?

Autom

Vlastné (resp. prenajaté) auto je najlepším prostriedkom pre cestovanie po celom Írsku. Dostanete sa tak aj na miesta, kam verejná hromadná doprava nejazdí a dá vam dostatočnú flexibilitu pri plánovaní ako i pri výbere ubytovania. Môžete tak stihnúť toho vidieť oveľa viac, než keď sa budete spoliehať len na hromadnú dopravu.

Navyše prenájom auta môže byť v Írsku vcelku lacnou záležitosťou a náklady sa s trochou hľadania dajú stlačiť aj na 12 GBP za deň (8/2016). Je si však treba dať pozor na klasické triky požičovní a nenechať si nanútiť rôzne nezmyselné poistky. V takom prípade požičovne požadujú značne vysoký depozit na kreditnej karte, takže sa uistite, že máte na karte dostatočne vysoký limit.

Šoférovať je v Severnom Írsku možné bez problémov s naším vodičským preukazom, ten medzinárodný nie je potrebný.

Diaľnice (motorways) sú v Severnom Írsku zadarmo. Bohužiaľ je v Severnom Írsku diaľnic len pár a väčšina z nich je v okolí Belfastu. Väčšinu času budete musieť jazdiť po okreskách, ktoré sú občas veľmi úzke a lemováne vysokými živými plotmi alebo v horšom prípade múrikmi. Navyše sú tieto cesty veľmi kľukáté a kopcovité, takže často nie je vidieť za zákrutu alebo za horizont, preto je potrebné jazdiť obzvlášť opatrne.

Našťastie Íri sú pomerne kľudní a ohľaduplní vodiči, takže šoférovanie v tejto krajine býva väčšinou bezproblémové.

Významnou položkou pri cestovaní autom po Severnom Írsku je parkovanie. V parkovacích domoch a obchodných centrách v mestách je nákladné, v Belfaste sa pohybuje medzi 2 a 3 librami za hodinu (8/2016), v iných mestách je to menej. Parkoviská pri niektorých pamiatkach účtujú cenu za počet osôb v aute a nie za auto, preto je výhodné všetkých pasažierov (samozrejme okrem šoféra) vysadiť pred parkoviskom.

Väčšina požičovní požičiava autá s manuálnou prevodovkou, čo môže byť pri volante vpravo pre našinca nezvyk. Pokiaľ si na to netrúfate, budete si musieť priplatiť za automatickú prevodovku.

Rýchlostné limity sú v Severnom Írsku (na rozdiel od Írskej republiky) uvádzané v míľach za hodinu, takže je treba sa mať na pozore obzvlášť v prípade, že máte auto z požičovne z Írska, ktoré má tachometer v kilometroch za hodinu.

Benzín stojí o niečo viac ako u nás, liter sa pohybuje medzi 1.10 a 1.20 GBP (8/2016).

Autobusom

Severné Írsko má veľmi dobré pokrytie autobusovou dopravou. Najväčšiu sieť prevádzkuje spoločnosť Ulsterbus, ktorá patrí pod integrovanú dopravu spoločnosti Translink, ktorá prevádzkuje väčšinu dopravy v krajine. Autobusy sú moderné a väčšinou vybavené i Wi-Fi zdarma.

Na domovskej stránke Ulsterbusu (pod Translink) je možné vyhľadávať spojenia do ktorejkoľvek destinácie v Severnom Írsku. Vyhľadávač funguje veľmi dobre, bohužiaľ sa však na stránkach nedozviete ceny – na to musíte využiť online chat alebo telefónnu linku.

Vlakom

Severoírske železnice (Northern Ireland Railways) prevádzkujú železničnú dopravu v krajine a patria taktiež pod spoločnosť Translink.

Väčšina miest v krajine je dostupných po železnici, spojenia je možné vyhľadávať na týchto stránkach a informácie o cenách za jednotlivé cesty je možné nájsť na týchto stránkach. K dispozíi sú i viacdňové alebo mesačné lístky.


Kedy sem cestovať?

Hlavná turistická sezóna v Severnom Írsku prebieha v lete. To je zároveň z hľadiska počasia najlepším obdobím pre cestu sem. V celom Írsku veľa prší a leto je obdobie, kedy je šanca na pár slnečných dní najvyššia.

Severné Írsko sa však dá navštíviť celoročne, pretože aj keď sú letá chladnejšie ako u nás, zimy sú naopak teplejšie a sneh či mráz sa tu vyskytujú len veľmi zriedkavo. V prípade návštevy v zime sa však treba pripraviť na daždivejšie počasie. Takisto niektoré prírodné atrakcie (napr. Carrick-a-Rede) môžu byť v zime zatvorené.


Ako sa tu dorozumieť?

Severné Írsko nemá formálne ustanovený žiadny oficiálny jazyk. Dalo by sa však povedať, že angličtina je jednoznačne dominantným jazykom.

Časť obyvateľstva ovláda aj írsky jazyk, ide však prevažne o katolícku populáciu v krajine.


Čo sa tu dá robiť a navštíviť?

Mestá a regióny

  • Belfast (blog) – hlavné mesto krajiny a sídlo severoírskeho parlamentu s veľmi pohnutým osudom, podobne ako osud celej krajiny. Mesto bolo výrazne poničené počas nemeckých náletov v 2. svetovej vojne, ale dnes je príjemnou zastávkou pri cestách po Írsku s množstvom múzeí a galérií, ale i iných zaujímavostí lákajúcich turistov. Taktiež ide o mesto, kde bol postavený Titanic a miestni obyvatelia sú na to patrične hrdí. Nachádza sa tu i veľmi moderné múzeum venované práve tejto lodi.

    Mestská radnica v Belfaste

    Mestská radnica v Belfaste

  • Derry – alebo aj Londonderry, mestečko na hraniciach s Írskou republikou a obľúbená nákupná destinácia. Staré opevnené centrum mesta je hlavnou turistickou atrakciou a jeho hradby a malebné uličky z neho robia veľmi zaujímavú destináciu.

Prírodné oblasti a atrakcie

  • Carrick-a-Rede (blog) – krásne útesy na pobreží s jednou z najobľúbenejších atrakcií krajiny – visutým lanovým mostom, po ktorom sa dá prejsť na tento ostrov, kde sa kedysi lovili lososy.

    Ostrov Carrick-a-Rede a lanový most

    Ostrov Carrick-a-Rede a lanový most

  • Causeway – cesta okolo severného pobrežia krajiny, zahŕňajúca najkrajšie prírodné úkazy, vrátane Obrovho chodníka a útesov Carrick-a-Rede, ale tiež niekoľkých hradov a ďalších atrakcií. Je považovaná za cestu s najkrajšou panorámou v Severnom Írsku.
  • Giant’s Causeway (blog) – alebo Obrov chodník, jedna z najväčších atrakcií Severného Írska a prírodná pamiatka zaradená na zoznam UNESCO. Veľmi zvláštne kamenné útvary na pobreží lákajú každý deň tisícky turistov.

    Bazalt (stuhnutá láva) formujúci \"včelie plasty\" na Obrovom chodníku (Giant\'s Causeway) v Severnom Írsku

    Bazalt (stuhnutá láva) formujúci “včelie plasty” na Obrovom chodníku (Giant’s Causeway) v Severnom Írsku

  • The Dark Hedges (blog) – cesta lemovaná stromami, ktoré nad ňou vytvárajú akúsi strechu. Toto miesto sa stalo obľúbeným po tom, čo sa objavilo v seriáli Game of Thrones ako Cesta kráľov (Kingsroad), takže tu vždy určite stretnete davy fanúšikov tejto úspešnej telenovely.

    Dark Hedges v Severnom Írsku - Filmová \"Kráľova cesta\" z Game of Thrones

    Dark Hedges v Severnom Írsku – Filmová “Kráľova cesta” z Game of Thrones


Kde sa ubytovať?

Ceny ubytovania v Severnom Írsku zodpovedajú západoeurópskemu štandardu, takže sú relatívne vysoké.

Ceny ubytovania v hoteloch začínajú na 60 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (8/2016), väčšinou však pôjde o vyššiu čiastku, najmä počas letnej sezóny.

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) môžete dosť ušetriť, izba pre dvoch vyjde v sezóne na 40 EUR za noc (8/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Severoírska kuchyňa je do veľkej miery podobná tej britskej a z toho vyplýva, že miestne jedlo rozhodne nepredstavuje gurmánsky zážitok.

Väčšina jedla je smažená a aj keď okolité more poskytuje veľké množstvo rýb, najčastejšou úpravou je opäť smaženie. Typickým jedlom je tak fish’n’chips, teda smažená ryba s hranolkami. Našťastie sú reštaurácie často na požiadanie ochotné rybu pripraviť na grile, prípadne si môžete dať lososa, ktorého chvalabohu taktiež nesmažia. Lososy pochádzajú z miestnych výlovov, takže odporúčam vyskúšať, pretože sú výborné.

Zaujímavosťou je, že Íri servírujú prakticky k všetkému hranolky. Dokonca aj keď si dáte jedlo s ryžou, šalát alebo napríklad pizzu, vždy vám prinesú aspoň malú mištičku s hranolkami a budú sa diviť, ak si ich k pizzi nezjete.

Cena jedla vo fast foodoch sa pohybuje okolo 6-7 GBP za fish’n’chips, za lepšie jedlo v reštaurácii dáte 14-18 GBP. Fungujú tu aj obedové menu, ktoré sa zvyknú pohybovať medzi 10-12 GBP (8/2016).


Ako a čo tu nakupovať?

Oficiálnou menou Severného Írska je britská libra (GBP).

Severné Írsko má vlastné verzie bankoviek, ktoré sú však podobné tým britským a sú v obehu súbežne spolu s nimi. Severoírskymi verziami bankoviek je možné platiť i vo Veľkej Británii, ale mimo nej sa môže stať, že vám ich nebudú chcieť vymeniť, pretože ich v zmenárni nemusia poznať. Preto je dobré sa severoírskych bankoviek zbaviť pred odchodom z krajiny, pokiaľ nemáte v pláne cestu do Veľkej Británie.

Vzhľadom k častému falšovaniu 50-librových bankoviek sa vo veľa obchodoch môže stať, že vám túto bankovku nevezmú. Preto pri výmene (nákupe) libier v zmenárni požadujte bankovky menšie ako 50-libier.

V niektorých hraničných mestách, ako napríklad Derry, bývajú prijímané i Eurá, ale s veľmi zlým kurzom, takže je lepšie sa vybaviť librami.

Bankomatov je v krajine dostatok a sú k dispozíci i v menších mestečkách. Platby kartami sú možné bez problémov takmer všade.

Suveníry v Severnom Írsku sa veľmi nelíšia od tých, ktoré nájdete i v samostatnom Írsku – okrem klasických magnetov, tričiek, šálok a vecí s trojlístkom patria medzie tie konzumovateľné suveníry pivo a whiskey od lokálnych výrobcov (najznámejším je asi Bushmills). Obľúbené sú taktiež karamelky a čokoláda.


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Severné Írsko je aj napriek svojej pohnutej minulosti poznačenej terorizmom veľmi bezpečnou krajinou, najmä pri porovnaní s európskym štandardom. Je samozrejme dobré sa vyhýbať tmavým uličkám veľkých miest v noci, ale vo všeobecnosti je Severné Írsko krajinou, kde nie je nutné byť obzvlášť obozretný voči zločinu.

To isté platí aj o cestách (ako som už uviedol v sekcii o cestovaní autom v krajine) – šoféri sú veľmi ohľaduplní a aj napriek úzkym a občas neprehľadným cestám je cestovanie po nich vcelku bezpečné.


Mapa zaujímavých a dôležitých miest

Najnovšie komentáre

Kategórie